kscd - en to bs translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
bs: Izbaci CD kada se završi puštanje

en: loop track
bs: vrti numeru

en: loop disc
bs: vrti disk

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
bs: slučajno

en: WELCOME!
bs: Dobro došli!

en: eject CD
bs: izbaci CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
bs: KsCD — lista numera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
bs: Numera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
bs: Naslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
bs: Dužina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
bs: Font teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
bs: Boja teksta:

en: KDE CD player
bs: KDE-ov CD-Player

en: Configure Shortcuts...
bs: Podesi prečice...

en: Configure...
bs: Podesi...

en: Download Info
bs: Preuzmi informacije

en: Upload Info
bs: Informacije o slanju

en: Play/Pause
bs: Play/Pauza

en: Stop
bs: Zaustavi

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
bs: Sljedeće

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
bs: Prethodno

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
bs: Izbaci

en: Volume Up
bs: Pojačaj zvuk

en: Volume Down
bs: Utišaj zvuk

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
bs: Nasumično

en: Repeat Track
bs: Ponavljaj numeru

en: Repeat Album
bs: Ponavljaj album

en: Show Tracklist
bs: Prikaži listu numera

en: Mute/Unmute
bs: Umukni/Pusti

en: Minimize
bs: Minimiziraj

en: No disc
bs: Nema diska

en: Invalid disc
bs: Neispravan disk

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
bs: Opšte

en: Settings
bs: Postavke

en: Appearance
bs: Izgled

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
bs: Trenutno održava, dogradnja na Solid/Phonon, D‑Bus veza

en: Previous maintainer
bs: Prethodni održavalac

en: Alexander Kern
bs: Aleksander Kern

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
bs: Ažuriranje bibiloteke workman, CDTEXT, CDDA

en: Bernd Johannes Wuebben
bs: Bernd Johanes Viben

en: Workman library, previous maintainer
bs: Biblioteka Workman, prethodni održavalac

en: Patches galore
bs: Brdo zakrpi

en: Workman library
bs: Biblioteka Workman

en: UI Work
bs: UI rad

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
bs: Specijalne zahvalnice freedb.org-u za pružanje besplatne baze podataka o CDovima nalik na CDDB

en: Start playing
bs: Počni svirati

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
bs: Automatski pusti CD kada se ubaci.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
bs: Ako je ova opcija uključena, automatski će početi puštanje CD-a koji se ubaci u CD-ROM.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
bs: Izbaci CD kada se završi sa puštanjem.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
bs: Ako je ova opcija uključena, CD će biti automatski izbačen kada se završi.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
bs: Boja koja će se koristiti za ispis u panelu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
bs: Promijeni boju teksta u panelu

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
bs: Font koji će se koristiti na panelu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
bs: Izmijeni font teksta u panelu

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
bs: Maska koja se koristi za program

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
bs: Izmijeni masku programa

en: Unknown album
bs: Nepoznat album

en: Unknown artist
bs: Nepoznat izvođač

en: Unknown title
bs: Nepoznat naslov

en: No Disc
bs: Nema diska
