kcmicons - en to da translation catalogue (54 entries)

en: Use of Icon
da: Brug af ikon

[ctx: @label The icon rendered by default]
en: Default
da: Standard

[ctx: @label The icon rendered as active]
en: Active
da: Aktiv

[ctx: @label The icon rendered as disabled]
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Size:
da: Størrelse:

en: Animate icons
da: Animér ikoner

en: Set Effect...
da: Sæt effekt...

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Small Icons
da: Små ikoner

en: Dialogs
da: Dialoger

en: All Icons
da: Alle ikoner

en: Setup Default Icon Effect
da: Standardopsætning for ikoneffekter

en: Setup Active Icon Effect
da: Opsætning af aktivt ikon-effekt

en: Setup Disabled Icon Effect
da: Opsætning af deaktiveret ikon-effekt

en: &Effect:
da: &Effekt:

en: No Effect
da: Ingen effekt

en: To Gray
da: Til grå

en: Colorize
da: Farvelæg

en: Desaturate
da: Afmæt

en: To Monochrome
da: Til monokrom

en: &Semi-transparent
da: &Semitransparent

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Effect Parameters
da: Effektparametre

en: &Amount:
da: &Mængde:

en: Co&lor:
da: &Farve:

en: &Second color:
da: &Anden farve:

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Install Theme File...
da: Installér temafil...

en: Install a theme archive file you already have locally
da: Installér en arkivfil med tema, som du allerede har lokalt

en: If you already have a theme archive locally, this button will unpack it and make it available for KDE applications
da: Hvis du allerede har et temaarkiv lokalt, vil denne knap pakke det ud og gøre det tilgængeligt for KDE-programmer

en: Get New Themes...
da: Hent nye temaer...

en: Get new themes from the Internet
da: Hent nye temaer fra internettet

en: You need to be connected to the Internet to use this action. A dialog will display a list of themes from the http://www.kde.org website. Clicking the Install button associated with a theme will install this theme locally.
da: Du skal være forbundet til internettet for at bruge denne handling. En dialog vil vise en liste over temaer fra hjemmesiden http://www.kde.org. Et tryk på knappen Installér, som er tilknyttet et tema, vil installere dette tema lokalt.

en: Remove Theme
da: Fjern tema

en: Remove the selected theme from your disk
da: Fjern det markerede tema fra din disk

en: This will remove the selected theme from your disk.
da: Dette vil fjerne det markerede tema fra din disk.

en: Select the icon theme you want to use:
da: Vælg ikontema, som du vil bruge:

en: Drag or Type Theme URL
da: Træk eller skriv tema-URL

en: Unable to find the icon theme archive %1.
da: Kan ikke finde ikontema-arkiv %1.

en: Unable to download the icon theme archive;
    please check that address %1 is correct.
da: Kan ikke downloade ikontema-arkivet.
    Tjek venligst at adressen %1 er rigtig.

en: The file is not a valid icon theme archive.
da: Filen er ikke et gyldigt ikontema-arkiv.

en: A problem occurred during the installation process; however, most of the themes in the archive have been installed
da: Der opstod et problem under installationsprocessen. De fleste af temaerne i arkivet er imidlertid blevet installeret

en: Installing icon themes
da: Installerer ikontemaer

en: <qt>Installing <strong>%1</strong> theme</qt>
da: <qt>Installerer <strong>%1</strong> tema</qt>

en: <qt>Are you sure you want to remove the <strong>%1</strong> icon theme?<br /><br />This will delete the files installed by this theme.</qt>
da: <qt>Er du sikker på at du ønsker at fjerne ikontemaet <strong>%1</strong>? <br /><br />Dette vil slette de filer der er installeret af dette tema.</qt>

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: &Theme
da: &Tema

en: Ad&vanced
da: &Avanceret

en: Icons
da: Ikoner

en: Icons Control Panel Module
da: Kontrol-panelmodul for ikoner

en: <h1>Icons</h1>This module allows you to choose the icons for your desktop.<p>To choose an icon theme, click on its name and apply your choice by pressing the "Apply" button below. If you do not want to apply your choice you can press the "Reset" button to discard your changes.</p><p>By pressing the "Install Theme File..." button you can install your new icon theme by writing its location in the box or browsing to the location. Press the "OK" button to finish the installation.</p><p>The "Remove Theme" button will only be activated if you select a theme that you installed using this module. You are not able to remove globally installed themes here.</p><p>You can also specify effects that should be applied to the icons.</p>
da: <h1>Ikoner</h1>Dette modul tillader dig at vælge ikonerne til dit skrivebord.<p>For at vælge et ikontema klikkes på dets navn og dit valg bliver anvendt ved at trykke  på "Anvend"-knappen lige nedenfor. Hvis du ikke ønsker at anvende dit valg kan du trykke på "Nulstil"-knappen for at kassere dine ændringer.</p><p>Ved at trykke på knappen "Installér temafil" kan du installere dit nye ikontema ved at skrive dets sted i feltet eller søge frem til stedet. Tryk venligst på "O.k." for at afslutte installationen.</p><p>"Fjern tema"-knappen vil kun være aktiv hvis du har valgt et tema som du installerede ved brug af dette modul. Du kan ikke fjerne globalt installerede temaer her.</p><p>Du kan også angive de effekter der skal anvendes på ikonerne.</p>
