plasmapkg - en_US to cs translation catalogue (45 entries)

en_US: Install, list, remove Plasma packages
cs: Instaluje, vypisuje, odstraňuje balíčky Plasmy

en_US: Addon Name
cs: Název doplňku

en_US: Service Type
cs: Typ služby

en_US: Path
cs: Cesta

en_US: Package types that are installable with this tool:
cs: Typy balíčků instalovatelné tímto nástrojem:

en_US: Built in:
cs: Vestavěno:

en_US: DataEngine
cs: Datový stroj

en_US: Layout Template
cs: Šablona rozložení

en_US: Runner
cs: Spouštěč

en_US: Theme
cs: Motiv

en_US: Wallpaper Images
cs: Tapety

en_US: Wallpaper Plugin
cs: Modul tapet

en_US: KWin Effect
cs: KWin efekt

en_US: KWin Window Switcher
cs: Přepínač oken KWin

en_US: KWin Script
cs: KWin skript

en_US: Provided by plugins:
cs: Poskytováno moduly:

en_US: Provided by .desktop files:
cs: Poskytováno soubory .desktop:

en_US: Plasma Package Manager
cs: Správce balíčků Plasmy

en_US: Original author
cs: Původní autor

[ctx: Do not translate <path>]
en_US: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
cs: Vygenerovat hash SHA1 pro balíček v <path>

en_US: For install or remove, operates on packages installed for all users.
cs: Pro instalaci nebo odebírání pracuje s balíčky instalovanými pro  všechny uživatele.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en_US: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
cs: Typ balíčku jako např. motiv, tapeta, plasmoid, datový stroj, spouštěč a další.

[ctx: Do not translate <path>]
en_US: Install the package at <path>
cs: Nainstalovat balíček do <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en_US: Upgrade the package at <path>
cs: Povýšit balíček v <path>

en_US: List installed packages
cs: Vypsat nainstalované balíčky

en_US: lists all known Package types that can be installed
cs: vypíše všechny typy balíčků, které lze nainstalovat

[ctx: Do not translate <name>]
en_US: Remove the package named <name>
cs: Odstranit balíček pojmenovaný <name>

en_US: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
cs: Absolutní cesta do kořene balíčků. Pokud není doplněna, budou namísto toho procházeny standardní adresáře dat pro toto sezení KDE.

en_US: Failed to generate a Package hash for %1
cs: Generování hashe pro balíček %1 selhalo

en_US: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
cs: Hash SHA1 pro balíček v %1: '%2'

[ctx: package type]
en_US: wallpaper
cs: tapeta

[ctx: package type]
en_US: theme
cs: motiv

[ctx: package type]
en_US: dataengine
cs: datový stroj

[ctx: package type]
en_US: runner
cs: spouštěč

[ctx: package type]
en_US: wallpaperplugin
cs: modul tapet

[ctx: package type]
en_US: layout-template
cs: šablona rozložení

en_US: Could not find a suitable installer for package of type %1
cs: Nepovedlo se najít vhodný instalátor pro balíček typu %1

en_US: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
cs: Nepovedlo se načíst instalátor balíčku typu %1. Byla nahlášena chyba: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en_US: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
cs: Kořen balíčku a globální volby vzájemně kolidují. Prosím, vyberte pouze jedno z nich.

en_US: Successfully removed %1
cs: Úspěšně odstraněno %1

en_US: Removal of %1 failed.
cs: Odstranění %1 selhalo.

en_US: Plugin %1 is not installed now.
cs: Modul %1 nyní není nainstalován.

en_US: Successfully installed %1
cs: %1 úspěšně nainstalován

en_US: Installation of %1 failed.
cs: Instalace %1 selhala.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en_US: One of install, remove, upgrade or list is required.
cs: Je třeba vybrat instalaci, odstranění, aktualizaci nebo vypsání.
