kcm_platform - en to da translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
da: Modul til platformsspecifik konfiguration

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
da: Windows skrivebordsskal

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
da: Hjemmehørende Windows Explorer-skal

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
da: Dette er Windows' standard skrivebordsskal. Vælg dette hvis vil du vil sætte dit system tilbage til standardskrivebordet.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
da: Hjemmehørende skrivebordsskal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
da: Systemets standard skrivebordsskal

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
da: Brug KDE's desktop-skal, som den kendes fra Linux.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
da: Vælg denne indstilling hvis du vil bruge Plasma desktop-skallen til dit Windows-system.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
da: Plasma desktop-skal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
da: KDE4 Plasma desktop-skal

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
da: Din brugervalgte skrivebordsskal

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
da: Vælg dette og tryk på knappen <i>"Opsætning..."</i> for at indstille din egen skrivebordsskal. Anbefales ikke til den gennemsnitlige bruger.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
da: Brugervalgt skrivebordsskal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
da: Denne skal er reserveret til brugervalgt skal. Tryk på knappen "Opsætning" for at sætte din yndlingsskal op.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
da: Tryk for at sætte brugervalgt skrivebordsskal op

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
da: Tryk på dette og en konfigurationsdialog vises som lader dig indstille din egen skrivebordsskal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
da: Opsætning...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
da: Systemintegration

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
da: Dette vil aktivere automatisk regenerering af Windows' startmenupunkter for KDE-programmer

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
da: Denne indstilling definerer om Windows' startmenupunkter skal regenereres eller ej. Som standard regenereres menupunkter automatisk, men du vil måske ønske at deaktivere det, hvis det volder dig problemer.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
da: Aktivér automatisk regenerering af startmenupunkter

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
da: Brug Windows' hjemmehørende fildialoger i stedet for KDE's

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
da: Vælg denne indstilling for at få KDE-programmer til at bruge Windows' standard fildialoger til åbn/gem, i stedet for dem der normalt bruges i KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
da: Brug systemets hjemmehørende fildialoger

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
da: Installér Systemindstillinger i Windows kontrolpanel.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
da: Dette vil installere KDE's Systemindstillinger som et element i Windows kontrolpanel.<br><b>Advarsel: Denne indstilling berører din Windows registreringsdatabase.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
da: Installér som kontrolpanel-element

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
da: Installér Oxygen-markører som Windows-markørtemaer

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
da: Dette vil installere Oxygen-markørerne på dit system og kombinere dem som et markørtema.<br><b>Advarsel: Denne indstilling berører din Windows registreringsdatabase.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
da: Installér Oxygen-markørtemaer

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
da: Denne indstilling installerer KDE-baggrundsbilleder i din "Mine billeder"-mappe

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
da: Dette vil installere KDE-baggrundsbilleder i mappen <i>"Mine billeder"</i>, så de kan bruges som baggrundsbillede i Windows. Hvis afkrydsningsfeltet er sat til halvt markeret, betyder det at der er nye baggrundsbilleder tilgængelige til opdatering.<br>Baggrundsbilledets format vil blive valgt i henhold til din aktuelle skærmopløsning.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
da: Installér Oxygen-baggrundsbilleder

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
da: Dette vil få essentielle KDE-processer til at køre ved bruger-login

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
da: Aktivering af denne indstilling vil starte essentielle KDE-processer ved bruger-login. Normalt startes disse processer første gang du starter et KDE-program, hvilket forsinker den faktiske programstart.<br>Det anbefales at aktivere denne indstilling, for at få dine programmer til at starte hurtigere første gang.<br><b>Advarsel: Denne indstilling berører din Windows registreringsdatabase.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
da: Indlæs KDE ved bruger-login

en: KDE System Settings
da: KDE Systemindstillinger

en: All KDE settings in one place
da: Alle KDE-indstillinger på ét sted

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
da: Denne skal er reserveret til brugervalgt skal. Tryk på knappen "Opsætning" for at sætte din yndlingsskal op.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
da: Opsætning af brugerdefineret skal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
da: Kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
da: Beskrivelse:
