timezones4 - en to bs translation catalogue (719 entries)

en: Africa/Abidjan
bs: Afrika/Abidžan

en: Africa/Accra
bs: Afrika/Akra

en: Africa/Addis_Ababa
bs: Afrika/Adis_Abeba

en: Africa/Algiers
bs: Afrika/Alžir

en: Africa/Asmara
bs: Afrika/Asmara

en: Africa/Asmera
bs: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
bs: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
bs: Afrika/Bangi

en: Africa/Banjul
bs: Afrika/Banžul

en: Africa/Bissau
bs: Afrika/Bisao

en: Africa/Blantyre
bs: Afrika/Blantir

en: Africa/Brazzaville
bs: Afrika/Brazavil

en: Africa/Bujumbura
bs: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
bs: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
bs: Afrika/Kazablanka

en: Africa/Ceuta
bs: Afrika/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
bs: Seuta i Melilja

en: Africa/Conakry
bs: Afrika/Konakri

en: Africa/Dakar
bs: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
bs: Afrika/Dar_es_Salam

en: Africa/Djibouti
bs: Afrika/Džibuti

en: Africa/Douala
bs: Afrika/Duala

en: Africa/El_Aaiun
bs: Afrika/El_Ajun

en: Africa/Freetown
bs: Afrika/Fritaun

en: Africa/Gaborone
bs: Afrika/Gaborne

en: Africa/Harare
bs: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
bs: Afrika/Johanesburg

en: Africa/Juba
bs: Afrika/Juba

en: Africa/Kampala
bs: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
bs: Afrika/Kartum

en: Africa/Kigali
bs: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
bs: Afrika/Kinšasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
bs: zapadna Dem. Rep. Kongo

en: Africa/Lagos
bs: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
bs: Afrika/Librevil

en: Africa/Lome
bs: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
bs: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
bs: Afrika/Lumbaši

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
bs: istočna Dem. Rep. Kongo

en: Africa/Lusaka
bs: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
bs: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
bs: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
bs: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
bs: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
bs: Afrika/Mogadiš

en: Africa/Monrovia
bs: Afrika/Monrovija

en: Africa/Nairobi
bs: Afrika/Najrobi

en: Africa/Ndjamena
bs: Afrika/Ndžamena

en: Africa/Niamey
bs: Afrika/Nimaj

en: Africa/Nouakchott
bs: Afrika/Novakčot

en: Africa/Ouagadougou
bs: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
bs: Afrika/Porto_Novo

en: Africa/Pretoria
bs: Afrika/Pretorija

en: Africa/Sao_Tome
bs: Afrika/Sv_Toma

en: Africa/Timbuktu
bs: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
bs: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
bs: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
bs: Afrika/Vindhok

en: America/Adak
bs: Amerika/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
bs: Aleutska ostrva

en: America/Anchorage
bs: Amerika/Enkoridž

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
bs: Aljasko vrijeme

en: America/Anguilla
bs: Amerika/Angila

en: America/Antigua
bs: Amerika/Antigva

en: America/Araguaina
bs: Amerika/Aragvajna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
bs: Tokantins

en: America/Argentina/Buenos_Aires
bs: Amerika/Argentina/Buenos_Ajres

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Buenos Aires (BA, CF)
bs: Buenos Ajres (BA, CF)

en: America/Argentina/Catamarca
bs: Amerika/Argentina/Katamarka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Catamarca (CT), Chubut (CH)
bs: Katamarka (CT), Čubut (CH)

en: America/Argentina/ComodRivadavia
bs: Amerika/Argentina/Komod_Rivadavija

en: America/Argentina/Cordoba
bs: Amerika/Argentina/Kordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
bs: većina lokacija (CG, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NKu, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
bs: većina lokacija (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
bs: Amerika/Argentina/Jujuj

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Jujuy (JY)
bs: Žužui (JI)

en: America/Argentina/La_Rioja
bs: Amerika/Argentina/La_Rioha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: La Rioja (LR)
bs: La Rioha (LR)

en: America/Argentina/Mendoza
bs: Amerika/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
bs: Amerika/Argentina/Rio_Galegos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
bs: Santa Kruz (SC)

en: America/Argentina/Salta
bs: Amerika/Argentina/Salta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: (SA, LP, NQ, RN)
bs: (SA, LP, NKu, RN)

en: America/Argentina/San_Juan
bs: Amerika/Argentina/San_Huan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: San Juan (SJ)
bs: San Huan (SJ)

en: America/Argentina/San_Luis
bs: Amerika/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
bs: Amerika/Argentina/Tukuman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tucuman (TM)
bs: Tukuman (TM)

en: America/Argentina/Ushuaia
bs: Amerika/Argentina/Ušuaja

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
bs: Ognjena zemlja (TF)

en: America/Aruba
bs: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
bs: Amerika/Asunsion

en: America/Atikokan
bs: Amerika/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
bs: Istočno standardno vrijeme — Atikokan, Ontario i Sauthempton I, Nunavut

en: America/Atka
bs: Amerika/Atka

en: America/Bahia
bs: Amerika/Baija

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
bs: Baija

en: America/Bahia_Banderas
bs: Amerika/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
bs: Meksičko centralno vrijeme - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
bs: Amerika/Barbados

en: America/Belem
bs: Amerika/Belem

en: America/Belize
bs: Amerika/Beliz

en: America/Blanc-Sablon
bs: Amerika/Blan‑Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
bs: Atlantičko standardno vrijeme — Kvebek — Niža sjeverna obala

en: America/Boa_Vista
bs: Amerika/Boa_Vista

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
bs: Rorajima

en: America/Bogota
bs: Amerika/Bogota

en: America/Boise
bs: Amerika/Bojz

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
bs: Planinsko vrijeme — južni Ajdaho i istočni Oregon

en: America/Buenos_Aires
bs: Amerika/Buenos_Ajres

en: America/Calgary
bs: Amerika/Kalgari

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
bs: Planinsko vrijeme — Alberta, istočna Britanska Kolumbija i zapadni Saskačevan

en: America/Cambridge_Bay
bs: Amerika/Kejmbridž_zaliv

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
bs: Planinsko vrijeme — zapadni Nunavut

en: America/Campo_Grande
bs: Amerika/Kampo_grande

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
bs: Mato Groso do Sul

en: America/Cancun
bs: Amerika/Kankun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
bs: Centralno vrijeme — Kvintana Ru

en: America/Caracas
bs: Amerika/Karakas

en: America/Catamarca
bs: Amerika/Katamarka

en: America/Cayenne
bs: Amerika/Sajon

en: America/Cayman
bs: Amerika/Kajmani

en: America/Chicago
bs: Amerika/Čikago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
bs: Centralno vrijeme

en: America/Chihuahua
bs: Amerika/Čivava

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
bs: Planinsko vrijeme — Čivava

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
bs: Meksičko planinsko vrijeme - Chihuahua daleko od granice SAD

en: America/Coral_Harbour
bs: Amerika/Koral_harbor

en: America/Cordoba
bs: Amerika/Kordoba

en: America/Costa_Rica
bs: Amerika/Kostarika

en: America/Creston
bs: Amerika/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
bs: Planinsko standardno vrijeme - Creston, Britanska Kolumvija

en: America/Cuiaba
bs: Amerika/Kuijaba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
bs: Mato Groso

en: America/Curacao
bs: Amerika/Kurakao

en: America/Danmarkshavn
bs: Amerika/Demarkšavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
bs: istočna obala, sjeverno od Skoresbisunda

en: America/Dawson
bs: Amerika/Doson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
bs: Pacifičko vrijeme — sjeverni Jukon

en: America/Dawson_Creek
bs: Amerika/Doson_Krik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
bs: Planinsko srednje vrijeme — Doson Krik i Fort Sindžon, Britanska Kolumbija

en: America/Denver
bs: Amerika/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
bs: Planinsko vrijeme

en: America/Detroit
bs: Amerika/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
bs: Istočno vrijeme — Mičigen — većina lokacija

en: America/Dominica
bs: Amerika/Dominika

en: America/Edmonton
bs: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
bs: Amerika/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
bs: Z. Amazon

en: America/El_Salvador
bs: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
bs: Amerika/Ensenjada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
bs: Pacifičko vrijeme

en: America/Fort_Wayne
bs: Amerika/Fort_Vejn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
bs: Istočno vrijeme — Indijana — većina lokacija

en: America/Fortaleza
bs: Amerika/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
bs: SI Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
bs: Afrika/Frederikton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
bs: Atlantičko vrijeme — Nova Skotija (većina mjesta), PEI

en: America/Glace_Bay
bs: Amerika/Glejs_zaliv

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
bs: Atlantsko vrijeme — Nova Skotija — mjesta koja nisu pratila ČVO 1966-1971

en: America/Godthab
bs: Amerika/Gotab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
bs: većina lokacija

en: America/Goose_Bay
bs: Amerika/Zaliv_gusaka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
bs: Atlantsko vrijeme — Labrador — većina lokacija

en: America/Grand_Turk
bs: Amerika/Veliki_Turk

en: America/Grenada
bs: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
bs: Amerika/Gvadalupe

en: America/Guatemala
bs: Amerika/Gvatemala

en: America/Guayaquil
bs: Amerika/Gvajakil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
bs: kopno

en: America/Guyana
bs: Amerika/Gvajana

en: America/Halifax
bs: Amerika/Halifaks

en: America/Havana
bs: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
bs: Amerika/Ermosiljo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
bs: Planinsko srednje vrijeme — Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
bs: Amerika/Indijana/Indijanapolis

en: America/Indiana/Knox
bs: Amerika/Indijana/Noks

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
bs: Istočno vrijeme — Indijana — okrug Stark

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
bs: Centralno vrijeme — Indijana — okrug Stark

en: America/Indiana/Marengo
bs: Amerika/Indijana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
bs: Istočno vrijeme — Indijana — okrug Kroford

en: America/Indiana/Petersburg
bs: Amerika/Indijana/Pitersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
bs: Centralno vrijeme — Indijana — okrug Pajk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
bs: Istočno vrijeme — Indijana — okrug Pajk

en: America/Indiana/Tell_City
bs: Amerika/Indijana/Tel_siti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
bs: Centralno vrijeme — Indijana — okrug Peri

en: America/Indiana/Vevay
bs: Amerika/Indijana/Vivej

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
bs: Istočno vrijeme — Indijana — okrug Sviserland

en: America/Indiana/Vincennes
bs: Amerika/Indijana/Vinsenes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
bs: Istočno vrijeme — Indijana — okruzi Davis, Duboa, Noks i Martin

en: America/Indiana/Winamac
bs: Amerika/Indijana/Vinamak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
bs: Istočno vrijeme — Indijana — okrug Pulaski

en: America/Indianapolis
bs: Amerika/Indijanapolis

en: America/Inuvik
bs: Amerika/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
bs: Planinsko vrijeme — zapadne Sjeverozapadne teritorije

en: America/Iqaluit
bs: Amerika/Ikaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
bs: Istočno vrijeme — istočni Nunavut — većina lokacija

en: America/Jamaica
bs: Amerika/Jamajka

en: America/Jujuy
bs: Amerika/Jujuj

en: America/Juneau
bs: Amerika/Žuno

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
bs: Aljasko vrijeme — Aljaska panhendl

en: America/Kentucky/Louisville
bs: Amerika/Kentaki/Luisvil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
bs: Istočno vrijeme — Kentaki — oblast Luizvila

en: America/Kentucky/Monticello
bs: Amerika/Kentaki/Montičelo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
bs: Istočno vrijeme — Kentaki — okrug Vejn

en: America/Knox_IN
bs: Amerika/Noks_IN

en: America/Kralendijk
bs: Amerika/Kralendijk

en: America/La_Paz
bs: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
bs: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
bs: Amerika/Los_Anđeles

en: America/Louisville
bs: Amerika/Luisvil

en: America/Lower_Princes
bs: Amerika/Lower_Princes

en: America/Maceio
bs: Amerika/Makejo

en: America/Managua
bs: Amerika/Managva

en: America/Manaus
bs: Amerika/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
bs: I. Amazon

en: America/Marigot
bs: Amerika/Marigot

en: America/Martinique
bs: Amerika/Martinik

en: America/Matamoros
bs: Amerika/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
bs: SAD Centralno vrijeme- Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas blizu granice SAD

en: America/Mazatlan
bs: Amerika/Macatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
bs: Planinsko vrijeme — S Baja, Najarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
bs: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
bs: Amerika/Menomini

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
bs: Centralno vrijeme — Mičigen — okruzi Dikinson, Gogebik, Ajron i Menomini

en: America/Merida
bs: Amerika/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
bs: Centralno vrijeme — Kampeče, Jukatan

en: America/Metlakatla
bs: Amerika/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
bs: Metlakatla vrijeme - Ostrvo Annette

en: America/Mexico_City
bs: Amerika/Meksiko_Siti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
bs: Centralno vrijeme — većina lokacija

en: America/Miquelon
bs: Amerika/Mikelon

en: America/Moncton
bs: Amerika/Monkton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
bs: Atlantsko vrijeme — Nju Brunsvik

en: America/Monterrey
bs: Amerika/Monterej

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
bs: Centralno vrijeme — Koahulja, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
bs: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, dalje od granice SAD

en: America/Montevideo
bs: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
bs: Amerika/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
bs: Istočno vrijeme — Kvebek — većina lokacija

en: America/Montserrat
bs: Amerika/Monserat

en: America/Nassau
bs: Amerika/Nasau

en: America/New_York
bs: Amerika/Njujork

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
bs: Istočno vrijeme

en: America/Nipigon
bs: Amerika/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
bs: Istočno vrijeme — Ontario i Kvebek — mjesta koja nisu pratila ČVO 1967-1973

en: America/Nome
bs: Amerika/Nom

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
bs: Aljasko vrijeme — zapadna Aljaska

en: America/Noronha
bs: Amerina/Norona

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
bs: Ostrva u Atlantiku

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
bs: Centralno vrijeme - North Dakota - Mercer County

en: America/North_Dakota/Center
bs: Amerika/Severna_Dakota/Središnja

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
bs: Centralno vrijeme — Sjeverna Dakota — okrug Oliver

en: America/North_Dakota/New_Salem
bs: Amerika/Severna_Dakota/Nju_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
bs: Centralno vrijeme — Sjeverna Dakota — okrug Morton (osim oblasti Mandana)

en: America/Ojinaga
bs: Amerika/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
bs: SAD planinsko vrijeme - Chihuahua blizu granice SAD

en: America/Ontario
bs: Amerika/Ontario

en: America/Panama
bs: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
bs: Amerika/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
bs: Istočno vrijeme — Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
bs: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
bs: Amerika/Feniks

