kcm_emoticons - en to bs translation catalogue (36 entries)

en: Insert the string for the emoticon.  If you want multiple strings, separate them by spaces.
bs: Unesite niz za emotikon. Ako želite više varijanti, razdvojite ih razmacima.

en: Emoticons
bs: Emotikoni

en: Drag or Type Emoticon Theme URL
bs: Prevucite ili unesite URL teme emotikona

en: Emoticon themes must be installed from local files.
bs: Teme emotikona moraju se instalirati iz lokalnih fajlova.

en: Could Not Install Emoticon Theme
bs: Nemoguće instalirati temu emotikona

en: Do you want to remove %1 too?
bs: Želite li da uklonite i %1?

en: Delete emoticon
bs: Obriši emotikon

en: Add Emoticon
bs: Dodavanje emotikona

en: Edit Emoticon
bs: Uređivanje emotikona

en: New Emoticon Theme
bs: Nova tema emotikona

en: Enter the name of the new emoticon theme:
bs: Unesite ime nove teme:

en: %1 theme already exists
bs: Tema %1 već postoji

en: Choose the type of emoticon theme to create
bs: Izaberite tip teme koju treba napraviti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EmoticonsManager)
en: Emoticons Manager
bs: Menadžer emotikona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon
bs: Napravi novi emotikon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon by assigning it an icon and some text
bs: Napravite novi emotikon dodjelom ikone i nešto teksta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btAdd)
en: Add...
bs: Dodaj...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btEdit)
en: Modify the selected emoticon icon or text
bs: Izmijeni ikonu ili tekst izabranog emotikona

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit the selected emoticon to change its icon or its text
bs: Izmijenite ikonu ili tekst izabranom emotikonu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit...
bs: Uredi...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon
bs: Ukloni izabrani emotikon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon from your disk
bs: Uklonite izabrani emotikon sa diska

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStrict)
en: Require spaces around emoticons
bs: Zahtijevaj razmake oko emotikona

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btNew)
en: Design a new emoticon theme
bs: Dizajnirajte novu teme emotikona

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btNew)
en: Start a new theme by assigning it a name. Then use the Add button on the right to add emoticons to this theme.
bs: <html>Novu temu započinjete odredivši joj ime. Zatim dugmetom <interface>Dodaj...</interface> desno dodajete emotikone u temu.</html>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btNew)
en: New Theme...
bs: Nova tema...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get new icon themes from the Internet
bs: Dobavi nove teme ikona sa Interneta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btGetNew)
en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of emoticon themes from the http://www.kde-look.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
bs: Morate biti povezani na Internet da koristite ovu akciju. Dijaloški prozor će prikazati listu emotikon tema na http://www.kde-look.org stranici. Klikom na dugme za instaliranje uz temu, ta tema će se instalirati lokalno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get New Icon Themes...
bs: Dobavi nove teme ikona...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install a theme archive file you already have locally
bs: Instaliraj temu iz datoteke na lokalnom disku

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btInstall)
en: If you already have an emoticon theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
bs: Ako već imate temu emotikona kao arhivu u lokalu, ovim je možete raspakovati i učiniti dostupnom KDE programima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install Theme File...
bs: Instaliraj datoteku teme...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove the selected theme from your disk
bs: Ukloni izabranu temu sa diska

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: This will remove the selected theme from your disk.
bs: Ovim uklanjate izabranu temu sa diska.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove Theme
bs: Ukloni temu
