kttsd - en to da translation catalogue (179 entries)

en: A utility for testing Jovie filter plugins.
da: Et redskab til at teste Jovies filter-plugins.

en: Copyright 2005, Gary Cramblitt &lt;garycramblitt@comcast.net&gt;
da: Ophavsret 2005, Gary Cramblitt &lt;garycramblitt@comcast.net&gt;

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Name of a Jovie filter plugin (required)
da: Navnet på et Jovie filter-plugin (krævet)

en: Talker code passed to filter
da: Oplæserkode videregivet til filter

en: D-Bus application ID passed to filter
da: D-Bus program-id videregivet til filter

en: Config file group name passed to filter
da: Konfigurationsfilens gruppenavn videregivet til filter

en: Display list of available Filter PlugIns and exit
da: Vis liste over tilgængelige filter-plugins og afslut

en: Display tabs as \t, otherwise they are removed
da: Vis tabulatorer som \t, ellers fjernes de

en: Display list of available filter plugins and exit
da: Vis liste over tilgængelige filter-plugins og afslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordRadioButton)
en: &Word
da: &Ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, regexpRadioButton)
en: Regular &expression
da: Regulært &udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, substLabel)
en: &Replace with:
da: E&rstat med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, matchCaseCheckBox)
en: Match &case
da: &Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Language
da: Sprog

en: Code
da: Kode

en: Select Language
da: Vælg sprog

en: Unable to open file.
da: Kan ikke åbne fil.

en: File not in proper XML format.
da: Fil ikke i rigtigt XML-format.

[ctx: Abbreviation for 'Regular Expression']
en: RegExp
da: RegUdtr

en: Word
da: Ord

[ctx: Yes or no]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Yes or no]
en: No
da: Nej

en: Unable to open file
da: Kan ikke åbne fil

en: String Replacer
da: Strengerstatning

en: Multiple Languages
da: Flere sprog

[ctx: Abbreviation for 'Regular Expresion']
en: RegExp
da: RegUdtr

en: Error
da: Fejl

en: Select Languages
da: Vælg sprog

en: Edit String Replacement
da: Redigér strengerstatning

en: String Replacer Word List (*.xml)
da: Ordliste til strengerstatning (*.xml)

en: Error Opening File
da: Fejl ved at åbne fil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StringReplacerConfWidget)
en: Configure String Replacer
da: Indstil strengerstatning

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter any name you like for this filter.
da: Angiv et valgfrit navn på dette filter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
da: &Navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameLineEdit)
en: Enter any name you like for this filter.
da: Angiv et valgfrit navn på dette filter.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: These settings determines when the filter is applied to text.
da: Disse indstillinger afgør hvornår filtret anvendes på tekst.

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank the filter applies to all text jobs of any language.
da: Dette filter anvendes på tekstjob i det angivne sprog. Du kan vælge mere end et sprog ved at klikke på søgeknappen og  Ctrl-klikke på mere end én på listen. Hvis det er blankt bruges filtret på alle tekstjob på ethvert sprog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: Lan&guage is:
da: S&prog er:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, appIdLabel)
en: Enter a D-Bus Application ID.  This filter will only apply to text jobs queued by that application.  You may enter more than one ID separated by commas.  If blank, this filter applies to text jobs queued by all applications.  Tip: Use kdcop from the command line to get the Application IDs of running applications.  Example: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"
da: Angiv et D-Bus program-id. Dette filter vil kun blive anvendt på tekstjob der er i kø til dette program. Du kan angive mere end et id adskilt af kommaer. Hvis blank, vil dette filter blive anvendt på tekstjob i kø for alle programmer. Tip: Brug kdcop fra kommandolinjen for at få program-id'er for kørende programmer. Eksempel: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, appIdLabel)
en: Application &ID contains:
da: Program-&id indeholder:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, languageLineEdit)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank the filter applies to all text jobs of any language.
da: Dette filter anvendes på tekstjob i det angiven sprog. Du kan vælge mere end et sprog ved at klikke på søgeknappen og  Ctrl-klikke på mere end én på listen. Hvis det er blankt vil filtret blive brugt på alle tekstjob på alle sprog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, languageBrowseButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, reEditorButton)
en: Click to select one or more languages.  This filter will be applied to text jobs of those languages.
da: Klik for at vælge et eller flere sprog. Dette filter vil blive anvendt på tekstjob for disse sprog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, appIdLineEdit)
en: <qt>Enter a D-Bus Application ID.  This filter will only apply to text jobs queued by that application.  You may enter more than one ID separated by commas.  Use <b>knotify</b> to match all messages sent as KDE notifications.  If blank, this filter applies to text jobs queued by all applications.  Tip: Use kdcop from the command line to get the Application IDs of running applications.  Example: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"</qt>
da: <qt>Angiv et D-Bus program-id. Dette filter vil kun blive anvendt på tekstjob der er i kø til dette program. Du kan angive mere end et id adskilt af kommaer. Hvis blank, vil dette filter blive anvendt på tekstjob i kø for alle programmer. Tip: Brug kdcop fra kommandolinjen for at få program-id'er for kørende programmer. Eksempel: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, loadButton)
en: Click to load a word list from a file.
da: Klik for at indlæse en ordliste fra en fil.

[ctx: Load a word list from a file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: Load
da: Indlæs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, saveButton)
en: Click to save word list to a file.
da: Klik for at gemme ordlisten til en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save
da: &Gem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Click to empty the word list.
da: Klik for at tømme ordlisten.

[ctx: Clear the word list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addButton)
en: Click to add another word or regular expression to the list.
da: Klik for at tilføjet et andet ord eller regulært udtryk til listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add
da: &Tilføj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, upButton)
en: Click to move selected word up in the list.  Words higher in the list are applied first.
da: Klik for at flytte det valgte ord opad i listen. Ord højere på listen anvendes først.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: &Up
da: &Opad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, downButton)
en: Click to move a word down in the list.  Words lower in the list are applied last.
da: Klik for at flytte det valgte ord nedad i listen. Ord lavere på listen anvendes sidst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Do&wn
da: &Ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, editButton)
en: Click to modify an existing word or regular expression in the list.
da: Klik for at ændre et eksisterende ord eller regulært udtryk på listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeButton)
en: Click to remove a word or regular expression from the list.
da: Klik for at fjerne et ord eller et regulært udtryk fra listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeFilterButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match Case
da: Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Replace With
da: Erstat med

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SelectTalkerWidget)
en: Select Talker
da: Vælg oplæser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefaultRadioButton)
en: When checked, will use the default Talker, which is the topmost Talker listed in the Talkers tab.
da: Hvis markeret, bruges standardoplæser, hvilket er den øverste oplæser under fanebladet Oplæsere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRadioButton)
en: &Use default Talker
da: &Brug standardoplæser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useSpecificTalkerRadioButton)
en: When checked, will use the specific Talker (if it is still configured), otherwise the Talker most closely matching.
da: Hvis markeret, bruges angiven oplæser (hvis den stadigvæk er indstillet), ellers bruges den oplæser der passer bedst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useSpecificTalkerRadioButton)
en: Use specific &Talker
da: Brug specifik &oplæser

en: Talker Chooser
da: Valg af oplæser

en: Talker Chooser Config (*rc)
da: Konfiguration af Valg af oplæser (*rc)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TalkerChooserConfWidget)
en: Configure Talker Chooser
da: Indstil vælger af oplæser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: &Apply This Filter When
da: &Anvend dette filter når

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, reLabel)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank, the filter applies to all text jobs of any language.
da: Dette filter anvendes på tekstjob i det angivne sprog. Du kan vælge mere end et sprog ved at klikke på søgeknappen og Ctrl-klikke på mere end én på listen. Hvis det er blankt vil filtret blive brugt på alle tekstjob på alle sprog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reLabel)
en: Te&xt contains:
da: &Teksten indeholder:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, reLineEdit)
en: This filter is applied to text jobs of the specified language.  You may select more than one language by clicking the browse button and Ctrl-clicking on more than one in the list.  If blank, the filter applies to all text jobs of any language.
da: Dette filter anvendes på tekstjob i det angivne sprog. Du kan vælge mere end et sprog ved at klikke på søgeknappen og  Ctrl-klikke på mere end én på listen. Hvis det er blankt vil filtret blive brugt på alle tekstjob på alle sprog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, talkerLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, talkerLineEdit)
en: The new Talker that will be used when the conditions above are met.  The default Talker is the topmost in the Talkers tab.  Click the button to choose a Talker.
da: Den nye oplæser som bruges når betingelseren ovenfor er opfyldt. Standardoplæseren  er den øverste i fanebladet Oplæsere. Klik på knappen for at vælge en oplæser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, talkerLabel)
en: &Talker:
da: &Oplæser:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, talkerButton)
en: Click to select a Talker.
da: Klik for vælge en oplæser.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, loadButton)
en: Click to load a Talker Chooser configuration from a file.
da: Klik for at indlæse en indstilling af oplæservælger fra en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: &Load...
da: &Indlæs...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, saveButton)
en: Click to save this Talker Chooser to a file.
da: Klik for at gemme denne indstilling af oplæservælger til en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save...
da: &Gem...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, clearButton)
en: Click to clear everything.
da: Klik for at rydde alt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Cl&ear
da: R&yd

en: XML Transformer
da: XML-omformer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XmlTransformerConfWidget)
en: Configure XML Transformer
da: Indstil XML-omformer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, nameLineEdit)
en: Enter any descriptive name you like for this filter.
da: Angiv et valgfrit beskrivende navn på dette filter.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, xsltPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, xsltLabel)
en: Enter the full path to an XML Style Language - Transforms (XSLT) stylesheet file.  XSLT files usually end with extension .xsl.
da: Angiv den fulde sti til et XML-stil sprog - Transformerer (XSLT) stilarkfil. XSLT-filer ender sædvanligvis med endelsen .xsl.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, xsltprocPath) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, xsltprocLabel)
en: Enter the path to the xsltproc executable program.  If it is in the PATH environment variable, just enter "xsltproc".
da: Angiv stien til det kørbare program xsltproc. Hvis det er i PATH miljøvariablen, så skriv blot "xsltproc".