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
bs: Planinsko standardno vrijeme — Arizona

en: America/Port-au-Prince
bs: Amerika/Portoprens

en: America/Port_of_Spain
bs: Amerika/Portospejn

en: America/Porto_Acre
bs: Amerika/Porto_Akre

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Acre
bs: Akre

en: America/Porto_Velho
bs: Amerika/Portoveljo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
bs: Rondonija

en: America/Puerto_Rico
bs: Amerika/Portoriko

en: America/Rainy_River
bs: Amerika/Kišna_reka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
bs: Centralno vrijeme — Rejni river i Fort Franses, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
bs: Amerika/Rankin_uvala

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
bs: Centralno vrijeme — centralni Nunavut

en: America/Recife
bs: Amerika/Resife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
bs: Pernambuko

en: America/Regina
bs: Amerika/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
bs: Centralno standardno vrijeme — Saskačevan — većina lokacija

en: America/Resolute
bs: Amerika/Rezoljut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
bs: Istočno vrijeme — Rezoljut, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
bs: Centralno Standardno vrijeme- Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
bs: Amerika/Rio_Branko

en: America/Rosario
bs: Amerika/Rozario

en: America/Santa_Isabel
bs: Amerika/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
bs: Meksičko pacifičko vrijeme - Baja California dalje od granice SAD

en: America/Santarem
bs: Amerika/Santarem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
bs: Z. Para

en: America/Santiago
bs: Amerika/Santijago

en: America/Santo_Domingo
bs: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
bs: Amerika/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
bs: J i JI Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
bs: Amerika/Saskatun

en: America/Scoresbysund
bs: Amerika/Skorsbisand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Scoresbysund / Ittoqqortoormiit
bs: Skoresbisund / Itokortormit

en: America/Shiprock
bs: Amerika/Šiprok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
bs: Planinsko vrijeme — Navaho

en: America/Sitka
bs: Amerika/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
bs: Aljasko vrijeme -jugoistočna Aljaska

en: America/St_Barthelemy
bs: Amerika/Sent_Bartelemi

en: America/St_Johns
bs: Amerika/Sv_Džons

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
bs: Njufaundlendsko vrijeme, uključujući JI Labrador

en: America/St_Kitts
bs: Amerika/Sv_Kits

en: America/St_Lucia
bs: Amerika/Sv_Lucija

en: America/St_Thomas
bs: Amerika/Sv_Tomas

en: America/St_Vincent
bs: Amerika/Sv_Vinsent

en: America/Swift_Current
bs: Amerika/Brza_struja

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
bs: Centralno standardno vrijeme — Saskačevan — srednji zapad

en: America/Tegucigalpa
bs: Amerika/Tegučigalpa

en: America/Thule
bs: Amerika/Tula

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Thule / Pituffik
bs: Tula/Pitufik

en: America/Thunder_Bay
bs: Amerika/Tander_zaliv

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
bs: Istočno vrijeme — Tander bej, Ontario

en: America/Tijuana
bs: Amerika/Tihuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
bs: SAD Pacifičko vrijeme - Baja California blizu granice SAD

en: America/Toronto
bs: Amerika/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
bs: Istočno vrijeme — Ontario — većina lokacija

en: America/Tortola
bs: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
bs: Amerika/Vankuver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
bs: Pacifičko vrijeme — zapadna Britanska Kolumbija

en: America/Virgin
bs: Amerika/Virdžin

en: America/Whitehorse
bs: Amerika/Vajthors

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
bs: Pacifičko vrijeme — južni Jukon

en: America/Winnipeg
bs: Amerika/Vinipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
bs: Centralno vrijeme — Manitoba i zapadni Ontario

en: America/Yakutat
bs: Amerika/Jakuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
bs: Aljasko vrijeme — vrat Aljaska panhendla

en: America/Yellowknife
bs: Amerika/Jelounajf

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
bs: Planinsko vrijeme — centralne Severnozapadne teritorije

en: Antarctica/Casey
bs: Antarktik/Kejsi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
bs: Stanica Kejsi, poluostrvo Bejli

en: Antarctica/Davis
bs: Antarktik/Dejvis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
bs: Stanica Dejvis, Vestfold hils

en: Antarctica/DumontDUrville
bs: Antarktik/Dumon_Durvil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
bs: Stanica Dimon d'Irvil, Adelina zemlja

en: Antarctica/Macquarie
bs: Antarktik/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
bs: Stanica na Macquarie otoku, Macquarie otok

en: Antarctica/Mawson
bs: Antarktik/Moson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
bs: Stanica Moson, zaliv Holm

en: Antarctica/McMurdo
bs: Antarktik/Mekmardo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
bs: Stanica Mekmardo, ostrvo Ros

en: Antarctica/Palmer
bs: Antarktik/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
bs: Stanica Palmer, ostrvo Anvers

en: Antarctica/Rothera
bs: Antarktik/Rotera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
bs: Stanica Rotera, ostrvo Adelejd

en: Antarctica/South_Pole
bs: Antarktik/Južni_pol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
bs: Stanica Amundsen‑Skot, Južni pol

en: Antarctica/Syowa
bs: Antarktik/Sijova

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
bs: Stanica Siova, E Ongul I

en: Antarctica/Vostok
bs: Antarktik/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
bs: Stanica Vostok, južni magnetni pol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
bs: Stanica Vostok, jezero Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
bs: Arktik/Longjirbjen

en: Asia/Aden
bs: Azija/Aden

en: Asia/Almaty
bs: Azija/Almati

en: Asia/Amman
bs: Azija/Aman

en: Asia/Anadyr
bs: Azija/Anadir

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
bs: Moskva+10 — Beringovo more

