palapeli - en to bs translation catalogue (169 entries)

en: Piece count
bs: Broj dijelova

en: Piece aspect ratio
bs: Proporcija dijelova

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
bs: Zadane postavke

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
bs: Kairo (petougaona) mreža

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
bs: Šestougaona mreža

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
bs: Kvadratna mreža

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
bs: Rotrex (rombo-trišestougaona) mreža

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
bs: Nepravilna mreža

en: Approx. piece count
bs: Približan broj dijelova

en: Quick preset
bs: Brza postavka

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
bs: Uobičajeno

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
bs: Veoma regularno

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
bs: Veoma raznovrsno

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
bs: Velike izbočine

en: Flipped edge percentage
bs: Izvrnut procenat ivica

en: Edge curviness
bs: Zakrivljenost ivica

en: Plug size
bs: Veličina izbočine

en: Diversity of curviness
bs: Raznovrsnost zakrivljenja

en: Diversity of plug position
bs: Raznovrsnost pozicija ispupčenja

en: Diversity of plugs
bs: Raznovrsnost ispupčenja

en: Diversity of piece size
bs: Raznovrsnost veličine komada

en: Dump grid image
bs: Izdvoji sliku rešetke

en: General settings
bs: Opšte postavke

en: Mouse interaction
bs: Dejstvo miša

en: Center
bs: Centar

en: None
bs: Nikakva

en: Top Left
bs: Gore lijevo

en: Top Right
bs: Gore desno

en: Bottom Left
bs: Dolje lijevo

en: Bottom Right
bs: Dolje desno

en: Remove this trigger
bs: Ukloni ovaj okidač

en: Input here...
bs: Unesite ovdje...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
bs: Držite željene modifikatorske tastere, pa kliknite na dugme ili okrenite točkić na mišu.

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
bs: Nikakva

en: Click to change how an action is triggered
bs: Kliknite da izmijenite način okidanja radnje.

en: Mouse buttons
bs: Dugmad miša

en: Mouse wheel
bs: Točkić miša

en: Interaction with pieces
bs: Interakcija sa dijelovima

en: Interaction with the puzzle table
bs: Interakcija sa slagačkom tablom

en: Interaction with the viewport
bs: Interakcija sa pogledom

[ctx: @title:window]
en: Create new puzzle
bs: Nova slagalica

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
bs: Datoteka s slikom:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
bs: Molim, opišite dolje sliku koju ste izabrali.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
bs: Naziv slike:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
bs: Opcioni komentar:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
bs: Autor slike:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
bs: Izaberi sliku

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
bs: Izaberite izvornu sliku koja će se razložiti u dijelove

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
bs: Izaberite rezač

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
bs: Izaberite način rezanja

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
bs: Konfiguriši rezač

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
bs: Podesite parametre izabranog metoda sječenja

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
bs: Slagalica ne može da se napravi: ne može da se učita priključak sjekača.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
bs: Slagalica ne može da se napravi: datoteka koju ste izabrali nije slika.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
bs: Slagalica ne može da se napravi: sječenje je propalo zbog neodređenih problema.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
bs: Menjanje veličine površi slagačke table prevlačenjem ivica

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
bs: Prošli put ste završili zagonetku. Želite li da krenete iz početka?

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
bs: Sljedeće zagonetke će biti obrisane. Ova akcija se ne može poništiti.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: *.puzzle|Palapeli puzzles (*.puzzle)
bs: *.puzzle|Palapelijeve slagalice

en: Create a piece holder
bs: Kreiraj držač dijelova

en: Enter a short name (optional):
bs: Unesi kratko ime (opciono):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
bs: Trebate kliknuti na držač komada da ga odaberete prije nego što ga možete brisati, ili samo kliknite na njegovo dugme Zatvori

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
bs: Držač izabranog komada mora biti prazan prije nego što ga možete brisati

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
bs: Izabrani držač mora sadržati neke dijelove za 'Izaberi sve' za upotrebu.

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
bs: Morate kliknuti na držača dijelova da ga izaberete prije nego izaberete sve dijelove u njemu.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
bs: Da preuredite dijelove, ili tabla zagonetke mora imati neke izabrane dijelove ili mora biti izabran držač s nekim izabranim komadima u njemu.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
bs: Morate imati držača dijelova i kliknuti na njega da ga odaberete prije nego možete prebaciti dijelove na njega ili iz njega.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
bs: Odabrali ste da prebacite veliki komad koji se sastoji od više od šest malih komada u držač. Da li to zaista želite?

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
bs: Morati izabrati jedan ili više dijelova koji se prebacuju iz izabranog držača ili izabrati dijelove iz table zagonetke da prebacite u nju.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
bs: Morati izabrati jedan ili više dijelova koji se prebacuju iz prethodnog držača da budu prebačeni u novo-izabranog držača.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
bs: Morate imati bar dva držača, jedan od njih izabran s izabranim dijelovima u njemu, prije nego možete prebaciti dijelove u drugi držač.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
bs: Ruka

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
bs: Upravo ste stvorili veliku zagonetku: palapeli ima nekoliko funkcija koje vam pomažu da se riješi u okviru ograničenog prostora na radnoj površini. Oni su detaljno opisane u Priručniku (u meniju Pomoć). Evo samo nekoliko brzih savjeta.
    
