kcm_phonon - en to bs translation catalogue (62 entries)

en: Playback (%1)
bs: Izvođenje (%1)

en: Recording (%1)
bs: Snimanje (%1)

en: Independent Devices
bs: Nezavisni uređaji

en: KDE Audio Hardware Setup
bs: KDE postavka zvučnog hardvera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
bs: Hardver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
bs: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
bs: Zvučna karta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
bs: Podešavanje uređaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
bs: Povezivač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
bs: Zvučni uređaj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
bs: Postavka zvučnika i testiranje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
bs: Ulazni nivoi

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
bs: Da primijenite promjenu pozadinskog programa morate se odjaviti i ponovo prijaviti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
bs: Spisak pozadina znanih Phononu na sistemu. Phonon će pokušati da ih upotrijebi ovdje navedenim redoslijedom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
bs: Poželjan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
bs: Neželjen

en: Audio Playback
bs: Izvođenje zvuka

en: Audio Recording
bs: Snimanje zvuka

en: Video Recording
bs: Snimanje video

en: Invalid
bs: Nevažeće

en: Test the selected device
bs: Testiraj izabrani uređaj

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
bs: Određuje podrazumijevani redoslijed uređaja, koji se može potisnuti po pojedinim kategorijama.

en: Default Audio Playback Device Preference
bs: Postavke podrazumijevanog uređaja za izvođenje zvuka

en: Default Audio Recording Device Preference
bs: Postavke podrazumijevanog uređaja za snimanje zvuka

en: Default Video Recording Device Preference
bs: Postavke podrazumijevanog uređaja za snimanje videa

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
bs: Postavke uređaja za izvođenje zvuka za '%1' kategoriju

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
bs: Postavke uređaja za snimanje zvuka za '%1' kategoriju

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
bs: Postavke uređaja za snimanje videa za '%1' kategoriju

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
bs: Primijeni trenutno prikazanu listu postavki uređaja za druge kategorija izvođenja zvuka.

en: Default/Unspecified Category
bs: Podrazumijevana/neodređena kategorija

en: Failed to set the selected audio output device
bs: Neuspjelo postavljanje izabranog audio izlaznog uređaja

en: Your backend may not support audio recording
bs: Vaš pozadinski program možda ne podržava snimanje zvuka.

en: Your backend may not support video recording
bs: Vaš pozadinski program možda ne podržava snimanje video sadržaja.

en: Testing %1
bs: Testiram %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
bs: Razne kategorije upotrebe medija. Za svaku možete odabrati uređaj za koji želite da da ga koriste Phonoh aplikacije.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
bs: Prikaži napredne uređaje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
bs: Primijeni trenutno prikazan spisak uređaja za više kategorija.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
bs: Primijeni spisak uređaja na...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
bs: Uređaji nađeni na sistemu. Izaberite uređaj kojeg želite da aplikacije koriste.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
bs: Redoslijed određuje poželjnost izlaznih uređaja. Ako iz nekog razlog Phonon ne može da upotrijebi prvi, pokušaće sa drugim, itd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
bs: Proba

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
bs: izabrani uređaj je poželjan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
bs: izabrani uređaj nema određenu poželjnost

en: Phonon Configuration Module
bs: Modul za podešavanje Phonona

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
bs: © 2006, Matijas Krec

en: Matthias Kretz
bs: Matijas Krec

en: Device Preference
bs: Poželjni uređaji

en: Backend
bs: Pozadinski sistem

en: Audio Hardware Setup
bs: Postavka zvučnog hardvera

en: Front Left
bs: Prednji lijevi

en: Front Left of Center
bs: Prednji lijevo od centra

en: Front Center
bs: Prednji centralni

en: Mono
bs: Jednokanalno

en: Front Right of Center
bs: Prednji desno od centra

en: Front Right
bs: Prednji desni

en: Side Left
bs: Lijeva strana

en: Side Right
bs: Desna strana

en: Rear Left
bs: Pozadinski lijevi

en: Rear Center
bs: Pozadinski centralni

en: Rear Right
bs: Pozadinski desni

en: Subwoofer
bs: Subvufer

en: Unknown Channel
bs: Nepoznati kanal
