timezones4 - en to ca translation catalogue (664 entries)

en: Africa/Abidjan
ca: Àfrica/Abidjan

en: Africa/Accra
ca: Àfrica/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
ca: Àfrica/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
ca: Àfrica/Alger

en: Africa/Asmara
ca: Àfrica/Asmara

en: Africa/Asmera
ca: Àfrica/Asmara

en: Africa/Bamako
ca: Àfrica/Bamako

en: Africa/Bangui
ca: Àfrica/Bangui

en: Africa/Banjul
ca: Àfrica/Banjul

en: Africa/Bissau
ca: Àfrica/Bissau

en: Africa/Blantyre
ca: Àfrica/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
ca: Àfrica/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
ca: Àfrica/Bujumbura

en: Africa/Cairo
ca: Àfrica/El_Caire

en: Africa/Casablanca
ca: Àfrica/Casablanca

en: Africa/Ceuta
ca: Àfrica/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
ca: Ceuta i Melilla

en: Africa/Conakry
ca: Àfrica/Conakry

en: Africa/Dakar
ca: Àfrica/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
ca: Àfrica/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
ca: Àfrica/Djibouti

en: Africa/Douala
ca: Àfrica/Douala

en: Africa/El_Aaiun
ca: Àfrica/Al-Aaiun

en: Africa/Freetown
ca: Àfrica/Freetown

en: Africa/Gaborone
ca: Àfrica/Gaborone

en: Africa/Harare
ca: Àfrica/Harare

en: Africa/Johannesburg
ca: Àfrica/Johannesburg

en: Africa/Juba
ca: Àfrica/Juba

en: Africa/Kampala
ca: Àfrica/Kampala

en: Africa/Khartoum
ca: Àfrica/Khartum

en: Africa/Kigali
ca: Àfrica/Kigali

en: Africa/Kinshasa
ca: Àfrica/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
ca: Rep. Dem. del Congo oest

en: Africa/Lagos
ca: Àfrica/Lagos

en: Africa/Libreville
ca: Àfrica/Libreville

en: Africa/Lome
ca: Àfrica/Lomé

en: Africa/Luanda
ca: Àfrica/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
ca: Àfrica/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
ca: Rep. Dem. del Congo est

en: Africa/Lusaka
ca: Àfrica/Lusaka

en: Africa/Malabo
ca: Àfrica/Malabo

en: Africa/Maputo
ca: Àfrica/Maputo

en: Africa/Maseru
ca: Àfrica/Maseru

en: Africa/Mbabane
ca: Àfrica/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
ca: Àfrica/Mogadiscio

en: Africa/Monrovia
ca: Àfrica/Monròvia

en: Africa/Nairobi
ca: Àfrica/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
ca: Àfrica/N'Djamena

en: Africa/Niamey
ca: Àfrica/Niamey

en: Africa/Nouakchott
ca: Àfrica/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
ca: Àfrica/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
ca: Àfrica/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
ca: Àfrica/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
ca: Àfrica/Sao_Tomé

en: Africa/Timbuktu
ca: Àfrica/Tombouctou

en: Africa/Tripoli
ca: Àfrica/Trípoli

en: Africa/Tunis
ca: Àfrica/Tunísia

en: Africa/Windhoek
ca: Àfrica/Windhoek

en: America/Adak
ca: Amèrica/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
ca: Illes Aleutianes

en: America/Anchorage
ca: Amèrica/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
ca: Hora d'Alaska

en: America/Anguilla
ca: Amèrica/Anguilla

en: America/Antigua
ca: Amèrica/Antigua

en: America/Araguaina
ca: Amèrica/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ca: Amèrica/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
ca: Amèrica/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
ca: Amèrica/Argentina/Comodoro Rivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
ca: Amèrica/Argentina/Córdoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
ca: Majoria de les ubicacions (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
ca: Majoria de les ubicacions (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
ca: Amèrica/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
ca: Amèrica/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
ca: Amèrica/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ca: Amèrica/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
ca: Amèrica/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
ca: Amèrica/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
ca: Amèrica/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
ca: Amèrica/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
ca: Amèrica/Argentina/Ushuaia

en: America/Aruba
ca: Amèrica/Aruba

en: America/Asuncion
ca: Amèrica/Asunción

en: America/Atikokan
ca: Amèrica/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
ca: Hora estàndard oriental - Atikokan, Ontario i Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
ca: Amèrica/Atka

en: America/Bahia
ca: Amèrica/Bahia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
ca: Hora central de Mèxic - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
ca: Amèrica/Barbados

en: America/Belem
ca: Amèrica/Belém

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
ca: Amapà, E Para

en: America/Belize
ca: Amèrica/Belize

en: America/Blanc-Sablon
ca: Amèrica/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
ca: Hora estàndard de l'Atlàntic - Quebec - Lower North Shore

en: America/Boa_Vista
ca: Amèrica/Boa_Vista

en: America/Bogota
ca: Amèrica/Bogotà

en: America/Boise
ca: Amèrica/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
ca: Hora de les muntanyes - Idaho sud i Oregon est

en: America/Buenos_Aires
ca: Amèrica/Buenos_Aires

en: America/Calgary
ca: Amèrica/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
ca: Hora de les muntanyes - Alberta, British Columbia est i Saskatchewan oest

en: America/Cambridge_Bay
ca: Amèrica/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
ca: Hora de les muntanyes - Nunavut oest

en: America/Campo_Grande
ca: Amèrica/Campo_Grande

en: America/Cancun
ca: Amèrica/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
ca: Hora central - Quintana Roo

en: America/Caracas
ca: Amèrica/Caracas

en: America/Catamarca
ca: Amèrica/Catamarca

en: America/Cayenne
ca: Amèrica/Caiena

en: America/Cayman
ca: Amèrica/Caiman

en: America/Chicago
ca: Amèrica/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
ca: Hora central

en: America/Chihuahua
ca: Amèrica/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
ca: Hora de les muntanyes - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
ca: Hora de les muntanyes de Mèxic - Chihuahua més enllà de la frontera dels EUA

en: America/Coral_Harbour
ca: Amèrica/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
ca: Amèrica/Córdoba

en: America/Costa_Rica
ca: Amèrica/Costa_Rica

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
ca: Hora estàndard de les muntanyes - Creston, British Columbia

en: America/Cuiaba
ca: Amèrica/Cuiaba

en: America/Curacao
ca: Amèrica/Curaçao

en: America/Danmarkshavn
ca: Amèrica/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
ca: Costa est, nord de Scoresbysund

en: America/Dawson
ca: Amèrica/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
ca: Hora del Pacífic - Yukon nord

en: America/Dawson_Creek
ca: Amèrica/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
ca: Hora estàndard de les muntanyes - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia

en: America/Denver
ca: Amèrica/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
ca: Hora de les muntanyes

en: America/Detroit
ca: Amèrica/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
ca: Hora oriental - Michigan - majoria de les ubicacions

en: America/Dominica
ca: Amèrica/Dominica

en: America/Edmonton
ca: Amèrica/Edmonton

en: America/Eirunepe
ca: Amèrica/Eirunepe

en: America/El_Salvador
ca: Amèrica/El_Salvador

en: America/Ensenada
ca: Amèrica/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
ca: Hora del Pacífic

en: America/Fort_Wayne
ca: Amèrica/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
ca: Hora oriental - Indiana - majoria de les ubicacions

en: America/Fortaleza
ca: Amèrica/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
ca: NE Brasil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
ca: Amèrica/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
ca: Hora de l'Atlàntic - Nova Scotia (majoria de llocs), PEI

en: America/Glace_Bay
ca: Amèrica/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
ca: Hora de l'Atlàntic - Nova Scotia - llocs que no segueixen DST 1966-1971

en: America/Godthab
ca: Amèrica/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
ca: Majoria de les ubicacions

en: America/Goose_Bay
ca: Amèrica/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
ca: Hora de l'Atlàntic - Labrador - majoria de les ubicacions

en: America/Grand_Turk
ca: Amèrica/Grand_Turk

en: America/Grenada
ca: Amèrica/Grenada

en: America/Guadeloupe
ca: Amèrica/Guadeloupe

en: America/Guatemala
ca: Amèrica/Guatemala

en: America/Guayaquil
ca: Amèrica/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
ca: Continent

en: America/Guyana
ca: Amèrica/Guyana

en: America/Halifax
ca: Amèrica/Halifax

en: America/Havana
ca: Amèrica/L'Havana

en: America/Hermosillo
ca: Amèrica/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
ca: Hora estàndard de les muntanyes - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
ca: Amèrica/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
ca: Amèrica/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
ca: Hora oriental - Indiana - Starke County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
ca: Hora central - Indiana - Starke County

en: America/Indiana/Marengo
ca: Amèrica/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
ca: Hora oriental - Indiana - Crawford County

en: America/Indiana/Petersburg
ca: Amèrica/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
ca: Hora central - Indiana - Pike County

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
ca: Hora oriental - Indiana - Pike County

en: America/Indiana/Tell_City
ca: Amèrica/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
ca: Hora central - Indiana - Perry County

en: America/Indiana/Vevay
ca: Amèrica/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
ca: Hora oriental - Indiana - Switzerland County

en: America/Indiana/Vincennes
ca: Amèrica/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
ca: Hora oriental - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

en: America/Indiana/Winamac
ca: Amèrica/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
ca: Hora oriental - Indiana - Pulaski County

en: America/Indianapolis
ca: Amèrica/Indianapolis

en: America/Inuvik
ca: Amèrica/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
ca: Hora de les muntanyes - Northwest Territories oest

en: America/Iqaluit
ca: Amèrica/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
ca: Hora oriental - Nunavut est - majoria de les ubicacions

en: America/Jamaica
ca: Amèrica/Jamaica

en: America/Jujuy
ca: Amèrica/Jujuy

en: America/Juneau
ca: Amèrica/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
ca: Hora d'Alaska - Alaska panhandle

en: America/Kentucky/Louisville
ca: Amèrica/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
ca: Hora oriental - Kentucky - àrea de Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
ca: Amèrica/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
ca: Hora oriental - Kentucky - Wayne County

en: America/Knox_IN
ca: Amèrica/Knox_IN

en: America/Kralendijk
ca: Amèrica/Kralendijk

en: America/La_Paz
ca: Amèrica/La_Paz

en: America/Lima
ca: Amèrica/Lima

en: America/Los_Angeles
ca: Amèrica/Los_Angeles

en: America/Louisville
ca: Amèrica/Louisville

en: America/Lower_Princes
ca: Amèrica/Lower_Princes

en: America/Maceio
ca: Amèrica/Maceio

en: America/Managua
ca: Amèrica/Managua

en: America/Manaus
ca: Amèrica/Manaus

en: America/Marigot
ca: Amèrica/Marigot

en: America/Martinique
ca: Amèrica/Martinica

en: America/Matamoros
ca: Amèrica/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
ca: Hora central dels EUA - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas prop de la frontera dels EUA

en: America/Mazatlan
ca: Amèrica/Mazatlán

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
ca: Hora de les muntanyes - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
ca: Amèrica/Mendoza

en: America/Menominee
ca: Amèrica/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
ca: Hora central - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

en: America/Merida
ca: Amèrica/Mèrida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
ca: Hora central - Campeche, Yucatan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
ca: Hora de Metlakatla - Illa Annette

en: America/Mexico_City
ca: Amèrica/Ciutat_de_Mèxic

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
ca: Hora central - majoria de les ubicacions

en: America/Miquelon
ca: Amèrica/Miquelon

en: America/Moncton
ca: Amèrica/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
ca: Hora de l'Atlàntic - New Brunswick

en: America/Monterrey
ca: Amèrica/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
ca: Hora central - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
ca: Hora central de Mèxic - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas més enllà de la frontera dels EUA

en: America/Montevideo
ca: Amèrica/Montevideo

en: America/Montreal
ca: Amèrica/Mont-real

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
ca: Hora oriental - Quebec - majoria de les ubicacions

en: America/Montserrat
ca: Amèrica/Montserrat

en: America/Nassau
ca: Amèrica/Nassau

en: America/New_York
ca: Amèrica/Nova_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
ca: Hora oriental

en: America/Nipigon
ca: Amèrica/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
ca: Hora oriental - Ontario & Quebec - llocs que no segueixen DST 1967-1973

en: America/Nome
ca: Amèrica/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
ca: Hora d'Alaska - Alaska oest

en: America/Noronha
ca: Amèrica/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
ca: Illes de l'Atlàntic

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
ca: Hora central - North Dakota - Mercer County

en: America/North_Dakota/Center
ca: Amèrica/Dakota_Nord/Centre

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
ca: Hora central - North Dakota - Oliver County

en: America/North_Dakota/New_Salem
ca: Amèrica/Dakota_Nord/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
ca: Hora central - North Dakota - Morton County (excepte àrea de Mandan)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
ca: Hora de les muntanyes - Chihuahua prop de la frontera dels EUA

en: America/Ontario
ca: Amèrica/Ontario

en: America/Panama
ca: Amèrica/Panamà

en: America/Pangnirtung
ca: Amèrica/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
ca: Hora oriental - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
ca: Amèrica/Paramaribo

en: America/Phoenix
ca: Amèrica/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
ca: Hora estàndard de les muntanyes - Arizona

en: America/Port-au-Prince
ca: Amèrica/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
ca: Amèrica/Port-of-Spain

en: America/Porto_Acre
ca: Amèrica/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
ca: Amèrica/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
ca: Amèrica/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
ca: Amèrica/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
ca: Hora central - Rainy River & Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
ca: Amèrica/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
ca: Hora central - Nunavut central

en: America/Recife
ca: Amèrica/Recife

en: America/Regina
ca: Amèrica/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
ca: Hora estàndard central - Saskatchewan - majoria de les ubicacions

en: America/Resolute
ca: Amèrica/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
ca: Hora oriental - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
ca: Hora central estàndard - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
ca: Amèrica/Rio_Branco

en: America/Rosario
ca: Amèrica/Rosario

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
ca: Hora del Pacífic de Mèxic - Baja California més enllà de la frontera dels EUA

en: America/Santarem
ca: Amèrica/Santarem

en: America/Santiago
ca: Amèrica/Santiago

en: America/Santo_Domingo
ca: Amèrica/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
ca: Amèrica/São_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
ca: S & SE Brasil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
ca: Amèrica/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
ca: Amèrica/Scoresbysund

en: America/Shiprock
ca: Amèrica/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
ca: Hora de les muntanyes - Navajo

en: America/Sitka
ca: Amèrica/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
ca: Hora d'Alaska - Sud-est d'Alaska panhandle

en: America/St_Barthelemy
ca: Amèrica/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
ca: Amèrica/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
ca: Hora de Newfoundland, inclou SE Labrador

en: America/St_Kitts
ca: Amèrica/St_Kitts

en: America/St_Lucia
ca: Amèrica/St_Lucia

en: America/St_Thomas
ca: Amèrica/St_Thomas

en: America/St_Vincent
ca: Amèrica/St_Vincent

en: America/Swift_Current
ca: Amèrica/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
ca: Hora estàndard central - Saskatchewan - mig-oest

en: America/Tegucigalpa
ca: Amèrica/Tegucigalpa

en: America/Thule
ca: Amèrica/Thule

en: America/Thunder_Bay
ca: Amèrica/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
ca: Hora oriental - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
ca: Amèrica/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
ca: Hora del Pacífic dels EUA - Baja California prop de la frontera dels EUA

en: America/Toronto
ca: Amèrica/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
ca: Hora oriental - Ontario - majoria de les ubicacions

en: America/Tortola
ca: Amèrica/Tórtola

en: America/Vancouver
ca: Amèrica/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
ca: Hora del Pacífic - British Columbia oest

en: America/Virgin
ca: Amèrica/Verges

en: America/Whitehorse
ca: Amèrica/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
ca: Hora del Pacífic - Yukon sud

en: America/Winnipeg
ca: Amèrica/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
ca: Hora central - Manitoba & Ontario oest

en: America/Yakutat
ca: Amèrica/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
ca: Hora d'Alaska - Alaska panhandle neck

en: America/Yellowknife
ca: Amèrica/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
ca: Hora de les muntanyes - Northwest Territories central

en: Antarctica/Casey
ca: Antàrtida/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
ca: Estació Casey, Península Bailey

en: Antarctica/Davis
ca: Antàrtida/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
ca: Estació Davis, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
ca: Antàrtida/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
ca: Estació Dumont-d'Urville, Terre Adelie

en: Antarctica/Macquarie
ca: Antàrtida/Macquaire

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
ca: Estació de l'illa Macquaire, Illa Macquaire

en: Antarctica/Mawson
ca: Antàrtida/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
ca: Estació Mawson, Holme Bay

en: Antarctica/McMurdo
ca: Antàrtida/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
ca: Estació McMurdo, Ross Island

en: Antarctica/Palmer
ca: Antàrtida/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
ca: Estació Palmer, Anvers Island

en: Antarctica/Rothera
ca: Antàrtida/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
ca: Estació Rothera, Adelaide Island

en: Antarctica/South_Pole
ca: Antàrtida/Pol Sud

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
ca: Estació Amundsen-Scott, Pol Sud

en: Antarctica/Syowa
ca: Antàrtida/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
ca: Estació Syowa, E Ongul I

en: Antarctica/Vostok
ca: Antàrtida/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
ca: Estació Vostok, Pol Sud magnètic

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
ca: Estació Vostok, Llac Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
ca: Àrtic/Longyearbyen

en: Asia/Aden
ca: Àsia/Aden

en: Asia/Almaty
ca: Àsia/Almaty

en: Asia/Amman
ca: Àsia/Amman

en: Asia/Anadyr
ca: Àsia/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
ca: Moscou+10 - Mar de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
ca: Moscou+08 - Mar de Bering

en: Asia/Aqtau
ca: Àsia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
ca: Àsia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
ca: Àsia/Ashgabat

en: Asia/Ashkhabad
ca: Àsia/Aixkhabad

en: Asia/Baghdad
ca: Àsia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
ca: Àsia/Bahrain

en: Asia/Baku
ca: Àsia/Bakú

en: Asia/Bangkok
ca: Àsia/Bangkok

en: Asia/Beijing
ca: Àsia/Pequín

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
ca: Xina est - Beijing, Guangdong, Xangai, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
ca: Hora estàndard de Xina

en: Asia/Beirut
ca: Àsia/Beirut

en: Asia/Bishkek
ca: Àsia/Bixkek

en: Asia/Brunei
ca: Àsia/Brunei

en: Asia/Calcutta
ca: Àsia/Calcuta

en: Asia/Choibalsan
ca: Àsia/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
ca: Àsia/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
ca: Xina central - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
ca: Muntanyes de Xina

en: Asia/Chungking
ca: Àsia/Chongqing

en: Asia/Colombo
ca: Àsia/Colombo

en: Asia/Dacca
ca: Àsia/Dacca

en: Asia/Damascus
ca: Àsia/Damasc

en: Asia/Dhaka
ca: Àsia/Dacca

en: Asia/Dili
ca: Àsia/Dili

en: Asia/Dubai
ca: Àsia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
ca: Àsia/Duixanbe

en: Asia/Gaza
ca: Àsia/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
ca: Franja de Gaza

en: Asia/Harbin
ca: Àsia/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
ca: Heilongjiang (excepte Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
ca: Nord de Xina

en: Asia/Hebron
ca: Àsia/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
ca: Cisjordània

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ca: Àsia/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
ca: Àsia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
ca: Àsia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
ca: Àsia/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
ca: Moscou+05 - Llac Baikal

en: Asia/Jakarta
ca: Àsia/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
ca: Java i Sumatra

en: Asia/Jayapura
ca: Àsia/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
ca: Irian Jaya i les Moluques

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
ca: Oest Nova Guinea (Irian Jaya) i Malukus (Moluques)

en: Asia/Jerusalem
ca: Àsia/Jerusalem

en: Asia/Kabul
ca: Àsia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
ca: Àsia/Kamtxatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
ca: Moscou+09 - Kamtxatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
ca: Moscou+08 - Kamtxatka

en: Asia/Karachi
ca: Àsia/Karachi

en: Asia/Kashgar
ca: Àsia/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
ca: Tibet oest i Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
ca: Xina oest Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
ca: Àsia/Katmandú

en: Asia/Katmandu
ca: Àsia/Katmandú

en: Asia/Kolkata
ca: Àsia/Calcuta

en: Asia/Krasnoyarsk
ca: Àsia/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
ca: Moscou+04 - Riu Ienissei

en: Asia/Kuala_Lumpur
ca: Àsia/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
ca: Malàisia peninsular

en: Asia/Kuching
ca: Àsia/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
ca: Sabah i Sarawak

en: Asia/Kuwait
ca: Àsia/Kuwait

en: Asia/Macao
ca: Àsia/Macau

en: Asia/Macau
ca: Àsia/Macau

en: Asia/Magadan
ca: Àsia/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
ca: Moscou+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
ca: Àsia/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
ca: Borneo est i sud, Cèlebes, Bali, Nusa Tenggara, Timor oest

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
ca: Borneo est i sud, Sulawesi (Cèlebes), Bali, Nusa Tenggara, Timor oest

en: Asia/Manila
ca: Àsia/Manila

en: Asia/Muscat
ca: Àsia/Masqat

en: Asia/Nicosia
ca: Àsia/Nicòsia

en: Asia/Novokuznetsk
ca: Àsia/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
ca: Moscou+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
ca: Àsia/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
ca: Moscou+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
ca: Àsia/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
ca: Moscou+03 - Sibèria oest

en: Asia/Oral
ca: Àsia/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
ca: Kazakhstan Occidental

en: Asia/Phnom_Penh
ca: Àsia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
ca: Àsia/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
ca: Borneo oest i central

en: Asia/Pyongyang
ca: Àsia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
ca: Àsia/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
ca: Àsia/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
ca: Àsia/Rangun

en: Asia/Riyadh
ca: Àsia/Riad

en: Asia/Saigon
ca: Àsia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
ca: Àsia/Sakhalín

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
ca: Moscou+07 - Illa Sakhalín

en: Asia/Samarkand
ca: Àsia/Samarcanda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
ca: Uzbekistan oest

en: Asia/Seoul
ca: Àsia/Seül

en: Asia/Shanghai
ca: Àsia/Xangai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
ca: Est de Xina

en: Asia/Singapore
ca: Àsia/Singapur

en: Asia/Taipei
ca: Àsia/Taipei

en: Asia/Tashkent
ca: Àsia/Taixkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
ca: Uzbekistan est

en: Asia/Tbilisi
ca: Àsia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
ca: Àsia/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
ca: Àsia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
ca: Àsia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
ca: Àsia/Thimbu

en: Asia/Tokyo
ca: Àsia/Tòquio

en: Asia/Ujung_Pandang
ca: Àsia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
ca: Àsia/Ulan_Bator

en: Asia/Ulan_Bator
ca: Àsia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
ca: Àsia/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
ca: Majoria del Tibet i Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
ca: Xina Xinjiang-Tibet

en: Asia/Vientiane
ca: Àsia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
ca: Àsia/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
ca: Moscou+07 - Riu Amur

en: Asia/Yakutsk
ca: Àsia/Yakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
ca: Moscou+06 - Riu Lena

en: Asia/Yekaterinburg
ca: Àsia/Ekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
ca: Moscou+02 - Urals

en: Asia/Yerevan
ca: Àsia/Erevan

en: Atlantic/Azores
ca: Atlàntic/Açores

en: Atlantic/Bermuda
ca: Atlàntic/Bermuda

en: Atlantic/Canary
ca: Atlàntic/Illes_Canàries

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
ca: Illes Canàries

en: Atlantic/Cape_Verde
ca: Atlàntic/Cap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
ca: Atlàntic/Fèroe

en: Atlantic/Faroe
ca: Atlàntic/Fèroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
ca: Atlàntic/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
ca: Atlàntic/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
ca: Illes Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
ca: Atlàntic/Reykjavík

en: Atlantic/South_Georgia
ca: Atlàntic/Georgia_Sud

en: Atlantic/St_Helena
ca: Atlàntic/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
ca: Atlàntic/Stanley

en: Australia/ACT
ca: Austràlia/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
ca: Nova Gal·les del Sud - majoria de les ubicacions

en: Australia/Adelaide
ca: Austràlia/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
ca: Austràlia Meridional

en: Australia/Brisbane
ca: Austràlia/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
ca: Queensland - majoria de les ubicacions

