kurifilter - en to bg translation catalogue (29 entries)

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
bg: Име

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
bg: Без

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
bg: Вкл&ючване на уеб-съкращения

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
bg: Търсене на съкращение

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
bg: Добавяне на ново уеб-съкращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
bg: &Нов...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
bg: Промяна на избраното уеб-съкращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
bg: &Промяна...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
bg: Изтриване на избраното уеб-съкращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
bg: Из&триване

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
bg: <qt>
    Избор на търсачка по подразбиране. Ако има избрана търсачка по подразбиране, може да въвеждате само думата за търсене без да е нужно да специфицирате търсачката. Ако искате да изключите тази опция, от списъка изберете <b>Без</b>.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
bg: Избор на разделител, който разделя ключовата дума от думата за търсене.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
bg: Р&азделител:

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
bg: Двоеточие

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
bg: Интервал

en: No preferred search providers were found.
bg: Не са открити предпочитани търсачки.

en: No search providers were found.
bg: Не са открити търсачки.

en: Search F&ilters
bg: Ф&илтри за търсене

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
bg: По подразбиране

en: Modify Web Shortcut
bg: Промяна на уеб-съкращение

en: New Web Shortcut
bg: Ново уеб-съкращение

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
bg: Съкращението "%1" вече е се използва за "%2". Изберете друго.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
bg: Следните съкращения вече е се използват. Изберете други.
    %1

en: Keep It
bg: Запазване

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
bg: Въведете описателно име за търсачката.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
bg: Кодова таблица, използвана за изпращане на заявката за търсене

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
bg: <qt>
    Уеб съкращението, въведено тук, може да бъде използвано, като псевдо-адрес в KDE. Например <b>av</b> може да бъде ползвано като <b>av</b>:<b>низ за търсене</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
bg: Кодова таблица, използвана за изпращане на заявката за търсене

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
bg: Ко&дова таблица:
