filetypes - en to bs translation catalogue (67 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
bs: Radnja lijevim klikom (samo u Konqeororu kao menadžeru datoteka)

en: Show file in embedded viewer
bs: Pokaži datoteku ugrađenim preglednikom

en: Show file in separate viewer
bs: Pokaži datoteku u posebnom pregledniku

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
bs: <qt>Ovdje možete podesiti šta će Konqueror uraditi kada kliknete na datoteku koja pripada ovoj grupi. Konqueror može da prikaže datoteku u ugniježđenom prikazivaču ili da pokrene zasebni program. Ovu postavku možete zadati za svaki tip datoteke ponaosob pod jezičkom <interface>Ugnježđivanje</interface> u postavi tipova fajlova. Dolphin datoteke uvijek prikazuje u zasebnom prikazivaču.</qt>

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
bs: Ovo dugme prikazuje ikonu pridruženu sa odabranim tipom. Kilknite na njega da odaberete drugu ikonu.

en: This is the icon associated with the selected file type. Choosing a different icon requires shared-mime-info to be at least version 0.40.
bs: Ovo je ikona pridružena izabranom tipu datoteke. Za biranje neke druge, neophodno je da shared-mime-info bude verzije bar 0.40.

en: Filename Patterns
bs: Uzorci datoteka

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
bs: Ovo polje sadrži listu uzoraka koji se mogu koristiti za prepoznavanje datoteka odabranog tipa. Npr., uzorak *.txt je povezan sa tipom 'text/plain' (običan tekst); stoga sve datoteke čije ime završava sa '.txt' su prepoznate kao obične tekstualne datoteke (bez znakova za formatiranje).

en: Add...
bs: Novi...

en: Add a new pattern for the selected file type.
bs: Dodajte uzorak za izabrani tip datoteke.

en: Remove
bs: Ukloni

en: Remove the selected filename pattern.
bs: Uklonite izabrani uzorak datoteka.

en: Description:
bs: Opis:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
bs: Možete dodati kratki opis za sve datoteke odabranog tipa (npr. 'HTML stranice'). Taj opis će se koristiti u programima kao što je Konqueror za prikazivanje sadržaja direktorija.

en: Left Click Action in Konqueror
bs: Akcija lijevog klika u Konqueror

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
bs: Pitaj da sačuvaš na disk (samo u Konqueror kao pregledaču)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
bs: Ovdje možete da podesite šta će Konqueror uraditi kada kliknete na fajl ovog tipa. Konqueror može ili da prikaže fajl u ugniježđenom prikazivaču ili da pokrene zasebni program. Ako je postavljeno na Koristi postavke grupe G, menadžer datoteka će učiniti kako je podešeno za grupu G kojoj ovaj tip pripada, npr. grupu image ako je datoteka tipa image/png. Dolphin datoteke uvijek prikazuje u zasebnom prikazivaču.

en: &General
bs: &Općenito

en: &Embedding
bs: Ugrađ&ivanje

en: Add New Extension
bs: Dodaj novi sufiks

en: Extension:
bs: Sufiks:

en: File type %1
bs: Tip datoteke %1

en: Use settings for '%1' group
bs: Koristi postavke grupe '%1'

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
bs: <qt><h1>Pridruženja datoteka</h1><p>U ovom modulu možete određivati koji će programi biti pridruženi sa kojim tipovima datoteka. Tipovi datoteka su takođe poznati kao MIME tipovi (eng. za „višenamjenska internet poštanska proširenja“).</p><p>Pridruženje se sastoji iz:</p><ul><li>pravila za utvrđivanje MIME tipa datoteke; na primjer, obrazac imena <icode>*.png</icode> znači da će sve datoteke sa nastavkom <icode>.png</icode> biti pridruženi MIME tipu <icode>image/png</icode>,</li><li>kratkog opisa MIME tipa; na primjer, opis za tip <icode>image/png</icode> je jednostavno „PNG slika“,</li><li>ikone za prikazivanje uz datoteke datog MIME tipa, kako bi se tip lako uočio pri pregledanju u menadžeru datoteka ili dijalogu za izbor datoteke (korisno podesiti bar za tipove koje često koristite),</li><li>spiska programa kojim se datoteke datog MIME tipa mogu otvoriti; ako je to više programa, redoslijed po spisku određuje prioritet.</li></ul><p>Može vas iznenaditi činjenica da neki MIME tipovi nemaju pridružene obrasce imena. U takvim slučajevima, KDE utvrđuje MIME tip ispitivanjem samog sadržaja datoteke.</p></qt>

en: Find file type or filename pattern
bs: Nađi tip datoteke ili obrazac imena

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
bs: Unesite dio obrasca za ime datoteke, i na spisku će se pojaviti samo tipovi datoteke koje unijeti obrazac poklapa. Ili, unesite dio imena tipa datoteke kao što je dato na spisku.

en: Known Types
bs: Poznati tipovi

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
bs: Ovdje možete vidjeti hijerarhijski prikaz tipova datoteka koji su poznati vašem sistemu. Kliknite na znak '+' da proširite popis za neku kategoriju ili znak '-' da ga skupite. Odaberite tip datoteke (npr. text/html za HMTL datoteke) da vidite/izmijenite podatke o tom tipu datoteka koristeći kontrole na desnoj strani.

en: Click here to add a new file type.
bs: Kliknite ovdje za dodavanje novog tipa datoteke.

en: &Remove
bs: &Ukloni

en: Select a file type by name or by extension
bs: Odaberite vrstu datoteke po imenu ili sufiksu

en: &Revert
bs: V&rati

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
bs: Vrati ovaj tip datoteke na početnu, sistemsku definiciju

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
bs: Kliknite ovdje da vratite tip datoteke na početnu, sistemsku definiciju, čime će biti opozvane sve učinjene mu izmjene. Zapazite da se sistemski tipovi datoteka ne mogu obrisati. Međutim, možete im isprazniti spisak obrazaca, kako biste minimizovali izglede da će biti upotrijebljeni (do upotrebe može doći i na osnovu analize sadržaja datoteke).

en: Delete this file type definition completely
bs: Potpuno obriši ovu definiciju tipa datoteke

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
bs: Kliknite ovdje da potpuno obrišete ovu definiciju tipa datoteke. Moguće samo za korisnički definisane tipove, dok se sistemski ne mogu se obrisati. Međutim, možete im isprazniti spisak obrazaca, kako biste minimizovali izglede da će biti upotrijebljeni (do upotrebe može doći i na osnovu analize sadržaja datoteke).

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
bs: KDE editor tipova datoteka - pojednostavljena verzija za editovanje jednog tipa

en: (c) 2000, KDE developers
bs: (c) 2000, KDE programeri

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
bs: Učini da dijalog bude prolazan za prozor koji je dat winid-om

en: File type to edit (e.g. text/html)
bs: Vrsta datoteke za izmjenu (npr. text/html)

en: %1 File
bs: %1 datoteka

en: Edit File Type %1
bs: Edituj tip datoteke: %1

en: Create New File Type %1
bs: Napravi novi tip datoteke %1

en: Application Preference Order
bs: Željeni redoslijed aplikacija

en: Services Preference Order
bs: Željeni redoslijed usluga

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
bs: Ovo je popis programa povezanih uz datoteke odabranog tipa. Ovaj popis se može vidjeti u Konqueroru u kontekst menijima kada odaberete "Otvori sa...". Ako je odabrano više različitih programa za isti tip, onda je popis složen prema važnosti tako da gornji odabiri imaju prednost prema ostalima.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
bs: <qt>Ovo je spisak servisa pridruženih datotekama izabranog tipa, i daje se u kontekstnom meniju Konquerora kada izaberete <interface>Pregled u</interface>. Ako je tipu datoteke pridruženo više od jednog servisa, onda redoslijed na spisku određuje prioritet kojim će biti pozivani.</qt>

en: Move &Up
bs: Pomjeri &gore

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
bs: Dodjeljuje veću važnost odabranoj aplikaciji,
    pomičući je prema gore u popisu. Napomena:
    Ovo važi samo za odabranu aplikaciju ako je vrsta
    datoteke povezana sa više od jedne aplikacije.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
bs: Dodjeljuje viši prioritet odabranom servisu
    pomičući ga prema početku popisa.

en: Move &Down
bs: Pomjeri &dolje

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
bs: Dodjeljuje manju važnost odabranoj aplikaciji,
    pomičući je prema dole u popisu. Napomena:
    Ovo važi samo za odabranu aplikaciju ako je vrsta
    datoteke povezana sa više od jedne aplikacije.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
bs: Dodjeljuje niži prioritet odabranom servisu
    pomičući ga prema kraju popisa.

en: Add a new application for this file type.
bs: Dodaj novu aplikaciju za ovaj tip datoteke.

en: Edit...
bs: Izmijeni...

en: Edit command line of the selected application.
bs: Izmijeni komandu za pokretanje izabrane aplikacije.

en: Remove the selected application from the list.
bs: Ukloni izabranu aplikaciju s popisa.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
bs: nijedna

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
bs: nijedna

en: You are not authorized to remove this service.
bs: Niste autorizovani da uklonite ovaj servis.

en: Add Service
bs: Dodaj servis

en: Select service:
bs: Izaberite servis:

en: Create New File Type
bs: Napravi novi tip datoteke

en: Group:
bs: Grupa:

en: Select the category under which the new file type should be added.
bs: Izaberite kategoriju pod kojom želite dodati novi tip datoteka.

en: Type name:
bs: Ime tipa:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
bs: Unesite ime za tip datoteke. Na primjer, ako ste izabrali kategoriju <icode>image</icode> i ovdje unijeli <icode>custom</icode>, nastaće tip datoteke <icode>image/custom</icode>.
