kio_trash - en to da translation catalogue (25 entries)

en:  day |  days
da[0]:  dag
da[1]:  dage

en: Delete files older than:
da: Slet filer ældre end:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to allow <b>automatic deletion</b> of files that are older than the value specified. Leave this disabled to <b>not</b> automatically delete any items after a certain timespan</para>
da: <para>Markér dette felt for at tillade <b>automatisk detektion</b> af filer som er ældre end den angivne værdi. Lad dette være deaktiveret for <b>ikke</b> at slette nogen elementer automatisk efter et vist tidsrum</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set the number of days that files can remain in the trash. Any files older than this will be automatically deleted.</para>
da: <para>Sæt det antal dage som filer må blive i affald. Alle filer som er ældre end dette vil blive slettet automatisk.</para>

en: Limit to maximum size
da: Begræns til maksimal størrelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Check this box to limit the trash to the maximum amount of disk space that you specify below. Otherwise, it will be unlimited.</para>
da: <para>Markér dette felt for at begrænse affald til den maksimale mængde diskplads som du angiver nedenfor. Ellers vil den være ubegrænset.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the maximum percent of disk space that will be used for the trash.</para>
da: <para>Dette er den maksimale procentdel af diskplads der kan bruges til affald.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the calculated amount of disk space that will be allowed for the trash, the maximum.</para>
da: <para>Dette er den beregnede mængde diskplads der vil blive tilladt til affald - det maksimale.</para>

en: Maximum size:
da: Maksimal størrelse:

en: When limit reached:
da: Når grænsen nås:

en: Warn Me
da: Advar mig

en: Delete Oldest Files From Trash
da: Slet ældste filer fra affald

en: Delete Biggest Files From Trash
da: Slet største filer fra affald

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When the size limit is reached, it will prefer to delete the type of files that you specify, first. If this is set to warn you, it will do so instead of automatically deleting files.</para>
da: <para>Når størrelsesgrænsen nås, vil den foretrække at slette den type af filer, som du angiver, først. Hvis den er sat til at advare dig, vil den gøre dette i stedet for at slette filerne automatisk.</para>

en: Malformed URL %1
da: Misdannet URL %1

en: The directory %1 does not exist anymore, so it is not possible to restore this item to its original location. You can either recreate that directory and use the restore operation again, or drag the item anywhere else to restore it.
da: Mappen %1 findes ikke mere, så det er ikke muligt at genoprette dette punkt til sit oprindelige sted. Du kan enten genoprette mappen og bruge genopretningsoperationen igen, eller trække punktet et andet sted hen og genoprette det.

en: This file is already in the trash bin.
da: Denne fil er allerede i affaldsspanden.

en: Internal error in copyOrMove, should never happen
da: Intern fejl i kopér eller flyt, bør ikke forekomme

en: not supported
da: ikke understøttet

en: Helper program to handle the KDE trash can
    Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kioclient move 'url' trash:/"
da: Hjælpeprogram til at håndtere KDE's affald.
    Bemærk: Brug ikke ktrash til at flytte filer til affald, men "kioclient move 'webbadress' trash:/".

en: Empty the contents of the trash
da: Tøm indholdet i affaldsspanden

en: Restore a trashed file to its original location
da: Genopret filen i affald til sit oprindelige sted

en: Ignored
da: Ignoreret

en: The trash has reached its maximum size!
    Cleanup the trash manually.
da: Affald har nået sin maksimale størrelse!
    Tøm affald manuelt.

en: The file is too large to be trashed.
da: Filen er for stor til at blive flyttet til affald.
