kppp - en to bg translation catalogue (408 entries)

en: &Edit...
bg: &Редактиране...

en: Allows you to modify the selected account
bg: Редактиране на избраната връзка.

en: &New...
bg: &Добавяне...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
bg: Създаване на нова връзка.

en: Co&py
bg: Коп&иране

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
bg: Създаване на копие от съществуваща връзка. Всичките настройки ще бъдат копирани, след което ще може да промените само това, което искате.

en: De&lete
bg: Из&триване

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
bg: <p>Изтриване на избраната връзка.<p><font color="red"><b>Използвайте много внимателно!</b></font>

en: Phone costs:
bg: Стойност на тел. разговор:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
bg: <p>Показване на общата стойност на изразходваното телефонно време за избраната връзка. <p><b>Внимание:</b> Ако използвате повече от една връзка, не забравяйте, че това <b>НЕ Е</b> общата сума!

en: Volume:
bg: Трафик:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
bg: <p>Показване на броя байтове предадени и приети за избраната връзка. Може да изберете какво да се показва в диалога за отчитане на трафика.<p>За повече информация, вижте <a href="#volaccounting">тук</a>.

en: &Reset...
bg: &Анулиране...

en: &View Logs
bg: Преглед на &журнала

en: Maximum number of accounts reached.
bg: Достигнат е максималният брой връзка.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
bg: Искате ли да създадете нова връзка с помощта на помощника или да използвате стандартния диалог?
    
    В повечето случаи помощникът ще направи това много бързо и лесно. За някои специални случаи е по-добре да използвате стандартния диалог.

en: Create New Account
bg: Създаване на нова връзка

en: &Wizard
bg: Помо&щник

en: &Manual Setup
bg: &Ръчно създаване

en: No account selected.
bg: Не е избрана връзка.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
bg: Сигурни ли сте, че искате да бъде изтрита връзката "%1"?

en: Confirm
bg: Потвърждение

en: Delete
bg: Изтриване

en: New Account
bg: Създаване на нова връзка

en: Edit Account:
bg: Редактиране на връзка:

en: Dial
bg: Набиране

en: Dial Setup
bg: Настройки на набиране

en: IP
bg: Адрес

en: IP Setup
bg: Настройки на IP адрес

en: Gateway
bg: Шлюз

en: Gateway Setup
bg: Настройки на шлюза

en: DNS Servers
bg: DNS сървъри

en: Login Script
bg: Включване

en: Edit Login Script
bg: Настройки на скрипта за включване

en: Execute
bg: Команди

en: Execute Programs
bg: Изпълнение на команди

en: Accounting
bg: Отчитане

en: You must enter a unique
    account name
bg: Необходимо е да зададете уникално име на връзката.

en: Login script has unbalanced loop Start/End
bg: Скриптът за включване съдържа невярна двойка параметри Start/End.

en: Byte
bg: Байт

en: KiB
bg: КиБ

en: MiB
bg: МиБ

en: GiB
bg: ГиБ

en: Reset Accounting
bg: Анулиране на отчитането

en: What to Reset
bg: Анулиране

en: Reset the accumulated p&hone costs
bg: &Анулиране на натрупаната стойност на телефонните разговори

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
bg: Анулиране на натрупаната стойност на телефонните разговори. 
    
    Операцията има смисъл да се прави един път на месец.

en: Reset &volume accounting
bg: А&нулиране на натрупаната стойност на трафика

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
bg: Анулиране натрупването на трафика (приети и предадени байтове). 
    
    Операцията има смисъл да се прави един път на месец.

en: &Enable accounting
bg: &Включване на отчитането

en: Check for rule updates
bg: Проверка за обновяване на правилата

en: Selected:
bg: Избор:

en: Volume accounting:
bg: Отчитане на трафика:

en: No Accounting
bg: Без отчитане

en: Bytes In
bg: Приети байтове

en: Bytes Out
bg: Предадени байтове

en: Bytes In & Out
bg: Приети и предадени байтове

en: Available Rules
bg: Налични правила

en: (none)
bg: (без)

en: Connecting to:
bg: Връзка с:

en: Unable to create modem lock file.
bg: Не може да бъде създаден заключващият файл на модема.

en: Looking for modem...
bg: Търсене на модем...

en: &Log
bg: &Журнал

en: Connecting to: %1
bg: Свързване с %1

en: Running pre-startup command...
bg: Изпълнение на предварителна команда...

en: Modem device is locked.
bg: Модемът вече се използва и е блокиран

en: Initializing modem...
bg: Стартиране на модема...

en: Setting
bg: Инициализиране

en: Setting speaker volume...
bg: Инициализиране силата на звука на модема...

en: Turning off dial tone waiting...
bg: Изключване изчакването на сигнал за набиране...

en: Waiting for callback...
bg: Очакване на обратно позвъняване...

en: Dialing %1
bg: Набиране на %1

en: Line busy. Hanging up...
bg: Линията е заета, разкачване...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
bg: Линията е заета, изчакване %1 секунди

en: No Dial Tone
bg: Няма сигнал

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
bg: Линията е заета, изчакване %1 секунди

en: No Carrier
bg: Няма носеща линия

en: Digital Line Protection Detected.
bg: Открита е защита на цифрова линия.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
bg: Получи се отговор за защита на цифрова линия (Digital Line Protection - DLP). 
    Моля, разкачете модема от телефонната линия. 
    
    Не включвайте повече модема към цифрова линия, в противен случай има вероятност модемът да се развали.

en: Scanning %1
bg: Сканиране %1

en: Saving %1
bg: Запис %1

en: Sending %1
bg: Изпращане %1

en: Expecting %1
bg: Очакване %1

en: Pause %1 seconds
bg: Пауза %1 секунди

en: Timeout %1 seconds
bg: Време на изчакване %1 секунди

en: Hangup
bg: Разкачване

en: Answer
bg: Отговор

en: ID %1
bg: Име %1

en: Password %1
bg: Парола %1

en: Prompting %1
bg: Питане %1

en: PW Prompt %1
bg: Питане за парола %1

en: Loop Start %1
bg: Начало на цикъл %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
bg: ГРЕШКА: Твърде дълбоко вложени цикли. Игнориране.

en: Loops nested too deeply.
bg: Твърде дълбоко вложени цикли.

en: Loop End %1
bg: Край на цикъл %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
bg: Край на цикъл (End) без начало (Start). Ред: %1

en: Starting pppd...
bg: Стартиране на pppd...

en: Scan Var: %1
bg: Сканиране на променлива: %1

en: Found: %1
bg: Намерено: %1

en: Looping: %1
bg: Цикъл: %1

en: One moment please...
bg: Моля, изчакайте...

en: Script timed out.
bg: Просрочка на времето на скрипт.

en: Scanning: %1
bg: Сканиране: %1

en: Expecting: %1
bg: Очакване: %1

en: Logging on to network...
bg: Влизане в мрежата...

en: Running startup command...
bg: Изпълнение на стартираща команда...

en: Done
bg: Готово

en: None
bg: Без

en: Hardware [CRTSCTS]
bg: Хардуерно [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
bg: Дължината на командата pppd с аргументите превишава 2024 знака.

en: Connected at:
bg: Скорост:

en: Time connected:
bg: Време:

en: Session bill:
bg: Сметка за сесията:

en: Total bill:
bg: Общо сметка:

en: &Disconnect
bg: &Прекъсване

en: De&tails
bg: По&дробности

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
bg: Връзка: %1
    Скорост: %2
    Време: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
bg: 
    Сметка за сесията: %1
    Общо сметка: %2

en: Login Script Debug Window
bg: Трасиране на скрипта за включване

en: &Close
bg: &Затваряне

en: Details
bg: Подробности

en: Disconnect
bg: Прекъсване

en: Connection &name:
bg: &Име на връзка:

en: Type in a unique name for this connection
bg: Уникално име на връзката.

en: P&hone number:
bg: Те&лефонни номера:

en: &Add...
bg: До&бавяне...

en: &Remove
bg: &Премахване

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
bg: <p>Номера за набиране. Може да зададете няколко номера, които ще бъдат набирани по реда, по който излизат в списъка, започвайки от първия. Ако номерът е зает, ще бъде набран следващият.

en: A&uthentication:
bg: &Удостоверяване:

en: Script-based
bg: С помощта на скрипт

en: Terminal-based
bg: Чрез терминален прозорец

en: Store &password
bg: &Запис на паролата

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
bg: <p>При включване на тази отметка, вашата парола ще бъде запазена във файла с настройки на програмата и не е необходимо да я въвеждате всеки път. <p><b><font color="red">Предупреждение:</font> паролата ще бъде запазена във файла с настройки в некодиран вид. По принцип достъп до този файл имате само вие. Но за по-сигурно, убедете се, че никой друг няма достъп до файла.

