kppp - en to bs translation catalogue (405 entries)

en: &Edit...
bs: &Izmijeni...

en: Allows you to modify the selected account
bs: Dozvoljava vam da izmijenite izabrani korisnički račun

en: &New...
bs: &Novi...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
bs: Pravi novu dial-up vezu
    na Internet

en: Co&py
bs: Ko&piraj

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
bs: Pravi kopiju izabranog korisničkog računa.
    Sve postavke će biti kopirane u novi korisnički
    račun, koji zatim možete prilagoditi svojim
    potrebama.

en: De&lete
bs: Iz&briši

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
bs: <p>Briše izabrani korisnički račun
    
    <font color="red"><b>Koristite oprezno!</b></font>

en: Phone costs:
bs: Telefonski troškovi:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
bs: <p>Ovo prikazuje akumulirane telefonske troškove
    za izabrani račun.
    
    <b>Važno</b>:Ako imate više od jednog korisničkog
    računa - oprez , ovo <b>NIJE<b> suma svih telefonskih
    troškova za sve korisničke račune!

en: Volume:
bs: Jačina:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
bs: <p>Ovo prikazuje broj prenesenih bajtova za izabrani
    račun (ne za sve vaše račune). Možete izabrati šta
    želite prikazati u dijalogu praćenja potrošnje.
    
    <a href="#volaccounting">Više o računovodstvu sadržaja</a>

en: &Reset...
bs: &Poništi...

en: &View Logs
bs: &Pregledaj logove

en: Maximum number of accounts reached.
bs: Dosegnut maksimalan broj korisničkih računa.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
bs: Želite li koristiti čarobnjak za pravljenje novog računa ili standardno podešavanje bazirano na dijalogu?
    Čarovnjak je lakši i dovoljan za većinu slučajeva. Ako vam trebaju neke specijalne postavke, možete probati standardno podešavanje.

en: Create New Account
bs: Dodaj novi račun

en: &Wizard
bs: &Čarobnjak

en: &Manual Setup
bs: &Ručno podešavanje

en: No account selected.
bs: Nije izabran nijedan račun.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
bs: Da li ste sigurni da želite obrisati
    račun "%1"?

en: Confirm
bs: Potvrdi

en: Delete
bs: Obriši

en: New Account
bs: Novi račun

en: Edit Account:
bs: Izmijeni račun:

en: Dial
bs: Biraj

en: Dial Setup
bs: Podešavanje biranja

en: IP Setup
bs: Podešavanje IP adrese

en: Gateway Setup
bs: Podešavanje gatewaya

en: DNS Servers
bs: DNS serveri

en: Login Script
bs: Login skripta

en: Edit Login Script
bs: Izmijeni login skriptu

en: Execute
bs: Izvrši

en: Execute Programs
bs: Izvrši programe

en: Accounting
bs: Praćenje potrošnje

en: You must enter a unique
    account name
bs: Morate unijeti jedinstveno
    ime računa

en: Login script has unbalanced loop Start/End
bs: Login skripta ima neuravnoteženu petlju Start/End

en: Byte
bs: Bajt

en: Reset Accounting
bs: Poništi praćenje potrošnje

en: What to Reset
bs: Šta da poništim

en: Reset the accumulated p&hone costs
bs: Poništi akumulirane t&elefonske troškove

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
bs: Odaberite ovo da biste postavili
    telefonske troškove na nulu.
    Najverovatnije ćete ovo željeti da
    radite jednom mjesečno.

en: Reset &volume accounting
bs: Poništi &praćenje potrošnje po prenosu

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
bs: Odaberite ovo da biste obračun protoka
    postavili na nulu. Najvjerovatnije ćete
    ovo željeti da radite jednom mjesečno.

en: &Enable accounting
bs: &Uključi praćenje potrošnje

en: Check for rule updates
bs: Potraži nove verzije pravila

en: Selected:
bs: Odabrano:

en: Volume accounting:
bs: Potrošnja po prenosu:

en: No Accounting
bs: Bez praćenja potrošnje

en: Bytes In
bs: Bajtova ulaz

en: Bytes Out
bs: Bajtova izlaz

en: Bytes In & Out
bs: Bajtova ulaz i izlaz

en: Available Rules
bs: Dostupna pravila

en: (none)
bs: (ništa)

en: Connecting to:
bs: Spajam se na:

en: Unable to create modem lock file.
bs: Ne mogu napraviti lock datoteku modema.

en: Looking for modem...
bs: Tražim modem...

en: &Log
bs: &Dnevnik

en: Connecting to: %1
bs: Spajam se na: %1

en: Running pre-startup command...
bs: Izvršavam naredbu prije pokretanja...

en: Modem device is locked.
bs: Modem je zaključan.

en: Initializing modem...
bs: Inicijaliziram modem...

en: Setting
bs: Podešavam

en: Setting speaker volume...
bs: Podešavam glasnoću zvuka...

en: Turning off dial tone waiting...
bs: Isključujem čekanje na dial tone...

en: Waiting for callback...
bs: Čekam poziv...

en: Dialing %1
bs: Pozivam %1

en: Line busy. Hanging up...
bs: Linija je zauzeta. Prekidam...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
bs: Linija je zauzeta. Čekam: %1 sekundi

en: No Dial Tone
bs: Nema Dialtona

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
bs: Nema carriera. Čekam: %1 sekundi

en: No Carrier
bs: Nema Carrier-a

en: Digital Line Protection Detected.
bs: Otkrivena digitalna zaštita linije.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
bs: Otkriven je Digital Line Protection (DLP) odgovor o grešci.
    Molim prekinite vezu na telefonskoj liniji.
    
    NE PRIKLJUČUJTE ovaj modem na digitalnu telefonsku liniju jer bi moglo doći do trajnog oštećenja modema

en: Scanning %1
bs: Ispitujem %1

en: Saving %1
bs: Snimam %1

en: Sending %1
bs: Šaljem %1

en: Expecting %1
bs: Očekujem %1

en: Pause %1 seconds
bs: Pauza %1 sekundi

en: Timeout %1 seconds
bs: Isteklo vrijeme %1 sekundi

en: Hangup
bs: Prekidam

en: Answer
bs: Odgovor

en: Password %1
bs: Šifra %1

en: Prompting %1
bs: Odzivam %1

en: PW Prompt %1
bs: PW odziv %1

en: Loop Start %1
bs: Početak petlje %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
bs: GREŠKA: Preduboko ugniježđeno, ignorišem.

en: Loops nested too deeply.
bs: Petlje ugniježđene preduboko.

en: Loop End %1
bs: Kraj petlje %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
bs: LoopEnd bez pripadajućeg Starta. Linija: %1

en: Starting pppd...
bs: Pokrećem pppd...

en: Scan Var: %1
bs: Ispitaj Var: %1

en: Found: %1
bs: Pronašao: %1

en: Looping: %1
bs: Kružim: %1

en: One moment please...
bs: Trenutak molim...

en: Script timed out.
bs: Skripta je prekoračila vrijeme.

en: Scanning: %1
bs: Ispitujem: %1

en: Expecting: %1
bs: Očekujem: %1

en: Logging on to network...
bs: Prijavljivanje na mrežu...

en: Running startup command...
bs: Izvršavam početnu naredbu...

en: Done
bs: Gotovo

en: None
bs: Bez kontrole

en: Hardware [CRTSCTS]
bs: Hardverska [CRTSCTS]

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
bs: pppd naredba + njezini argumenti prelaze 2024 znaka dužine.

en: Connected at:
bs: Brzina konekcije:

en: Time connected:
bs: Trajanje:

en: Session bill:
bs: Trošak ove veze:

en: Total bill:
bs: Ukupni trošak:

en: &Disconnect
bs: &Prekini

en: De&tails
bs: &Detalji

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
bs: Veza: %1
    Spojio se sa: %2
    Trajanje veze: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
bs: 
    Račun sesije: %1
    Ukupan račun: %2

en: Login Script Debug Window
bs: Prozor za ispravljanje login skripte

en: &Close
bs: &Zatvori

en: Details
bs: Detalji

en: Disconnect
bs: Prekini

en: Connection &name:
bs: &Ime veze:

en: Type in a unique name for this connection
bs: Unesite jedinstveno ime za ovu vezu

en: P&hone number:
bs: &Telefonski broj:

en: &Add...
bs: &Dodaj...

en: &Remove
bs: &Ukloni

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
bs: <p>Označava telefonski broj za biranje. Ovdje
    možete unijeti više brojeva, samo kliknite na "Dodaj".
    Možete promijeniti redoslijed kojim se brojevi biraju
    koristeći dugmad sa strelicama.
    
    Kada je broj zauzet ili je spajanje neuspješno,
    <i>kppp</i> će automatski pokušati sljedeći itd.

en: A&uthentication:
bs: Provjera a&utentičnosti:

en: Script-based
bs: Skripta

en: Terminal-based
bs: Terminal

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
bs: <p>Navedite metod kojim želite da vas PPP server autentifikuje. Većina univerziteta i dalje koristi prijavljivanje pomoću <b>terminala</b> ili <b>skripte</b>, dok većina internet provajdera koristi <b>PAP</b> ili <b>CHAP</b>. Ako niste sigurni šta da izaberete, obratite se provajderu. Ako možete da birate između PAP‑a i CHAP‑a, izaberite CHAP, jer je mnogo bezbjedniji. Ako ne znate da li treba PAP ili CHAP, izaberite <b>PAP/CHAP</b>.</p>.

en: Store &password
bs: &Zapamti šifru

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
bs: <p>Kada je ovo uključeno , vaša ISP šifra će biti
    snimljena u <i>kppp</i> konfiguracijsku datoteku,
    pa je nećete morati utipkavati svaki put.
    
    <b><font color="red">Upozorenje:<black> vaša šifra
    će biti spremljena kao običan tekst u konfiguracijskoj
    datoteci, koja je čitljiva samo vama. Pazite da niko ne
    ostvari pristup toj datoteci!

en: &Callback type:
bs: Vrsta &poziva:

en: Administrator-defined
bs: Administrator-definisao

en: User-defined
bs: Korisnik-definisao

en: Callback type
bs: Vrsta poziva

en: Call&back number:
bs: Broj za &poziv nazad:

en: Callback phone number
bs: Telefonski broj za poziv nazad

en: Customize &pppd Arguments...
bs: Prilagodite &pppd argumente...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
bs: Ovdje možete izabrati naredbe koje će biti pokrenute u raznim
    fazama uspostavljanja veze. Naredbe će biti pokrenute sa vašim
    user id-om, tako da ne možete pokretati komande za koje su
    potrebne root privilegije (osim, naravno, ako ste root).
    