en: Australia/Broken_Hill
ca: Austràlia/Broken_Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
ca: Nova Gal·les del Sud - Yancowinna

en: Australia/Canberra
ca: Austràlia/Canberra

en: Australia/Currie
ca: Austràlia/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
ca: Tasmània - Illa King

en: Australia/Darwin
ca: Austràlia/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
ca: Territori del Nord

en: Australia/Eucla
ca: Austràlia/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
ca: Austràlia Ocidental - Àrea d'Eucla

en: Australia/Hobart
ca: Austràlia/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
ca: Tasmània - majoria de les ubicacions

en: Australia/LHI
ca: Austràlia/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
ca: Illa Lord Howe

en: Australia/Lindeman
ca: Austràlia/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
ca: Austràlia/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
ca: Austràlia/Melbourne

en: Australia/NSW
ca: Austràlia/NSW

en: Australia/North
ca: Austràlia/Nord

en: Australia/Perth
ca: Austràlia/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
ca: Austràlia Occidental - majoria de les ubicacions

en: Australia/Queensland
ca: Austràlia/Queensland

en: Australia/South
ca: Austràlia/Sud

en: Australia/Sydney
ca: Austràlia/Sydney

en: Australia/Tasmania
ca: Austràlia/Tasmània

en: Australia/Victoria
ca: Austràlia/Victòria

en: Australia/West
ca: Austràlia/Oest

en: Australia/Yancowinna
ca: Austràlia/Yancowinna

en: Brazil/Acre
ca: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
ca: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
ca: Brasil/Est

en: Brazil/West
ca: Brasil/Oest

en: Canada/Atlantic
ca: Canadà/Atlàntic

en: Canada/Central
ca: Canadà/Central

en: Canada/East-Saskatchewan
ca: Canadà/Est-Saskatchewan

en: Canada/Eastern
ca: Canadà/Oriental

en: Canada/Mountain
ca: Canadà/Muntanyes

en: Canada/Newfoundland
ca: Canadà/Newfoundland

en: Canada/Pacific
ca: Canadà/Pacífic

en: Canada/Saskatchewan
ca: Canadà/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
ca: Canadà/Yukon

en: Chile/Continental
ca: Xile/Continental

en: Chile/EasterIsland
ca: Xile/Illa de Pasqua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
ca: Illa de Pasqua i Sala y Gomez

en: Egypt
ca: Egipte

en: Eire
ca: Irlanda

en: Europe/Amsterdam
ca: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
ca: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
ca: Europa/Atenes

en: Europe/Belfast
ca: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
ca: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
ca: Europa/Berlín

en: Europe/Bratislava
ca: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
ca: Europa/Brussel·les

en: Europe/Bucharest
ca: Europa/Bucarest

en: Europe/Budapest
ca: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
ca: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
ca: Europa/Copenhaguen

en: Europe/Dublin
ca: Europa/Dublín

en: Europe/Gibraltar
ca: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
ca: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
ca: Europa/Hèlsinki

en: Europe/Isle_of_Man
ca: Europa/Illa_de_Man

en: Europe/Istanbul
ca: Europa/Istanbul

en: Europe/Jersey
ca: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
ca: Europa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
ca: Moscou-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
ca: Europa/Kíev

en: Europe/Lisbon
ca: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
ca: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
ca: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
ca: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
ca: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
ca: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
ca: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
ca: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
ca: Europa/Mònaco

en: Europe/Moscow
ca: Europa/Moscou

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
ca: Moscou+00 - Rússia oest

en: Europe/Oslo
ca: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
ca: Europa/París

en: Europe/Podgorica
ca: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
ca: Europa/Praga

en: Europe/Riga
ca: Europa/Riga

en: Europe/Rome
ca: Europa/Roma

en: Europe/Samara
ca: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
ca: Moscou+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
ca: Moscou+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
ca: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
ca: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
ca: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
ca: Crimea central

en: Europe/Skopje
ca: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
ca: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
ca: Europa/Estocolm

en: Europe/Tallinn
ca: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
ca: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
ca: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
ca: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
ca: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
ca: Europa/Vaticà

en: Europe/Vienna
ca: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
ca: Europa/Vílnius

en: Europe/Volgograd
ca: Europa/Volgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
ca: Moscou+00 - Mar Caspi