en: &Callback type:
bg: &Тип обратно позвъняване:

en: Administrator-defined
bg: Дефинирано от администратора

en: User-defined
bg: Дефинирано от потребителя

en: Callback type
bg: Тип обратно позвъняване

en: Call&back number:
bg: &Номер за обратно позвъняване:

en: Callback phone number
bg: Номер за обратно позвъняване

en: Customize &pppd Arguments...
bg: Настройване на &pppd...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
bg: Тук може да изберете команди за изпълнение на определен етап от връзката. 
    Командите се изпълняват с вашия реален номер на потребител, така че не може 
    да изпълнявате команди, изискващи администраторски права (освен ако не сте 
    администратор). 
    
    Задайте пълния път към програмата, иначе тя може да не бъде намерена!

en: &Before connect:
bg: &Преди свързване:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
bg: Изпълнение на програма <b>преди</b> свързване,
    непосредствено преди набиране на телефонния номер.
    
    Може да е полезно например за предотвратяване
    блокиране на модема от HylaFAX.

en: &Upon connect:
bg: &След свързване:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
bg: Изпълнение на програма <b>след</b> свързване.
    Тогава всички подготовки на връзката към Интернет
    са приключили.
    
    Полезно за изтегляне на поща и новини

en: Before &disconnect:
bg: П&реди прекъсване:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
bg: Изпълнение на програма <b>преди</b> прекъсване на връзката.
    Връзката ще остане отворена, докато приключи програмата.

en: U&pon disconnect:
bg: С&лед прекъсване:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
bg: Изпълнение на програма <b>след</b> прекъсване на връзката.

en: C&onfiguration
bg: &Настройване

en: Dynamic IP address
bg: Динамичен IP адрес

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
bg: Включете тази опция, ако компютърът получава нов адрес при всяко влизане в Интернет. 
    
    Повечето доставчици на Интернет използват този начин.

en: Static IP address
bg: Статичен IP адрес

en: &IP address:
bg: &IP адрес:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
bg: Статичен IP адрес на компютъра, ако има.

en: &Subnet mask:
bg: &Маска на подмрежа:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
bg: <p>Ако компютърът има статичен адрес, необходимо е да укажете и подмаската. В повечето случаи тя е <b>255.255.255.0</b>.<p>Ако не сте сигурни, консултирайте се с вашия доставчик.

en: &Auto-configure hostname from this IP
bg: А&втоматично настройване името на хоста от зададения IP адрес

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
bg: <p>Автоматично настройване името на хоста, за да отговаря на дадения адрес IP, който сте получили от сървъра. В някои случаи може да имате проблеми.<p>За повече информация, вижте <a href="kppp-7.html#autohostname">тук</a>. <p>Не включвайте тази отметка, освен ако не знаете както правите.

en: Warning
bg: Предупреждение

en: Domain &name:
bg: Име на &домейн:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
bg: Ако сте задали име на домейн, то ще се използва по време на връзката вместо текущото име на домейна. При прекъсване на връзката, оригиналното име ще бъде възстановено. 
    
    Ако оставите това поле празно, няма да бъдат направени никакви промени.

en: C&onfiguration:
bg: &Настройване:

en: Automatic
bg: Автоматично

en: Manual
bg: Ръчно

en: DNS &IP address:
bg: &IP на DNS:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
bg: <p>Задаване на IP адреса на сървъри DNS, които ще се използват по време на връзката.<p>За да добавите нов сървър, въведете неговия IP адрес и натиснете бутона <b>Добавяне</b>.

en: &Add
bg: До&бавяне

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
bg: Добавяне на нов сървър в списъка. Попълнете полето и натиснете бутона.

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
bg: Изтриване на избрания сървър от списъка.

en: DNS address &list:
bg: С&писък на сървъри DNS:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
bg: <p>Списък на използваните сървъри DNS по време на връзката. Използвайте бутоните "Добавяне" и "Изтриване", за да промените списъка.

en: &Disable existing DNS servers during connection
bg: &Игнориране на съществуващите сървъри DNS по време на връзката

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
bg: <p>Когато тази отметка е включена , всички сървъри DNS, зададени във файла <tt>/etc/resolv.conf</tt>, ще бъдат забранени по време на връзката. След прекъсването на връзката, сървърите ще станат достъпни отново.

en: Default gateway
bg: Шлюз по подразбиране

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
bg: Ако отметката е включена, компютърът на доставчика, който приема връзката, ще работи като шлюз (gateway). Вашата система ще изпраща всички пакети, които не са за вътрешната мрежа, на този компютър. 
    
