kcmlocale - en to bs translation catalogue (161 entries)

en: Country Selector
bs: Odaberi državu

en: without name
bs: bez imena

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
bs: Nije određena (opšti engleski)

en: Localization options for KDE applications
bs: Lokalizacijske opcije za KDE aplikacije

en: Copyright 2010 John Layt
bs: Autorska prava 2010 John Layt

en: Maintainer
bs: Održava

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
bs: Na spisku jezika prijevoda nalazi se jezik sa kodom „%1“, ali se lokalizacione datoteke za njega ne mogu naći. Zato je ovaj jezik uklonjen iz postavke. Ako želite ponovo da ga dodate, morate prvo instalirati njegove lokalizacione datoteke.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
bs: Izmijenjene postavke jezika važe samo za novopokrenute programe.
    Da biste promijenili jezik u svim programima, moraćete prvo da se odjavite.

en: Applying Language Settings
bs: Primjenjujem postavke jezika

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
bs: <h1>Država (regija) i jezik</h1>
    <p>Ovdje možete izmijeniti postavke lokalizacije, poput jezika, formata brojeva, datuma i vremena, itd. Izborom zemlje dobićete skup podrazumijevanih formata, koji potom možete izmeniti prema ličnim potrebama. Izmjene koje načinite nastaviće da važe čak i ako izaberete drugu državu. Dugmadima za resetovanje možete lako vidjeti koje su vaše lične postavke, te ih vratiti na podrazumijevane vrednosti za trenutnu državu.</p>

en: Reset item to its default value
bs: Vrati na podrazumijevanu vrijednost

[ctx: No separator symbol]
en: None
bs: Nikakav

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
bs: Jednostruki razmak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
bs: Država

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
bs: Jezici

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
bs: Brojevi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
bs: Novac

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
bs: Kalendar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
bs: Datum i vrijeme

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
bs: Ostalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
bs: Brojevi:

en: This is how positive numbers will be displayed.
bs: Kako se prikazuju pozitivni brojevi.

en: This is how negative numbers will be displayed.
bs: Kako se prikazuju negativni brojevi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
bs: Novac:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
bs: Kako se prikazuju pozitivne vrijednosti valuta.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
bs: Kako se prikazuju negativne vrijednosti valuta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
bs: Datum:

en: This is how long dates will be displayed.
bs: Kako se dugi datumi prikazuju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
bs: Skraćeni datum:

en: This is how short dates will be displayed.
bs: Kako se kraći datumi prikazuju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
bs: Vrijeme:

en: This is how time will be displayed.
bs: Kako se prikazuje vrijeme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
bs: Država:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
bs: <p>Država u kojoj živite. KDE će koristiti postavke za ovu državu ili regiju.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
bs: Sistemska država (%1)

en: No Country (Default Settings)
bs: Bez države (podrazumevane postavke)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
bs: Potpodjela:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
bs: <p>Administrativna oblast u kojoj živite, npr. republika ili okrug. Ova postavka koristi se za lokalne informacione servise radnog prostora KDE‑a, poput praznika.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
bs: Dostupni jezici:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
bs: <html><p>Spisak instaliranih jezičkih prevoda radnog prostora KDE‑a koji se trenutno ne koriste. Da biste aktivirali jezik, premjestite ga na spisak <interface>Poželjni jezici:</interface> po redosledu poželjnosti. Ako nije naveden nijedan pogodan jezik, možda ga možete nabaviti instaliranjem još jezičkih paketa na uobičajeni način.</p></html>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
bs: Poželjni jezici:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
bs: <p>Spisak instaliranih jezičkih prevoda radnog prostora KDE‑a koji su trenutno u upotrebi, nabrojanih po redosledu poželjnosti. Ako nema prevoda nekog teksta na prvi jezik sa spiska, pokušaće se drugi jezik, itd. Ako se ne nađe ni jedan prevod, spada se na američki engleski.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
bs: %1 (Podrazumijvano)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
bs: Instaliraj još jezika

en: <p>Click here to install more languages</p>
bs: <p>Kliknite ovdje da instalirate još jezika.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
bs: Grupisanje cifara:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
bs: <p>Ovim zadajete razdvajač grupa cifara u ispisu brojeva.</p><p>Razdvajač grupa cifara za novčane iznose zadaje se odvojeno (vidi karticu Novac).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
bs: Razdvajač grupa:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
bs: <html><p>Ovim zadajete razdvajač grupa cifara u ispisu brojeva.</p><p>Razdvajač grupa cifara za novčane iznose zadaje se odvojeno (vidi karticu Novac).</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
bs: Razdvajač decimala:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
bs: <html><p>Ovde možete da definišete decimalni razdvajač korišćen za ispisivanje brojeva (tj. tačka ili zarez u većini zemalja).</p><p>Imajte na umu da decimalni razdvajač za prikazivanje novčanih vrijednosti mora biti postavnjen posebno (pogledajte jezičak 'Novac')..</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
bs: Decimalna mjesta:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
bs: <html><p>Ovdje zadajete broj decimalnih mesta u ispisu brojevnih vrednosti, tj. broj cifara <em>posle</em> razdvajača decimala.</p><p>Decimalna mesta za novčane vrednosti zadaju se drugde (v. jezičak <interface>Novac</interface>).</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
bs: Pozitivni znak:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
bs: <html><p>Ovdje zadajete tekst u prefiksu pozitivnih brojeva. U većini lokaliteta ovo je prazna niska.</p><p>Pozitivni znak za novčane iznose zadaje se odvojeno (vidi karticu Novac).</p></html>

[ctx: No positive symbol]
en: None
bs: Nikakav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
bs: Negativni znak:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
bs: <html><p>Ovim zadajete tekst u prefiksu negativnih brojeva. Ovo bi trebalo da bude popunjeno, u suprotnom nećete moći da razlikujete pozitivne i negativne brojeve. Obično je to minus (-).</p><p>Negativni znak za novčane iznose zadaje se drugde (vidi karticu Novac.</p></html>

[ctx: No negative symbol]
en: None
bs: Nikakav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
bs: Skup cifara:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
bs: <html><p>Ovim zadajete skup cifara u ispisu brojeva. Ako se izaberu nearapske cifre, upotrebiće se samo kada su dopuštene u jeziku programa ili teksta u kojem se javlja broj.</p><p>Skup cifara za prikaz novčanih vrijednosti zadaje se posebno (vidi karticu Novac).</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
bs: Valuta:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
bs: <p>Ovde možete izabrati valutu koja se koristi u prikazu novčanih iznosa, npr. američki dolar ili britanska funta.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
bs: Simbol valute:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
bs: <p>Ovde možete izabrati simbol koji se koristi u prikazu novčanih iznosa, npr. KM ili BAM.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
bs: <p>Ovdje možete da definišete razdvajač cifara korišćen za ispisivanje novčanih iznosa.</p><p>Imajte na umu da skup cifara za prikazivanje ostalih brojeva mora biti postavljen posebno (pogledajte karticu 'Brojevi').</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
bs: <html><p>Ovim zadajete razdvajač grupa u ispisu novčanih iznosa.</p><p>Razdvajač hiljada za druge, nenovčane vrednosti, zadaje se posebno (vidi karticu Novac).</p></html>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
bs: <html><p>Ovde možete da definišete decimalni razdvajač korišćen za ispisivanje novčanih iznosa.</p><p>Imajte na umu da skup cifara za prikazivanje ostalih brojeva mora biti postavnjen posebno (pogledajte jezičak 'Brojevi').</p></html>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
bs: <html><p>Ovim zadajete broj decimalnih mesta u ispisu novčanih iznosa, tj. broj cifara <em>posle</em> razdvajača decimala.</p><p>Decimalna mesta za druge, nenovčane vrijednosti, zadaju se posebno (vidi karticu Novac).</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
bs: Format pozitivnih:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
bs: <html><p>Ovdje zadajete format pozitivnih novčanih iznosa.</p><p>Pozitivni znak za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se posebno (vidi karticu Novac).</p></html>

en: Sign position:
bs: Položaj znaka:

en: Parentheses Around
bs: U zagradama

en: Before Quantity Money
bs: Prije iznosa novca

en: After Quantity Money
bs: Posle iznosa novca

en: Before Money
bs: Prije novca

en: After Money
bs: Posle novca

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
bs: Ovim birate položaj znaka pozitivne vrijednosti. Ovo se odnosi samo na novčane iznose.

en: Prefix currency symbol
bs: Znak prefiksa valute

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
bs: Ako je ova opcija označena, oznaka valute se stavlja u prefiks (tj. sa lijeve strane) vrijednosti, za sve <em>pozitivne</em> novčane iznose. U suprotnom, biće u sufiksu (tj. sa desne strane).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
bs: Format negativnih:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
bs: <html><p>Ovim zadajete format negativnih novčanih iznosa.</p><p>Negativni znak za druge, nenovčane vrijednosti, zadaje se posebno (vidi karticu Novac).</p></html>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
bs: Ovim birate položaj znaka negativne vrijednosti. Ovo se odnosi samo na novčane iznose.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
bs: Ako je ova opcija označena, oznaka valute se stavlja u prefiks (tj. sa lijeve strane) vrijednosti, za sve <em>negativne</em> novčane iznose. U suprotnom, biće u sufiksu (tj. sa desne strane).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
bs: <p>Ovde možete da definišete skup cifara koji će se koristiti za ispisivanje novčanih iznosa. Ako su izabrani nearapski brojevi, pojaviće se samo ako su korišćeni u jeziku programa ili u tekstu u kojem je broj prikazan.</p><p>Imajte na umu da skup cifara za prikazivanje drugih brojeva mora biti postavnjen posebno (pogledajte karticu 'Brojevi').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
bs: Kalendarski sistem:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
bs: <p>Ovdje možete postaviti kalendarski sistem za prikazivanje datuma.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
bs: Koristi novu eru

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
bs: <html><p>Ova opcija određuje da li se koristi nova era (<interface>ne.</interface>/<interface>pne.</interface>) umjesto hrišćanske ere (<interface>ljg.</interface>/<interface>pH.</interface>).</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
bs: Prozor kratke godine:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
bs: do

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
bs: <p>Ova opcija određuje opseg godina u koji se smještaju dvocifreni datumi. Na primjer, opseg od 1950 do 2049 rezultuje time da se 10 shvata kao 2010. Primjenjuje se samo pri čitanju godina u kratkom formatu (GG).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
bs: Sistem broja sedmica:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
bs: <p>Ova opcija određuje kako će se računati broj sedmice. Imaju četiri dostupne opcije:</p> <ul><li><b>ISO sedmica</b> Koristi standardni ISO broj sedmice. To će uvijek dati ponedjeljak kao prvi dan ISO sedmice. To je najčešće korišten sistem.</li><li><b>Puna prva sedmica</b> Prva sedmica u godini počinje prvom pojavom <i>Prvog dana sedmice</i>, i traje sedam dana.  Bilo koji dan prije Sedmice 1 se smatra dijelom zadnje sedmice prethodne godine. Ovaj sistem se najčešće koristi u SAD.</li><li><b>Djelomična prva sedmica</b> Prva sedmica počinje prvog dana godine. Druga sedmica u godini počinje prvom pojavom <i>Prvog dana sedmice</i>, i traje sedam dana. Prva sedmica možda traje sedam dana.</li><li><b>Prosta sedmica</b> Prva sedmica počinje prvim danom godine i traje sedam dana, pri čemu svaka nova sedmica počinje istim danom kao prvi dan u godini.</li></ul>

