kdelibs_colors4 - en to bs translation catalogue (447 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
bs: Alisaplava

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
bs: Antičkobijela

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
bs: Antičkobijela1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
bs: Antičkobijela2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
bs: Antičkobijela3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
bs: Antičkobijela4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
bs: Ispranobademska

[ctx: color]
en: BlueViolet
bs: Plavoljubičasta

[ctx: color]
en: CadetBlue
bs: Kadetskoplava

[ctx: color]
en: CadetBlue1
bs: Kadetskoplava1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
bs: Kadetskoplava2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
bs: Kadetskoplava3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
bs: Kadetskoplava4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
bs: Kukuruznoplava

[ctx: color]
en: DarkBlue
bs: Tamnoplava

[ctx: color]
en: DarkCyan
bs: Tamnocijan

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
bs: Tamnozlatnoliva

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
bs: Tamnozlatnoliva1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
bs: Tamnozlatnoliva2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
bs: Tamnozlatnoliva3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
bs: Tamnozlatnoliva4

[ctx: color]
en: DarkGray
bs: Tamnosiva

[ctx: color]
en: DarkGreen
bs: Tamnozelena

[ctx: color]
en: DarkGrey
bs: Tamnosiva

[ctx: color]
en: DarkKhaki
bs: Tamnokaki

[ctx: color]
en: DarkMagenta
bs: Tamnomagenta

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
bs: Tamnomaslinastozelena

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
bs: Tamnomaslinastozelena1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
bs: Tamnomaslinastozelena2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
bs: Tamnomaslinastozelena3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
bs: Tamnomaslinastozelena4

[ctx: color]
en: DarkOrange
bs: Tamnonarandžasta

[ctx: color]
en: DarkOrange1
bs: Tamnonarandžasta1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
bs: Tamnonarandžasta2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
bs: Tamnonarandžasta3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
bs: Tamnonarandžasta4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
bs: Tamnoorhidejska

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
bs: Tamnoorhidejska1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
bs: Tamnoorhidejska2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
bs: Tamnoorhidejska3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
bs: Tamnoorhidejska4

[ctx: color]
en: DarkRed
bs: Tamnocrvena

[ctx: color]
en: DarkSalmon
bs: Tamnolosos

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
bs: Tamnomorskozelena

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
bs: Tamnomorskozelena1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
bs: Tamnomorskozelena2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
bs: Tamnomorskozelena3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
bs: Tamnomorskozelena4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
bs: Tamnoškriljčanoplava

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
bs: Tamnoškriljčanosiva

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
bs: Tamnoškriljčanosiva1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
bs: Tamnoškriljčanosiva2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
bs: Tamnoškriljčanosiva3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
bs: Tamnoškriljčanosiva4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
bs: Tamnoškriljčanosiva

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
bs: Tamnotirkizna

[ctx: color]
en: DarkViolet
bs: Tamnoljubičasta

[ctx: color]
en: DeepPink
bs: Dubokoroze

[ctx: color]
en: DeepPink1
bs: Dubokoroze1

[ctx: color]
en: DeepPink2
bs: Dubokoroze2

[ctx: color]
en: DeepPink3
bs: Dubokoroze3

[ctx: color]
en: DeepPink4
bs: Dubokoroze4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
bs: Dubokonebeskoplava

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
bs: Dubokonebeskoplava1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
bs: Dubokonebeskoplava2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
bs: Dubokonebeskoplava3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
bs: Dubokonebeskoplava4

[ctx: color]
en: DimGray
bs: Blijedosiva

[ctx: color]
en: DimGrey
bs: Blijedosiva

[ctx: color]
en: DodgerBlue
bs: Dodžerplava

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
bs: Dodžerplava1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
bs: Dodžerplava2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
bs: Dodžerplava3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
bs: Dodžerplava4

[ctx: color]
en: FloralWhite
bs: Cvjetnobijela

[ctx: color]
en: ForestGreen
bs: Šumskozelena

[ctx: color]
en: GhostWhite
bs: Utvarnobijela

[ctx: color]
en: GreenYellow
bs: Zelenožuta

[ctx: color]
en: HotPink
bs: Vreloroze

[ctx: color]
en: HotPink1
bs: Vreloroza1

[ctx: color]
en: HotPink2
bs: Vreloroza2

[ctx: color]
en: HotPink3
bs: Vreloroza3

[ctx: color]
en: HotPink4
bs: Vreloroza4

[ctx: color]
en: IndianRed
bs: Indijanskocrvena

[ctx: color]
en: IndianRed1
bs: Indijanskocrvena1

[ctx: color]
en: IndianRed2
bs: Indijanskocrvena2

[ctx: color]
en: IndianRed3
bs: Indijanskocrvena3

[ctx: color]
en: IndianRed4
bs: Indijanskocrvena4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
bs: Lavandskorumena

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
bs: Lavandskorumena1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
bs: Lavandskorumena2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
bs: Lavandskorumena3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
bs: Lavandskorumena4

[ctx: color]
en: LawnGreen
bs: Pašnjačkozelena

[ctx: color]
en: LemonChiffon
bs: Limunošifonska

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
bs: Limunošifonska1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
bs: Limunošifonska2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
bs: Limunošifonska3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
bs: Limunošifonska4

[ctx: color]
en: LightBlue
bs: Svijetloplava

[ctx: color]
en: LightBlue1
bs: Svijetloplava1

[ctx: color]
en: LightBlue2
bs: Svijetloplava2

[ctx: color]
en: LightBlue3
bs: Svijetloplava3

[ctx: color]
en: LightBlue4
bs: Svijetloplava4

[ctx: color]
en: LightCoral
bs: Svijetlokoralna

[ctx: color]
en: LightCyan
bs: Svijetlocijan

[ctx: color]
en: LightCyan1
bs: Svijetlocijan1

[ctx: color]
en: LightCyan2
bs: Svijetlocijan2

[ctx: color]
en: LightCyan3
bs: Svijetlocijan3

[ctx: color]
en: LightCyan4
bs: Svijetlocijan4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
bs: Svijetlozlatnoliva

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
bs: Svijetlozlatnoliva1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
bs: Svijetlozlatnoliva2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
bs: Svijetlozlatnoliva3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
bs: Svijetlozlatnoliva4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
bs: Svijetlozlatnolivožuta

[ctx: color]
en: LightGray
bs: Svijetlosiva

[ctx: color]
en: LightGreen
bs: Svijetlozelena

[ctx: color]
en: LightGrey
bs: Svijetlosiva

[ctx: color]
en: LightPink
bs: Svijetloroze

[ctx: color]
en: LightPink1
bs: Svijetloroze1

[ctx: color]
en: LightPink2
bs: Svijetloroze2

[ctx: color]
en: LightPink3
bs: Svijetloroze3

[ctx: color]
en: LightPink4
bs: Svijetloroze4

[ctx: color]
en: LightSalmon
bs: Svijetlolosos

[ctx: color]
en: LightSalmon1
bs: Svijetlolosos1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
bs: Svijetlolosos2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
bs: Svijetlolosos3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
bs: Svijetlolosos4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
bs: Svijetlomorskozelena

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
bs: Svijetlonebeskoplava

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
bs: Svijetlonebeskoplava1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
bs: Svijetlonebeskoplava2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
bs: Svijetlonebeskoplava3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
bs: Svijetlonebeskoplava4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
bs: Svijetloškriljčanoplava

[ctx: color]
en: LightSlateGray
bs: Svijetloškriljčanosiva

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
bs: Svijetloškriljčanosiva

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
bs: Svijetločeličnoplava

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
bs: Svijetločeličnoplava1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
bs: Svijetločeličnoplava2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
bs: Svijetločeličnoplava3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
bs: Svijetločeličnoplava4

[ctx: color]
en: LightYellow
bs: Svijetložuta

[ctx: color]
en: LightYellow1
bs: Svijetložuta1

[ctx: color]
en: LightYellow2
bs: Svijetložuta2

[ctx: color]
en: LightYellow3
bs: Svijetložuta3

[ctx: color]
en: LightYellow4
bs: Svijetložuta4

[ctx: color]
en: LimeGreen
bs: Krečnozelena

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
bs: Srednjoakvamarinska

[ctx: color]
en: MediumBlue
bs: Srednjoplava

[ctx: color]
en: MediumOrchid
bs: Srednjoorhidejska

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
bs: Srednjoorhidejska1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
bs: Srednjoorhidejska2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
bs: Srednjoorhidejska3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
bs: Srednjoorhidejska4

