kcm_platform - en to cs translation catalogue (44 entries)

en: Platform
cs: Platforma

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
cs: Modul platformě specifického nastavení

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
cs: Shell plochy Windows

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
cs: Vlastní shell Windows Explorer

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
cs: Toto je standardní shell Plochy Windows. Vyberte, pokud si přejete se vrátit k výchozí ploše.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
cs: Vlastní shell plochy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
cs: Výchozí systémový shell plochy

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
cs: Použít shell plochy KDE, tak jako na Linuxu.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
cs: Vyberte tuto možnost pokud si přejete použít shell plochy Plasmy ve vašem systému Windows.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
cs: Shell plochy Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
cs: Shell plochy KDE4 Plasma

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
cs: Váš vlastní shell plochy

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
cs: Vyberte toto a klikněte na tlačítko <i>"Nastavení..."</i> pro nastavení vašeho vlastního shellu plochy. Nedoporučujeme pro běžné uživatele.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
cs: Vlastní shell plochy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
cs: Tento shell je rezervován pro uživatelův vlastní shell. Klikněte na tlačítko "Nastavení" pro nastavení vašeho oblíbeného shellu.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
cs: Stiskněte pro nastavení vaší vlastní plochy shellu

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
cs: Stiskněte toto a zobrazí se konfigurační dialog umožňující konfiguraci vlastního shellu plochy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
cs: Nastavení...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
cs: Integrace systému

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
cs: Toto povolí automatické přegenerování položek Windows nabídky Start pro KDE aplikace

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
cs: Tato volba definuje zda položky Windows nabídky Start budou nebo nebudou regenerovány. Ve výchozím nastavení jsou položky nabídky Start regenerovány automaticky. V případě problémů si to však můžete přát zakázat.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
cs: Povolit automatické přegenerování položek hlavní nabídky?

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
cs: Použít systému Windows vlastní souborové dialogy namísto těch z KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
cs: Vyberte tuto volbu pro použití standardního Windows Otevřít/Uložit souborového dialogu v KDE aplikacích, namísto dialogu běžně používaného v KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
cs: Použít systému vlastní souborové dialogy

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
cs: Výchozí systémová nastavení v ovládacích panelech Windows.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
cs: Toto nainstaluje KDE "Nastavení systému" jako prvek v Ovládacích panelech Windows<br><b>Pozor: Tato volba upraví registry vašich Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
cs: Nainstalovat jako prvek řídicího panelu

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
cs: Nainstalovat motivy ukazatelů myši Oxygen jako

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
cs: Toto nainstaluje kurzory Oxygen do vašeho systému a zkombinuje je s motivem kurzorů.<br><b>Pozor: Tato volba upraví registry vašich Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
cs: Nainstalovat motivy ukazatelů myši Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
cs: Tato volba nainstaluje obrázky pozadí KDE do složky "Moje obrázky"

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
cs: Toto nainstaluje obrázky pozadí KDE do složky <i>"Moje obrázky"</i> takže mohou být použity jako pozadí ve vašich Windows. Pokud je zaškrtávací pole zaškrtnuto jen napůl, znamená to, že jsou dostupné nové nové obrázky pozadí pro aktualizaci.<br> Poměr stran obrázků bude zvolen dle vašeho současného rozlišení obrazovky.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
cs: Nainstalovat tapety Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
cs: Toto spustí základní procesy KDE během přihlášení uživatele

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
cs: Povolením této možnosti spustí základní KDE procesy během procesu přihlášení uživatele. Většinou jsou tyto procesy nastartovány při spuštění první KDE aplikace, čímž se prodlouží  start této aplikace.<br>Doporučujeme povolit tuto možnost, pokud si přejete zrychlit start první aplikace.<br><b>Pozor: Tato volba upraví registry vašich Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
cs: Načíst KDE při přihlášení uživatele

en: KDE System Settings
cs: Nastavení systému KDE

en: All KDE settings in one place
cs: Cele nastavení KDE na jednom místě

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
cs: Tento shell je rezervován pro uživatelův vlastní shell. Klikněte na tlačítko "Nastavení" pro nastavení vašeho oblíbeného shellu.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
cs: Nastavit vlastní shell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
cs: Název:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
cs: Příkaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
cs: Popis:
