nepomuk - en to cs translation catalogue (77 entries)

en: Desktop Search Details
cs: Podrobnosti vyhledávací služby

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Files
cs: Soubory

en: Emails
cs: E-maily

en: Calculating
cs: Počítám

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Advanced File Filtering
cs: Pokročilé filtrování souborů

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Exclude Mime Type
cs: Vyřadit typ MIME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the mimetypes that should be excluded from indexing
cs: Zvolte typy MIME jež mají být vyřazeny z indexování

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
cs: Filtry pro vyřazení z indexování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select expressions to exclude files from indexing by matching their filenames
cs: Vyberte výrazy, podle kterých budou vybrány soubory vyřazené z indexování

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (symbolic links are <emphasis>not</emphasis> indexed for desktop search)
cs: <filename>%1</filename><nl/>(symbolické odkazy <emphasis>ne</emphasis>budou indexovány pro vyhledávací služby)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
cs: <filename>%1</filename><nl/>(bude indexován pro vyhledávací služby)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
cs: <filename>%1</filename><nl/>(<emphasis>ne</emphasis>bude indexován pro vyhledávací služby)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
cs: Uzpůsobuji složky pro indexování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
cs: Vyberte lokální složky které obsahují soubory pro indexaci pro rychlé hledání na počítači.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
cs: Povolte k možnosti vybírat skryté složky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
cs: Zobrazit skryté složky

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
cs: Základní nastavení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
cs: Sémantický desktop Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
cs: Sémantický desktop Nepomuk umožňuje značkování a hodnocení souborů integrované do vyhledávače na počítači.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
cs: Povolit sémantický desktop Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
cs: Podrobnosti...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
cs: Indexer souborů pro desktop Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
cs: Vyhledávač Nepomuk umožňuje hledání souborů podle obsahu namísto podle jména.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
cs: Povolit indexer souborů Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
cs: Pozastavit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_emailIndexingBox)
en: PIM Data Indexing
cs: Indexování dat PIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PIM data indexing allows full text search in events, contacts, email and their attachments.
cs: Indexování dat PIM umožňuje vyhledávání v celém textu v e-mailech a přílohách.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableEmailIndexer)
en: Enable PIM Data Indexer
cs: Povolit indexer dat PIM

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
cs: Indexování

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
cs: Indexování souborů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Customize the files and folders to be indexed
cs: Upravte soubory a složky jež budou indexovány

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
cs: Indexovat dokumenty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
cs: Indexovat zvuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
cs: Indexovat obrázky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
cs: Indexovat videa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
cs: Index zdrojového kódu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
cs: Pokročilé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
cs: Uzpůsobit složky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
cs: Zacházení s přenosnými médii:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
cs: Indexování souborů na přenosných médiích

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: <para>Nepomuk can index files on removable devices like USB keys or external hard-disks for fast desktop searches.</para>
    <para>By default no files are indexed. Here this behaviour can be changed to one of two options:</para>
    <para><list><item><interface>Index files on all removable devices</interface> - Files on removable media are indexed as soon as the medium is mounted. Caution: this does not include media which have been rejected via the second option.</item>
    <item><interface>Ask individually when newly mounted</interface> - The user will be asked to decide if files on the newly mounted medium should be indexed or not. Once decided Nepomuk will not ask again.</item></list></para>
cs: <para>Nepomuk může indexovat soubory na odpojitelných zařízeních jako USB klíče nebo externí pevné disky pro rychlé vyhledávání.</para>
    <para>Jako výchozí nejsou indexovány žádné soubory. Toto chování může být přepnuto do jedné ze dvou možností:</para>
    <para><list><item><interface>Indexovat soubory na odpojitelných zařízeních</interface> - Soubory na přenosných médiích jsou indexovány hned po připojení. Pozor: toto nezahrnuje média již odmítnutá druhou volbou.</item>
    <item><interface>Ptát se zvlášť po připojení nových</interface> - Uživatel bude dotázán, aby se rozhodl, zda by soubory na nově připojeném zařízení měly být indexovány nebo ne. Po rozhodnutí se Nepomuk víc ptát nebude.</item></list></para>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
cs: Ignorovat všechna přenosná média

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
cs: Indexovat soubory na přenosných zařízeních

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
cs: Jednotlivě se dotazovat při připojení

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
cs: Záloha

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
cs: Automatické zálohy

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Nepomuk can perform regular automatic backups of all data that could not be restored otherwise. This includes manually created tags, ratings, but also statistical data.
cs: Nepomuk může provádět pravidelné automatické zálohy všech dat, které by jinak nebylo možno obnovit. To zahrnuje manuálně vytvořené značky, hodnocení a statistická data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
cs: Frekvence zálohování:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
cs: Jak často se má vytvářet záloha databáze Nepomuku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
cs: Doba trvání vytváření zálohy:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
cs: Kdy má být záloha vytvořena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
cs: Maximální počet záloh:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
cs: Kolik předchozích záloh má být ponecháno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
cs: Nástroje

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
cs: Ruční záloha...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
cs: Obnovit ze zálohy...

en: Desktop Search Configuration Module
cs: Ovládací modul hledání na ploše

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
cs: Zakázat automatické zálohy

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
cs: Denní záloha

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
cs: Týdenní záloha

en: The Nepomuk installation is not complete. No desktop search settings can be provided.
cs: Instalace Nepomuku není kompletní. Nastavení hledání na ploše nelze poskytnout.

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
cs: Nepovedlo se spustit server hledání na ploše (Nepomuk). Nastavení byla uložena a budou použita při jeho příštím spuštění.

en: Desktop search service not running
cs: Služba hledání na ploše není spuštěna

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
cs: Služby hledání na ploše jsou aktivní

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
cs: Služby hledání na ploše jsou vypnuty

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
cs: Nepovedlo se kontaktovat službu indexování souborů (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service failed to initialize, most likely due to an installation problem.
cs: Inicializace indexovací služby selhala, pravděpodobně kvůli instalačnímu problému.

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
cs: Indexovací služba není spuštěna.

[ctx: Resumes the Nepomuk file indexing service.]
en: Resume
cs: Pokračovat

[ctx: Suspends the Nepomuk file indexing service.]
en: Suspend
cs: Pozastavit

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact PIM Data Indexer service (%1)
cs: Nepovedlo se kontaktovat službu indexování dat PIM (%1)

[ctx: @info:status]
en: PIM Data Indexing service is suspended
cs: Služba indexování dat PIM je pozastavena

[ctx: @info:status]
en: PIM Data indexing service not running.
cs: Služba indexující data PIM není spuštěna.

en: Resume
cs: Pokračovat

en: 1 existing backup | %1 existing backups
cs[0]: 1 existující záloha
cs[1]: %1 existující zálohy
cs[2]: %1 existujících záloh

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
cs: Nejstarší: %1
