kde4.14 - en to bs translation catalogue (103 entries)

[ctx: Space-separated list of words representing a year]
en: year years
bs: godina godine

[ctx: Space-separated list of words representing a month]
en: month months
bs: mjesec mjeseci

[ctx: Space-separated list of words representing a week]
en: week weeks
bs: sedmica sedmice

[ctx: Space-separated list of words representing a day]
en: day days
bs: dan dani

[ctx: Space-separated list of words representing an hour]
en: hour hours
bs: sat sati

[ctx: Space-separated list of words representing a minute]
en: minute minutes
bs: minuta minute

[ctx: Space-separated list of words representing a second]
en: second seconds
bs: sekunda sekunde

[ctx: Lower-case units corresponding to a kilobyte]
en: kb kilobyte kilobytes
bs: kb kilobajt kilobajti

[ctx: Lower-case units corresponding to a megabyte]
en: mb megabyte megabytes
bs: mb megabajt megabajti

[ctx: Lower-case units corresponding to a gigabyte]
en: gb gigabyte gigabytes
bs: gb gigabajt gigabajti

[ctx: Lower-case units corresponding to a terabyte]
en: tb terabyte terabytes
bs: tb terabajt terabajti

[ctx: Lower-case units corresponding to a kibibyte]
en: kib k kibibyte kibibytes
bs: kib k kibibajt kibibajti

[ctx: Lower-case units corresponding to a mebibyte]
en: mib m mebibyte mebibytes
bs: mib m mebibajt mebibajti

[ctx: Lower-case units corresponding to a gibibyte]
en: gib g gibibyte gibibytes
bs: gib g gibibajt gibibajti

[ctx: Lower-case units corresponding to a tebibyte]
en: tib t tebibyte tebibytes
bs: tib t tebibajt tebibajti

[ctx: Space-separated list of words meaning 0]
en: zero naught null
bs: nula nule

[ctx: Space-separated list of words meaning 1]
en: one a first
bs: jedan prvi

[ctx: Space-separated list of words meaning 2]
en: two second
bs: dva drugi

[ctx: Space-separated list of words meaning 3]
en: three third
bs: tri treći

[ctx: Space-separated list of words meaning 4]
en: four fourth
bs: četiri četvrti

[ctx: Space-separated list of words meaning 5]
en: five fifth
bs: pet peti

[ctx: Space-separated list of words meaning 6]
en: six sixth
bs: šest šesti

[ctx: Space-separated list of words meaning 7]
en: seven seventh
bs: sedam sedmi

[ctx: Space-separated list of words meaning 8]
en: eight eighth
bs: osam osmi

[ctx: Space-separated list of words meaning 9]
en: nine ninth
bs: devet deveti

[ctx: Space-separated list of words meaning 10]
en: ten tenth
bs: deset deseti

[ctx: Day names, starting at the first day of the week (Monday for the Gregorian Calendar)]
en: monday tuesday wednesday thursday friday saturday sunday
bs: ponedjeljak utorak srijeda četvrtak petak subota nedjelja

[ctx: Month names, starting at the first of the year]
en: january february march april may june july august september october november december
bs: januar februar mart april maj jun jul august septembar oktobar novembar decembar

[ctx: List of words representing a file]
en: file files
bs: datoteka datoteke

[ctx: List of words representing an image]
en: image images picture pictures photo photos
bs: slika slike fotografija fotografije

[ctx: List of words representing a video]
en: video videos movie movies film films
bs: video film filmovi

[ctx: List of words representing an audio file]
en: music musics
bs: muzika muzike

[ctx: List of words representing a document]
en: document documents
bs: dokument dokumenti

[ctx: List of words representing an email]
en: mail mails email emails e-mail e-mails message messages
bs: pošta email epošta e-mail e-pošta mail mejl poruka poruke

[ctx: List of words representing an archive]
en: archive archives tarball tarballs zip
bs: arhiva arhive tar zip

[ctx: List of words representing a folder]
en: folder folders directory directories
bs: folder folderi direktori direktoriji fascikla fascikle mapa mape

[ctx: List of words representing a contact]
en: contact contacts person people
bs: kontakt kontakti osoba osobe

[ctx: List of words representing a note]
en: note notes
bs: napomena napomene

[ctx: Adding an offset to a period of time ($1=period, $2=offset)]
en: in $2 $1
bs: u $2 $1

[ctx: Removing an offset from a period of time ($1=period, $2=offset)]
en: $2 $1 ago
bs: prije $2 $1

[ctx: In one day]
en: tomorrow
bs: sutra

en: Tomorrow
bs: Sutra

[ctx: One day ago]
en: yesterday
bs: juče

en: Yesterday
bs: Juče

[ctx: The current day]
en: today
bs: danas

en: Today
bs: Danas

[ctx: First period (first day, month, etc)]
en: first $1
bs: prvi $1

en: First week, month, day, ...
bs: Prva sedmica, mjesec, dan, ...

[ctx: Last period (last day, month, etc)]
en: last $1 of
bs: zadnji $1 od

en: Last week, month, day, ...
bs: Zadnja sedmica, mjesec, dan, ...

[ctx: Adding 1 to a period of time]
en: next $1
bs: sljedeći $1

en: Next week, month, day, ...
bs: Sljedeća sedmica, mjesec, dan, ...

