kcmhtmlsearch - en to da translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
da: Fuldtekst-søgeegenskaben gør brug af ht//dig HTML-søgemaskinen. Man kan få ht//dig fra

en: Information about where to get the ht://dig package.
da: Information om hvor man kan få ht://dig-pakken.

en: ht://dig home page
da: ht://dig-hjemmeside

en: Program Locations
da: Programsteder

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
da: Indtast stien til dit htdig-program her, f.eks. /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
da: Indtast stien til dit htsearch-program her, f.eks. /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
da: Indtast stien til dit htmerge-program her, f.eks. /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
da: Omfang

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
da: Her kan du vælge hvilke dele af dokumentationen, der skal inkluderes i fuldtekst-søgeindekset. Tilgængelige muligheder er KDE-hjælpesiderne, de installerede man-sider og de installerede info-sider. Du kan vælge vilkårligt blandt disse.

en: &KDE help
da: &KDE-hjælp

en: &Man pages
da: &Man-sider

en: &Info pages
da: &Info-sider

en: Additional Search Paths
da: Ekstra søgestier

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
da: Her kan du tilføje ekstra stier for at søge efter dokumentation. For at tilføje en sti, klik på 'Tilføj'-knappen og vælg mappen hvorfra ekstra dokumentation skal søges. Du kan fjerne mapper ved at klikke på 'Slet'-knappen.

en: Add...
da: Tilføj...

en: Delete
da: Slet

en: Language Settings
da: Sprogindstillinger

en: Here you can select the language you want to create the index for.
da: Her kan du vælge det sprog, du ønsker at oprette et indeks for.

en: &Language
da: &Sprog

en: Generate Index...
da: Generér indeks...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
da: Klik på denne knap for at generere indekset for fuldtekst-søgning.

en: without name
da: uden navn

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
da: <h1>Hjælpeindeks</h1>Dette indstillingsmodul lader dig indstille ht://dig-maskinen,  som kan bruges til fuldtekst-søgninger i KDE-dokumentationen og anden systemdokumentation såsom man- og info-sider.