[ctx: color]
en: MediumPurple
bs: Srednjopurpurna

[ctx: color]
en: MediumPurple1
bs: Srednjopurpurna1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
bs: Srednjopurpurna2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
bs: Srednjopurpurna3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
bs: Srednjopurpurna4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
bs: Srednjomorskozelena

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
bs: Srednjoškriljčanoplava

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
bs: Srednjoproljećnozelena

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
bs: Srednjotirkizna

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
bs: Srednjoljubičastocrvena

[ctx: color]
en: MidnightBlue
bs: Ponoćnoplava

[ctx: color]
en: MintCream
bs: Mentokremasta

[ctx: color]
en: MistyRose
bs: Maglovitoroze

[ctx: color]
en: MistyRose1
bs: Magličastoroze1

[ctx: color]
en: MistyRose2
bs: Magličastoroze2

[ctx: color]
en: MistyRose3
bs: Magličastoroze3

[ctx: color]
en: MistyRose4
bs: Magličastoroze4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
bs: Navahobijela

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
bs: Navahobijela1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
bs: Navahobijela2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
bs: Navahobijela3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
bs: Navahobijela4

[ctx: color]
en: NavyBlue
bs: Mornarskoplava

[ctx: color]
en: OldLace
bs: Staročipkasta

[ctx: color]
en: OliveDrab
bs: Maslinastomrka

[ctx: color]
en: OliveDrab1
bs: Maslinastomrka1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
bs: Maslinastomrka2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
bs: Maslinastomrka3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
bs: Maslinastomrka4

[ctx: color]
en: OrangeRed
bs: Narandžastocrvena

[ctx: color]
en: OrangeRed1
bs: Narandžastocrvena1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
bs: Narandžastocrvena2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
bs: Narandžastocrvena3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
bs: Narandžastocrvena4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
bs: Blijedozlatnoliva

[ctx: color]
en: PaleGreen
bs: Blijedozelena

[ctx: color]
en: PaleGreen1
bs: Bledozelena1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
bs: Blijedozelena2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
bs: Blijedozelena3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
bs: Bledozelena4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
bs: Blijedotirkizna

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
bs: Blijedotirkizna1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
bs: Blijedotirkizna2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
bs: Bledotirkizna3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
bs: Blijedotirkizna4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
bs: Bledoljubičastocrvena

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
bs: Blijedoljubičastocrvena1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
bs: Blijedoljubičastocrvena2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
bs: Blijedoljubičastocrvena3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
bs: Blijedoljubičastocrvena4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
bs: Papajabič

[ctx: color]
en: PeachPuff
bs: Pufnobreksva

[ctx: color]
en: PeachPuff1
bs: Pufnobreksva1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
bs: Pufnobreksva2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
bs: Pufnobreksva3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
bs: Pufnobreksva4

[ctx: color]
en: PowderBlue
bs: Zrnastoplava

[ctx: color]
en: RosyBrown
bs: Rozesmeđa

[ctx: color]
en: RosyBrown1
bs: Rozesmeđa1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
bs: Rozesmeđa2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
bs: Rozesmeđa3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
bs: Rozesmeđa4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
bs: Kraljevskoplava

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
bs: Kraljevskoplava1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
bs: Kraljevskoplava2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
bs: Kraljevskoplava3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
bs: Kraljevskoplava4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
bs: Sedlosmeđa

[ctx: color]
en: SandyBrown
bs: Pjeskovitosmeđa

[ctx: color]
en: SeaGreen
bs: Morskozelena

[ctx: color]
en: SeaGreen1
bs: Morskozelena1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
bs: Morskozelena2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
bs: Morskozelena3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
bs: Morskozelena4

[ctx: color]
en: SkyBlue
bs: Nebeskoplava

[ctx: color]
en: SkyBlue1
bs: Nebeskoplava1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
bs: Nebeskoplava2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
bs: Nebeskoplava3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
bs: Nebeskoplava4

