kcm_emoticons - en to da translation catalogue (36 entries)

en: Insert the string for the emoticon.  If you want multiple strings, separate them by spaces.
da: Indsæt streng for emotikonet. Hvis du vil have flere strenge, så adskil dem med mellemrum.

en: Emoticons
da: Emotikoner

en: Drag or Type Emoticon Theme URL
da: Træk eller indtast URL for emotikontema

en: Emoticon themes must be installed from local files.
da: Emotikontemaer skal installeres fra lokale filer.

en: Could Not Install Emoticon Theme
da: Kunne ikke installere emotikontema

en: Do you want to remove %1 too?
da: Vil du også fjerne %1?

en: Delete emoticon
da: Slet emotikon

en: Add Emoticon
da: Tilføj emotikon

en: Edit Emoticon
da: Redigér emotikon

en: New Emoticon Theme
da: Nyt emotikontema

en: Enter the name of the new emoticon theme:
da: Indtast navnet på det ny emoticontema:

en: %1 theme already exists
da: temaet %1 findes allerede

en: Choose the type of emoticon theme to create
da: Vælg typen af emotikontema der skal oprettes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EmoticonsManager)
en: Emoticons Manager
da: Emotikonhåndtering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon
da: Opret et nyt emotikon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btAdd)
en: Create a new emoticon by assigning it an icon and some text
da: Opret et nyt emotikon ved at tildele det et ikon og noget tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btAdd)
en: Add...
da: Tilføj...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btEdit)
en: Modify the selected emoticon icon or text
da: Ændr valgt emotikon-ikon eller -tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit the selected emoticon to change its icon or its text
da: Redigér valgt emotikon for at ændre dets ikon eller tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btEdit)
en: Edit...
da: Redigér...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon
da: Fjern det valgte emotikon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove the selected emoticon from your disk
da: Fjern det valgte emotikon fra din disk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveEmoticon)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStrict)
en: Require spaces around emoticons
da: Kræv mellemrum omkring emotikoner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btNew)
en: Design a new emoticon theme
da: Design et nyt emotikontema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btNew)
en: Start a new theme by assigning it a name. Then use the Add button on the right to add emoticons to this theme.
da: Påbegynd et nyt tema ved at tildele det et navn. Brug så knappen Tilføj til højre for at tilføje emotikoner til dette tema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btNew)
en: New Theme...
da: Nyt tema...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get new icon themes from the Internet
da: Hent nye ikontemaer fra internettet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btGetNew)
en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of emoticon themes from the http://www.kde-look.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
da: Du skal være forbundet til internettet for at udføre denne handling. En dialog vil vise en liste over emotikontemaer fra hjemmesiden http://www.kde-look.org. Et tryk på knappen Installér, som er tilknyttet et tema, vil installere dette tema lokalt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btGetNew)
en: Get New Icon Themes...
da: Hent nye ikontemaer...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install a theme archive file you already have locally
da: Installér en tema-arkivfil, du allerede har lokalt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btInstall)
en: If you already have an emoticon theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
da: Hvis du allerede har et emotikontema-arkiv lokalt, vil denne knap pakke det ud og gøre det tilgængeligt for KDE-programmer

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btInstall)
en: Install Theme File...
da: Installér temafil...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove the selected theme from your disk
da: Fjern det valgte tema fra din disk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: This will remove the selected theme from your disk.
da: Dette vil fjerne det valgte tema fra din disk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btRemoveTheme)
en: Remove Theme
da: Fjern tema
