palapeli - en to ca translation catalogue (170 entries)

en: Piece count
ca: Nombre de peces

en: Piece aspect ratio
ca: Relació de l'aspecte de la peça

[ctx: Puzzle grid type]
en: Predefined settings
ca: Arranjament predeterminat

[ctx: Puzzle grid type]
en: Cairo (pentagonal) grid
ca: Graella Cairo (pentagonal)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Hexagonal grid
ca: Graella hexagonal

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rectangular grid
ca: Graella rectangular

[ctx: Puzzle grid type]
en: Rotrex (rhombi-trihexagonal) grid
ca: Graella «Rotrex» (romboide-trihexagonal)

[ctx: Puzzle grid type]
en: Irregular grid
ca: Graella irregular

en: Approx. piece count
ca: Nombre aproximat de peces

en: Quick preset
ca: Prearranjament ràpid

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Ordinary
ca: Normal

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very regular
ca: Força regular

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Very diverse
ca: Força diferent

[ctx: Puzzle shape preset]
en: Large plugs
ca: Connexions grans

en: Flipped edge percentage
ca: Percentatge de capgir de les vores

en: Edge curviness
ca: Curvatura de les vores

en: Plug size
ca: Mida de les connexions

en: Diversity of curviness
ca: Diversitat de curvatures

en: Diversity of plug position
ca: Diversitat de la posició de les connexions

en: Diversity of plugs
ca: Diversitat de connexions

en: Diversity of piece size
ca: Diversitat de la mida de les peces

en: Dump grid image
ca: Bolcat de la imatge de la graella

en: General settings
ca: Arranjament general

en: Mouse interaction
ca: Interacció del ratolí

en: Center
ca: Centre

en: None
ca: Cap

en: Top Left
ca: Dalt a l'esquerra

en: Top Right
ca: Dalt a la dreta

en: Bottom Left
ca: A baix a l'esquerra

en: Bottom Right
ca: Baix a la dreta

en: Remove this trigger
ca: Elimina aquest disparador

en: Input here...
ca: Introdueix-lo aquí...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
ca: Prem i aguanta aquí el modificador de tecles que desitgis, mentre cliques un botó del ratolí o desplaces una roda del ratolí

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
ca: Cap

en: Click to change how an action is triggered
ca: Clica per a canviar com s'activa una acció

en: Mouse buttons
ca: Botons del ratolí

en: Mouse wheel
ca: Roda del ratolí

en: Interaction with pieces
ca: Interacció amb les peces

en: Interaction with the puzzle table
ca: Interacció amb la taula del trencaclosques

en: Interaction with the viewport
ca: Interacció amb l'àrea de visualització

[ctx: @title:window]
en: Create new puzzle
ca: Crea un nou trencaclosques

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
ca: Fitxer d'imatge:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
ca: Descriu a sota la imatge que has seleccionat.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
ca: Nom de la imatge:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
ca: Comentari opcional:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
ca: Nom de l'autor de la imatge:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
ca: Selecciona una imatge

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Specify the source image to be sliced into pieces
ca: Especifica l'origen de la imatge a tallar en peces

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose slicer
ca: Selecciona el tallador

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Choose a slicing method
ca: Tria un mètode de tall

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Configure slicer
ca: Configura el tallador

[ctx: @title:tab (page header in an assistant dialog)]
en: Tweak the parameters of the chosen slicing method
ca: Ajusta els paràmetres del mètode de tall seleccionat

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
ca: No es pot crear el trencaclosques: no s'ha pogut carregar el connector del tallador.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
ca: No es pot crear el trencaclosques: el fitxer que has seleccionat no és una imatge.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
ca: No es pot crear el trencaclosques: ha fallat en tallat per problemes indeterminats.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
ca: Canvia la mida de l'àrea de la taula del trencaclosques arrossegant-ne les vores

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
ca: Has finalitzat el trencaclosques. Vols reiniciar-lo ara?

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
ca: Els següents trencaclosques se suprimiran. Aquesta acció no es pot desfer.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: *.puzzle|Palapeli puzzles (*.puzzle)
ca: *.puzzle|Trencaclosques Palapeli (*.puzzle)

en: Create a piece holder
ca: Crea un contenidor de peces

en: Enter a short name (optional):
ca: Introdueix un nom curt (opcional):

en: You need to click on a piece holder to select it before you can delete it, or you can just click on its Close button.
ca: Cal clicar en un contenidor de peces per seleccionar-lo abans que el puguis suprimir, o simplement pots clicar en el seu botó de tancar.

en: The selected piece holder must be empty before you can delete it.
ca: Cal que el contenidor de peces estigui buit abans que el puguis suprimir.

en: The selected piece holder must contain some pieces for 'Select all' to use.
ca: Cal que el contenidor de peces seleccionat tingui alguna peça per utilitzar «Selecciona-les totes».

en: You need to click on a piece holder to select it before you can select all the pieces in it.
ca: Cal clicar en un contenidor de peces per seleccionar-lo abans que puguis seleccionar les seves peces.

en: To rearrange pieces, either the puzzle table must have some selected pieces or there must be a selected holder with some selected pieces in it.
ca: Per reorganitzar les peces, la taula del trencaclosques cal que tingui algunes peces seleccionades o cal que hi hagi un contenidor seleccionat amb alguna de les seves peces seleccionades.

en: You need to have a piece holder and click it to select it before you can transfer pieces into or out of it.
ca: Cal tenir un contenidor de peces i clicar-hi per seleccionar-lo abans que puguis transferir-hi peces cap o des d'ell.

en: You have selected to transfer a large piece containing more than six small pieces to a holder. Do you really wish to do that?
ca: Has seleccionat transferir una peça gran que conté més de sis peces petits a un contenidor. Estàs segur que vols fer això?

en: You need to select one or more pieces to be transferred out of the selected holder or select pieces from the puzzle table to be transferred into it.
ca: Cal seleccionar una o més peces a transferir fora del contenidor seleccionat o seleccionar peces des de la taula del trencaclosques a transferir-les.

en: You need to select one or more pieces to be transferred from the previous holder into the newly selected holder.
ca: Cal seleccionar una o més peces a transferir des del contenidor anterior al nou contenidor seleccionat.

en: You need to have at least two holders, one of them selected and with selected pieces inside it, before you can transfer pieces to a second holder.
ca: Com a mínim cal tenir dos contenidors, un dels seleccionats amb peces seleccionades a dins, abans de poder transferir peces a un segon contenidor.

[ctx: For holding pieces]
en: Hand
ca: Mà

[ctx: Hints for solving large puzzles]
en: You have just created a large puzzle: Palapeli has several features to help you solve it within the limited space on the desktop. They are described in detail in the Palapeli Handbook (on the Help menu). Here are just a few quick tips.
    
    Before beginning, it may be best not to use bevels or shadowing with large puzzles (see the Settings dialog), because they make loading slower and highlighting harder to see when the pieces in the view are very small.
    
    The first feature is the puzzle Preview (a picture of the completed puzzle) and a toolbar button to turn it on or off. If you hover over it with the mouse, it magnifies parts of the picture, so the window size you choose for the Preview can be quite small.
    
    Next, there are close-up and distant views of the puzzle table, which you can switch quickly by using a mouse button (default Middle-Click). In close-up view, use the empty space in the scroll bars to search through the puzzle pieces a 'page' at a time. You can adjust the two views by zooming in or out and your changes will be remembered.
    
    Then there is a space on the puzzle table reserved for building up the solution.
    
    Last but not least, there are small windows called 'holders'. They are for sorting pieces into groups such as edges, sky or white house on left. You can have as many holders as you like and can give them names. You should already have one named 'Hand', for carrying pieces from wherever you find them to the solution area.
    
    You use a special mouse click to transfer pieces into or out of a holder (default Shift Left-Click). First make sure the holder you want to use is active: it should have a blue outline. If not, click on it. To transfer pieces into the holder, select them on the puzzle table then do the special click to 'teleport' them into the holder. Or you can just do the special click on one piece at a time.
    
    To transfer pieces out of a holder, make sure no pieces are selected on the puzzle table, go into the holder window and select some pieces, using normal Palapeli mouse operations, then go back to the puzzle table and do the special click on an empty space where you want the pieces to arrive. Transfer no more than a few pieces at a time, to avoid collisions of pieces on the puzzle table.
    
    By the way, holders can do almost all the things the puzzle table and its window can do, including joining pieces to build up a part of the solution.
ca: Acabes de crear un trencaclosques gran: el Palapeli té diverses funcionalitats per ajudar a resoldre'l en l'espai limitat de l'escriptori. Es descriuen en detall en el manual del Palapeli (en el menú d'ajuda). Aquí hi ha alguns consells ràpids.
    
    Abans de començar, és millor no utilitzar bisells o ombrejat amb els trencaclosques grans (veu el diàleg d'arranjament), perquè fan més lenta la càrrega i més difícil de veure el ressaltat quan les peces en la vista són molt petites.
    
    La primera funcionalitat és la vista prèvia del trencaclosques (una imatge del trencaclosques completat) i un botó de la barra d'eines per activar o desactivar. Si hi passes per sobre amb el ratolí, s'amplien parts de la imatge, així que la mida que triïs de la finestra per la vista prèvia pot ser bastant petita.
    
    Després, hi ha vistes de prop i distants de la taula del trencaclosques, que pots commutar ràpidament usant un botó del ratolí (per defecte és el botó del mig). En la vista de prop, s'usa l'espai buit en les barres de desplaçament per cercar en les peces del trencaclosques una «pàgina» a la vegada. Pots ajustar les dues vistes apropant o allunyant i els canvis es recordaran.
    
    Hi ha un espai en la taula del trencaclosques reservat per construir la solució.
    
    Per acabar, però no menys important, hi ha algunes finestres petites anomenades «contenidors». Estan per ordenar les peces en grups com vores, cel o casa blanca a l'esquerra. Pots tenir tants contenidors com vulguis i donar-los-hi noms. Ja n'hauries de tenir un anomenat «Mà», per portar peces d'on les trobis a l'àrea de la solució.
    
    Utilitza un clic especial de ratolí per transferir peces a dins o fora d'un contenidor (per defecte Maj+botó esquerre). Primer, assegura't que el contenidor que vols usar estigui actiu: hauria de tenir una vora blava. Si no, clica'l. Per transferir peces al contenidor, selecciona-les en la taula del trencaclosques i després fes el clic especial per «teletransportar-les» en el contenidor. O també pots fer el clic especial en una peça a la vegada.
    
    Per transferir peces fora d'un contenidor, assegura't que no hi ha cap peça seleccionada en la taula del trencaclosques, vés dins la finestra del contenidor i selecciona algunes peces, usant les operacions normals del ratolí del Palapeli, després torna a la taula del trencaclosques i fes el clic especial en un espai buit a on vulguis que arribin les peces. No transfereixis més d'algunes peces a la vegada, per evitar col·lisions de peces en la taula del trencaclosques.
    
    Per cert, els contenidors poden fer gairebé totes les coses que pot fer la taula del trencaclosques i les seves finestres, incloent-hi unir peces per construir una part de la solució.

[ctx: Caption for hints]
en: Solving Large Puzzles
ca: Resolució de trencaclosques grans

en: Great! You have finished the puzzle.
ca: Fantàstic! Has finalitzat el trencaclosques.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
ca: Mou les peces arrossegant-les

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
ca: Selecciona les peces clicant-les

[ctx: Works instantly, without dragging]
en: Teleport pieces to or from a holder
ca: Teletransportació de peces a o des d'un contenidor

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
ca: Mou l'àrea de visualització arrossegant-la

[ctx: As in a movie scene]
en: Switch to close-up or distant view
ca: Commuta a prop o vista distant

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
ca: Amplia l'àrea de visualització

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
ca: Desplaça horitzontalment l'àrea de visualització

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
ca: Desplaça verticalment l'àrea de visualització

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
ca: Selecciona múltiples peces alhora

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Toggle lock state of the puzzle table area
ca: Commuta el bloqueig de l'àrea de la taula del trencaclosques

[ctx: Window title]
en: Preview of completed puzzle
ca: Vista prèvia del trencaclosques completat

[ctx: text in preview window]
en: Image is not available.
ca: La imatge no és disponible.

en: %1 - Preview
ca: %1 - Vista prèvia

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
ca: Un sol color

[ctx: a keyboard modifier]
en: Shift
ca: Majúscules

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
ca: Canvi de grup

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
ca: Cap botó

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
ca: Botó esquerre

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
ca: Botó dret

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
ca: Botó central

[ctx: a special mouse button]
en: XButton1
ca: BotóX1

[ctx: a special mouse button]
en: XButton2
ca: BotóX2

en: Horizontal-Scroll
ca: Desplaçament horitzontal

en: Vertical-Scroll
ca: Desplaçament vertical

en: Your progress is saved automatically while you play.
ca: El teu progrés es desa automàticament mentre jugues.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
ca: Desat automàtic

en: Lock the puzzle table area
ca: Bloqueja l'àrea de la taula del trencaclosques

en: [No name]
ca: [Sense nom]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
ca[0]: %2 (%1 peça)
ca[1]: %2 (%1 peces)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
ca: per %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort list...
ca: Ordena la llista...

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By title
ca: Per títol

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By piece count
ca: Per nombre de peces

en: Loading puzzle...
ca: S'està carregant el trencaclosques...

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
ca: Error: no s'ha proporcionat cap fitxer de trencaclosques.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
ca: S'està important «%1» en la teva col·lecció

en: KDE Jigsaw Puzzle Game
ca: Joc de trencaclosques del KDE

en: The option to preview the completed puzzle
ca: L'opció de vista prèvia del trencaclosques completat

en: Path to puzzle file (will be opened if -i is not given)
ca: Camí al fitxer de trencaclosques (s'obrirà si no es proporciona -i)

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given)
ca: Importa el fitxer de trencaclosques proporcionat en la col·lecció local (no fa res si no es proporciona un fitxer de trencaclosques)

en: If the -i/--import option is specified, the main window will not be shown after importing the given puzzle.
ca: Si s'especifica l'opció -i/--import, no es mostrarà la finestra principal després d'importar el trencaclosques proporcionat.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
ca: Precisió de l'ajustament (com a percentatge de la mida de la peça).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackground), group (Appearance)
en: The filename of the background image to use for the View, or "__color__" if a solid color should be used (see key "ViewBackgroundColor").
ca: El nom de fitxer de la imatge de fons a usar per a la vista, o «__color__» si s'ha d'usar un color sòlid (mira la clau «ViewBackgroundColor»).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBackgroundColor), group (Appearance)
en: The background color to use for the View (if the key "ViewBackground" is set to "__color__").
ca: El color de fons a usar per a la vista (si la clau «ViewBackground» està establerta a «__color__»).

note: i18n: ectx: label, entry (ViewHighlightColor), group (Appearance)
en: The highlighting color to use for selecting pieces in the View.
ca: El color de ressaltat a utilitzar per seleccionar peces en la vista.

note: i18n: ectx: label, entry (SolutionArea), group (Appearance)
en: Where to reserve space on the puzzle table for the solution, when shuffling or re-shuffling the pieces.
ca: Espai de la taula del trencaclosques a reservar per la solució, en barrejar o tornar a barrejar les peces.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceSpacing), group (Appearance)
en: Spacing of pieces in puzzle grids relative to the size of the largest piece (spacing factor is 1.0 + 0.05 * value).
ca: Espai de les peces en la graella del trencaclosques relatiu a la mida de la peça més gran (el factor d'espai és 1,0 + 0,05 * valor).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
ca: Si s'ha de mostrar la barra d'estat en la taula del trencaclosques. (No és una barra d'estat real, però la posició i funcionalitat que proporciona són similars).

note: i18n: ectx: label, entry (PieceShadowsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render shadows below the puzzle pieces. Turning this off might improve rendering performance.
ca: Si s'han de renderitzar les ombres de sota de les peces del trencaclosques. Apagant això es millorarà el rendiment del renderitzat.

note: i18n: ectx: label, entry (PieceBevelsEnabled), group (Appearance)
en: Whether to render bevels on the puzzle pieces. Turning this off might improve puzzle loading performance.
ca: Si s'ha de renderitzar els bisells de les peces del trencaclosques. Apagant això es millorarà el rendiment del renderitzat.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewVisible), group (PuzzlePreview)
en: Whether the preview window was switched on last time Palapeli was run.
ca: Si la finestra de vista prèvia es va commutar la darrera vegada que es va executar el Palapeli.

note: i18n: ectx: label, entry (PuzzlePreviewGeometry), group (PuzzlePreview)
en: Last position and size of puzzle preview.
ca: Darrera posició i mida de la vista prèvia del trencaclosques.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
ca: Barra d'eines principal

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
ca: Taula del trencaclosques

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
ca: Fons:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Color for highlighting selected pieces:
ca: Color per ressaltar les peces seleccionades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Space for solution:
ca: Espai per la solució:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: No space is provided with puzzles of less than 20 pieces. Changes will take effect when a puzzle is created or re-started.
ca: No es proporciona cap espai pels trencaclosques de menys de 20 peces. Els canvis tindran efecte quan es creï un trencaclosques o es torni a iniciar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Spacing of pieces in puzzle grids (1.0-1.5):
ca: Espai de les peces en la graella del trencaclosques (1,0-1,5):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
ca: Aparença de les peces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceBevelsEnabled)
en: Draw bevels to create a 3-dimensional appearance
ca: Dibuixa bisells per a crear una aparença tridimensional

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
ca: Dibuixa ombres a sota de les peces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
ca: Aquestes opcions es poden desactivar quan el Palapeli s'està executant molt lentament. Els canvis es duran a terme només en iniciar un trencaclosques nou.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
ca: Comportament de les peces

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
ca: Precisió de l'ajustament:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
ca: Molt precís (més difícil)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
ca: Poc precís (més fàcil)

en: Show statusbar of puzzle table
ca: Mostra la barra d'estat de la taula del trencaclosques

en: Back to &collection
ca: Torna a la &col·lecció

en: Go back to the collection to choose another puzzle
ca: Torna a la col·lecció per a seleccionar un altre trencaclosques

en: Create &new puzzle...
ca: Crea un &nou trencaclosques...

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
ca: Crea un nou trencaclosques usant un fitxer d'imatge del disc

en: &Delete puzzle
ca: &Suprimeix un trencaclosques

en: Delete the selected puzzle from your collection
ca: Suprimeix el trencaclosques seleccionat de la meva col·lecció

en: &Import from file...
ca: &Importa des de fitxer...

en: Import a new puzzle from a file into your collection
ca: Importa un nou trencaclosques des d'un fitxer de la col·lecció

en: &Export to file...
ca: &Exporta a fitxer...

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
ca: Exporta el trencaclosques seleccionat des de la col·lecció a un fitxer

en: &Restart puzzle...
ca: &Reinicia el trencaclosques...

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
ca: Suprimeix el progrés desat i torna a barrejar les peces

en: &Create piece holder...
ca: &Crea un contenidor de peces...

en: Create a temporary holder for sorting pieces
ca: Crea un contenidor temporal per ordenar les peces

en: &Delete piece holder
ca: &Suprimeix el contenidor de peces

en: Delete a selected temporary holder when it is empty
ca: Suprimeix el contenidor temporal seleccionat que estigui buit

en: &Select all in holder
ca: &Selecciona-les totes en el contenidor

en: Select all pieces in a selected piece holder
ca: Selecciona totes les peces en el contenidor de peces seleccionat

en: &Rearrange pieces
ca: &Reorganitza les peces

en: Rearrange all pieces in a selected piece holder or selected pieces in any window
ca: Reorganitza totes les peces en el contenidor de peces seleccionat o les peces seleccionades en qualsevol finestra

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
ca: Vista &prèvia

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
ca: Vista prèvia

en: Show or hide the image of the completed puzzle
ca: Mostra o oculta la imatge del trencaclosques completat

en: Enable all messages
ca: Activa tots els missatges

en: No puzzle loaded
ca: No s'ha carregat cap trencaclosques

en: You finished the puzzle.
ca: Has finalitzat el trencaclosques.

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
ca: %1% finalitzat
