kurifilter - en to da translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:column Name label from web shortcuts column]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Shortcuts
da: Genveje

[ctx: @title:column]
en: Preferred
da: Foretrukken

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this box to select the highlighted web shortcut as preferred.<nl/>Preferred web shortcuts are used in places where only a few select shortcuts can be shown at one time.
da: Markér dette felt for at vælge den fremhævede webgenvej som foretrukken.<nl/>Foretrukne webgenveje bruges på steder hvor kun nogle få udvalgte genveje kan vises ad gangen.

[ctx: @item:inlistbox No default web shortcut]
en: None
da: Ingen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In this module you can configure the web shortcuts feature. Web shortcuts allow you to quickly search or lookup words on the Internet. For example, to search for information about the KDE project using the Google engine, you simply type <emphasis>gg:KDE</emphasis> or <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>If you select a default search engine, then you can search for normal words or phrases by simply typing them into the input widget of applications that have built-in support for such a feature, e.g Konqueror.</para>
da: <para>I dette modul kan du konfigurere webgenvejsfunktionen. Webgenveje tillader dig hurtigt at søge efter eller slå ord op på internettet. For eksempel kan du, for at søge efter information om KDE-projektet med Google-maskinen, simpelthen indtaste <emphasis>gg:KDE</emphasis> eller <emphasis>google:KDE</emphasis>.</para><para>Hvis du vælger en standardsøgemaskine, kan du søge efter almindelige ord eller fraser ved simpelthen at indtaste dem i input-kontrollen i programmer der har indbygget understøttelse af sådan en funktion, f.eks. Konqueror.</para>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: <html><head/><body><p>Enable or disable web shortcuts. </p><p>Web shortcuts allow you to quickly access or search for information located online or on your hard drive. </p><p>KDE comes with many predefined Web shortcuts. One such Web shortcut is the Google (TM) search shortcut. To use it, you simply type the keyword 'gg' followed by the keyword delimiter and the search term, e.g. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Aktivér eller deaktivér webgenveje. </p><p>Webgenveje lader dig nemt og hurtigt tilgå og søge efter information online eller på din harddisk. </p><p>KDE leveres med mange prædefinerede webgenveje. En sådan webgenvej er genvejen til søgemaskinen Google (TM). For at bruge den, skal du blot skrive nøgleordet "gg" efterfulgt af nøgleordsafgrænseren og søgeudtrykket, f.eks. <span style=" font-weight:600;">gg:KDE</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbEnableShortcuts)
en: &Enable Web shortcuts
da: &Aktivér webgenveje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbUseSelectedShortcutsOnly)
en: &Use preferred shortcuts only
da: &Brug kun foretrukne genveje

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchLineEdit)
en: Search for shortcut
da: Søg efter genvej

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbNew)
en: Add a new Web shortcut
da: Tilføj en ny webgenvej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNew)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbChange)
en: Modify the highlighted Web shortcut
da: Ændr den fremhævede webgenvej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Chan&ge...
da: Æn&dr...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbDelete)
en: Delete the highlighted Web shortcut
da: Slet den fremhævede webgenvej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbDelete)
en: De&lete
da: S&let

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: <qt>
    Select the search engine to use for input boxes that provide automatic lookup services when you type in normal words and phrases instead of a URL. To disable this feature select <b>None</b> from the list.
    </qt>
da: <qt>
    Vælg den søgemaskine der skal bruges til inputfelter som leverer automatisk opslåningstjeneste, når du indtaster normale ord og fraser i stedet for en URL. For at deaktivere denne funktion vælges <b>Ingen</b> i listen.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDefaultEngine)
en: Default Web &shortcut:
da: Standard web&genvej:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cmbDefaultEngine)
en: <html><head/><body><p>Select a default web shortcut. </p><p>This allows applications to automatically convert the typed word or phrase to web shortcut queries when they cannot be filtered into a proper URL. </p><p>To disable this functionality select <span style=" font-weight:600;">None</span> from the list. </p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Vælg en standard webgenvej. </p><p>Dette gør det muligt for programmer automatisk at omdanne skrevne ord eller fraser til forespørgsler med webgenveje når de ikke kan filtreres ind i en rigtig URL. </p><p>Vælg <span style=" font-weight:600;">Ingen</span> fra listen for at deaktivere denne funktion. </p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: Choose the delimiter that separates the keyword from the phrase or word to be searched.
da: Vælg den afgrænser som adskiller nøgleordet fra frasen eller ordet hvorefter der skal søges.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbDelimiter)
en: &Keyword delimiter:
da: &Nøgleordsafgrænser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Choose a delimiter to mark the Web shortcut keyword.
da: Vælg en afgrænser til at markere webgenvejens nøgleord.

[ctx: Colon as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Colon
da: Kolon

[ctx: Space as keyword delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbDelimiter)
en: Space
da: Mellemrum

en: No preferred search providers were found.
da: Ingen foretrukne søgeudbydere blev fundet.

en: No search providers were found.
da: Ingen søgeudbydere blev fundet.

en: Search F&ilters
da: Søgef&iltre

[ctx: @item:inlistbox The default character set]
en: Default
da: Standard

en: Modify Web Shortcut
da: Ændr webgenveje

en: New Web Shortcut
da: Ny webgenvej

en: The shortcut "%1" is already assigned to "%2". Please choose a different one.
da: Genvejen "%1" er allerede tildelt "%2". Vælg venligst en anden.

en: The following shortcuts are already assigned. Please choose different ones.
    %1
da: Følgende genveje er allerede tildelt. Vælg venligst nogle andre.
    %1

en: The Shortcut URL does not contain a \{...} placeholder for the user query.
    This means that the same page is always going to be visited, regardless of the text typed in with the shortcut.
da: URL'en for genvejen indeholder ikke en "\{...}"-stedholder for brugerforespørgslen.
    Det betyder at den samme side altid vil blive besøgt, uanset hvad brugeren indtaster med genvejen.

en: Keep It
da: Behold den

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbName)
en: Enter the human-readable name of the search provider here.
da: Indtast et navn for søgeleverandøren her, som er læseligt for mennesker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbName)
en: Shortcut &name:
da: &Navn på genvej:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbQuery) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leQuery) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leQuery)
en: <qt>
    Enter the URI that is used to perform a search on the search engine here.<br/>The whole text to be searched for can be specified as \{@} or \{0}.<br/>
    Recommended is \{@}, since it removes all query variables (name=value) from the resulting string, whereas \{0} will be substituted with the unmodified query string.<br/>You can use \{1} ... \{n} to specify certain words from the query and \{name} to specify a value given by 'name=value' in the user query.<br/>In addition it is possible to specify multiple references (names, numbers and strings) at once (\{name1,name2,...,"string"}).<br/>The first matching value (from the left) will be used as the substitution value for the resulting URI.<br/>A quoted string can be used as the default value if nothing matches from the left of the reference list.
    </qt>
da: <qt>
    Indtast den URI som bruges til at udføre en søgning på søgemaskinen her.<br />Hele teksten der skal søges efter kan angives som \{@} eller \{0}.<br/>
    \{@} er anbefalet fordi det fjerner alle forespørgselsvariable (navn=værdi) fra den resulterende streng, hvorimod \{0} vil blive udskiftet med den uændrede søgestreng.<br />Du kan bruge \{1} ... \{n} til at angive visse ord fra forespørgslen og \{name} til at angive en værdi givet af 'navn=værdi' i brugerforespørgslen.<br />Derudover er det muligt at angive flere referencer (navne, tal og strenge) samtidigt (\{navn1,navn2,...,"streng"}).<br /> Den første matchende værdi (fra venstre) vil blive anvendt som udskiftningsværdi for den resulterende URI.<br />En citeret streng kan bruges som standard hvis intet matcher fra venstre i referencelisten.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbQuery)
en: Shortcut &URL:
da: &URL for genvej:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, cbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query.
da: Vælg det tegnsæt der skal bruges til at indkode dine søgeforespørgsel.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leShortcut) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbShortcut)
en: <qt>
    The shortcuts entered here can be used as a pseudo-URI scheme in KDE. For example, the shortcut <b>av</b> can be used as in <b>av</b>:<b>my search</b>
    </qt>
da: <qt>
    Genvejene som indtastes her kan bruges som pseudo-URI-skema i KDE. For eksempel kan genvejen <b>av</b> bruges som i <b>av</b>:<b>min søgning</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, leName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leName)
en: <html><head/><body><p>Enter the human-readable name of the web shortcut here.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p>Angiv et forståeligt navn til webgenvejen her.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbShortcut)
en: &Shortcuts:
da: &Genveje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lbCharset)
en: Select the character set that will be used to encode your search query
da: Vælg det tegnsæt der skal bruges til indkodning af dine søgeforespørgsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCharset)
en: &Charset:
da: &Tegnsæt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pbPaste)
en: Insert query placeholder
da: Indsæt pladsholder til forespørgsel