    Pazite da navedete punu stazu do programa, jer u suprotnom
    ga kppp možda neće naći!.

en: &Before connect:
bs: &Prije spajanja:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
bs: Omogućuje vam da pokrenete program <b>prije</b>
    uspostavljanja veze. Program je pozvan odmah prije biranja
    brojeva.
    
    Korisno je npr. zaustaviti HylaFAX koji
    obično zaključava modem.

en: &Upon connect:
bs: &Nakon spajanja:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
bs: Omogućuje vam da pokrenete program <b>nakon</b>
    uspostavljanja veze. Kada je vaš program pozvan, sve
    pripreme za vezu na Internet su završene.
    
    Korisno je za skidanje pošte i news-a

en: Before &disconnect:
bs: Prije p&rekida veze:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
bs: Omogućuje vam da pokrenete program <b>prije</b>
    prekida veze. Veza ostaje uspostavljena sve dok vaš
    program ne završi rad.

en: U&pon disconnect:
bs: Na&kon prekida veze:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
bs: Omogućuje vam da izvršite program <b>nakon</b> prekida
    veze.

en: C&onfiguration
bs: P&odešavanje:

en: Dynamic IP address
bs: Dinamička IP adresa

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
bs: Izaberite ovu opciju ako vaš računar dobija
    različitu Internet (IP) adresu svaki put kada
    se spojite.
    
    Gotovo svaki ISP koristi ovaj način,
    pa je potrebno da opcija bude uključena.

en: Static IP address
bs: Statička IP adresa

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
bs: <p>Izaberite ovu opciju ako vaš računar ima fiksnu internet adresu (IP). Većina računara je nema, tako da bi vjerovatno trebalo da izaberete dinamičku IP adresu, osim ako tačno znate šta radite.</p>.

en: &IP address:
bs: &IP adresa:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
bs: Ako vaš računar ima stalnu Internet adresu,
    morate unijeti vašu IP adresu ovdje.

en: &Subnet mask:
bs: &Subnet maska:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
bs: <p>Ako vaš računar ima statičku Internet adresu,
    ovdje morate unijeti mrežnu masku. U gotovo svim
    slučajevima ova maska će biti <b>255.255.255.0</b>,
    ali to ne mora biti slučaj za vas.
    
    Ako niste sigurni, kontaktirajte vaš ISP.

en: &Auto-configure hostname from this IP
bs: &Auto-podešavanje imena računara na osnovu IP

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
bs: <p>Svaki put kada se spojite, ova opcija će rekonfigurisati
    vaš hostname tako da odgovara IP adresi koju
    ste dobili od PPP servera. To može biti
    korisno ako koristite protokol koji ovisi o toj
    informaciji, ali isto tako može uzrokovati
    nekoliko <a href="kppp-7.html#autohostname">problema</a>.
    
    Ne uključujte ovu opciju osim ako vam je stvarno potrebna.

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
bs: <p>Izborom ove opcije mogu se izazvati čudni problemi sa X serverom i programima dok je KPPP povezan. Nemojte da je koristite osim ako tačno znate šta radite.</p><p>Više detalja potražite u priručniku (ili pomoći) u sekciji „Često postavljena pitanja“.</p>.

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Domain &name:
bs: Ime &domene:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
bs: Ako ovdje unesete ime domene, to ime će biti
    korišteno za vaš računar dok ste spojeni. Kada
    se veza prekine, originalno ime računara će biti
    vraćeno.
    
    Ako polje ostavite prazno, kppp neće mijenjati
    ime domena.

en: C&onfiguration:
bs: P&odešavanje:

en: Automatic
bs: Automatsko

en: Manual
bs: Ručno

en: DNS &IP address:
bs: DNS &IP adresa:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
bs: <p>Omogućuje vam da navedete novi DNS server
    koji će biti korišten tokom trajanja veze. Kada se
    veza prekine, ovaj DNS zapis će biti uklonjen.
    
    Da biste dodali DNS server, upišite IP adresu
    za DNS server te kliknite na <b>Dodaj</b>

en: &Add
bs: &Dodaj

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
bs: Kliknite na ovo dugme kako bi dodali
    DNS server naveden u polju iznad.
    Zapis će biti dodan na listu dole

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
bs: Kliknite na ovo dugme kako biste uklonili
    izabrani DNS server sa donje liste

en: DNS address &list:
bs: &Lista DNS adresa:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
bs: <p>Lista prikazuje sve definirane DNS server
    koji će biti korišteni tokom trajanja veze. Koristite
    dugmad <b>Dodaj</b> i <b>Ukloni</b> za izmjenu liste

en: &Disable existing DNS servers during connection
bs: &Onemogući postojeće DNS servere tokom veze

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
bs: <p>Ukoliko izaberete ovu opciju, svi DNS serveri
    koji su navedeni u <i>/etc/resolv.conf</i>
    će biti privremeno isključeni tokom trajanja dialup
    veze. Nakon prekida veze, serveri će ponovo biti
    uključeni
    
    Obično nema potrebe koristiti ovu opciju
    međutim u određenim situacijama ona
    može biti korisna.

en: Default gateway
bs: Podrazumijevani gateway

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
bs: Ovo će učiniti da se PPP peer računar (računar na
    koji ste spojeni vašim modemom) ponaša kao
    gateway. Vaš računar će slati sve pakete koji nisu
    upućeni računarima u vašoj lokalnoj mreži ovom
    računaru, a on će ih rutirati.
    