    Повечето доставчици използват подобен механизъм, за това оставете отметката включена.

en: Static gateway
bg: Статичен шлюз

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
bg: <p>Задаване на статичен шлюз (gateway) за използване по време на връзката.

en: Gateway &IP address:
bg: &IP адрес на шлюза:

en: &Assign the default route to this gateway
bg: &Установяване на зададения адрес на шлюза, като подразбиращ се

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
bg: Ако отметката е включена, всички пакети, които не са адресирани към локалната мрежа, ще се препращат през връзката. 
    
    Обикновено, отметката трябва да бъде включена.

en: &Insert
bg: &Вмъкване

en: Add Phone Number
bg: Добавяне на телефонен номер

en: Enter a phone number:
bg: Въведете телефонен номер:

en: pppd version:
bg: Версия на pppd:

en: pppd &timeout:
bg: В&реме за изчакване на pppd:

en:  sec
bg:  сек

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
bg: Време за изчакване преди проверка, дали има установена връзка. 
    Ако за това време не е установена връзка, програмата ще прекъсне и ще спре процеса pppd.

en: Doc&k into panel on connect
bg: &Поставяне в панела след установяване на връзка

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
bg: <p>След установяване на връзка, прозорецът ще се смали и ще се появи малка икона на системния панел. Щракването върху тази икона ще възстанови размерите на оригиналния прозорец.

en: A&utomatic redial on disconnect
bg: &Автоматично свързване при разпадане на връзката

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
bg: <p>Когато установена връзка се разпадне по някаква причина, програмата ще се опита автоматично да я възстанови.<p>За повече информация, вижте <a href="#redial">тук</a>.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
bg: Ав&томатично повторно набиране при сигнал заето

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
bg: <qt>При набиране, ако модемът върне сигнал заето, програмата ще направи нов опит за набиране на номера вместо да чака от потребителя да натисне бутона <b>Отказ</b>.</qt>

en: &Show clock on caption
bg: Показва&не на времето в заглавието на прозореца

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
bg: Показване на изтеклото време от началото на връзката в заглавието на прозореца.

en: Disco&nnect on X server shutdown
bg: Пр&екъсване на връзката при изход от графичен режим

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
bg: <p>Тази настройка ще затвори връзката, когато сървърът X прекъсне работа по някаква причина. <p>Препоръчително е отметката да бъде включена.<p>За повече информация, вижте <a href="#disxserver">тук</a>.

en: &Quit on disconnect
bg: &Изход при прекъсване на връзката

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
bg: Ако тази настройка е включена, програмата ще завърши, когато прекъснете връзката.

en: Minimi&ze window on connect
bg: Минимизиране &след установяване на връзка

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
bg: Минимизиране на прозореца след установяване на връзка.

en: Modem &name:
bg: &Име на модема:

en: Type in a unique name for this modem
bg: Уникално име на модема

en: Modem de&vice:
bg: Устро&йство:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
bg: Задаване на серийния порт на който модемът 
    е свързан. Обикновено под Линукс това е /dev/ttyS0 
    (COM1 под ДОС) или /dev/ttyS1 (COM2 под ДОС).
    
    Ако имате вътрешна карта ISDN с емулация на AT, 
    трябва да изберете едно от устройствата /dev/ttyIx.

en: &Flow control:
bg: Управление на &потока:

en: Software [XON/XOFF]
bg: Софтуерно [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
bg: <p>Задаване на комуникацията между серийния порт и модема. Не променяйте тази настройка, освен ако не знаете какво правите.<p><b>По подразбиране:</b> CRTSCTS

en: &Line termination:
bg: &Низ за завършване:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
bg: <p>Низ за завършване на командите изпращани към модема. Повечето модеми използват <i>CR/LF</i>. Ако модемът не реагира на инициализиращите низове, опитайте други.<p><b>По подразбиране:</b> CR/LF

en: Co&nnection speed:
bg: &Скорост на връзката:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
bg: Скорост на връзката между модема и серийния порт. Трябва да започнете най-малко с 115200 б/сек или повече, ако знаете, че вашият сериен порт поддържа по-висока скорост. Ако имате проблеми с установяване на връзка, намалете стойността.

en: &Use lock file
bg: &Използване на файл за заключване

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
bg: <p>За предотвратяването на достъпа на други програми до модема се създава заключващ файл, който показва, че модемът вече се използва. Например, в Линукс това е файлът <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>. Тук може да укажете дали да има такава блокировка.<p><b>По подразбиране:</b> Включено

en: Modem &timeout:
bg: В&реме за изчакване на модема:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
bg: Задаване времето на изчакване на отговор от модема. Препоръчителното време е 30 сек.

en: &Wait for dial tone before dialing
bg: &Изчакване за сигнал преди набиране

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
bg: <p>Обикновено, модемът очаква сигнал "свободно" преди да започне да набира. Ако модемът не разпознава сигнала, изключете отметката.<p><b>По подразбиране:</b> Включено

en: B&usy wait:
bg: В&реме за изчакване за повторно набиране:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
bg: Задаване броя на секундите, които модемът 
    трябва да изчака, преди да започне да набира 
    повторно, ако е давало сигнал "заето" преди.
    
    По подразбиране е 0. Не се препоръчва да 
    променяте тази стойност, освен ако не знаете 
    какво правите.

en: Modem &volume:
bg: &Сила на звука на модема:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
bg: Повечето модеми имат могат да издават звук 
    при набиране и свързване. Може да изключите 
    или намалите звука от тук.
    
    Ако това не работи за вашия модем, трябва да 
    настроите командата на модема за сила на звука.

en: Modem asserts CD line
bg: Проверка на носещата честота на модема

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
bg: Управление начина за откриване на липсата на 
    отговор от модема. Ако нямате проблеми, не 
    променяйте настройката.
    
    <b>По подразбиране</b>: Изключено

en: Mod&em Commands...
bg: Коман&ди на модема...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
bg: Настройване на командите на модема.

en: &Query Modem...
bg: За&явка към модема...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
bg: Повечето модеми поддържат команди ATI за 
    данни за производителя и модела на модема.
    
    Натиснете бутона, за да получите информация 
    от модема. Тя може да е полезна за настройките.

en: &Terminal...
bg: &Терминал...

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
bg: Отваряне на вградената терминална програма. Може да я използвате, ако искате да пробвате набора от команди AT за модема.

en: &Enable throughput graph
bg: &Показване графика на трафика

en: Graph Colors
bg: Цветове на графиката

en: Bac&kground:
bg: Цвят на &фона:

en: &Text:
bg: Цвят на &текста:

en: I&nput bytes:
bg: Цвят на пр&иетите байтове:

en: O&utput bytes:
bg: Цвят на пр&едадените байтове:

en: C&onnect to:
bg: Връзка &с:

en: Use &modem:
bg: &Модем:

en: &Login ID:
bg: &Потребителско име:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
bg: <p>Потребителско име, предоставено ви от доставчика. Това е особено важно, ако използвате PAP или CHAP. <p><b>Внимание</b>: различават се малки от големи букви - <i>myusername</i> НЕ е същото като <i>MyUserName</i>.

en: &Password:
bg: Па&рола:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
bg: <p>Парола, предоставена ви от доставчика. Това е особено важно, ако използвате PAP или CHAP. <p><b>Внимание</b>: различават се малки от големи букви - <i>mypassword</i> НЕ е същото като <i>MyPassword</i>.

en: Show lo&g window
bg: Показване на &журнала

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
bg: <p>Показване на прозорец за комуникацията между програмата <i>KPPP</i> и модема. Изключете настройката, ако включването протича нормално.

en: Co&nfigure...
bg: &Настройване...

