khelpcenter - en to da translation catalogue (123 entries)

en: KDE Help Center
da: KDE Hjælpecenter

en: The KDE Help Center
da: KDE Hjælpecentret

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
da: (c) 1999-2011, KHelpCenter-udviklerne

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: Info page support
da: Infoside-støtte

en: URL to display
da: URL som skal vises

en: Top-Level Documentation
da: Dokumentation på topniveau

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
da: Engelsk

en: Font Configuration
da: Indstilling af skrifttyper

en: Sizes
da: Størrelser

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
da: M&inimal skriftstørrelse:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
da: M&iddel skriftstørrelse:

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: S&tandard font:
da: S&tandardskrifttype:

en: F&ixed font:
da: F&ast skrifttype:

en: S&erif font:
da: S&erif-skrifttype

en: S&ans serif font:
da: S&ans serif skrifttype:

en: &Italic font:
da: &Kursiv skrifttype:

en: &Fantasy font:
da: &Fantasy skrifttype:

en: Encoding
da: Indkodning

en: &Default encoding:
da: &Standard indkodning:

en: Use Language Encoding
da: Brug sprogets tegnsæt

en: &Font size adjustment:
da: Justering af skrift&typestørrelse:

en: By Topic
da: Efter emne

en: Alphabetically
da: Alfabetisk

en: Rebuilding glossary cache...
da: Genopbygger ordbogscache...

en: Rebuilding cache... done.
da: Genopbygger cache... færdig.

en: Error
da: Fejl

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
da: Kan ikke vise valgte ordforklaringsindgang: Kunne ikke åbne filen "glossary.html.in"!

en: See also:
da: Se også:

en: KDE Glossary
da: KDE Ordforklaring

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
da: Fuldtekst-søgefunktionen gør brug af ht://dig HTML-søgemaskinen.

en: Information about where to get the ht://dig package.
da: Information om hvor man kan få ht://dig-pakken.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
da: Du kan hente ht://dig på hjemmesiden ht://dig

en: Program Locations
da: Programsteder

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
da: Indtast URL for htsearch CGI-program.

en: Indexer:
da: Indeksering:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
da: Indtast stien til dit htdig indekseringsprogram her.

en: htdig database:
da: htdig-database:

en: Enter the path to the htdig database folder.
da: Indtast stien til htdig database-mappe.

en: By Category
da: Efter kategori

en: Change Index Folder
da: Ændr indeksmappe

en: Index folder:
da: Indeksér mappe:

en: Build Search Indices
da: Byg søgeindekser

en: Index creation log:
da: Indeksoprettelses-log:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
da: Luk

en: Index creation finished.
da: Oprettelse af indeks færdig.

en: Details &lt;&lt;
da: Detaljer &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
da: Detaljer &gt;&gt;

en: Build Search Index
da: Byg søgeindeks

en: Build Index
da: Byg indeks

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
da: For at kunne gennemsøge et dokument skal et søgeindeks.
    eksistere. Statuskolonnen for listen nedenfor viser om et indeks
    for et dokument eksisterer.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
da: For at oprette et indeks, afkrydses feltet i listen og der trykkes på
    knappen "Byg indeks".

en: Search Scope
da: Søgeomfang

en: Change...
da: Ændr...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
da: <qt>Mappen <b>%1</b> eksisterer ikke. Kan ikke oprette indeks</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
da: O.k.

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
da: Mangler

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
da: Dokument "%1" (%2):

en: No document type.
da: Ingen dokumenttype.

en: No search handler available for document type '%1'.
da: Ingen søgehåndtering tilgængelig for dokumenttype "%1".

en: No indexing command specified for document type '%1'.
da: Ingen indekseringskommando angivet for dokumenttype "%1".

en: Failed to build index.
da: Mislykkedes at bygge indeks.

en: Error executing indexing build command:
    %1
da: Fejl ved udførsel af byggekommando for indeksering:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
da: Kanikke starte kommandoen "%1".

en: KHelpCenter Index Builder
da: Hjælpecenterets indeksbygger

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
da: (c) 2003, KHelpCenter-udviklerne

en: Document to be indexed
da: Dokument der skal indekseres

en: Index directory
da: Indeksér mappe

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
da: Sti til indeksmappe.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
da: Sti til mapper der indeholder søgeindekser.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
da: Synligt navigatørfaneblad for øjeblikket

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Kør

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Search Error Log
da: Gennemsøg fejllog

en: Preparing Index
da: Forbereder indeks

en: Ready
da: Parat

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Moves to the previous page of the document
da: Går til den forrige side i dokumentet

en: Next Page
da: Næste side

en: Moves to the next page of the document
da: Går til den næste side i dokumentet

en: Table of &Contents
da: &Indholdsfortegnelse

en: Table of contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Go back to the table of contents
da: Gå tilbage til indholdsfortegnelsen

en: &Last Search Result
da: &Seneste søgeresultater

en: Configure Fonts...
da: Indstil skrifttyper...

en: Increase Font Sizes
da: Gør skrifttypestørrelser større

en: Decrease Font Sizes
da: Gør skrifttypestørrelser mindre

en: &Search
da: &Søg

en: &Contents
da: &Indhold

en: Search Options
da: Søgeindstillinger

en: G&lossary
da: &Ordforklaring

en: Start Page
da: Startside

en: Unable to run search program.
da: Kan ikke køre søgeprogram.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
da: Et søgeindeks eksisterer ikke endnu. Ønsker du at oprette indekset nu?

en: Create
da: Opret

en: Do Not Create
da: Opret ikke

en: Error: No document type specified.
da: Fejl: Ingen dokumenttype angivet.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
da: Fejl: Ingen søgehåndtering for dokumenttypen "%1".

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
da: Kan ikke initialisere SearchHandler fra filen "%1".

en: No valid search handler found.
da: Ingen gyldig søgehåndtering fundet.

en: Search Results for '%1':
da: Søgeresultater for "%1":

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Error executing search command '%1'.
da: Fejl ved udførsel af søgekommandoen "%1".

en: Error: %1
da: Fejl: %1

en: '%1' not found, check your installation
da: "%1" ikke fundet, tjek din installation

en: '%1' not found, install the package containing it
da: "%1" ikke fundet, installér pakken som indeholder den

en: No search command or URL specified.
da: Ingen søgekommando eller URL angivet.

en: and
da: og

en: or
da: eller

en: &Method:
da: &Metode:

en: Max. &results:
da: Maks. &resultater:

en: &Scope selection:
da: &Omfangsvalg:

en: Scope
da: Omfang

en: Build Search &Index...
da: Byg søge&indeks...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
da: Brugerdefineret

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
da: Standard

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
da: Alle

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
da: Ingen

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
da: ukendt

en: Copy Link Address
da: Kopiér linkadresse