    Ovo je uobičajeno za većinu ISPova, tako da vjerovatno
    trebate ostaviti ovu opciju uključenu.

en: Static gateway
bs: Statički gateway

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
bs: <p>Omogućuje vam da navedete koji računar želite
    koristiti kao gateway (vidi <i>Podrazumijevani Gateway</i> iznad)

en: Gateway &IP address:
bs: Gateway &IP adresa:

en: &Assign the default route to this gateway
bs: &Dodijeli default route ovom gateway-u

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
bs: Ako je ova opcija uključena, svi paketi koji nisu
    upućeni na lokalnu mrežu su usmjereni kroz 
    PPP vezu.
    
    Normalno, ovo treba uključiti.

en: &Insert
bs: U&metni

en: Add Phone Number
bs: Dodaj broj telefona

en: Enter a phone number:
bs: Unesite telefonski broj:

en: pppd version:
bs: pppd verzija:

en: pppd &timeout:
bs: pppd &maksimalno vrijeme:

en:  sec
bs:  sek

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
bs: <i>kppp</i> će čekati ovaj broj sekundi na
    uspostavljanje PPP veze.
    Ukoliko veza ne bude uspostavljena u ovom roku,
    <i>kppp</i> će prekinuti vezu te ugasiti pppd.

en: Doc&k into panel on connect
bs: &Spusti se u panel nakon spajanja

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
bs: <p>Nakon što se uspostavi veza, prozor će
    biti minimiziran i zamijenjen malom ikonom u
    KDE panelu.
    
    Klikanjem na tu ikonu možete vratiti prozor na
    njegovu originalnu lokaciju i dimenzije.

en: A&utomatic redial on disconnect
bs: &Automatsko ponovno biranje nakon prekida

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
bs: <p>Kada se uspostavi veza, a zatim prekine iz
    nekog razloga, <i>kppp</i> će se pokušati ponovo
    spojiti na isti račun.
    
    Vidi <a href="#redial">ovdje</a> za više detalja na ovu temu.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
bs: Automatsko ponovno biranje nakon NO &CARRIER

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
bs: <p>Ako modem prilikom biranja vrati NO CARRIER
    program će pokušati ponovo birati umjesto da čeka
    da korisnik klikne na dugme Odustani.

en: &Show clock on caption
bs: Pokaži sa&t u naslovnoj traci

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
bs: Ukoliko je ova opcija uključena, naslovna
    traka prozora će prikazivati vrijeme
    trajanja veze. Opcija je vrlo korisna,
    pa preporučujemo da je uključite

en: Disco&nnect on X server shutdown
bs: Pre&kini vezu pri gašenju X servera

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
bs: <p>Ukoliko uključite ovu opciju, sve
    otvorene PPP veze će biti prekinute
    prilikom gašenja X-servera. Držite ovu opciju
    uključenom osim ako imate poseban
    razlog zašto ne.
    
    Vidi <link #disxserver>ovdje</link> za više detalja.

en: &Quit on disconnect
bs: &Izađi nakon prekida veze

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
bs: Ukoliko omogućite ovu opciju <i>kppp</i>
    prozor će biti zatvoren kod prekida veze

en: Minimi&ze window on connect
bs: Sma&nji prozor nakon spajanja

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
bs: Pretvara <i>kppp</i> prozor u ikonu nakon
    uspostavljanja veze

en: Modem &name:
bs: &Naziv modema:

en: Type in a unique name for this modem
bs: Unesite jedinstveno ime za ovaj modem

en: Modem de&vice:
bs: Modemski &uređaj:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
bs: Ovim određujete serijski port na koji je priključen vaš 
    modem. Na Linux/x86, ovo je tipično ili /dev/ttyS0 
    (COM1 pod DOSom) ili /dev/ttyS1 (COM2 pod DOSom).
    
    Ako imate internu ISDN karticu sa simulacijom AT komandi
    (većina kartica pod Linuxom ovo podržava), trebate izabrati
    neki od /dev/ttyIx uređaja.

en: &Flow control:
bs: &Kontrola toka:

en: Software [XON/XOFF]
bs: Softverska [XON/XOFF]

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
bs: <p>Određuje način na koji serijski port i modem
    komuniciraju. Opciju ne trebate mijenjati
    osim ako znate što radite.
    
