kcmkded - en to da translation catalogue (16 entries)

en: KDE Service Manager
da: KDE's Tjeneste-håndtering

en: <h1>Service Manager</h1><p>This module allows you to have an overview of all plugins of the KDE Daemon, also referred to as KDE Services. Generally, there are two types of service:</p><ul><li>Services invoked at startup</li><li>Services called on demand</li></ul><p>The latter are only listed for convenience. The startup services can be started and stopped. In Administrator mode, you can also define whether services should be loaded at startup.</p><p><b> Use this with care: some services are vital for KDE; do not deactivate services if you do not know what you are doing.</b></p>
da: <h1>Tjeneste-håndtering</h1><p>Dette modul tillader dig at få et overblik over alle plugin i KDE-dæmonen, også refereret til som KDE-tjenester. Generelt er der to typer tjenester:</p><ul><li>Tjenester der kaldes ved opstart</li><li>Tjenester der forspørges</li></ul><p>De sidste er kun anført af behagelighedsgrunde. Opstart-tjenester kan startes og stoppes. I administrator-tilstand, kan du også definere om tjenester skal indlæses ved opstart.</p><p><b> Brug dette forsigtigt. Visse tjenester er vitale for KDE. Deaktivér ikke tjenester hvis du ikke rigtigt ved hvad du gør.</b></p>

en: Running
da: Kører

en: Not running
da: Kører ikke

en: Load-on-Demand Services
da: Load-on-Demand tjenester

en: This is a list of available KDE services which will be started on demand. They are only listed for convenience, as you cannot manipulate these services.
da: Dette er en liste af tilgængelige KDE-tjenester der vil blive startet ved forespørgsel. De er kun anført af behagelighedsgrunde, da du ikke kan manipulere disse tjenester.

en: Service
da: Tjeneste

en: Description
da: Beskrivelse

en: Startup Services
da: Opstarts-tjenester

en: This shows all KDE services that can be loaded on KDE startup. Checked services will be invoked on next startup. Be careful with deactivation of unknown services.
da: Dette viser alle KDE-tjenester der kan indlæses ved KDE's opstart. Afkrydsede tjenester vil blive kaldt ved næste opstart. Vær forsigtig med deaktivering af ukendte tjenester.

en: Use
da: Brug

en: Unable to contact KDED.
da: Kan ikke kontakte KDED.

en: Unable to start server <em>%1</em>.
da: Kan ikke starte serveren <em>%1</em>.

en: Unable to start service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
da: Kan ikke starte tjenesten <em>%1</em>.<br /><br /><i>Fejl: %2</i>

en: Unable to stop server <em>%1</em>.
da: Kan ikke standse serveren <em>%1</em>.

en: Unable to stop service <em>%1</em>.<br /><br /><i>Error: %2</i>
da: Kan ikke standse tjenesten <em>%1</em>.<br /><br /><i>Fejl: %2</i>
