kcmlocale - en to da translation catalogue (141 entries)

en: Country Selector
da: Landevælger

en: without name
da: uden navn

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
da: Ikke valgt (generisk engelsk)

en: Localization options for KDE applications
da: Lokaliseringsindstillinger for KDE-programmer

en: Copyright 2010 John Layt
da: Ophavsret 2010 John Layt

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
da: Du har sproget med koden "%1" på din liste over sprog der skal bruges til oversættelse, men lokaliseringsfilerne kunne ikke findes. Sproget er blevet fjernet fra din konfiguration. Hvis du vil tilføje det igen, installér da lokaliseringsfilerne for det og tilføj sproget igen.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
da: Ændrede sprogindstillinger gælder kun for nystartede programmer.
    For at ændre sproget for alle programmer skal du først logge ud.

en: Applying Language Settings
da: Anvender de nye sprogindstillinger

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
da: <h1>Land/region og sprog</h1>
    <p>Her kan du angive dine lokaliseringsindstillinger såsom sprog, numeriske formater, formater for dato og tid osv. Ved valg af et land indlæses et sæt standardformater, som du kan ændre efter egne præferencer.  Disse personlige præferencer vil forblive sat, selvom du skifter land.  Nulstillingsknapperne lader dig nemt se hvor du har personlige indstillinger samt ændre disse elementer tilbage til landets standardværdi.</p>

en: Reset item to its default value
da: Nulstil element til dets standardværdi

[ctx: No separator symbol]
en: None
da: Ingen

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
da: Et mellemrum

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
da: Land

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
da: Sprog

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
da: Tal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
da: Penge

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
da: Kalender

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
da: Dato og tid

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
da: Andet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
da: Tal:

en: This is how positive numbers will be displayed.
da: Positive tal vises på denne måde.

en: This is how negative numbers will be displayed.
da: Negative tal vises på denne måde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
da: Penge:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
da: Pengeværdier vises på denne måde.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
da: Negative pengeværdier vises på denne måde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
da: Dato:

en: This is how long dates will be displayed.
da: Lange datoer vises på denne måde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
da: Kort dato:

en: This is how short dates will be displayed.
da: Korte datoer vises på denne måde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
da: Tid:

en: This is how time will be displayed.
da: Tid vises på denne måde.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
da: Land:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
da: <p>Dette er det land du bor i. KDE arbejdsområdet vil bruge indstillingerne for dette land eller denne region.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
da: Systemland (%1)

en: No Country (Default Settings)
da: Intet land (standardindstillinger)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
da: Underinddeling:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
da: <p>Dette er den underinddeling af landet du bor i, f.eks. din delstat eller provins. KDE arbejdsområdet vil bruge denne indstilling til lokale informationstjenester såsom helligdage.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
da: Tilgængelige sprog:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
da: <p>Dette er listen over installerede sprog for KDE arbejdsområdet som i øjeblikket ikke bruges. For at bruge en oversættelse, flyt det da til listen "Foretrukne sprog" i prioriteret rækkefølge. Hvis ingen egnede sprog findes på listen vil du måske skulle installere flere sprogpakker ved hjælp af din normale installationsmetode.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
da: Foretrukne sprog:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
da: <p>Dette er listen over installerede oversættelser til KDE arbejdsområdet der bruges i øjeblikket, oplistet i prioriteret rækkefølge. Hvis en oversættelse ikke er tilgængelig for det første sprog i listen, vil det næste sprog blive brugt. Hvis ingen andre oversættelser er tilgængelige, da vil amerikansk engelsk blive brugt.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
da: %1 (standard)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
da: Installér flere sprog

en: <p>Click here to install more languages</p>
da: <p>Klik her for at installere flere sprog</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
da: Ciffergruppering:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
da: <p>Her kan du definere ciffergruppering som bruges til at vise tal.</p><p>Bemærk, at ciffergruppering der bruges til at vise pengeværdier skal angives separat (se fanebladet "Penge").</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
da: Gruppeadskiller:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
da: <p>Her kan du definere adskilleren for ciffergrupper som bruges til at vise tal.</p><p> Bemærk, at ciffergruppeadskilleren der bruges til at vise pengeværdier skal angives separat (se fanebladet "Penge").</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
da: Decimaladskiller:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
da: <p>Her kan du definere decimaladskilleren, som bruges til at vise tal (det er et punktum eller et komma i de fleste lande).</p><p> Bemærk, at decimaladskilleren for pengeværdier skal sættes separat (se fanebladet "Penge").</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
da: Decimalpladser:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
da: <p>Her kan du vælge antallet af decimalpladser der skal vises for talværdier, dvs. antallet af cifre <em>efter</em> decimaladskilleren.</p><p>Bemærk at decimalpladserne der bruges til at vise pengeværdier skal angives separat (se fanebladet "Penge").</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
da: Positivt fortegn:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
da: <p>Her kan du angive tekst der bruges til præfiks for positive tal. De fleste lokalitetsindstillinger lader dette være tomt.</p><p> Bemærk at det positive fortegn der bruges til at vise pengeværdier skal angives separat (se fanebladet "Penge").</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
da: Intet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
da: Negativt fortegn:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
da: <p>Her kan du angive tekst, som bruges som præfiks for negative tal. Dette bør ikke være blankt, så du kan skelne mellem positive og negative tal. Det er normalt sat til minus (-).</p><p>Bemærk at det negative fortegn der bruges til at vise pengeværdier skal angives separat (se fanebladet "Penge").</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
da: Intet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
da: Ciffersæt:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
da: <p>Her kan du definere de cifre som bruges til at vise tal. Hvis der vælges cifre som ikke er arabiske, vil de kun vises hvis de bruges på programmets sprog eller det stykke tekst hvor tallet vises.</p><p>Bemærk, at det sæt af cifre som bruges til at vise pengeværdier skal defineres separat (se fanebladet "Penge").</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
da: Valuta:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
da: <p>Her kan du vælge den valuta der skal bruges ved visning af pengeværdier, f.eks. United States Dollar eller Pund Sterling.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
da: Valutasymbol:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
da: <p>Her kan du vælge det symbol der skal bruges ved visning af pengeværdier, f.eks. $, US$ eller USD.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
da: <p>Her kan du vælge den ciffergruppering som skal bruges til at vise pengeværdier.</p><p>Bemærk, at ciffergrupperingen som bruges til andre tal skal angives separat (se fanebladet "Tal").</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
da: <p>Her kan du vælge den gruppeadskiller som skal bruges til at vise pengeværdier.</p><p>Bemærk, at tusindtalsseparatoren som bruges til andre tal skal angives separat (se fanebladet "Tal").</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
da: <p>Her kan du vælge den decimaladskiller som skal bruges til at vise pengeværdier.</p><p>Bemærk, at decimaladskilleren som bruges til andre tal skal angives separat (se fanebladet "Tal").</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
da: <p>Her kan du vælge antallet af decimalpladser der skal vises for pengeværdier, dvs. antallet af cifre <em>efter</em> decimaladskilleren.</p><p>Bemærk at decimalpladserne der bruges til at vise andre tal skal angives separat (se fanebladet "Tal").</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
da: Positivt format:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
da: <p>Her kan du vælge format på positive pengeværdier.</p><p>Bemærk at det positive fortegn der bruges til at vise andre tal skal angives separat (se fanebladet "Tal").</p>

en: Sign position:
da: Fortegnsstilling:

en: Parentheses Around
da: Parentes omkring

en: Before Quantity Money
da: Før mængde penge

en: After Quantity Money
da: Efter mængde penge

en: Before Money
da: Før penge

en: After Money
da: Efter penge

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
da: Her kan du vælge hvordan et positivt fortegn vil blive placeret. Dette påvirker kun pengeværdier.

en: Prefix currency symbol
da: Præfiks til valutasymbol

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
da: Hvis dette er markeret, vil valutategnet komme foran (dvs. til venstre for værdien) på alle positive pengeværdier. Hvis ikke, vil det komme bagved (altså til højre).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
da: Negativt format:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
da: <p>Her kan du vælge format på negative pengeværdier.</p><p>Bemærk at det negative fortegn der bruges til at vise andre tal skal angives separat (se fanebladet "Tal").</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
da: Her kan du vælge hvordan et negativt fortegn vil blive placeret. Dette påvirker kun pengeværdier.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
da: Hvis dette er markeret, vil valutategnet komme foran (dvs. til venstre for værdien) på alle negative pengeværdier. Hvis ikke, vil det komme bagved (altså til højre).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
da: <p>Her kan du definere de cifre som bruges til at vise pengeværdier. Hvis der vælges cifre som ikke er arabiske, vil de kun vises hvis de bruges på programmets sprog eller det stykke tekst hvor tallet vises.</p><p>Bemærk, at det sæt af cifre som bruges til at vise andre tal skal defineres separat (se fanebladet "Tal").</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
da: Kalendersystem:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
da: <p>Her kan du vælge det kalendersystem der skal bruges til at vise datoer.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
da: Brug vor tidsregning

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
da: <p>Denne indstilling bestemmer om vor tidsregning (CE/BCE) skal bruges i stedet for den kristne tidsregning (AD/BC).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
da: Vindue for kort år:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
da: til

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
da: <p>Denne indstilling bestemmer hvilket årsinterval en tocifret dato fortolkes som. Med intervallet 1950 til 2049 vil værdien 10 f.eks. blive fortolket som 2010. Dette interval anvendes kun ved læsning af datoformatet "Kort år" (YY).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
da: Ugenummersystem:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
da: <p>Denne indstilling bestemmer hvordan ugenummeret beregnes. Der er fire tilgængelige indstillinger:</p> <ul><li><b>ISO-uge</b> Brug ugenummeret ifølge ISO-standarden. Dette vil altid bruge mandag som den dag i ISO-ugen. Dette er det mest udbredte system.</li><li><b>Hel første uge</b> Årets første uge starter ved forekomsten af <i>første ugedag</i>, og varer i syv dage. Alle dage før uge 1 anses som en del af den sidste uge i året før. Dette system er mest udbredt i USA.</li><li><b>Delvis første uge</b> Første uge starter på årets første dag. Årets anden uge starter ved første forekomst af <i>første ugedag</i>, og varer i syv dage. Den første uge indeholder ikke nødvendigvis syv dage.</li><li><b>Simpel uge</b> Første uge starter på årets første dag og varer syv dage. Alle nye uger starter på samme ugedag som årets første dag.</li></ul>

en: ISO Week
da: ISO-uge

en: Full First Week
da: Hel første uge

en: Partial First Week
da: Delvis første uge

en: Simple Week
da: Simpel uge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
da: Første ugedag:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
da: <p>Denne indstilling bestemmer hvilken dag der betragtes som ugens første dag. Denne værdi kan påvirke ugenummersystemet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
da: Ugens første arbejdsdag:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
da: <p>Denne indstilling bestemmer hvilken dag, der betragtes som ugens første arbejdsdag.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
da: Ugens sidste arbejdsdag:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
da: <p>Denne indstilling bestemmer hvilken dag, der betragtes som ugens sidstearbejdsdag.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
da: Ugedag til særlig religiøs observans:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
da: <p>Denne indstilling bestemmer hvilken dag, der betragtes som ugedagen til særlig religiøs observans.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
da: Ingen / ingen bestemt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
da: Tidsformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
da: <p>Teksten i dette tekstfelt bruges til at formatere tidsstrenge. Sekvenserne nedenfor vil blive erstattet:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>Timen som et decimaltal ved brug af 24-timers ur (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>Timen (24-timers ur) som et decimaltal (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>Timen som et decimaltal ved brug af 12-timers ur (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>Timen (12-timers ur) som et decimaltal (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Minutter som et decimaltal (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>Sekunder som et decimaltal (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Enten "AM" eller "PM" efter den givne tidsværdi. Middag behandles som "PM" og midnat som "AM".</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
da: AM-symbol:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
da: <p>Her kan du angive den tekst der skal vises for AM.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
da: PM-symbol:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
da: <p>Her kan du angive den tekst der skal vises for PM.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
da: Langt datoformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
da: <p>Teksten i denne tekstboks vil blive brugt til datoer i langt format. Sekvenserne nedenfor vil blive erstattet:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>Året med århundredet som et decimaltal.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>Året uden århundrede som et decimaltal (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Måneden som et decimaltal (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>Måneden som et decimaltal (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>De første tre tegn i månedsnavnet. </td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>Det fulde månedsnavn.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>Dagen i måneden som et decimaltal (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>Dagen i måneden som et decimaltal (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>De første tre tegn i ugedagens navn.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>Det fulde navn på ugedagen.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>Tidsregningsåret i lokalt format (f.eks. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>Det korte tidsregningsnavn.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>Året i tidsregningen som decimaltal.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>Dagen i året som decimaltal.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>ISO-ugen som decimaltal.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>Dagen i ISO-ugen som decimaltal.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
da: WEEKDAY den dD. MONTH YYYY
    SHORTWEEKDAY d. dD. MONTH YYYY

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
da: Kort datoformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
da: <p>Teksten i denne tekstboks vil blive brugt til datoer i kort format. Dette bruges f.eks. ved oplistning af filer. Sekvenserne nedenfor vil blive erstattet:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>Året med århundredet som et decimaltal.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>Året uden århundrede som et decimaltal (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Måneden som et decimaltal (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>Måneden som et decimaltal (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>De første tre tegn i månedsnavnet. </td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>Det fulde månedsnavn.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>Dagen i måneden som et decimaltal (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>Dagen i måneden som et decimaltal (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>De første tre tegn i ugedagens navn.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>Det fulde navn på ugedagen.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>Tidsregningsåret i lokalt format (f.eks. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>Det korte tidsregningsnavn.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>Året i tidsregningen som decimaltal.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>Dagen i året som decimaltal.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>ISO-ugen som decimaltal.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>Dagen i ISO-ugen som decimaltal.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
da: dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
    dD/mM-YYYY

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
da: Måneder i ejefald:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
da: <p>Denne indstilling bestemmer om ejefaldsformen af månedsnavnedag skal bruges i datoer.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
da: <p>Her kan du vælge de cifre som bruges til at vise datoer og tidspunkter. Hvis der vælges cifre som ikke er arabiske, vil de kun vises hvis de bruges på programmets sprog eller det stykke tekst hvor datoen eller tidspunktet vises.</p><p>Bemærk at det sæt af cifre som bruges til at vise tal- og pengeværdier skal angives separat (se fanebladene "Tal" eller "Penge").</p>

en: Page size:
da: Sidestørrelse:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
da: <p>Her kan du vælge standard sidestørrelse der skal bruges i nye dokumenter.</p><p>Bemærk at denne indstilling ikke påvirker printerens papirstørrelse.</p>

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
da: C5-kuvert

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
da: US Common 10-kuvert

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
da: DLE-kuvert

[ctx: Page size]
en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Measurement system:
da: Målesystem:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
da: <p>Her kan du vælge hvilket målesystem der skal bruges.</p>

en: Metric System
da: Metersystemet

en: Imperial System
da: Britisk/amerikansk

en: Byte size units:
da: Byte-størrelse-enheder:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
da: <p>Dette ændrer de enheder der bruges af de fleste KDE-programmer til at vise tal der tælles i bytes. Traditionelt betød "kilobytes" enheder af 1024, i modsætning til de metriske 1000, for de fleste (men ikke alle) byte-størrelser.<ul><li>For at begrænse forvirringen kan du bruge de nyligt standardiserede IEC-enheder som altid er multipla af 1024.</li><li>Du kan også vælge metrisk, hvilket altid er i enheder af 1000.</li><li>Hvis JEDEC vælges genindføres enheder i gammel stil som brugt i KDE 3.5 og visse andre operativsystemer.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
da: IEC-enheder (KiB, MiB, osv.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
da: JEDEC-enheder Units (KB, MB osv.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
da: Metriske enheder (KB, MB osv.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
da: Eksempel: 2000 bytes er lig med %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
da: Sidestørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
da: Målesystem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
da: Byte-størrelse-enheder