    </b>Uobičajena vrijednost</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
bs: &Završetak linije:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
bs: <p>Određuje na koji način se AT komande šalju
    modemu. Većina modema će raditi dobro sa
    uobičajenim <i>CR/LF</i>. Ukoliko vaš modem ne
    reagira na init stringove, pokušajte promijeniti
    ovu vrijednost
    
    </b>Uobičajena vrijednost</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
bs: &Brzina veze:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
bs: Određuje brzinu prenosa podataka između modema
    i serijskog porta. Prvo pokušajte sa najmanje 115200
    bita/sek (ili više, ako znate da vaš serijski port podržava
    veće brzine). Ako imate problema sa konekcijom,
    probajte smanjiti ovu vrijednost.

en: &Use lock file
bs: Koristi &Lock datoteku

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
bs: <p>Ukoliko želite spriječiti da drugi programi
    pristupaju modemu tokom trajanja veze,
    kppp će napraviti datoteku koja će drugim
    programima dati na znanje da se modem koristi.
    Npr. na Linuxu to je datoteka 
    <i>/var/lock/LCK..ttyS1</i>
    Ovdje možete izabrati da li želite takvo ponašanje.
    
    </b>Uobičajena vrijednost</b>: Uključeno

en: Modem &timeout:
bs: Modemski &timeout:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
bs: Ovo određuje koliko dugo će <i>kppp</i> čekati na 
    <i>CONNECT</i> odgovor od modema. Preporučena
    vrijednost je 30 sekundi.

en: &Wait for dial tone before dialing
bs: &Čekaj ton biranja (dial tone) prije poziva

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
bs: <p>Obično modem čeka ton slobodne linije (dial
    tone) koji označava da je dozvoljeno početi birati
    broj. Ako vaš modem ne prepoznaje ovaj zvuk ili
    vaš lokalni telefonski sistem ne šalje takav zvuk
    (kao što je slučaj sa BiH) isključite ovu opciju
    
    <b>Uobičajena vrijednost</b>: Uključeno

en: B&usy wait:
bs: Čekaj ako je modem &zauzet:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
bs: Određuje broj sekundi između ponovnog biranja
    ukoliko su birani brojevi zauzeti. Ovo je potrebno
    modemima koji se zablokiraju ukoliko je
    isti broj prečesto zauzet.
    
    Uobičajena vrijednost je 0 sekundi i ne trebate je
    mijenjati ako nije potrebno.

en: Modem &volume:
bs: &Glasnoća modema:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
bs: Većina modema je dosta glasna prilikom
    ostvarivanja veze. Ovdje možete potpuno
    ugasiti zvučnik ili samo smanjiti jačinu zvuka.
    
    Ukoliko ovo ne funkcionira na vašem modemu,
    moraćete promijeniti komandni niz modema.

en: Modem asserts CD line
bs: Modem uspostavlja CD liniju.

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
bs: Ova opcija kontrolira kako <i>kppp</i> otkriva da
    li modem odgovara na naredbe. Ako nemate problema,
    nemojte mijenjati ovu opciju.
    
    <b>Uobičajena vrijednost</b>: Isključeno

en: Mod&em Commands...
bs: &Komande modema...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
bs: Dozvoljava vam da promijenite AT naredbu
    vašeg modema.

en: &Query Modem...
bs: &Ispitaj modem...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
bs: Većina modema podržava ATI skup naredbi
    kako bi se moglo utvrditi proizvođača i reviziju
    modema.
    
    Pritisnite ovo dugme ako želite ispitati vaš
    modem za ove informacije. One vam mogu
    biti korisne za podešavanje modema

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
bs: Otvara ugrađeni terminalski progam koji
    možete koristiti za isprobavanje AT komandi
    vašeg modema

en: &Enable throughput graph
bs: &Graf propusnosti veze

en: Graph Colors
bs: Boje grafa

en: Bac&kground:
bs: &Pozadina:

en: &Text:
bs: &Tekst:

en: I&nput bytes:
bs: &Ulazni bajtovi:

en: O&utput bytes:
bs: &Izlazni bajtovi:

en: C&onnect to:
bs: &Spoji se na:

en: Use &modem:
bs: Koristi &modem:

en: &Login ID:
bs: K&orisničko ime:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
bs: <p>Ovdje unesite korisničko ime koje ste dobili od
    vašeg ISPa. Ovo je posebno značajno za PAP
    i CHAP. Možete ga izostaviti ako koristite provjeru
    identiteta baziranu na terminalu ili skripti.
    
    <b>Važno</b>: velika i mala slova su ovdje bitna:
    <i>mojeime</i> nije isto što i <i>MojeIme</i>!.

en: &Password:
bs: &Šifra:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
bs: <p>Ovdje unesite šifru koju ste dobili od vašeg
    ISPa. Ovo je posebno značajno za PAP
    i CHAP. Možete je izostaviti ako koristite provjeru
    identiteta baziranu na terminalu ili skripti.
    
    <b>Važno</b>: velika i mala slova su ovdje bitna:
    <i>mojasifra</i> nije isto što i <i>MojaSifra</i>!.

en: Show lo&g window
bs: Pokaži &log prozor

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
bs: <p>Ovdje određujete da li će biti prikazan prozor sa
    logom (dnevnikom). Dnevnik pokazuje komunikaciju
    između <i>kppp-a</i> i vašeg modema. On vam 
    može pomoći u otkrivanju problema kod spajanja. 
    
    Isključite ga ukoliko se <i>kppp</i> rutinski spaja bez
    ikakvih problema

en: Co&nfigure...
bs: Po&desi...

en: &Connect
bs: &Kreni

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
bs: Nema takvog modema:
    %1
    Prelazim na podrazumevano

en: No such Account:
    %1
bs: Nema takvog računa:
    %1

en: KPPP Configuration
bs: KPPP podešavanje:

en: &Accounts
bs: &Računi

en: Account Setup
bs: Podešavanje računa

en: &Modems
bs: &Modemi

en: Modems Setup
bs: Postavke modema

en: &Graph
bs: &Graf

en: Throughput Graph
bs: Graf propusnosti veze

en: M&isc
bs: Ra&zno

en: Miscellaneous Settings
bs: Razne postavke

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
bs: Prekoračeno je vrijeme za podizanje PPP interfejsa.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
bs: <p>pppd daemon se neočekivano ugasio!</p>

en: <p>Exit status: %1
bs: <p>Izlazni status: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
bs: <p>Za objašnjenje kôda greške pogledajte <icode>man pppd</icode>, ili česta pitanja o KPPP‑u na <a href="%1">%1</a>.</p>

en: Error
bs: Greška

en: &Details
bs: &Detalji

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
bs: kpppov pomoćni proces se upravo ugasio.
    Pošto je bez njega dalji rad programa beskoristan, kppp će se sada ugasiti.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
bs: Ne mogu pronaći PPP daemon!
    Provjerite da li je pppd instaliran i da li ste unijeli ispravnu stazu do njega.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
bs: kppp ne može izvršiti:
     %1
    Molim vas provjerite da li ste kppp-u dali setuid dozvolu i da li je pppd izvršiv.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
bs: kppp ne može pronaći:
     %1
    Molim vas provjerite da li ste ispravno podesili vaš modem i/ili podesite lokaciju modemskog uređaja na kartici Modem u dijalogu za podešavanje.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
bs: Izabrali ste CHAP ili PAP metodu provjere identiteta. To zahtijeva od vas da unesete korisničko ime i šifru.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
bs: Ne mogu napraviti PAP/CHAP datoteku
    provjere "%1"

en: You must specify a telephone number.
bs: Morate upisati telefonski broj.

en: Disconnecting...
bs: Prekidam vezu...

en: Executing command before disconnection.
bs: Izvršavam naredbu prije prekida veze.

en: Announcing disconnection.
bs: Najavljujem prekid veze.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
bs: Izlazak iz kPPP-a će zatvoriti vašu PPP sesiju.

en: Quit kPPP?
bs: Napusti kPPP?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
bs: Ne mogu učitati skup pravila za praćenje potrošnje "%1".

en: Recent Changes in KPPP
bs: Najnovije izmjene u KPPP

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
bs: <p>Od verzije 1.4.8, KPPP ima novu mogućnost „brze pomoći“. Slična je oblačićima, ali je možete aktivirati kad vi želite.</p><p>Da biste aktivirali brzu pomoć, jednostavno kliknite desnim dugmetom na neku grafičku kontrolut (poput dugmeta ili etikete). Ako grafička kontrola podržava brzu pomoć, pojaviće se iskačući meni koji vodi do nje.</p><p>Ako želite da isprobate brzu pomoć, kliknite desnim dugmetom na ovaj tekst.</p>.

en: Do not show this hint again
bs: Ne prikazuj više ovaj savet

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
bs: Ovo je primjer <b>Brze pomoći</b>.
    Ovaj prozor će ostati otvoren sve dok
    ne kliknete mišem ili pritisnete tipku.

en: Login Terminal Window
bs: Login terminal prozor

en: A dialer and front-end to pppd
bs: Telefonski birač i front-end za pppd

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
bs: (c) 1999-2000, KPPP programeri

en: Current maintainer
bs: Trenutno održava

en: Original author
bs: Originalni autor

en: Connect using 'account_name'
bs: Spoji se koristeći 'account_name'

en: Connect using 'modem_name'
bs: Poveži se koristeći „modem_name“

en: Terminate an existing connection
bs: Prekini postojeću vezu

en: Quit after end of connection
bs: Izađi nakon prekida veze

en: Check syntax of rule_file
bs: Provjeri sintaksu rule_datoteke

en: Enable test-mode
bs: Uključi test-mode

en: Use the specified device
bs: Koristi navedeni uređaj

en: kppp can not create or read from
    %1.
bs: kPPP ne može da napravi ili čita iz
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
bs: kppp je pronašao datoteku %1.
    To znači da vjerojatno postoji još jedna kopija instanca kpppa pod process-id brojem %2. Molim kliknite na Izađi, zatim provjerite da li ste pokrenuli još jedan kppp, pobršite pid datoteku i ponovo pokrenite kppp.
    Alternativno, ako ste utvrdili da niste već pokrenuli kppp, kliknite na Nastavi za početak rada.

en: Exit
bs: Izlaz

en: Kppp Mini-Terminal
bs: Kppp Mini-terminal

en: &Reset Modem
bs: &Resetuj modem

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
bs: MiniTerm - Emulator terminala za KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    Ovaj program je izdan pod GNU GPL 
    (GNU Opća javna licenca)

en: &File
bs: &Datoteka

en: Close MiniTerm
bs: Zatvori MiniTerm

en: Reset Modem
bs: Resetuj modem

en: Help
bs: Pomoć

en: Initializing Modem
bs: Inicijaliziram modem

en: Modem Ready
bs: Modem spreman

en: Hanging up...
bs: Prekidam...

en: Resetting Modem
bs: Resetujem modem

en: Unable to open modem.
bs: Ne mogu da otvorim modem.

en: Unable to detect state of CD line.
bs: Ne mogu da utvrdim stanje CD linije.

en: The modem is not ready.
bs: Modem nije spreman.

en: The modem is busy.
bs: Modem je zauzet.

en: Modem Ready.
bs: Modem spreman.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
bs: Ne mogu da obnovim postavke TTY‑ja: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
bs: Modem ne odgovara na upite.

en: Unknown speed
bs: Nepoznata brzina

en: Edit Modem Commands
bs: Promijeni modemske naredbe

en: Pre-init delay (sec/100):
bs: Pauza prije init (sek/100):

en: Initialization string %1:
bs: Inicijalizacijski string %1:

en: Post-init delay (sec/100):
bs: Pauza nakon init (sek/100):

en: Dialing speed (sec/100):
bs: Brzina biranja (sek/100):

en: Init &response:
bs: &Odgovor na init:

en: No di&al tone detection:
bs: &Isključenje detekcije dial tone-a:

en: Dial &string:
bs: &String za biranje:

en: Co&nnect response:
bs: Co&nnect odgovor:

en: Busy response:
bs: Busy odgovor:

en: No carr&ier response:
bs: No carr&ier odgovor:

en: No dial tone response:
bs: No dial tone odgovor:

en: &Hangup string:
bs: String za &prekid veze:

en: Hangup response:
bs: Odgovor na prekid veze:

en: Answ&er string:
bs: String za &javljanje:

en: Ring response:
bs: Ring odgovor:

en: Ans&wer response:
bs: Ans&wer odgovor:

en: DLP response:
bs: DLP odgovor:

en: Escape strin&g:
bs: Izlazni (escape) strin&g:

en: Escape response:
bs: Odgovor na escape:

en: Guard time (sec/50):
bs: Sigurnosni period (sek/50):

en: Volume off/low/high:
bs: Glasnoća isklj./slabo/jako:

en: Select Modem Type
bs: Izaberite tip modema

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
bs: Da biste podesili modem, prvo izaberite proizvođača sa spiska lijevo, onda model sa spiska desno. Ako ne znate koji modem imate, možete da probate jedan od „generičkih“.

en: <Generic>
bs: <Generički>

en: Hayes(tm) compatible modem
bs: Hayes(tm) kompatibilan modem

en: ATI Query
bs: ATI upit

en: Modem query timed out.
bs: Vrijeme za ispitivanje modema isteklo.

en: Modem Query Results
bs: Rezultati ispitivanja modema

en: Maximum number of modems reached.
bs: Dosegnut maksimalan broj korisničkih računa.

en: No modem selected.
bs: Nije izabran nijedan modem.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
bs: Da li ste sigurni da želite obrisati
    modem "%1"?

en: New Modem
bs: Novi modem

en: Edit Modem:
bs: Izmijeni modem:

en: &Device
bs: &Uređaj

en: Serial Device
bs: Serijski uređaj

en: Modem Settings
bs: Postavke modema

en: You must enter a unique
    modem name
bs: Morate unijeti jedinstveno
    ime modema

en: Customize pppd Arguments
bs: Prilagodite pppd argumente

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
bs: Datoteka postavki aplikacije ne može biti otvorena ni za čitanje/pisanje niti samo za čitanje.
    Administrator sistema bi možda trebao promijeniti vlasnika datoteke dajući sljedeću naredbu u vašem polaznom direktoriju:
    chown {vašekorisničkoime} .kde/share/config/kppprc

en: %1_copy
bs: %1_kopija

en: Cannot open any of the following logfiles:
bs: Ne mogu otvoriti nijednu od ovih log datoteka:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
bs: Pokrenuli ste pppd prije nego što je udaljeni računar bio spreman za uspostavljanje PPP veze.
    Molim upotrijebite terminalski login da potvrdite

en: You have not started the PPP software on the peer system.
bs: Niste pokrenuli PPP softver na parnjačkom sistemu.

en: Check that you supplied the correct username and password.
bs: Provjerite da li ste dali ispravno korisničko ime i lozinku.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
bs: Ne bi trebalo da prosljeđujete lock kao argument za pppd. Provjerite /etc/ppp/options i ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
bs: Izgleda da udaljeni sistem ne odgovara na
    zahtjev za podešavanje. Kontaktirajte svog
    provajdera.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
bs: Poslali ste neispravnu opciju pppd-u. Pogledajte `man pppd' za kompletnu listu važećih argumenata.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
bs: Udaljeni sistem poslao je sljedeću poruku:
    „%1“
    Ovo vam može dati ideju zbog čega je veza prekinuta.

en: Unable to provide help.
bs: Ne mogu da pružim pomoć.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
bs: KPPP nije mogao da pripremi dnevnik PPP‑a. Vjerovatno je <command>pppd</command> pokrenuta bez opcije <icode>debug</icode>.
    Bez ove opcije, biće veoma teško da pronađete PPP probleme, tako da bi trebalo da je koristite.
    Aktivirati je odmah, i ponovo pokrenuti <command>pppd</command>?

