palapeli - en to cs translation catalogue (97 entries)

en: Piece count
cs: Počet dílků

en: Piece aspect ratio
cs: Poměr stran dílků

en: General settings
cs: Hlavní nastavení

en: Mouse interaction
cs: Interakce myši

en: Center
cs: Střed

en: None
cs: Nic

en: Top Left
cs: Vlevo nahoře

en: Top Right
cs: Vpravo nahoře

en: Bottom Left
cs: Vlevo dole

en: Bottom Right
cs: Vpravo dole

en: Remove this trigger
cs: Smazat tento spouštěč

en: Input here...
cs: Vstup zde...

en: Hold down the modifier keys you want, then click a mouse button or scroll a mouse wheel here
cs: Podržte vámi vybranou klávesu (modifikátor), poté klikněte tlačítkem myši nebo točte kolečkem.

[ctx: This is used for describing that no mouse action has been assigned to this interaction plugin.]
en: None
cs: Nic

en: Click to change how an action is triggered
cs: Kliknutím změníte nastavení spouštění činnosti.

en: Mouse buttons
cs: Tlačítka myši

en: Mouse wheel
cs: Kolečko myši

en: Interaction with pieces
cs: Interakce s dílky

en: Interaction with the puzzle table
cs: Interakce s deskou puzzle

en: Interaction with the viewport
cs: Interakce s pohledem

[ctx: @title:window]
en: Create new puzzle
cs: Vytvořit nové puzzle

[ctx: @label:chooser]
en: Image file:
cs: Soubor s obrázkem:

[ctx: @info]
en: Please describe below the image which you have chosen.
cs: Prosím, popište níže vybraný obrázek.

[ctx: @label:textbox]
en: Image name:
cs: Název obrázku:

[ctx: @label:textbox (like in: This comment is optional.)]
en: Optional comment:
cs: Volitelný komentář:

[ctx: @label:textbox]
en: Name of image author:
cs: Jméno autora obrázku:

[ctx: @item:inlistbox (page name in an assistant dialog)]
en: Choose image
cs: Vybrat obrázek

en: Puzzle cannot be created: The slicer plugin could not be loaded.
cs: Puzzle nemohlo být vytvořeno: Dílkovací modul nemohl být načten.

en: Puzzle cannot be created: The file you selected is not an image.
cs: Puzzzle nemohlo být vytvořeno: Vybraný soubor není obrázek.

en: Puzzle cannot be created: Slicing failed because of undetermined problems.
cs: Puzzle nemohlo být vytvořeno: Dílkování skončilo neznámým problémem.

en: Change size of puzzle table area by dragging its edges
cs: Změňte velikost desky puzzle přetahováním okrajů

en: You have finished the puzzle. Do you want to restart it now?
cs: Složili jste puzzle. Přejete si začít skládat znovu?

en: The following puzzles will be deleted. This action cannot be undone.
cs: Následují puzzle budou smazána. Tato operace je nevratná.

[ctx: Filter for a file dialog]
en: *.puzzle|Palapeli puzzles (*.puzzle)
cs: *.puzzle|Palapeli puzzle (*.puzzle)

en: Great! You have finished the puzzle.
cs: Výborně! Složili jste puzzle.

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move pieces by dragging
cs: Dílky přesouvejte přetahováním

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select pieces by clicking
cs: Dílky vyberte kliknutím

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Move viewport by dragging
cs: Pohled přesouvejte přetahováním

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Zoom viewport
cs: Přiblížení pohledu

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport horizontally
cs: Vodorovný posun pohledu

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Scroll viewport vertically
cs: Svislý posun pohledu

[ctx: Description (used like a name) for a mouse interaction method]
en: Select multiple pieces at once
cs: Vybrat více dílků najednou

en: %1 - Preview
cs: %1 - Náhled

[ctx: @item:inlistbox]
en: Single color
cs: Jednotná barva

[ctx: a special keyboard modifier]
en: GroupSwitch
cs: Přepnutí skupiny

[ctx: refers to no mouse buttons being pressed]
en: No-Button
cs: Žádné tlačítko

[ctx: a mouse button]
en: Left-Button
cs: Levé tlačítko

[ctx: a mouse button]
en: Right-Button
cs: Pravé tlačítko

[ctx: a mouse button]
en: Middle-Button
cs: Prostřední tlačítko

en: Horizontal-Scroll
cs: Vodorovný posun

en: Vertical-Scroll
cs: Svislý posun

en: Your progress is saved automatically while you play.
cs: Skládání je při hraní automaticky ukládáno.