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
bs: Moskva+08 - Beringovo more

en: Asia/Aqtau
bs: Azija/Aktau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
bs: Atirau (Atirau, Gurjev), Manghistau (Mankistau)

en: Asia/Aqtobe
bs: Azija/Aktobe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aqtobe (Aktobe)
bs: Aktobe

en: Asia/Ashgabat
bs: Azija/Ašgabat

en: Asia/Ashkhabad
bs: Azija/Aškabad

en: Asia/Baghdad
bs: Azija/Bagdad

en: Asia/Bahrain
bs: Azija/Bahrein

en: Asia/Baku
bs: Azija/Baku

en: Asia/Bangkok
bs: Azija/Bangkok

en: Asia/Beijing
bs: Azija/Peking

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
bs: istočna Kina — Peking, Guangdong, Šangaj, itd.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
bs: Kinesko standardno vrijeme

en: Asia/Beirut
bs: Azija/Bejrut

en: Asia/Bishkek
bs: Azija/Biškek

en: Asia/Brunei
bs: Azia/Brinej

en: Asia/Calcutta
bs: Azija/Kalkuta

en: Asia/Choibalsan
bs: Azija/Čiobalzan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dornod, Sukhbaatar
bs: Dornod, Sukbatar

en: Asia/Chongqing
bs: Azija/Čongkuing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
bs: centralna Kina — Sičuan, Junan, Guanđi, Šanđi, Guižou, itd.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
bs: Kineske planine

en: Asia/Chungking
bs: Azija/Čungking

en: Asia/Colombo
bs: Azija/Kolombo

en: Asia/Dacca
bs: Azija/Daka

en: Asia/Damascus
bs: Azija/Damask

en: Asia/Dhaka
bs: Azija/Daka

en: Asia/Dili
bs: Azija/Dili

en: Asia/Dubai
bs: Azija/Dubai

en: Asia/Dushanbe
bs: Azija/Dušanbe

en: Asia/Gaza
bs: Azija/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
bs: Gaza odsjek

en: Asia/Harbin
bs: Azija/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
bs: Hejlongđijang (osim Mohe), Đilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
bs: Sjever Kine

en: Asia/Hebron
bs: Azija/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
bs: Zapadna Obala

en: Asia/Ho_Chi_Minh
bs: Azija/Ho_Ši_Min

en: Asia/Hong_Kong
bs: Azija/Hongkong

en: Asia/Hovd
bs: Azija/Hovd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bayan-Olgiy, Govi-Altai, Hovd, Uvs, Zavkhan
bs: Bajan-Olgij, Govi‑Altaj, Hovd, Uvs, Zavkan

en: Asia/Irkutsk
bs: Azija/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
bs: Moskva+5 — Bajkalsko jezero

en: Asia/Jakarta
bs: Azija/Džakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
bs: Java i Sumatra

en: Asia/Jayapura
bs: Azija/Džajapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
bs: Irijska Jaja i Molukas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
bs: zapadna Nova Gvineja (Irian Jaya) i Malukus (Moluccas)

en: Asia/Jerusalem
bs: Azija/Jerusalim

en: Asia/Kabul
bs: Azija/Kabul

en: Asia/Kamchatka
bs: Azija/Kamčatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
bs: Moksva+9 — Kamčatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
bs: Moskva+08 - Kamčatka

en: Asia/Karachi
bs: Azija/Karači

en: Asia/Kashgar
bs: Azija/Kašgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
bs: zapadni Tibet i Sinđijang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
bs: Kina zapadni Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
bs: Aija/Katmandu

en: Asia/Katmandu
bs: Azija/Katmandu

en: Asia/Kolkata
bs: Azija/Kalkuta

en: Asia/Krasnoyarsk
bs: Azija/Krasnojarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
bs: Moskva+4 — rijeka Jenisej

en: Asia/Kuala_Lumpur
bs: Azija/Kualalumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
bs: poluostrvska Malezija

en: Asia/Kuching
bs: Azija/Kučing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
bs: Sabah i Saravak

en: Asia/Kuwait
bs: Azija/Kuvajt

en: Asia/Macao
bs: Azija/Makao

en: Asia/Macau
bs: Azija/Makao

en: Asia/Magadan
bs: Azija/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
bs: Moskva+8 — Magadan

en: Asia/Makassar
bs: Azija/Makasar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
bs: istočni i južni Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tengara, zapadni Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
bs: istočni i južni Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tengarra, zapadni Timor

en: Asia/Manila
bs: Azija/Manila

en: Asia/Muscat
bs: Azija/Muskat

en: Asia/Nicosia
bs: Azija/Nikozija

en: Asia/Novokuznetsk
bs: Azija/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
bs: Moskva+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
bs: Azija/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
bs: Moskva+3 — Novosibirsk

en: Asia/Omsk
bs: Azija/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
bs: Moskva+3 — zapadni Sibir

en: Asia/Oral
bs: Azija/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
bs: Zapadni Kazahstan

en: Asia/Phnom_Penh
bs: Azija/Pnom_Pen

en: Asia/Pontianak
bs: Azija/Pontijanak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
bs: zapadni i centralni Borneo

en: Asia/Pyongyang
bs: Azija/Pjongjang

en: Asia/Qatar
bs: Azija/Katar

en: Asia/Qyzylorda
bs: Azija/Kizilorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
bs: Kizilorda (Kzil‑Orda)

en: Asia/Rangoon
bs: Azija/Rangun

en: Asia/Riyadh
bs: Azija/Rijad

en: Asia/Saigon
bs: Azija/Sajgon

en: Asia/Sakhalin
bs: Azija/Sahalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
bs: Moskva+8 — ostrvo Sahalin

en: Asia/Samarkand
bs: Azija/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
bs: zapadni Uzbekistan

en: Asia/Seoul
bs: Azija/Seul

en: Asia/Shanghai
bs: Azija/Šangaj

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
bs: Istočna Kina

en: Asia/Singapore
bs: Azija/Singapur

en: Asia/Taipei
bs: Azija/Tajpej

en: Asia/Tashkent
bs: Azija/Taškent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
bs: istočni Uzbekistan

en: Asia/Tbilisi
bs: Azija/Tbilisi

en: Asia/Tehran
bs: Azija/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
bs: Azija/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
bs: Azija/Timbu

en: Asia/Thimphu
bs: Azija/Timfu

en: Asia/Tokyo
bs: Azija/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
bs: Azija/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
bs: Azija/Ulanbator

en: Asia/Ulan_Bator
bs: Azija/Ulanbator

en: Asia/Urumqi
bs: Azija/Urumki

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
bs: veći dio Tibeta i Sinđijang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
bs: Kina Xinjiang-Tibet

en: Asia/Vientiane
bs: Azija/Vintin

en: Asia/Vladivostok
bs: Azija/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
bs: Moskva+7 — rijeka Amur

en: Asia/Yakutsk
bs: Azija/Jakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
bs: Moskva+6 — rijeka Lena

en: Asia/Yekaterinburg
bs: Azija/Jekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
bs: Moskva+2 — Ural

en: Asia/Yerevan
bs: Azija/Jerevan

en: Atlantic/Azores
bs: Atlantik/Azorska_ostrva

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
bs: Azori

en: Atlantic/Bermuda
bs: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
bs: Atlantik/Kanari

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
bs: Kanarska ostrva

en: Atlantic/Cape_Verde
bs: Atlantik/Zelenortska_Ostrva

en: Atlantic/Faeroe
bs: Atlantik/Farska_ostrva

en: Atlantic/Faroe
bs: Atlantik/Farska_ostrva

en: Atlantic/Jan_Mayen
bs: Atlantik/Jan_Majen

en: Atlantic/Madeira
bs: Atlantik/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
bs: Madeirska ostrva

en: Atlantic/Reykjavik
bs: Atlantik/Rejkjavik

en: Atlantic/South_Georgia
bs: Atlantik/Južna_Džordžija

en: Atlantic/St_Helena
bs: Atlantik/Sv_Jelena

en: Atlantic/Stanley
bs: Atlantik/Stenli

en: Australia/ACT
bs: Australija/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
bs: Novi južni Vels — većina lokacija

en: Australia/Adelaide
bs: Australija/Adelejd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
bs: Južna Australija

en: Australia/Brisbane
bs: Australija/Brizbejn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
bs: Kvinslend — većina lokacija

en: Australia/Broken_Hill
bs: Australija/Brouken_Hil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
bs: Novi južni Vels — Jankovina

en: Australia/Canberra
bs: Australija/Kanbera

en: Australia/Currie
bs: Australija/Kiri

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
bs: Tasmanija — ostrvo King

en: Australia/Darwin
bs: Australija/Darvin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
bs: Sjeverna teritorija

en: Australia/Eucla
bs: Australija/Jukla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
bs: Zapadna Australija — oblast Jukle

en: Australia/Hobart
bs: Australija/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
bs: Tasmanija — većina lokacija

en: Australia/LHI
bs: Australija/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
bs: Ostrvo Lorda Houva

en: Australia/Lindeman
bs: Australija/Linderman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
bs: Kvinslend — Praznična ostrva

en: Australia/Lord_Howe
bs: Australija/Lord_Hou

en: Australia/Melbourne
bs: Australija/Melburn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
bs: Viktorija

en: Australia/NSW
bs: Australija/NJV

en: Australia/North
bs: Australija/Sever

en: Australia/Perth
bs: Australija/Pert

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
bs: Zapadna Australija — većina lokacija

en: Australia/Queensland
bs: Australija/Kvinslend

en: Australia/South
bs: Australija/Jug

en: Australia/Sydney
bs: Australija/Sidnej

en: Australia/Tasmania
bs: Australija/Tasmanija

en: Australia/Victoria
bs: Australija/Viktorija

en: Australia/West
bs: Australija/Zapad

en: Australia/Yancowinna
bs: Australija/Jankovina

en: Brazil/Acre
bs: Brazil/Akre

en: Brazil/DeNoronha
bs: Brazil/De_Norona

en: Brazil/East
bs: Brazil/Istok

en: Brazil/West
bs: Brazil/Zapad

en: Canada/Atlantic
bs: Kanada/Atlantik

en: Canada/Central
bs: Kanada/centralna

en: Canada/East-Saskatchewan
bs: Kanada/istočna-Saskačevan

en: Canada/Eastern
bs: Kanada/istočna

en: Canada/Mountain
bs: Kanada/planinska

en: Canada/Newfoundland
bs: Kanada/Njufaundlend

en: Canada/Pacific
bs: Kanada/Pacifik

en: Canada/Saskatchewan
bs: Kanada/Saskačevan

en: Canada/Yukon
bs: Kanada/Jukon

en: Chile/Continental
bs: Čile/kontinentalni

en: Chile/EasterIsland
bs: Čile/Uskršnje_ostrvo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
bs: Uskršnje ostrvo i Sala i Gomez

en: Cuba
bs: Kuba

en: Egypt
bs: Egipat

en: Eire
bs: Irska

en: Europe/Amsterdam
bs: Evropa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
bs: Evropa/Andora

en: Europe/Athens
bs: Evropa/Atina

en: Europe/Belfast
bs: Evropa/Belfast

en: Europe/Belgrade
bs: Evropa/Beograd

en: Europe/Berlin
bs: Evropa/Berlin

en: Europe/Bratislava
bs: Evropa/Bratislava

en: Europe/Brussels
bs: Evropa/Brisel

en: Europe/Bucharest
bs: Evropa/Bukurešt

en: Europe/Budapest
bs: Evropa/Budimpešta

en: Europe/Chisinau
bs: Evropa/Čisinau

en: Europe/Copenhagen
bs: Evropa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
bs: Evropa/Dablin

en: Europe/Gibraltar
bs: Evropa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
bs: Evropa/Gernsi

en: Europe/Helsinki
bs: Evropa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
bs: Evropa/Ostrvo_Man

en: Europe/Istanbul
bs: Evropa/Istambul

en: Europe/Jersey
bs: Evropa/Džersi

en: Europe/Kaliningrad
bs: Evropa/Kalinjingrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
bs: Moskva‑1 — Kalinjingrad

en: Europe/Kiev
bs: Evropa/Kijev

en: Europe/Lisbon
bs: Evropa/Lisabon

en: Europe/Ljubljana
bs: Evropa/Ljubljana

en: Europe/London
bs: Evropa/London

en: Europe/Luxembourg
bs: Evropa/Luksemburg

en: Europe/Madrid
bs: Evropa/Madrid

en: Europe/Malta
bs: Evropa/Malta

en: Europe/Mariehamn
bs: Evropa/Marihamn

en: Europe/Minsk
bs: Evropa/Minsk

en: Europe/Monaco
bs: Evropa/Monako

en: Europe/Moscow
bs: Evropa/Moskva

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
bs: Moskva+0 — zapadna Rusija

en: Europe/Oslo
bs: Evropa/Oslo

en: Europe/Paris
bs: Evropa/Pariz

en: Europe/Podgorica
bs: Evropa/Podgorica

en: Europe/Prague
bs: Evropa/Prag

en: Europe/Riga
bs: Evropa/Riga

en: Europe/Rome
bs: Evropa/Rim

en: Europe/Samara
bs: Evropa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
bs: Moskva+1 — Samara, Udmurtija

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
bs: Moskva+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
bs: Evropa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
bs: Evropa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
bs: Evropa/Sevastopolj

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
bs: centralni Krim

en: Europe/Skopje
bs: Evropa/Skoplje

en: Europe/Sofia
bs: Evropa/Sofija

en: Europe/Stockholm
bs: Evropa/Štokholm

en: Europe/Tallinn
bs: Evropa/Talin

en: Europe/Tirane
bs: Evropa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
bs: Evropa/Tiraspolj

en: Europe/Uzhgorod
bs: Evropa/Užgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
bs: Rutenija

en: Europe/Vaduz
bs: Evropa/Vaduc

en: Europe/Vatican
bs: Evropa/Vatikan

en: Europe/Vienna
bs: Evropa/Beč

en: Europe/Vilnius
bs: Evropa/Vilnus

en: Europe/Volgograd
bs: Evropa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
bs: Moskva+0 — Kaspijsko jezero

en: Europe/Warsaw
bs: Evropa/Varšava

en: Europe/Zagreb
bs: Evropa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
bs: Evropa/Zaporožje