    Pre početka, možda je najbolje da ne koriste idibljenja ili sijenke sa velikim slagalicama (vidi dijalog za podešavanja), jer to čini učitavanje sporijim i teže naglašavajući vide kada su komadi u prikazu su veoma male.
    
    Prva funkcija je prikaz zagonetke (slika završene slagalice) i alatno dugme da ga uključite ili isključite. Ako pređete preko njega mišem, ne uveća dijelove slike, tako da veličina prozora koji će se izabrati za Pregled može biti prilično mala.
    
    Sledeće, postoje izbliza i udaljeni pogled na tablu zagonetki, koje možete brzo prebaciti pomoću tastera miša (standardna Bliski klik). U bliskom pogledu, koristite prazan prostor u trakama za pomjeranje da tražite kroz slagalica komada 'stranu' odjednom. Možete podesiti dva pogleda zumiranjem ili umanjenjem i promjene će biti upamćene.
    
    Zatim, tu je prostor na tabli zagonetke rezervisan za izgradnju rješenja.
    
    Na kraju, ali ne manje važno, postoje mali prozori koji se zovu 'nosioci'. Oni su za sortiranje komada u grupe kao što su ivice, nebo ili bijela kuća na lijevoj strami. Možete imati toliko nosioca koliko želite i možete ih imenovati. Trebali bi imati već jedan s imenom ''Ruka", za nošenje komada ma gdje god da ih pronađete na području rješenja.
    
    Vi koristite poseban klik miša za prenos komada u ili van nosioca (podrazumijevani Shift Left-Click). Prvo provjerite da li nosilac koji želite da koristite aktivan: on bi trebalo da ima plavu skicu. Ako ne, kliknite na njega. Za prenos komada u držač, izaberite ih na tabli onda posebnu kliknite na "Teleport" njima u držač. Ili možete jednostavno uraditi poseban klik na jedan komad u datom trenutku.
    
    Za prenos komada iz nosioca, uvjerite se da nijedan komad nije izabrani na tabli slagalice, idite u prozor držača i izaberite neke komade, koristeći normalnupotrebu Palapeli miša, a zatim se vratite na tablu slagalice i uradi poseban klikni na prazan Prostor gde želite da dijelovi stignu. Prebacite ne više od nekoliko komada u jednom trenutku, da izbjegnete sukobe komada na tabli zagonetke.
    
    Usput, nosioci mogu učiniti gotovo sve ono što i tabla slagalice i njen prozor mogu da urade, uključujući spajanje komada za gradnju dijela  rješenja.

[ctx: Caption for hints]
en: Solving Large Puzzles
bs: Rješavanje velikh zagonetki

en: Great! You have finished the puzzle.
bs: Sjajno! Završili ste slagalicu.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
bs: Pomeranje dijelova prevlačenjem

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
bs: Izbor dijelova klikom na njih

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
bs: Teleport dio za ili od posjednika

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
bs: Pomjeranje pogleda prevlačenjem

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
bs: Prekidač za pogled iz blizine ili iz daljine

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
bs: Uveličanje pogleda

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
bs: Klizanje pogleda vodoravno

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
bs: Klizanje pogleda uspravno

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
bs: Izbor više dijelova odjednom

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
bs: Promjena zaključanosti površi slagačke table

[ctx: Window title]
en: Preview of completed puzzle
bs: Pregled kompletne slagalice

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
bs: Slika nije dostupna.

en: %1 - Preview
bs: %1 - Pregled:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
bs: Jedna boja

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
bs: Groupni taster

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
bs: Bez dugmeta

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
bs: Lijevo dugme

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
bs: Desno dugme

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
bs: Srednje dugme

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
bs: X dugme 1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
bs: X dugme 2

en: Horizontal-Scroll
bs: Vodoravno klizanje

en: Vertical-Scroll
bs: Uspravno klizanje

en: Your progress is saved automatically while you play.
bs: Vaš napredak se upisuje automatski dok igrate.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
bs: Automatsko snimanje

en: Lock the puzzle table area
bs: Zaključaj površ slagačke table

en: [No name]
bs: [bezimena]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
bs[0]: %2 (%1 dio)
bs[1]: %2 (%1 dijla)
bs[2]: %2 (%1 dijlova)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
bs: autor %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort list...
bs: Sortiranje liste...

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By title
bs: Po naslovu

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By piece count
bs: Po broju dijelova

en: Loading puzzle...
bs: Učitavam slagalicu...

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
bs: Greška: nije data datoteka slagalice.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
bs: Uvozim slagalicu „%1“ u vašu zbirku

en: KDE Jigsaw Puzzle Game
bs: KDE igra slaganja delova

en: The option to preview the completed puzzle
bs: Opcija za pregled završene zagonetke

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
bs: Staza do datoteke slagalice (biće otvoren ako se ne zada -i)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given)
bs: Uvezi navedenu datoteku slagalice u lokalnu zbirku (ne radi ništa ako datoteka nije zadata)

en: If the -i/--import option is specified, the main window will not be shown after importing the given puzzle.
bs: Izdavanjem opcije -i (--import) glavni prozor neće biti prikazan po uvozu date slagalice.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
bs: Tačnost uklapanja (kao procenat veličine dijela).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
bs: Ime datoteke željene pozadinske slike u prikazu, ili __color__ za punu boju (v. ključ ViewBackgroundColor).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
bs: Željena boja pozadine u prikazu (ako je ključ ViewBackgroundColor postavljen na__color__).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
bs: Boja označavanja koja se koristi za izbor dijelova u Pogledu.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
bs: Gdje rezervisati prostor na tabeli zagonetki za rješenje, kada miješate ili ponovo miješate dijelove

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
bs: Prostor dijelova u rešetci zagonetke relativno na veličinu najvećeg komada (faktor prostora je 1.0 + 0.05 * vrijednost).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
bs: Da li prikazati traku stanja na slagačkoj tabli. (Ne radi se o pravoj traci stanja, ali su položaj i funkcionalnost slični.)

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
bs: Da li da crtati sijenke ispod dijelova slagalice. Isključite ovo bi poboljšali brzinu iscrtavanja.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
bs: Da li da crtati ispupčenja na slagalici. Isključite ovo bi poboljšali brzinu iscrtavanja.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
bs: Da li je prozor pregleda uključen zadnji put kada je Palapeli pokrenut.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
bs: Zadnja pozivija i veličina pregleda zagonetke.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
bs: Glavna alatna traka

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
bs: Slagačka tabla

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
bs: Pozadina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
bs: Boja za označavanje izabranih dijelova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
bs: Prostor za rješenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
bs: Nema datog prostora za zagonetke s manje od 20 komada. Izmjene će imati efekta kada se zagonetka kreira ili ponovo pokrene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
bs: Prostor dijelova u mreži zagonetke (1.0-1.5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
bs: Izgled komada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
bs: Crttaj ispupčenja da se dobije trodimenzionalni izgled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
bs: Crtaj sjenke ispod likova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
bs: Ove opcije mogu biti onemogućene kada Palapeli radi veoma sporo. Izmjene će stupiti na snagu tek kada nova zagonetka započne.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
bs: Ponašanje dijelova

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
bs: Tačnost uklapanja:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
bs: Vrlo precizno (teže)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
bs: Neprecizno (lakše)

en: Show statusbar of puzzle table
bs: Prikaži traku stanja slagačke table

en: Back to &collection
bs: Nazad u &zbirku

en: Go back to the collection to choose another puzzle
bs: Nazad do zbirke da se izabere druga zagonetka

en: Create &new puzzle...
bs: Napravi &novu slagalicu...

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
bs: Napravite slagalicu na osnovu datoteke slike sa diska.

en: &Delete puzzle
bs: &Obriši zagoneku

en: Delete the selected puzzle from your collection
bs: Obrišite izabranu slagalicu iz svoje zbirke.

en: &Import from file...
bs: &Uvezi iz datoteke...

en: Import a new puzzle from a file into your collection
bs: Uvezite novu slagalicu iz datoteke u svoju zbirku.

en: &Export to file...
bs: &Izvezi u datoteku...

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
bs: Izvezite izabranu slagalicu iz svoje zbirke u datoteku.

en: &Restart puzzle...
bs: &Slaži iz početka...

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
bs: Obriši snimljeni napredak i ponovo izmješaj zakonetku

en: &Create piece holder...
bs: &Kreiraj držač dijelova...

en: Create a temporary holder for sorting pieces
bs: Kreiraj privremeni držač za sortiranje dijelova

en: &Delete piece holder
bs: &Obriši držač dijelova

en: Delete a selected temporary holder when it is empty
bs: Obriši privremeni držač kada je prazan

en: &Select all in holder
bs: &Izaberi sve u držaču

en: Select all pieces in a selected piece holder
bs: Izaberi sve dijelove u izabranom držaču dijelova

en: &Rearrange pieces
bs: &Rearanžiraj dijelove

en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
bs: Rearanžira dijelove u izabranom držaču dijelova ili izabrane dijelove u nekom prozoru

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
bs: &Pregled:

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
bs: Pregled

en: Show or hide the image of the completed puzzle
bs: Prikaži ili sakrij sliku završene zagonetke

en: Enable all messages
bs: Omogući sve poruke

en: No puzzle loaded
bs: Slagalica nije učitana.

en: You finished the puzzle.
bs: Završili ste slagalicu.

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
bs: %1% завршено