[ctx: Removing 1 to a period of time]
en: last $1
bs: sljedeći $1

en: Previous week, month, day, ...
bs: Prethodni sedmica, mjesec, dan. ...

[ctx: An hour ($5) and an optional minute ($6), PM]
en: at $5 :|\. $6 pm;at $5 h pm;at $5 pm;$5 : $6 pm;$5 h pm;$5 pm
bs: u $5 :|\. $6 pm;at $5 h pm;at $5 pm;$5 : $6 pm;$5 h pm;$5 pm

en: A time after midday
bs: Vrijeme iza podneva

[ctx: An hour ($5) and an optional minute ($6), AM]
en: at $5 :|\. $6 am;at $5 \. $6;at $5 h am;at $5 am;at $5;$5 :|\. $6 am;$5 : $6 : $7;$5 : $6;$5 h am;$5 h;$5 am
bs: u $5 :|\. $6 am;at $5 \. $6;at $5 h am;at $5 am;at $5;$5 :|\. $6 am;$5 : $6 : $7;$5 : $6;$5 h am;$5 h;$5 am

en: A time
bs: Vrijeme

en: A decimal value
bs: Decimalna vrijednost

[ctx: Equality]
en: contains|containing $1
bs: sadrži|sadržeći $1

en: Containing
bs: Sadrži

[ctx: Strictly greater]
en: greater|bigger|more than $1;at least $1;> $1
bs: veći|veće|više od $1;minimalno $1;> $1

en: Greater than
bs: Veći od

[ctx: After in time]
en: after|since $1
bs: nakon|poslije $1

en: After
bs: Nakon

[ctx: Strictly smaller]
en: smaller|less|lesser than $1;at most $1;< $1
bs: manji|manje|lmanje od $1;maksimalno $1;< $1

en: Smaller than
bs: Manje od

[ctx: Before in time]
en: before|until $1
bs: prije|do $1

en: Before
bs: Prije

[ctx: Equality]
en: equal|equals|= $1;equal to $1
bs: jednako|jednako|= $1;jednako s $1

en: Equal to
bs: Jednako s

[ctx: Numeric rating of a resource]
en: rated as $1;rated $1;score is $1;score|scored $1;having $1 stars|star
bs: rangirano kao $1;rangirano $1;rezultat je $1;rezultat|rezultata $1;ima $1 zvjezdica|zvjezdica

en: Rating (0 to 10)
bs: Rang (0 do 10)

[ctx: Comment of a resource]
en: described as $1;description|comment is $1;described|description|comment $1
bs: opisano kao $1;opis|komentar je $1;opisano|opis|komentar $1

en: Comment or description
bs: Komentar ili opis

[ctx: Sender of an e-mail]
en: sent by $1;from $1;sender is $1;sender $1
bs: poslao $1;od $1;pošiljalac je $1;pošiljalac $1

en: Sender of an e-mail
bs: Pošiljalac elektronske pošte

[ctx: Subject of an e-mail or note]
en: title|subject is $1;title|subject $1;titled $1
bs: naslov|tema je $1;naslov|tema $1;naslovljeno $1

en: Subject
bs: Tema

[ctx: Recipient of an e-mail]
en: sent to $1;to $1;recipient is $1;recipient $1
bs: poslano za $1;za $1;primalac je $1;primalac $1

en: Recipient of an e-mail
bs: Primalac elektronske pošte

[ctx: Sending date-time]
en: sent at|on $1;sent $1
bs: poslano na|na $1;poslano $1

en: Date of sending
bs: Datum slanja

[ctx: Receiving date-time]
en: received at|on $1;received $1;reception is $1
bs: primljeno na|na $1;primljeno $1;primalac je $1

en: Date of reception
bs: Datum prijema

[ctx: Author of a document]
en: written|created|composed by $1;author is $1;by $1
bs: napisao|kreirao|sastavio $1;autor je $1;od $1

en: Author
bs: Autor

[ctx: Size of a file]
en: size is $1;size $1;being $1 large;$1 large
bs: veličina je $1;veličina $1;je $1 veličine;$1 velik

en: Size
bs: Veličina

[ctx: Name of a file or contact]
en: name is $1;name $1;named $1
bs: ime je $1;ime $1;imena $1

en: Name
bs: Ime

[ctx: Date of creation]
en: created|dated at|on|in|of $1;created|dated $1;creation date|time|datetime is $1
bs: kreirano|s datumom|na|o|od $1;kreirano|datuma $1;datum kreiranja|vrijeme|datum i vrijeme $1

en: Date of creation
bs: Datum kreiranja

[ctx: Date of last modification]
en: modified|edited at|on $1;modified|edited $1;modification|edition date|time|datetime is $1
bs: izmijenjeno|izmijenjeno na|na $1;izmijenjeno|uređeno $1;modifikacija|datum uređenja|vrijeme|datum vrijeme je $1

en: Date of last modification
bs: Datum zadnje izmjene

[ctx: A document is associated with a tag]
en: tagged as $1;has tag $1;tag is $1;# $1
bs: označeno kao $1;ima oznaku $1;oznaka je $1;# $1

en: Tag name
bs: Ime oznake

[ctx: Related to a subquery]
en: related to $$ ,
bs: vezano za $$ ,

en: Match items related to others
bs: Uskladi objekte vezane za druge

[ctx: Are words of your language separated by spaces (Y/N) ?]
en: Y
bs: D

en: and
bs: i

en: or
bs: ili

en: not
bs: ne