en: Europe/Warsaw
ca: Europa/Varsòvia

en: Europe/Zagreb
ca: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
ca: Europa/Zaporojie

en: Europe/Zurich
ca: Europa/Zuric

en: GB-Eire
ca: GB-Irlanda

en: Hongkong
ca: Hong Kong

en: Iceland
ca: Islàndia

en: Indian/Antananarivo
ca: Índic/Antananarivo

en: Indian/Chagos
ca: Índic/Chagos

en: Indian/Christmas
ca: Índic/Christmas

en: Indian/Cocos
ca: Índic/Cocos

en: Indian/Comoro
ca: Índic/Comores

en: Indian/Kerguelen
ca: Índic/Kerguelen

en: Indian/Mahe
ca: Índic/Mahé

en: Indian/Maldives
ca: Índic/Maldives

en: Indian/Mauritius
ca: Índic/Maurici

en: Indian/Mayotte
ca: Índic/Mayotte

en: Indian/Reunion
ca: Índic/Reunió

en: Japan
ca: Japó

en: Libya
ca: Líbia

en: Mexico/BajaNorte
ca: Mèxic/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
ca: Mèxic/BajaSur

en: Mexico/General
ca: Mèxic/General

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
ca: Illes Chatham

en: Navajo
ca: Navaho

en: Pacific/Apia
ca: Pacífic/Apia

en: Pacific/Auckland
ca: Pacífic/Auckland

en: Pacific/Chatham
ca: Pacífic/Chatham

en: Pacific/Chuuk
ca: Pacífic/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
ca: Chuuk (Truk) i Yap

en: Pacific/Easter
ca: Pacífic/Pasqua

en: Pacific/Efate
ca: Pacífic/Efate

en: Pacific/Enderbury
ca: Pacífic/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
ca: Illes Fènix

en: Pacific/Fakaofo
ca: Pacífic/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
ca: Pacífic/Fiji

en: Pacific/Funafuti
ca: Pacífic/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
ca: Pacífic/Galápagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
ca: Illes Galápagos

en: Pacific/Gambier
ca: Pacífic/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
ca: Illes Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
ca: Pacífic/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
ca: Pacífic/Guam

en: Pacific/Honolulu
ca: Pacífic/Honolulu

en: Pacific/Johnston
ca: Pacífic/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
ca: Pacífic/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
ca: Illes de la Línia

en: Pacific/Kosrae
ca: Pacífic/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
ca: Pacífic/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
ca: Pacífic/Majuro

en: Pacific/Marquesas
ca: Pacífic/Marqueses

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
ca: Illes Marqueses

en: Pacific/Midway
ca: Pacífic/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
ca: Illes Midway

en: Pacific/Nauru
ca: Pacífic/Nauru

en: Pacific/Niue
ca: Pacífic/Niue

en: Pacific/Norfolk
ca: Pacífic/Norfolk

en: Pacific/Noumea
ca: Pacífic/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
ca: Pacífic/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
ca: Pacífic/Palau

en: Pacific/Pitcairn
ca: Pacífic/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
ca: Pacífic/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
ca: Pacífic/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
ca: Pacífic/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
ca: Pacífic/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
ca: Pacífic/Saipan

en: Pacific/Samoa
ca: Pacífic/Samoa

en: Pacific/Tahiti
ca: Pacífic/Tahití

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
ca: Illes Societat

en: Pacific/Tarawa
ca: Pacífic/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
ca: Illes Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
ca: Pacífic/Tongatapu

en: Pacific/Truk
ca: Pacífic/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
ca: Truk (Chuuk) i Yap

en: Pacific/Wake
ca: Pacífic/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
ca: Illes Wake

en: Pacific/Wallis
ca: Pacífic/Wallis

en: Pacific/Yap
ca: Pacífic/Yap

en: Poland
ca: Polònia

en: Singapore
ca: Singapur

en: Turkey
ca: Turquia

en: US/Aleutian
ca: US/Aleutianes

en: US/East-Indiana
ca: US/Indiana-Est

en: US/Eastern
ca: US/Oriental

en: US/Mountain
ca: US/Muntanyes

en: US/Pacific
ca: US/Pacífic
