kscd - en to cs translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
cs: Vysunout CD při skončení přehrávání

en: loop track
cs: opakovat stopu

en: loop disc
cs: opakovat disk

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
cs: náhodný

en: WELCOME!
cs: VÍTEJTE.

en: eject CD
cs: vysunout CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
cs: KsCD - seznam stop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
cs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rok</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
cs: Stopa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
cs: Název

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
cs: Délka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
cs: Písmo textu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
cs: Barva textu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
cs: URL :

en: KDE CD player
cs: Přehrávač CD pro KDE

en: Configure Shortcuts...
cs: Nastavit zkratky...

en: Configure...
cs: Nastavit...

en: Download Info
cs: Stáhnout info

en: Upload Info
cs: Odeslat info

en: Play/Pause
cs: Přehrát/Pozastavit

en: Stop
cs: Zastavit

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
cs: Následující

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
cs: Předchozí

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
cs: Vysunout

en: Volume Up
cs: Zvýšit hlasitost

en: Volume Down
cs: Snížit hlasitost

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
cs: Náhodný

en: Repeat Track
cs: Opakovat stopu

en: Repeat Album
cs: Opakovat album

en: Show Tracklist
cs: Zobrazit seznam stop

en: Mute/Unmute
cs: Ztlumit/obnovit

en: Minimize
cs: Minimalizovat

en: No disc
cs: Žádný disk

en: Invalid disc
cs: Chybný disk

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
cs: Obecné

en: Settings
cs: Nastavení

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
cs: Současný správce, aktualizace Solid/Phonon, propojení QDBus

en: Previous maintainer
cs: Předchozí správce

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
cs: Aktualizace knihovny Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
cs: Knihovna 'Workman', předchozí správce

en: Patches galore
cs: Spousta oprav

en: Workman library
cs: Knihovna Workman

en: UI Work
cs: Práce na GUI

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
cs: Zvláštní poděkování freedb.org za volnou CD databázi ve stylu CDDB

en: Start playing
cs: Spustit přehrávání

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
cs: Automaticky přehrát při vložení CD.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
cs: Pokud je vybrána tato volba, přehrávání CD se spustí automaticky při vložení média do mechaniky.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
cs: Vysunout CD při skončení přehrávání.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
cs: Pokud je vybrána tato volba, CD se automaticky vysune po ukončení přehrávání.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
cs: Barva textu použitá v panelu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
cs: Změnit barvu textu v panelu

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
cs: Písmo použité v panelu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
cs: Změnit písmo textu v panelu

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
cs: Motiv vzhledu, který bude použit aplikací

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
cs: Změnit motiv vzhledu aplikace

en: Unknown album
cs: Neznámé album

en: Unknown artist
cs: Neznámý autor

en: Unknown title
cs: Neznámý název

en: No Disc
cs: Žádný disk