en: &Connect
bg: &Връзка

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
bg: Няма такъв модем:
    %1
    Използване на модема по подразбиране

en: No such Account:
    %1
bg: Няма такава сметка:
    %1

en: KPPP Configuration
bg: Настройки на KPPP

en: &Accounts
bg: &Връзки

en: Account Setup
bg: Настройки на връзка

en: &Modems
bg: &Модем

en: Modems Setup
bg: Настройки на модема

en: &Graph
bg: &Графика

en: Throughput Graph
bg: Настройки на графиката на трафика

en: M&isc
bg: Ра&зни

en: Miscellaneous Settings
bg: Други настройки

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
bg: Изтече времето за изчакване на установяването на връзка.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
bg: <p>Процесът pppd приключи неочаквано!</p>

en: <p>Exit status: %1
bg: <p>Код на завършване: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
bg: </p><p>Вижте "man pppd" за обяснение на кодовете на грешките или потърсете в Често задавани въпроси (FAQ) за KPPP на адрес <а href="%1">%1</a>.</p>

en: Error
bg: Грешка

en: &Details
bg: По&дробности

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
bg: Помощният процес на KPPP прекъсна.
    Тъй като по-нататъшната работа не е възможна, програмата KPPP приключва.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
bg: Не може да бъде намерена програмата pppd!
    Убедете се, че пакетът pppd е инсталиран и сте указали правилен път до него.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
bg: Не може да бъде изпълнено:
     %1
    Убедете се, че програмата KPPP е с администраторски права и програмата pppd е изпълнима.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
bg: Не може да бъде намерено:
     %1
    Проверете дали модемът е правилно настроен и ако е нужно, настройте местоположението на модемното устройство в раздела "Модем" в диалога с настройките.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
bg: Избрали сте метод за удостоверяване PAP или CHAP. За това е нужно да укажете име и парола.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
bg: Не може да бъде създаден файл за удостоверяване на PAP/CHAP: "%1"

en: You must specify a telephone number.
bg: Трябва да зададете телефонен номер.

en: Disconnecting...
bg: Прекъсване на връзката...

en: Executing command before disconnection.
bg: Изпълнение на команда преди прекъсване на връзката.

en: Announcing disconnection.
bg: Обявяване на прекъсването на връзката.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
bg: Програмата ще затвори сесията PPP при излизането.

en: Quit kPPP?
bg: Изход от програмата?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
bg: Не могат да бъдат заредени правилата за връзка "%1".

en: Recent Changes in KPPP
bg: Последни промени в програмата

en: Do not show this hint again
bg: Изключване на съобщението

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
bg: Това е пример за <b>Бърза помощ</b>. Прозорецът ще остане отворен до натискане на клавиш от клавиатурата или щракване с мишката.

en: Login Terminal Window
bg: Прозорец на терминално включване

en: A dialer and front-end to pppd
bg: Сръзване през телефон и управление на pppd

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
bg: (c) 1999-2002, разработчиците на KPPP

en: Current maintainer
bg: Текуща поддръжка

en: Original author
bg: Първоначален автор

en: Connect using 'account_name'
bg: Свързване с използване на 'account_name'

en: Connect using 'modem_name'
bg: Свързване с използване на 'modem_name'

en: Terminate an existing connection
bg: Прекъсване на съществуваща връзка

en: Quit after end of connection
bg: Изход след прекъсване на връзката

en: Check syntax of rule_file
bg: Проверка синтаксиса та файла с правила (rule_file)

en: Enable test-mode
bg: Включване на пробен режим

en: Use the specified device
bg: Използване на зададеното устройство

en: kppp can not create or read from
    %1.
bg: Не може да бъде създадено или прочетено от 
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
bg: Намерен е файлът %1.
    
    Възможно е, да е пусната друга програма KPPP с номер на процеса %2.
    
    Проверете дали програма KPPP има друго работещо копие . Ако няма, спрете текущото копие и изтрийте файла, който съхранява кода на процеса. След това пробвайте да стартирате отново програмата.

en: Exit
bg: Изход

en: &Reset Modem
bg: &Анулиране на модема

en: &File
bg: &Файл

en: &Modem
bg: &Модем

en: Close MiniTerm
bg: Затваряне на MiniTerm

en: Reset Modem
bg: Анулиране на модема

en: Help
bg: Помощ

en: Initializing Modem
bg: Стартиране на модема

en: Modem Ready
bg: Модемът е готов

en: Hanging up...
bg: Разкачване...

en: Resetting Modem
bg: Анулиране на модема

en: Unable to open modem.
bg: Модемът не може да бъде отворен.

en: Unable to detect state of CD line.
bg: Състоянието на носещата честота не може да бъде определено.

en: The modem is not ready.
bg: Модемът не е готов

en: The modem is busy.
bg: Модемът е зает

en: Modem Ready.
bg: Модемът е готов

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
bg: Не може да бъде възстановено състоянието на tty: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
bg: Модемът не отговаря

en: Unknown speed
bg: Неизвестна скорост

en: Edit Modem Commands
bg: Редактиране на командите на модема

en: Pre-init delay (sec/100):
bg: Пауза преди инициализация (сек/100):

en: Initialization string %1:
bg: Инициализиращ низ %1:

en: Post-init delay (sec/100):
bg: Пауза след инициализация (сек/100):

en: Dialing speed (sec/100):
bg: Скорост на набиране (сек/100):

en: Init &response:
bg: Отговор при &инициализация:

en: No di&al tone detection:
bg: Разпознаване при липса на &сигнал:

en: Dial &string:
bg: Низ за &набиране:

en: Co&nnect response:
bg: Отговор при &връзка:

en: Busy response:
bg: Отговор при заето:

en: No carr&ier response:
bg: Отговор при липса на &честота:

en: No dial tone response:
bg: Отговор при липса на сигнал:

en: &Hangup string:
bg: Низ за &разкачване:

en: Hangup response:
bg: Отговор при разкачване:

en: Answ&er string:
bg: Низ за о&тговор:

en: Ring response:
bg: Отговор при набиране:

en: Ans&wer response:
bg: Отговор при &приемане:

en: DLP response:
bg: Отговор при цифрова защита:

en: Escape strin&g:
bg: Низ за освобо&ждаване:

en: Escape response:
bg: Отговор при освобождаване:

en: Guard time (sec/50):
bg: Защитен интервал (сек/50):

en: Volume off/low/high:
bg: Звук изключено/тихо/силно:

en: Select Modem Type
bg: Избор на тип модем

en: <Generic>
bg: <Стандартен>

en: Hayes(tm) compatible modem
bg: Съвместим модем с Hayes

en: ATI Query
bg: Заявка ATI

en: Modem query timed out.
bg: Заявката към модема е просрочена

en: Modem Query Results
bg: Резултати от заявката към модема

en: Maximum number of modems reached.
bg: Достигнат е максималният брой модеми.

en: No modem selected.
bg: Не е избран модем.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
bg: Сигурни ли сте, че искате да бъде изтрит модемът "%1"?

en: New Modem
bg: Добавяне на модем

en: Edit Modem:
bg: Редактиране на модем:

en: &Device
bg: &Устройство

en: Serial Device
bg: Настройки на серийното устройство

en: Modem Settings
bg: Настройки на модема

en: You must enter a unique
    modem name
bg: Необходимо е да зададете уникално име на модема.

en: Customize pppd Arguments
bg: Настройки на аргументите на pppd

en: Arg&ument:
bg: &Аргумент:

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
bg: Файлът с настройките на програмата KPPP не може да бъде отворен за четене и запис. Най-вероятно вие не сте собственик на файла. 
    
    Администратора на системата трябва да изпълни следната команда chown {вашето потребителско име} .kde/share/config/kppprc, за да може да имате достъп до програмата.

en: Cannot open any of the following logfiles:
bg: Не могат да бъдат отворени следните журнални файлове:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
bg: Вие стартирахте pppd преди отдалеченият сървър да е установил връзка. 
    Моля, използвайте терминално включване за проверка.

en: You have not started the PPP software on the peer system.
bg: На отдалечената система не работи сървър PPP.

en: Check that you supplied the correct username and password.
bg: Проверете вашето име и парола.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
bg: Не може да предавате "lock" като аргумент към pppd. Проверете файловете /etc/ppp/options и ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
bg: Отдалечената система изглежда не 
    отговаря на уговарянето на правилата.
    Свържете се с вашия доставчик.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
bg: Подали сте невалиден аргумент към pppd. За повече информация, вижте "man pppd".

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
bg: От отдалечената система се получи следното съобщение:
    "%1"
    То може да ви помогне да установите защо връзката пропадна.

en: Unable to provide help.
bg: Не може да бъде предоставена помощ.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
bg: KPPP не може да подготви журнален файл за PPP. Най-вероятно демонът PPP е бил пуснат без аргумент за трасиране (debug). 
    Без включено трасиране е трудно да се установи проблемът на връзката. Затова е добре да се включи тази настройка.
    Искате ли трасирането да бъде включено сега и да се презареди pppd?

en: Restart pppd
bg: Рестарт

en: Do Not Restart
bg: Без рестарт

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
bg: Включено е трасирането (debug) на демона PPP. Сега може да пробвате връзката отново. Ако отново не може да установите връзка, журналният файл на PPP може да ви помогне.

en: PPP Log
bg: Журнал на PPP

en: Write to File
bg: Запис във файл

en: kppp's diagnosis (just guessing):
bg: Диагноза (само предположения):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
bg: Журналният файл на PPP е записан
    като "%1".
    
    Ако искате да изпратите доклад за грешка
    или имате проблеми със свързването с
    Интернет, прикачете този файл. Това ще
    помогне на поддръжката на KPPP за
    подобряване на програмата.

en: kppp Statistics
bg: Статистика на KPPP

en: Statistics
bg: Статистика

en: Local Addr:
bg: Локален адрес:

en: Remote Addr:
bg: Отдалечен адрес:

en: bytes in
bg: приети байтове

en: bytes out
bg: предадени байтове

en: packets in
bg: приети пакети

en: packets out
bg: предадени пакети

en: vjcomp in
bg: приети с компресация

en: vjcomp out
bg: предадени с компресация

en: vjunc in
bg: приети без компресация

en: vjunc out
bg: предадени без компресация

en: vjerr
bg: грешки при компресация

en: non-vj
bg: несвързани с компресация

en: %1 (max. %2) kb/sec
bg: %1 (макс. %2) кб/сек

en: unavailable
bg: недостъпно

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
bg: Отговорете на няколко въпроса, за да създадете 
    връзка с Интернет чрез вашия доставчик. 
    
    Уверете се, че имате предоставено потребителско 
    име и парола от доставчика ви.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
bg: Изберете местоположение, от където ще използвате 
    Интернет. Ако вашата държава и/или град ги няма в 
    списъка, натиснете бутона "Отказ" и създайте 
    връзката ръчно. Очевидно помощникът не може да 
    ви помогне.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
bg: Изберете вашия доставчик на Интернет от списъка. 
    Ако го няма, натиснете бутона "Отказ" и създайте 
    връзката ръчно. Очевидно помощникът не може да 
    ви помогне.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
bg: За връзка с Интернет е необходимо да имате 
    потребителско име и парола, които са ви 
    предоставени от доставчика на Интернет, който 
    ползвате. Въведете тези данни по-долу. 
    
    Главните и малките букви се различават. 
    Внимавайте при въвеждането на данните.

en: Username:
bg: Име на потребител:

en: Password:
bg: Парола:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
bg: Ако се нуждаете от специална представка на 
    позвъняване, може да я зададете тук. Тя 
    се набира точно преди телефонният 
    номер. Намира приложение ако използвате телефонна 
    централа и трябва да наберете номер за изход 
    навън.

en: Dial prefix:
bg: Представка:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
bg: Готово! 
    
    Създадена е нова връзка. Може да я ползвате вече. 
    Ако искате да я редактирате, може да го направите 
    от съответния диалог.

en: kppp: no rulefile specified
bg: kppp: не е зададен файл с правила

en: kppp: rulefile "%s" not found
bg: kppp: файлът с правилата "%s" не е намерен

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
bg: kppp: файловете с правилата трябва да имат разширение ".rst"

en: kppp: error parsing the ruleset
bg: kppp: грешка при анализиране на правилата

en: kppp: parse error in line %d
bg: kppp: грешка при анализиране на ред %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
bg: kppp: файлът с правилата не съдържа правило по подразбиране

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
bg: kppp: файлът с правилата не съдържа ред "name=..."

en: kppp: rulefile is ok
bg: kppp: файлът с правилата е наред

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
bg: Нямате права за изпълнение на програмата kppp.
    Обърнете се към системния си администратор.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
bg: Не е открита услугата PPP.
    Убедете се, че пакетът pppd е инсталиран.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
bg: Нямате права за изпълнение на услугата pppd.
    Обърнете се към системния си администратор и помолете за достъп до pppd.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
bg: Нямате необходимите права за изпълнение на
    %1
    Убедете се ,че собственикът на на програмата kppp e администраторът на системата (root) и че битът SUID е включен.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
bg: Файлът %1 липсва или не може да бъде прочетен!
    Обърнете се към системния си администратор да създаде този файл с необходимите права за четене и запис. Файлът може да бъде празен.
