plasmapkg - en to da translation catalogue (46 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
da: Installere, liste og fjerne Plasma-pakker

en: Addon Name
da: Navn på tilføjelse

en: Service Type
da: Tjenestetype

en: Path
da: Sti

en: Package types that are installable with this tool:
da: Pakketyper der kan installeres med dette værktøj:

en: Built in:
da: Bygget i:

en: DataEngine
da: Datamotor

en: Layout Template
da: Layout-skabelon

en: Theme
da: Tema

en: Wallpaper Images
da: Baggrundsbilleder

en: Wallpaper Plugin
da: Baggrundsbillede-plugin

en: KWin Effect
da: KWin-effekt

en: KWin Window Switcher
da: KWin vinduesskifter

en: KWin Script
da: KWin-script

en: Provided by plugins:
da: Leveret af plugins:

en: Provided by .desktop files:
da: Leveret af .desktop-filer:

en: Plasma Package Manager
da: Plasma pakkehåndtering

en: Original author
da: Oprindelig udvikler

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
da: Generér en SHA1-hash for pakken i <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
da: Til at installere eller fjerne. Påvirker pakker installeret for alle brugere.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
da: Typen af pakke, f.eks. tema, baggrundsbillede, plasmoid, datamotor, runner, layout-skabelon, osv.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
da: Installér pakken i <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
da: Opgradér pakken i <path>

en: List installed packages
da: Liste over installerede pakker

en: lists all known Package types that can be installed
da: Oplister alle kendte pakketyper der kan installeres

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
da: Fjern pakken kaldet <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
da: Absolut sti til pakkens rod. Hvis ikke angivet, vil standard datamapper for denne KDE-session blive gennemsøgt i stedet.

en: Failed to generate a Package hash for %1
da: Kunne ikke generere pakke-hash for %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
da: SHA1-hash for pakken i %1: "%2"

[ctx: package type]
en: wallpaper
da: baggrundsbillede

[ctx: package type]
en: theme
da: tema

[ctx: package type]
en: dataengine
da: datamotor

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
da: baggrundsbillede-plugin

[ctx: package type]
en: layout-template
da: layout-skabelon

[ctx: package type]
en: kwineffect
da: kwin-effekt

[ctx: package type]
en: windowswitcher
da: vinduesskifter

[ctx: package type]
en: kwinscript
da: kwin-script

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
da: Kunne ikke finde passende installationsprogram til pakke af typen %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
da: Kunne ikke indlæse installationsprogram til pakketypen %1. Fejlbeskeden var: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
da: Pakkeroden og de globale indstillinger er i modstrid med hinanden, vælg en anden.

en: Successfully removed %1
da: %1 er blevet fjernet

en: Removal of %1 failed.
da: Fjernelse af %1 fejlede.

en: Plugin %1 is not installed now.
da: Pluginet %1 er ikke installeret nu.

en: Successfully installed %1
da: Installation af %1 gennemført

en: Installation of %1 failed.
da: Installation af %1 fejlede.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
da: Enten installér, fjern, opgradér eller vis liste er påkrævet.