en: Restart pppd
bs: Ponovo pokreni pppd

en: Do Not Restart
bs: Ne pokreći ponovo

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
bs: Dodana je opcija "debug". Sada se pokušajte ponovo spojiti. Ako ponovo ne uspijete, dobićete PPP dnevnik koji vam može pomoći da locirate problem u uspostavljanju.

en: PPP Log
bs: PPP dnevnik

en: Write to File
bs: Piši u datoteku

en: kppp's diagnosis (just guessing):
bs: kppp dijagnoza (samo sugestija):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
bs: <p>Dnevnik PPP‑a je sačuvan kao <filename>%1</filename>.</p><p>Ako želite da pošaljete izveštaj o grešci, ili imate problema sa povezivanjem na Internet, priložite ovaj fajl uz poruku. To će pomoći održavaocima da pronađu grešku i usavrše KPPP</p>

en: kppp Statistics
bs: kppp statistike

en: Statistics
bs: Statistike

en: Local Addr:
bs: Lokalna adresa:

en: Remote Addr:
bs: Udaljena adresa:

en: bytes in
bs: bajtova ulaz

en: bytes out
bs: bajtova izlaz

en: packets in
bs: paketa ulaz

en: packets out
bs: paketa izlaz

en: vjcomp in
bs: vjcomp ulaz

en: vjcomp out
bs: vjcomp izlaz

en: vjunc in
bs: vjunc ulaz

en: vjunc out
bs: vjunc izlaz

en: %1 (max. %2) kb/sec
bs: %1 (maks. %2) kb/sek

en: unavailable
bs: nedostupno

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
bs: Biće vam postavljeno par pitanja o informacijama
    koje su potrebne za uspostavu Internet konekcije na
    vaš pružatelj Internet usluga (ISP).
    
    Provjerite da li imate pri ruci registracijski formular vašeg
    ISPa. Ako imate nekih problema, najprije pogledajte
    online pomoć. Ako nedostaju neki podaci, kontaktirajte
    vaš ISP.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
bs: Izaberite lokaciju na kojoj namjeravate koristiti
    ovaj račun sa liste ispod. Ako vaša zemlja ili
    lokacija nije navedena, trebate napraviti račun
    koristeći uobičajeno, dijaloško podešavanje.
    
    Ako pritisnete "Odustani", započeće podešavanje
    putem dijaloga.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
bs: Izaberite vaš pružatelj Internet usluga (ISP) na listi
    ispod. Ako ISP nije na listi, moraćete kliknuti na
    "Odustani" i napraviti ovaj račun koristeći uobičajeno,
    dijaloško podešavanje.
    
    Kliknite na "Dalje" kada završite vaš izbor.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
bs: Za prijavu na vaš ISP, kppp-u je potrebno korisničko
    ime i šifra koje ste dobili od vašeg ISPa. Unesite
    ove informacije u polja ispod.
    
    Velika i mala slova su značajna.

en: Username:
bs: Korisničko ime:

en: Password:
bs: Šifra:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
bs: Ako vam je potreban neki poseban prefiks za biranje
    (npr. ako se nalazite u objektu sa vlastitom telefonskom
    centralom), možete ga navesti ovdje. Ovaj prefiks će biti
    biran prije biranja broja.
    
    Ako koristite telefonsku centralu, obično je ovdje potrebno
    napisati "0" ili "0,".

en: Dial prefix:
bs: Prefiks biranja:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
bs: Gotovo!
    
    Napravljen je novi račun. Kliknite na "Završi" kako biste
    se vratili u dijalog za podešavanje. Ako želite
    provjeriti postavke vašeg novo-napravljenog računa,
    možete koristiti "Izmijeni" u dijalogu za podešavanje.

en: kppp: no rulefile specified
bs: kppp: nije navedena datoteka s pravilima

en: kppp: rulefile "%s" not found
bs: kppp: datoteka s pravilima "%s" nije pronađena

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
bs: kppp: datoteke s pravilima moraju imati sufiks ".rst"

en: kppp: error parsing the ruleset
bs: kppp: greška kod obrade skupa pravila

en: kppp: parse error in line %d
bs: kppp: greška u obradi u liniji %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
bs: kppp: datoteka pravila ne sadrži podrazumijevano pravilo

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
bs: kppp: datoteka pravila ne sadrži "name=..." liniju

en: kppp: rulefile is ok
bs: kppp: datoteka pravila je u redu

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
bs: Nije vam dozvoljeno da se povežete na mrežu KPPP‑om.
    Obratite se sistem-administratoru.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
bs: Ne mogu da pronađem PPP demon.
    Provjerite da li je instaliran pppd.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
bs: Nemate dozvolu da izvršite pppd.
    Obratite se sistem-administratoru i tražite da vam dozvoli pristup ovoj naredbi.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
bs: Nemate dovoljne dozvole da biste pokrenuli:
    %1
    Provjerite da li je root vlasnik izvršne datoteke kppp, i da li je postavljen sUID.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
bs: %1 nedostaje ili ne može biti pročitan.
    Pitajte sistem-administratora da napravi ovu datoteku (može da bude prazna) sa odgovarajućim dozvolama za pisanje i čitanje.