[ctx: used as caption for a dialog that explains the autosave feature]
en: Automatic saving
cs: Automatické ukládání

en: Lock the puzzle table area
cs: Pozastavit skládání

en: [No name]
cs: [Beze jména]

[ctx: Puzzle description, %2 = name string, %1 = piece count]
en: %2 (%1 piece) | %2 (%1 pieces)
cs[0]: %2 (%1 kus)
cs[1]: %2 (%1 kusy)
cs[2]: %2 (%1 kusů)

[ctx: Author attribution, e.g. "by Jack"]
en: by %1
cs: od %1

[ctx: @action:button that pops up sorting strategy selection menu]
en: Sort list...
cs: Seřadit seznam...

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By title
cs: Podle názvu

[ctx: @action:inmenu selects sorting strategy for collection list]
en: By piece count
cs: Podle počtu dílků

en: Loading puzzle...
cs: Načítá se puzzle...

[ctx: command line message]
en: Error: No puzzle file given.
cs: Chyba: Nebyl dodán soubor s puzzle.

en: Importing puzzle "%1" into your collection
cs: Importování puzzle "%1" do sbírky

en: KDE Jigsaw Puzzle Game
cs: Hra se skládáním puzzle pro KDE

en: Import the given puzzle file into the local collection (does nothing if no puzzle file is given)
cs: Importovat vybraný soubor puzzle do místní sbírky (nedělá nic, není-li soubor puzzle zadán)

en: If the -i/--import option is specified, the main window will not be shown after importing the given puzzle.
cs: Pokud není zadána možnost -i/--import, při importu zadaného puzzle nebude zobrazeno hlavní okno.

note: i18n: ectx: label, entry (SnappingPrecision), group (Puzzling)
en: Precision of snapping (as a percentage of piece size).
cs: Přesnost přichytávání (v procentech velikosti dílku)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (Appearance)
en: Whether to show the status bar on the puzzle table. (It is not a real status bar, but the position and provided functionality is similar.)
cs: Zobrazit stavový řádek na desce s puzzle. (Tento stavový řádek není klasický, ale pozice a funkčnost je podobná.)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Puzzle table
cs: Deska s puzzle

[ctx: @label:chooser for different types of background textures]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Background:
cs: Pozadí:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Piece appearance
cs: Vzhled dílků

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PieceShadowsEnabled)
en: Draw shadows below pieces
cs: Kreslit stíny mezi dílky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: These options can be disabled when Palapeli is running very slowly. Changes will take effect only when a new puzzle is started.
cs: Tyto volby mohou být vypnuty, pokud Palapeli běží příliš pomalu. Změny se projeví, když začnete skládat nové puzzle.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Piece behavior
cs: Chování dílku

[ctx: @label:slider]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Snapping precision:
cs: Přesnost přichytávání:

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Very precise (harder)
cs: Velmi přesné (těžší)

[ctx: @item:inrange description for the "snapping precision" setting]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Unprecise (easier)
cs: Nepřesné (lehčí)

en: Show statusbar of puzzle table
cs: Ukázat stavový řádek na desce s puzzle

en: Back to &collection
cs: Zpět do kolek&ce

en: Go back to the collection to choose another puzzle
cs: Vrátit se do sbírky a vybrat jiné puzzle

en: Create &new puzzle...
cs: Vytvořit &nové puzzle...

en: Create a new puzzle using an image file from your disk
cs: Vytvořit nové puzzle s použitím obrázku z disku

en: &Delete puzzle
cs: S&mazat puzzle

en: Delete the selected puzzle from your collection
cs: Smazat vybrané puzzle ze sbírky

en: &Import from file...
cs: &Importovat ze souboru

en: Import a new puzzle from a file into your collection
cs: Importovat nové puzzle ze souboru do sbírky

en: &Export to file...
cs: &Exportovat do souboru...

en: Export the selected puzzle from your collection into a file
cs: Exportovat vybrané puzzle ze sbírky do souboru

en: &Restart puzzle...
cs: &Znovu skládat puzzle...

en: Delete the saved progress and reshuffle the pieces
cs: Smazat uložený postup a zamíchat všechny dílky

[ctx: Preview is a noun here]
en: &Preview
cs: Ná&hled

[ctx: Preview is a noun here]
en: Preview
cs: Náhled

en: Enable all messages
cs: Povolit všechny zprávy

en: No puzzle loaded
cs: Nebylo načteno žádné puzzle

en: You finished the puzzle.
cs: Puzzle složeno.

[ctx: Progress display]
en: %1% finished
cs: %1 % dokončeno
