khelpcenter - en to bs translation catalogue (130 entries)

en: KDE Help Center
bs: Centar pomoći KDE‑a

en: The KDE Help Center
bs: Centar pomoći KDE‑a

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
bs: (c) 1999-2011, The KHelpCenter razvojni tim

en: Cornelius Schumacher
bs: Kornelijus Šumaher

en: Frerich Raabe
bs: Frerih Rabe

en: Matthias Elter
bs: Matijas Elter

en: Original Author
bs: prvobitni autor

en: Wojciech Smigaj
bs: Vojćeh Šmigaj

en: Info page support
bs: podrška za info stranice

en: URL to display
bs: URL za prikaz

en: Top-Level Documentation
bs: Dokumentacija s vrha

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
bs: engleski

en: Font Configuration
bs: Postava fontova

en: Sizes
bs: Veličine

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
bs: Naj&manja veličina:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
bs: Sr&ednja veličina:

en: Fonts
bs: Fontovi

en: S&tandard font:
bs: &Standardni:

en: F&ixed font:
bs: &Fiksni:

en: S&erif font:
bs: Ser&ifni:

en: S&ans serif font:
bs: &Beserifni:

en: &Italic font:
bs: &Kurzivni:

en: &Fantasy font:
bs: F&antazijski:

en: Encoding
bs: Kodiranje

en: &Default encoding:
bs: Podra&zumijevano:

en: Use Language Encoding
bs: po jeziku

en: &Font size adjustment:
bs: Pri&lagođenje veličine:

en: By Topic
bs: Po temi

en: Alphabetically
bs: Abecedno

en: Rebuilding glossary cache...
bs: Obnavljam keš pojmovnika...

en: Rebuilding cache... done.
bs: Obnavljam keš... gotovo.

en: Error
bs: Greška

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
bs: Ne mogu da prikažem izabranu stavku: ne mogu da otvorim fajl <filename>glossary.html.in</filename>!

en: See also:
bs: Takođe pogledajte:

en: KDE Glossary
bs: Pojmovnik KDE‑a

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
bs: Punotekstualno pretraživanje koristi HTML pretraživač ht://dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
bs: Gdje nabaviti paket ht://diga.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
bs: Ht://dig možete preuzeti sa njegove domaće stranice

en: Program Locations
bs: Lokacije programa

en: htsearch:
bs: Traženje:

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
bs: URL CGI programa <command>htsearch</command>.

en: Indexer:
bs: Indeksar:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
bs: Putanja do ht://digove naredbe za indeksiranje.

en: htdig database:
bs: Ht://digova baza:

en: Enter the path to the htdig database folder.
bs: Putanja do direktorija ht://digove baze podataka.

en: By Category
bs: Po kategoriji

en: Change Index Folder
bs: Promjena indeksnog direktorija

en: Index folder:
bs: Indeksni direktorij:

en: Build Search Indices
bs: Gradnja pretraživačkih indeksa

en: Index creation log:
bs: Dnevnik stvaranja indeksa:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
bs: Zatvori

en: Index creation finished.
bs: Stvaranje indeksa je završeno.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
bs: Zaustavi

en: Details &lt;&lt;
bs: Detalji &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
bs: Detalji &gt;&gt;

en: Build Search Index
bs: Gradnja pretraživačkog indeksa

en: Build Index
bs: Izgradi indeks

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
bs: Da bi se moglo tražiti po dokumentu, mora postojati
    pretraživački indeks. Kolona stanja u spisku ispod
    pokazuje da li takav indeks postoji za dokument.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
bs: Da biste stvorili indeks, popunite kućicu u spisku i
    kliknite na dugme <interface>Izgradi indeks</interface>.

en: Search Scope
bs: Opseg pretrage

en: Status
bs: stanje

en: Change...
bs: Izmijeni...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
bs: <qt>Direktorij %1 ne postoji; ne mogu da napravim indeks.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
bs: u redu

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
bs: nedostaje

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
bs: Dokument '%1' (%2):

en: No document type.
bs: Nema tipa dokumenta.

en: No search handler available for document type '%1'.
bs: Rukovalac pretragom nije dostupan za tip dokumenta „%1“.

en: No indexing command specified for document type '%1'.
bs: Naredba indeksiranja nije zadata za tip dokumenta „%1“.

en: Failed to build index.
bs: Neuspjeh u izgradnji indeksa.

en: Error executing indexing build command:
    %1
bs: Greška pri izvršavanju naredbe za izgradnju indeksa:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
bs: Ne mogu da pokrenem naredbu <command>%1</command>.

en: KHelpCenter Index Builder
bs: Izgrađivač indeksa za K‑centar-pomoći

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
bs: © 2003, programeri K‑centra-pomoći

en: Document to be indexed
bs: Dokument za indeksiranje

en: Index directory
bs: Indeksni direktorijum

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
bs: Putanja do indeksnog direktorijuma.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
bs: Putanja do direktorijuma koji sadrži pretraživačke indekse.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
bs: Trenutno vidljiv navigatorski jezičak

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bs: &Kreni

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Search Error Log
bs: Dnevnik grešaka pretraživanja

en: Preparing Index
bs: Pripremam indeks

en: Ready
bs: Spreman

en: Previous Page
bs: Prethodna stranica

en: Moves to the previous page of the document
bs: Ide na prethodnu stranicu dokumenta

en: Next Page
bs: Naredna stranica

en: Moves to the next page of the document
bs: Ide na narednu stranicu dokumenta

en: Table of &Contents
bs: &Sadržaj

en: Table of contents
bs: Sadržaj

en: Go back to the table of contents
bs: Nazad na sadržaj

en: &Last Search Result
bs: Rezultat pos&ljednje pretrage

en: Configure Fonts...
bs: Podešavanje fonta...

en: Increase Font Sizes
bs: Povećaj font

en: Decrease Font Sizes
bs: Smanji font

en: &Search
bs: &Traži

en: &Contents
bs: &Sadržaj

en: Search Options
bs: Opcije pretrage

en: G&lossary
bs: &Pojmovnik

en: Start Page
bs: Početna stranica

en: Unable to run search program.
bs: Ne mogu da pokrenem pretraživački program.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
bs: Pretraživački indeks ne postoji. Želite li da ga stvorim sada?

en: Create
bs: Stvori

en: Do Not Create
bs: Ne stvaraj

en: Error: No document type specified.
bs: Greška: Nije zadat tip dokumenta.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
bs: Greška: Nema rukovaoca pretragom za tip dokumenta „%1“.

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
bs: Ne mogu da pripremim rukovaoca pretragom iz datoteke „%1“.

en: No valid search handler found.
bs: Nema nijednog valjanog rukovaoca pretragom.

en: Search Results for '%1':
bs: Rezultati pretrage za „%1“:

en: Search Results
bs: Rezultati pretrage

en: Error executing search command '%1'.
bs: Greška pri izvršavanju pretraživačke naredbe „%1“.

en: Error: %1
bs: Greška: %1

en: '%1' not found, check your installation
bs: <command>%1</command> nije nađena, provjerite instalaciju.

en: '%1' not found, install the package containing it
bs: '%1' nije nađena, instalirajte paket koji je sadrži.

en: No search command or URL specified.
bs: Pretraživačka naredba ili URL nisu zadati.

en: and
bs: i

en: or
bs: ili

en: &Method:
bs: &Metod:

en: Max. &results:
bs: Maks. &rezultata:

en: &Scope selection:
bs: &Izbor dosega:

en: Scope
bs: doseg

en: Build Search &Index...
bs: Izgradi pretraživački &indeks...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
bs: posebno

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
bs: podrazumijevano

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
bs: sve

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
bs: ništa

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
bs: nepoznat

en: Copy Link Address
bs: Kopiraj adresu veze
