kcm_phonon - en to da translation catalogue (57 entries)

en: Playback (%1)
da: Afspilning (%1)

en: Recording (%1)
da: Optagelse (%1)

en: Independent Devices
da: Uafhængige enheder

en: KDE Audio Hardware Setup
da: KDE opsætning af lydhardware

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
da: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
da: Lydkort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
da: Enhedskonfiguration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
da: Stik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
da: Lydenhed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
da: Placering og test af højttalere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
da: Inputniveauer

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
da: For at anvende skift af motor skal du logge ud og ind igen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
da: En liste over Phonon-motorer fundet på dit system. Rækkefølgen her afgør rækkefølgen hvori Phonon vil bruge dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
da: Foretræk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
da: Undgå

en: Audio Playback
da: Lydafspilning

en: Audio Recording
da: Lydoptagelse

en: Video Recording
da: Videooptagelse

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Test the selected device
da: Test den valgte enhed

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
da: Definerer standardrækkefølge af enheder som kan tilsidesættes efter individuelle kategoier.

en: Default Audio Playback Device Preference
da: Præference for standard lydafspilningsenhed

en: Default Audio Recording Device Preference
da: Præference for standard lydoptagelsesenhed

en: Default Video Recording Device Preference
da: Præference for standard videooptagelsesenhed

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
da: Præference for lydafspilningsenhed for kategorien "%1"

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
da: Præference for lydoptagelsesenhed for kategorien "%1"

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
da: Præference for videooptagelsesenhed for kategorien "%1"

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
da: Anvend den aktuelt viste enhedspræferenceliste for følgende andre kategorier af lydafspilning:

en: Default/Unspecified Category
da: Standard/uspecificeret kategori

en: Failed to set the selected audio output device
da: Kunne ikke angive den valgte lydoutput-enhed

en: Your backend may not support audio recording
da: Din motor understøtter muligvis ikke lydoptagelse

en: Your backend may not support video recording
da: Din motor understøtter muligvis ikke videooptagelse

en: Testing %1
da: Tester %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
da: Diverse kategorier af mediebrugsmønstre. For hver kategori kan du vælge hvilken enhed du foretrækker skal bruges af Phonon-programmerne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
da: Vis avancerede enheder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
da: Brug den aktuelt viste enhedsliste til flere kategorier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
da: Anvend enhedsliste på...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
da: Enheder fundet på dit system, som er egnede til den valgte kategori. Vælg den enhed du ønsker skal bruges af programmerne.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
da: Rækkefølgen afgør præferencen mht. enhederne. Hvis den første enhed ikke kan bruges af en eller anden årsag, vil Phonon prøve at bruge den anden, og så fremdeles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
da: foretræk den valgte enhed

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
da: ingen præference for den valgte enhed

en: Phonon Configuration Module
da: Konfigurationsmodul til Phonon

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
da: Ophavsret 2006 Matthias Kretz

en: Device Preference
da: Enhedspræference

en: Backend
da: Motor

en: Audio Hardware Setup
da: Opsætning af lydhardware

en: Front Left
da: Venstre fronthøjttaler

en: Front Left of Center
da: Midterstillet venstre, front

en: Front Center
da: Centerhøjttaler, front

en: Front Right of Center
da: Midterstillet højre, front

en: Front Right
da: Højre fronthøjttaler

en: Side Left
da: Venstre sidehøjttaler

en: Side Right
da: Højre sidehøjttaler

en: Rear Left
da: Venstre baghøjttaler

en: Rear Center
da: Centerhøjttaler, bag

en: Rear Right
da: Højre baghøjttaler

en: Unknown Channel
da: Ukendt kanal