[ctx: color]
en: SlateBlue
bs: Škriljčanoplava1

[ctx: color]
en: SlateBlue1
bs: Škriljčanoplava1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
bs: Škriljčanoplava2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
bs: Škriljčanoplava3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
bs: Škriljčanoplava4

[ctx: color]
en: SlateGray
bs: Škriljčanosiva

[ctx: color]
en: SlateGray1
bs: Škriljčanosiva1

[ctx: color]
en: SlateGray2
bs: Škriljčanosiva2

[ctx: color]
en: SlateGray3
bs: Škriljčanosiva3

[ctx: color]
en: SlateGray4
bs: Škriljčanosiva4

[ctx: color]
en: SlateGrey
bs: Škriljčanosiva

[ctx: color]
en: SpringGreen
bs: Proljećnozelena

[ctx: color]
en: SpringGreen1
bs: Proljećnozelena1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
bs: Proljećnozelena2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
bs: Proljećnozelena3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
bs: Proljećnozelena4

[ctx: color]
en: SteelBlue
bs: Čeličnoplava

[ctx: color]
en: SteelBlue1
bs: Čeličnoplava1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
bs: Čeličnoplava2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
bs: Čeličnoplava3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
bs: Čeličnoplava4

[ctx: color]
en: VioletRed
bs: Ljubičastocrvena

[ctx: color]
en: VioletRed1
bs: Ljubičastocrvena1

[ctx: color]
en: VioletRed2
bs: Ljubičastocrvena2

[ctx: color]
en: VioletRed3
bs: Ljubičastocrvena3

[ctx: color]
en: VioletRed4
bs: Ljubičastocrvena4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
bs: Bjelodimna

[ctx: color]
en: YellowGreen
bs: Žutozelena

[ctx: color]
en: aquamarine
bs: akvamarin

[ctx: color]
en: aquamarine1
bs: akvamarin1

[ctx: color]
en: aquamarine2
bs: akvamarin2

[ctx: color]
en: aquamarine3
bs: akvamarin3

[ctx: color]
en: aquamarine4
bs: akvamarin4

[ctx: color]
en: azure
bs: azurna

[ctx: color]
en: azure1
bs: azurna1

[ctx: color]
en: azure2
bs: azurna2

[ctx: color]
en: azure3
bs: azurna3

[ctx: color]
en: azure4
bs: azurna4

[ctx: color]
en: beige
bs: bež

[ctx: color]
en: bisque
bs: bisk

[ctx: color]
en: bisque1
bs: bisk1

[ctx: color]
en: bisque2
bs: bisk2

[ctx: color]
en: bisque3
bs: bisk3

[ctx: color]
en: bisque4
bs: bisk4

[ctx: color]
en: black
bs: crna

[ctx: color]
en: blue
bs: plava

[ctx: color]
en: blue1
bs: plava1

[ctx: color]
en: blue2
bs: plava2

[ctx: color]
en: blue3
bs: plava3

[ctx: color]
en: blue4
bs: plava4

[ctx: color]
en: brown
bs: smeđa

[ctx: color]
en: brown1
bs: smeđa1

[ctx: color]
en: brown2
bs: smeđa2

[ctx: color]
en: brown3
bs: smeđa3

[ctx: color]
en: brown4
bs: smeđa4

[ctx: color]
en: burlywood
bs: daska

[ctx: color]
en: burlywood1
bs: daska1

[ctx: color]
en: burlywood2
bs: daska2

[ctx: color]
en: burlywood3
bs: daska3

[ctx: color]
en: burlywood4
bs: daska4

[ctx: color]
en: chartreuse
bs: šartrez

[ctx: color]
en: chartreuse1
bs: šartrez1

[ctx: color]
en: chartreuse2
bs: šartrez2

[ctx: color]
en: chartreuse3
bs: šartrez3

[ctx: color]
en: chartreuse4
bs: šartrez4

[ctx: color]
en: chocolate
bs: čokolada

[ctx: color]
en: chocolate1
bs: čokolada1

[ctx: color]
en: chocolate2
bs: čokolada2

[ctx: color]
en: chocolate3
bs: čokolada3

[ctx: color]
en: chocolate4
bs: čokolada4

[ctx: color]
en: coral
bs: koralna

[ctx: color]
en: coral1
bs: koralna1

[ctx: color]
en: coral2
bs: koralna2

[ctx: color]
en: coral3
bs: koralna3

[ctx: color]
en: coral4
bs: koralna4

[ctx: color]
en: cornsilk
bs: kukuruznosvilena

[ctx: color]
en: cornsilk1
bs: kukuruznosvilena1

[ctx: color]
en: cornsilk2
bs: kukuruznosvilena2

[ctx: color]
en: cornsilk3
bs: kukuruznosvilena3

[ctx: color]
en: cornsilk4
bs: kukuruznosvilena4

[ctx: color]
en: cyan
bs: cijan

[ctx: color]
en: cyan1
bs: cijan1

[ctx: color]
en: cyan2
bs: cijan2

[ctx: color]
en: cyan3
bs: cijan3

[ctx: color]
en: cyan4
bs: cijan4

[ctx: color]
en: firebrick
bs: cigla

[ctx: color]
en: firebrick1
bs: cigla1

[ctx: color]
en: firebrick2
bs: cigla2

[ctx: color]
en: firebrick3
bs: cigla3

[ctx: color]
en: firebrick4
bs: cigla4

[ctx: color]
en: gainsboro
bs: gejnsboro

[ctx: color]
en: gold
bs: zlatna

[ctx: color]
en: gold1
bs: zlatna1

[ctx: color]
en: gold2
bs: zlatna2

[ctx: color]
en: gold3
bs: zlatna3

[ctx: color]
en: gold4
bs: zlatna4

[ctx: color]
en: goldenrod
bs: zlatnoliva

[ctx: color]
en: goldenrod1
bs: zlatnoliva1

[ctx: color]
en: goldenrod2
bs: zlatnoliva2

[ctx: color]
en: goldenrod3
bs: zlatnoliva3

[ctx: color]
en: goldenrod4
bs: zlatnoliva4

[ctx: color]
en: green
bs: zelena

[ctx: color]
en: green1
bs: zelena1

[ctx: color]
en: green2
bs: zelena2

[ctx: color]
en: green3
bs: zelena3

[ctx: color]
en: green4
bs: zelena4

[ctx: color]
en: honeydew
bs: medenorosna

[ctx: color]
en: honeydew1
bs: medenorosna1

[ctx: color]
en: honeydew2
bs: medenorosna2

[ctx: color]
en: honeydew3
bs: medenorosna3

[ctx: color]
en: honeydew4
bs: medenorosna4

[ctx: color]
en: ivory
bs: slonovača

[ctx: color]
en: ivory1
bs: slonovača1

[ctx: color]
en: ivory2
bs: slonovača2

[ctx: color]
en: ivory3
bs: slonovača3

[ctx: color]
en: ivory4
bs: slonovača4

[ctx: color]
en: khaki
bs: kaki

[ctx: color]
en: khaki1
bs: kaki1

[ctx: color]
en: khaki2
bs: kaki2

[ctx: color]
en: khaki3
bs: kaki3

[ctx: color]
en: khaki4
bs: kaki4

[ctx: color]
en: lavender
bs: lavandska

[ctx: color]
en: linen
bs: platno

[ctx: color]
en: maroon
bs: kestenjasta

[ctx: color]
en: maroon1
bs: kestenjasta1

[ctx: color]
en: maroon2
bs: kestenjasta2

[ctx: color]
en: maroon3
bs: kestenjasta3

[ctx: color]
en: maroon4
bs: kestenjasta4

[ctx: color]
en: moccasin
bs: mokasina

[ctx: color]
en: navy
bs: mornarska

[ctx: color]
en: orange
bs: narandžasta

[ctx: color]
en: orange1
bs: narandžasta1

[ctx: color]
en: orange2
bs: narandžasta2

[ctx: color]
en: orange3
bs: narandžasta3

[ctx: color]
en: orange4
bs: narandžasta4

[ctx: color]
en: orchid
bs: orhidejska

[ctx: color]
en: orchid1
bs: orhidejska1

[ctx: color]
en: orchid2
bs: orhidejska2

[ctx: color]
en: orchid3
bs: orhidejska3

[ctx: color]
en: orchid4
bs: orhidejska4

[ctx: color]
en: pink
bs: roze

[ctx: color]
en: pink1
bs: roze1

[ctx: color]
en: pink2
bs: roze2

[ctx: color]
en: pink3
bs: roze3

[ctx: color]
en: pink4
bs: roze4

[ctx: color]
en: plum
bs: šljiva

[ctx: color]
en: plum1
bs: šljiva1

[ctx: color]
en: plum2
bs: šljiva2

[ctx: color]
en: plum3
bs: šljiva3

[ctx: color]
en: plum4
bs: šljiva4

[ctx: color]
en: purple
bs: purpurna

[ctx: color]
en: purple1
bs: purpurna1

[ctx: color]
en: purple2
bs: purpurna2

[ctx: color]
en: purple3
bs: purpurna3

[ctx: color]
en: purple4
bs: purpurna4

[ctx: color]
en: red
bs: crvena

[ctx: color]
en: red1
bs: crvena1

[ctx: color]
en: red2
bs: crvena2

[ctx: color]
en: red3
bs: crvena3

[ctx: color]
en: red4
bs: crvena4

[ctx: color]
en: salmon
bs: losos

[ctx: color]
en: salmon1
bs: losos1

[ctx: color]
en: salmon2
bs: losos2

[ctx: color]
en: salmon3
bs: losos3

[ctx: color]
en: salmon4
bs: losos4

[ctx: color]
en: seashell
bs: školjka

[ctx: color]
en: seashell1
bs: školjka1

[ctx: color]
en: seashell2
bs: školjka2

[ctx: color]
en: seashell3
bs: školjka3

[ctx: color]
en: seashell4
bs: školjka4

[ctx: color]
en: sienna
bs: sijena

[ctx: color]
en: sienna1
bs: sijena1

[ctx: color]
en: sienna2
bs: sijena2

[ctx: color]
en: sienna3
bs: sijena3

[ctx: color]
en: sienna4
bs: sijena4

[ctx: color]
en: snow
bs: snježna

[ctx: color]
en: snow1
bs: snježna1

[ctx: color]
en: snow2
bs: snježna2

[ctx: color]
en: snow3
bs: snježna3

[ctx: color]
en: snow4
bs: snježna4

[ctx: color]
en: tan
bs: mrka

[ctx: color]
en: tan1
bs: mrka1

[ctx: color]
en: tan2
bs: mrka2

[ctx: color]
en: tan3
bs: mrka3

[ctx: color]
en: tan4
bs: mrka4

[ctx: color]
en: thistle
bs: čičak

[ctx: color]
en: thistle1
bs: čičak1

[ctx: color]
en: thistle2
bs: čičak2

[ctx: color]
en: thistle3
bs: čičak3

[ctx: color]
en: thistle4
bs: čičak4

[ctx: color]
en: tomato
bs: paradajz

[ctx: color]
en: tomato1
bs: paradajz1

[ctx: color]
en: tomato2
bs: paradajz2

[ctx: color]
en: tomato3
bs: paradajz3

[ctx: color]
en: tomato4
bs: paradajz4

[ctx: color]
en: turquoise
bs: tirkizna

[ctx: color]
en: turquoise1
bs: tirkizna1

[ctx: color]
en: turquoise2
bs: tirkizna2

[ctx: color]
en: turquoise3
bs: tirkizna3

[ctx: color]
en: turquoise4
bs: tirkizna4

[ctx: color]
en: violet
bs: ljubičasta

[ctx: color]
en: wheat
bs: žito

[ctx: color]
en: wheat1
bs: žito1

[ctx: color]
en: wheat2
bs: žito2

[ctx: color]
en: wheat3
bs: žito3

[ctx: color]
en: wheat4
bs: žito4

[ctx: color]
en: white
bs: bijela

[ctx: color]
en: yellow
bs: žuta

[ctx: color]
en: yellow1
bs: žuta1

[ctx: color]
en: yellow2
bs: žuta2

[ctx: color]
en: yellow3
bs: žuta3

[ctx: color]
en: yellow4
bs: žuta4
