nepomuk - en to da translation catalogue (77 entries)

en: Desktop Search Details
da: Detaljer for skrivebordssøgnin

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Files
da: Filer

en: Emails
da: E-mails

en: Calculating
da: Beregner

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Advanced File Filtering
da: Avanceret filfiltrering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Exclude Mime Type
da: Undtag MIME-type

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the mimetypes that should be excluded from indexing
da: Vælg de MIME-typer der skal undtages fra indeksering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
da: Eksluderingsfiltre for indeks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select expressions to exclude files from indexing by matching their filenames
da: Vælg udtryk for at udelade filer fra indeksering ved at matche deres filnavne

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (symbolic links are <emphasis>not</emphasis> indexed for desktop search)
da: <filename>%1</filename><nl/>(symbolske links vil <emphasis>ikke</emphasis> blive indekseret til skrivebordssøgning)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
da: <filename>%1</filename><nl/>(vil blive indekseret til skrivebordssøgning)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
da: <filename>%1</filename><nl/>(vil <emphasis>ikke</emphasis> blive indekseret til skrivebordssøgning)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
da: Tilpasning af indeksmapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
da: Vælg de lokale mapper som indeholder filer, der skal indekseres til hurtig skrivebordssøgning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
da: Markér for at kunne vælge skjulte mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
da: Vis skjulte mapper

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
da: Basale indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
da: Nepomuk semantisk skrivebordsmiljø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
da: Nepomuk semantisk skrivebordsmiljø aktiverer mærkning og vurdering af filer integreret med skrivebordssøgning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
da: Aktivér Nepumuk semantisk skrivebordsmiljø

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
da: Detaljer...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
da: Nepomuk skrivebordsfilindeksering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
da: Nepomuk skrivebordssøgning muliggør søgning efter filer efter indhold i stedet for blot efter navn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
da: Aktivér Nepomuk filindeksering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
da: Suspendér

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_emailIndexingBox)
en: PIM Data Indexing
da: Indeksering af PIM-data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PIM data indexing allows full text search in events, contacts, email and their attachments.
da: Indeksering af PIM-data muliggør fuldtekstsøgning i begivenheder, kontakter, e-mails og deres bilag.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableEmailIndexer)
en: Enable PIM Data Indexer
da: Aktivér indeksering af PIM-data

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
da: Indeksering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
da: Filindeksering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Customize the files and folders to be indexed
da: Vælg hvilke filer og mapper der skal indekseres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
da: Indeksér dokumenter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
da: Indeksér lydfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
da: Indeksér billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
da: Indeksér videofiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
da: Indeksér kildekode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
da: Tilpasning af mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
da: Håndtering af flytbare medier:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
da: Indeksering af filer på flytbare medier

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: <para>Nepomuk can index files on removable devices like USB keys or external hard-disks for fast desktop searches.</para>
    <para>By default no files are indexed. Here this behaviour can be changed to one of two options:</para>
    <para><list><item><interface>Index files on all removable devices</interface> - Files on removable media are indexed as soon as the medium is mounted. Caution: this does not include media which have been rejected via the second option.</item>
    <item><interface>Ask individually when newly mounted</interface> - The user will be asked to decide if files on the newly mounted medium should be indexed or not. Once decided Nepomuk will not ask again.</item></list></para>
da: <para>Nepomuk kan indeksere filer på flytbare enheder såsom USB-nøgler eller eksterne harddiske til hurtig skrivebordssøgning.</para>
    <para>Som standard indekseres ingen filer. Denne opførsel kan ændres her til en af to indstillinger:</para>
    <para><list><item><interface>Indeksér filer på alle flytbare enheder</interface> - Filer på flytbare medier indekseres så snart mediet monteres. Bemærk: Dette omfatter ikke medier som er blevet afvist via den anden indstilling.</item>
    <item><interface>Spørg ved hver ny montering</interface> - Brugeren vil blive spurgt om filerne på det nymonterede medie skal indekseres eller ej. Når dette er besluttet vil Nepomuk ikke spørge igen.</item></list></para>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
da: Ignorér alle flytbare medier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
da: Indeksér filer på alle flytbare medier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
da: Spørg ved hver ny montering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
da: Automatiske backups

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Nepomuk can perform regular automatic backups of all data that could not be restored otherwise. This includes manually created tags, ratings, but also statistical data.
da: Nepomuk kan udføre regelmæssige automatiske backups af alle data, der ikke kunne genskabes på anden vis. Dette omfatter manuelt oprettede mærker og vurderinger, men også statistiske data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
da: Backup-frekvens:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
da: Hvor ofte skal der oprettes en backup af Nepomuk-databasen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
da: Backup-tidspunkt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
da: Hvornår skal der tages backup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
da: Maks. antal backups:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
da: Hvor mange tidligere backups skal beholdes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
da: Værktøjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
da: Manuel backup...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
da: Genskab fra backup...

en: Desktop Search Configuration Module
da: Konfigurationsmodul til skrivebordssøgning

en: Copyright 2007-2010 Sebastian Trüg
da: Ophavsret 2007-2010 Sebastian Trüg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
da: Deaktivér automatisk backup

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
da: Daglig backup

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
da: Ugentlig backup

en: The Nepomuk installation is not complete. No desktop search settings can be provided.
da: Nepomuk-installationen er ikke komplet. Ingen indstillinger for skrivebordssøgning kan stilles til rådighed.

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
da: Kunne ikke starte skrivebordssøgning-tjenesten. Indstillingerne er blevet gemt og vil blive brugt næste gang serveren startes.

en: Desktop search service not running
da: Skrivebordssøgning-tjenesten kører ikke

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
da: Skrivebordssøgning-tjenesterne er aktive

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
da: Skrivebordssøgning-tjenesterne er deaktiverede

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
da: Kunne ikke kontakte filindekseringstjenesten (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service failed to initialize, most likely due to an installation problem.
da: Filindekseringstjenesten kunne ikke initialiseres, sandsynligvis pga. et installationsproblem.

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
da: Filindekseringstjenesten kører ikke.

[ctx: Resumes the Nepomuk file indexing service.]
en: Resume
da: Genoptag

[ctx: Suspends the Nepomuk file indexing service.]
en: Suspend
da: Suspendér

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact PIM Data Indexer service (%1)
da: Kunne ikke kontakte indekseringstjenesten til PIM-data (%1)

[ctx: @info:status]
en: PIM Data Indexing service is suspended
da: Indekseringstjenesten til PIM-data er suspenderet

[ctx: @info:status]
en: PIM Data indexing service not running.
da: Indekseringstjenesten til PIM-data kører ikke.

en: Resume
da: Genoptag

en: 1 existing backup | %1 existing backups
da[0]: 1 eksisterende backup
da[1]: %1 eksisterende backups

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
da: Ældst: %1