en: ISO Week
bs: ISO Sedmica

en: Full First Week
bs: Puna prva sedmica

en: Partial First Week
bs: Parcijalna prva sedmica

en: Simple Week
bs: Prosta sedmica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
bs: Prvi dan u sedmici:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
bs: <p>Ova opcija određuje koji će dan biti smatran za prvi dan u sedmici. Ova vrijednost može uticati na sistem broja sedmice</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
bs: Prvi radni dan u sedmici:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
bs: <p>Ova opcija određuje koji će dan biti smatran za prvi radni dan u sedmici.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
bs: Posljednji radni dan u sedmici:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
bs: <p>Ova opcija određuje koji će dan biti smatran za posljednji radni dan u sedmici.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
bs: Dan u sedmici za posebne vjerske običaje:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
bs: <p>Ova opcija određuje koji će dan, ako ijedan, biti smatran kao dan u sedmici posvećen posebnim vjerskim običajima.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
bs: Nijedan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
bs: Format vremena:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
bs: <p>Tekst u ovom polju služi za formatiranje nizova vremena. Mogu se upotrebiti sledeće smjene:</p><table><tr><td><b>ČČ</b></td><td>čas kao dekadni broj, 24‑časovni sat (00-23)</td></tr><tr><td><b>čČ</b></td><td>čas kao dekadni broj, 24‑časovni sat (0-23)</td></tr><tr><td><b>PČ</b></td><td>čas kao dekadni broj, 12‑časovni sat (01-12)</td></tr><tr><td><b>pČ</b></td><td>čas kao dekadni broj, 12‑časovni sat (1-12)</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>minut kao dekadni broj (00-59)</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>sekunda kao dekadni broj (00-59)</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Jedno od <i>AM</i> ili <i>PM</i> prema datom vremenu. Tačno podne se uzima kao <i>PM</i> a ponoć kao <i>AM</i>.</td></tr></table>

en: HH
bs: ČČ

en: hH
bs: čČ

en: PH
bs: PČ

en: pH
bs: pČ

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
bs: ČČ.MM.SS
    ČČ.MM.SS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
bs: Simbol AM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
bs: <p>Zadajte ovde tekst koji se prikazuje umjesto <i>AM</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
bs: Simbol PM:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
bs: <p>Zadajte ovdje tekst koji se prikazuje umjesto <i>PM</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
bs: Dugačak format datuma:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
bs: <p>Tekst u ovom polju služi za formatiranje dugačkih datuma. Naredni podnizovi biće zamijenjeni:</p><table><tr><td><b>GGGG</b></td><td>godina sa vijekom kao dekadni broj</td></tr><tr><td><b>GG</b></td><td>godina bez vijeka kao dekadni broj (00-99)</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>mesec kao dekadni broj (01-12)</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>mesec kao dekadni broj (1-12)</td></tr><tr><td><b>KRATMESEC</b></td><td>skraćeni naziv mjeseca</td></tr><tr><td><b>MJESEC</b></td><td>pun naziv meseca</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>dan u mjesecu kao dekadni broj (01-31)</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>dan u mjesecu kao dekadni broj (1-31)</td></tr><tr><td><b>KRATDAN</b></td><td>skraćeni naziv dana u sedmici</td></tr><tr><td><b>DAN</b></td><td>pun naziv dana u sedmici</td></tr><tr><td><b>EPOHGOD</b></td><td>Godina prema epohi u lokalnom formatu (npr. 2000 ne.).</td></tr><tr><td><b>KRATEPOH</b></td><td>Kratko ime epohe.</td></tr><tr><td><b>GODUEPOH</b></td><td>Godina epohe kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>DANUGOD</b></td><td>Dan u godini kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>ISOSEDM</b></td><td>ISO sedmica kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>DANISOSEDM</b></td><td>Dan u ISO sedmici kao dekadni broj.</td></tr></table>

en: YYYY
bs: GGGG

en: YY
bs: GG

en: SHORTMONTH
bs: KRATMJESEC

en: MONTH
bs: MJESEC

en: SHORTWEEKDAY
bs: KRATDAN

en: WEEKDAY
bs: DAN

en: ERAYEAR
bs: EPOHGOD

en: YEARINERA
bs: GODUEPOH

en: SHORTERANAME
bs: KRATEPOH

en: DAYOFYEAR
bs: DANUGOD

en: ISOWEEK
bs: ISOSEDM

en: DAYOFISOWEEK
bs: DANISOSEDM

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
bs: DAN, dD. MESEC GGGG.
    KRATDAN, dD. KRATMJESEC GGGG.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
bs: Kratak format datuma:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
bs: <p>Tekst u ovom polju služi za formatiranje kratkih datuma. Oni se koriste, na primjer, u nabrajanjima datoteka. Naredni podnizovi biće zamijenjeni:</p><table><tr><td><b>GGGG</b></td><td>godina sa vijekom kao dekadni broj</td></tr><tr><td><b>GG</b></td><td>godina bez vijeka kao dekadni broj (00-99)</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>mjesec kao dekadni broj (01-12)</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>mjesec kao dekadni broj (1-12)</td></tr><tr><td><b>KRATMJESEC</b></td><td>skraćeni naziv mjeseca</td></tr><tr><td><b>MJESEC</b></td><td>pun naziv mjeseca</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>dan u mesecu kao dekadni broj (01-31)</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>dan u mesecu kao dekadni broj (1-31)</td></tr><tr><td><b>KRATDAN</b></td><td>skraćeni naziv dana u sedmici</td></tr><tr><td><b>DAN</b></td><td>pun naziv dana u sedmici</td></tr><tr><td><b>EPOHGOD</b></td><td>Godina prema epohi u lokalnom formatu (npr. 2000 ne.).</td></tr><tr><td><b>KRATEPOH</b></td><td>Kratko ime epohe.</td></tr><tr><td><b>GODUEPOH</b></td><td>Godina epohe kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>DANUGOD</b></td><td>Dan u godini kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>ISOSEDM</b></td><td>ISO sedmica kao dekadni broj.</td></tr><tr><td><b>DANISOSEDM</b></td><td>Dan u ISO sedmici kao dekadni broj.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
bs: DD.mM.GGGG.
    DD.MM.GGGG.
    GGGG‑MM‑DD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
bs: Prisvojni nazivi meseci:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
bs: <p>Ova opcija određuje da li se u datumima koristi prisvojni oblik naziva mjeseca.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
bs: <p>Ovim zadajete skup cifara u ispisu datuma i vremena. Ako se izaberu nearapske cifre, upotrebiće se samo kada su dopuštene u jeziku programa ili teksta u kojem se javlja datum ili vrijeme.</p><p>Skupovi cifara za prikaz brojevnih vrednosti i novčanih iznosa zadaju se na drugom mjestu (vidi kartice Brojevi i Novac).</p>

en: Page size:
bs: Veličina stranice:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
bs: <p>Ovdje možete odrediti podrazumijevanu veličinu stranice za nove dokumente.</p><p>Imajte na umu da ova postavka ne utiče na veličinu stranice na štampaču.</p>

[ctx: Page size]
en: US Letter
bs: Američko pismo

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
bs: C5 koverta

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
bs: SAD obična 10 koverta

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
bs: DLE koverta

[ctx: Page size]
en: Executive
bs: Izvršni

[ctx: Page size]
en: US Legal
bs: Američki pravnički

[ctx: Page size]
en: Custom
bs: Prilagođeno

en: Measurement system:
bs: Sistem mjera:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
bs: <p>Ovdje određujete koji će se sistem mjera koristiti.</p>

en: Metric System
bs: Metrički sistem

en: Imperial System
bs: Anglosaksonski sistem

en: Byte size units:
bs: Jedinice bajtova:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
bs: <p>Ovo mijenja jedinice koje koristi većina KDE programa da prikazuje brojeve mjerene u bajtima. Tradicionalno "kilobajti" meant su predstavljali umnoške 1024, umjesto metričkih 1000, za većinu veličina bajtova.<ul><li>Za smanjenje konfuije mogu se koristiti nedavno korištene IEC jedinice koje su uvijek umnošci 1024.</li><li>Možete odabrati i metričke jedinice koje su uvijek umnošci 1000.</li><li>Izbor JEDEC vraća starije jedinice korištene u KDE 3.5 i drugim operativnim sistemima.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
bs: IEC‑ove jedinice (KiB, MiB, itd.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
bs: JEDEC‑ove jedinice (KB, MB, itd.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
bs: Metričke jedinice (kB, MB, itd.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
bs: Primjer: %1 znači 2000 bajtova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
bs: Veličina stranice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
bs: Sistem mjera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
bs: Jedinice bajtova