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
bs: Zaporožje, I. Luganjsk

en: Europe/Zurich
bs: Evropa/Cirih

en: GB
bs: VB

en: GB-Eire
bs: VB‑Irska

en: Iceland
bs: Island

en: Indian/Antananarivo
bs: Indijski_okean/Antanarivo

en: Indian/Chagos
bs: Indijski_okean/Čagos

en: Indian/Christmas
bs: Indijska/Božićna_ostrva

en: Indian/Cocos
bs: Indijska/Kokos

en: Indian/Comoro
bs: Indijski_okean/Komoro

en: Indian/Kerguelen
bs: Indija/Kergvelen

en: Indian/Mahe
bs: Indija/Mahe

en: Indian/Maldives
bs: Indijski_okean/Maldivi

en: Indian/Mauritius
bs: Indijski_okean/Mauricijus

en: Indian/Mayotte
bs: Indija/Majota

en: Indian/Reunion
bs: Indija/Reunion

en: Israel
bs: Izrael

en: Jamaica
bs: Jamajka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
bs: Kvajalajn

en: Libya
bs: Libija

en: Mexico/BajaNorte
bs: Meksiko/Baha_norte

en: Mexico/BajaSur
bs: Meksiko/Baha_sur

en: Mexico/General
bs: Meksiko/Opšte

en: NZ-CHAT
bs: NZ‑ČAT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
bs: Čatamska ostrva

en: Navajo
bs: Navaho

en: PRC
bs: Nar. Rep. Kina

en: Pacific/Apia
bs: Pacifik/Apija

en: Pacific/Auckland
bs: Pacifik/Ouklend

en: Pacific/Chatham
bs: Pacifik/Čatam

en: Pacific/Chuuk
bs: Pacifik/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
bs: Chuuk (Truk) i Yap

en: Pacific/Easter
bs: Pacifik/Uskršnja_ostrva

en: Pacific/Efate
bs: Pacifik/Efat

en: Pacific/Enderbury
bs: Pacifik/Enderburi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
bs: Ostrva Feniks

en: Pacific/Fakaofo
bs: Pacifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
bs: Pacifik/Fidži

en: Pacific/Funafuti
bs: Pacifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
bs: Pacifik/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
bs: Galapagoska ostrva

en: Pacific/Gambier
bs: Pacifik/Gambjer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
bs: Gambijeova ostrva

en: Pacific/Guadalcanal
bs: Pacifik/Gvadalkanal

en: Pacific/Guam
bs: Pacifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
bs: Pacifik/Honolulu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
bs: Havaji

en: Pacific/Johnston
bs: Pacifik/Džonston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
bs: Džonston Atol

en: Pacific/Kiritimati
bs: Pacifik/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
bs: Linijska ostrva

en: Pacific/Kosrae
bs: Pacifik/Kosre

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
bs: Kosre

en: Pacific/Kwajalein
bs: Pacifik/Kvajalajn

en: Pacific/Majuro
bs: Pacifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
bs: Pacifik/Markesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
bs: Ostrva Markezas

en: Pacific/Midway
bs: Pacifik/Midvej

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
bs: Midvejska ostrva

en: Pacific/Nauru
bs: Pacifik/Nauru

en: Pacific/Niue
bs: Pacifik/Niuje

en: Pacific/Norfolk
bs: Pacifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
bs: Pacifik/Numa

en: Pacific/Pago_Pago
bs: Pacifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
bs: Pacifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
bs: Pacifik/Pitkarn

en: Pacific/Pohnpei
bs: Pacifik/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
bs: Pacifik/Ponap

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ponape (Pohnpei)
bs: Ponape (Ponpej)

en: Pacific/Port_Moresby
bs: Pacifik/Port_Moresbi

en: Pacific/Rarotonga
bs: Pacifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
bs: Pacifik/Sajpan

en: Pacific/Samoa
bs: Pacifik/Samoa

en: Pacific/Tahiti
bs: Pacifik/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
bs: Društvena ostrva

en: Pacific/Tarawa
bs: Pacifik/Tarava

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
bs: Gilbertova ostrva

en: Pacific/Tongatapu
bs: Pacifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
bs: Pacifik/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
bs: Truk (Čuuk) i Jap

en: Pacific/Wake
bs: Pacifik/Vejk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
bs: Ostrva Vejk

en: Pacific/Wallis
bs: Pacifik/Volis

en: Pacific/Yap
bs: Pacifik/Jap

en: Poland
bs: Poljska

en: ROC
bs: Rep. Kina

en: ROK
bs: Rep. Koreja

en: Singapore
bs: Singapur

en: Turkey
bs: Turska

en: US/Alaska
bs: SAD/Aljaska

en: US/Aleutian
bs: SAD/Aleuti

en: US/Arizona
bs: SAD/Arizona

en: US/Central
bs: SAD/centralne

en: US/East-Indiana
bs: SAD/istočne-Indijana

en: US/Eastern
bs: SAD/istočne

en: US/Hawaii
bs: SAD/Havaji

en: US/Indiana-Starke
bs: Sad/Indijana-Stark

en: US/Michigan
bs: SAD/Mičigen

en: US/Mountain
bs: SAD/planinske

en: US/Pacific
bs: SAD/Pacifik

en: US/Samoa
bs: SAD/Samoa

en: W-SU
bs: V‑SU