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, nameLabel)
en: Enter any descriptive name you like for this filter.
da: Angiv et valgfrit beskrivende navn på dette filter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xsltLabel)
en: &XSLT file:
da: &XSLT-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xsltprocLabel)
en: xsltproc &executable:
da: xsltproc &kørbar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, applyGroupBox)
en: Apply This &Filter When
da: Anvende dette &filter når

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, rootElementLineEdit)
en: This filter will be applied only to text having the specified XML root element.  If blank, applies to all text.  You may enter more than one root element separated by commas.  Example: "html".
da: Dette filter vil kun blive anvendt på tekstder har det angivne XML-rodelement. Hvis blank, anvendes det på al tekst. Du kan angive mere end et  rodelement adskilt af kommaer. Eksempel: "html".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, doctypeLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, doctypeLabel)
en: This filter will be applied only to text having the specified DOCTYPE specification.  If blank, applies to all text.  You may enter more than one DOCTYPE separated by commas.  Example: "xhtml".
da: Dette filter vil kun blive anvendt på tekst der har den angivne DOCTYPE-specifikation. Hvis blank, anvendes det på al tekst. Du kan angive mere end en  DOCTYPE adskilt af kommaer. Eksempel: "xhtml".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, appIdLineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, appIdLabel)
en: <qt>Enter a D-Bus Application ID.  This filter will only apply to text queued by that application.  You may enter more than one ID separated by commas.  Use <b>knotify</b> to match all messages sent as KDE notifications.  If blank, this filter applies to text queued by all applications.  Tip: Use kdcop from the command line to get the Application IDs of running applications.  Example: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"</qt>
da: <qt>Angiv et D-Bus program-id. Dette filter vil kun blive anvendt på tekst der er i kø til dette program. Du kan angive mere end et id adskilt af kommaer. Brug <b>knotify</b> til at matche alle beskeder sendt som KDE bekendtgørelser. Hvis blank, vil dette filter blive anvendt på tekst i kø for alle programmer. Tip: Brug kdcop fra kommandolinjen for at få program-id'er for kørende programmer. Eksempel: "konversation, kvirc,ksirc,kopete"</qt>

[ctx: What's this text]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, rootElementLabel)
en: This filter will be applied only to text having the specified XML root element.  If blank, applies to all text.  You may enter more than one root element separated by commas.  Example: "html".
da: Dette filter vil kun blive anvendt på tekst der har det angivne XML-rodelement. Hvis blank, anvendes det på al tekst. Du kan angive mere end et rodelement adskilt af kommaer. Eksempel: "html".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rootElementLabel)
en: &Root element is:
da: &Rodelement er:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, doctypeLabel)
en: or DOC&TYPE is:
da: eller DOC&TYPE er:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, appIdLabel)
en: and Application &ID contains:
da: og program-&id indeholder:

en: KDE Text-to-Speech
da: KDE tekst-til-tale

en: KDE Text-to-Speech Manager
da: KDE Håndtering af tekst-til-tale

en: &Stop/Delete
da: &Stop/slet

en: &Resume
da: &Genoptag

en: R&epeat
da: G&entag

en: Spea&k Clipboard Contents
da: &Læs udklipsholderens indhold op

en: Text-to-speech synthesis daemon
da: Tekst-til-tale-syntese-dæmon

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: Previous Maintainer
da: Forrige vedligeholder

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Testing
da: Tester

en: Add Talker
da: Tilføj oplæser

en: You have made changes to the configuration but have not saved them yet.  Click Apply to save the changes or Cancel to abandon the changes.
da: Du har lavet ændringer i indstillingerne men har ikke gemt dem endnu. Klik på "Anvend" for at gemme ændringerne eller på "Annullér" for at efterlade uændret.

en: <h1>Text-to-Speech</h1><p>This is the configuration for the text-to-speech D-Bus service</p><p>This allows other applications to access text-to-speech resources</p><p>Be sure to configure a default language for the language you are using as this will be the language used by most of the applications</p>
da: <h1>Tekst-til-tale</h1><p>Dette er konfigurationen for tekst-til-tale D-Bus-tjenesten</p><p>Dette tillader andre programmer at få adgang til tekst-til-tale ressourcer</p><p>Sørg for at indstille et standardsprog for det sprog du bruger idet dette vil være sproget der bruges af de fleste af programmerne</p>

en: Author
da: Forfatter

en: Select Filter
da: Vælg filter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, kttsjobmgr)
en: Jobs
da: Job

en: Jovie Version: %1
da: Jovie-version: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kttsdVersion)
en: Jovie not running
da: Jovie kører ikke

en: Filter Configuration
da: Filterkonfiguration

[ctx: General, as title of window]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, enableJovieCheckBox)
en: Check to start the Jovie Daemon and enable Text-to-Speech.
da: Markér for at starte Jovie-dæmonen og aktivere tekst-til-tale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableJovieCheckBox)
en: &Enable Text-to-Speech System (Jovie)
da: &Aktivér tekst-til-tale system (Jovie)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Talkers
da: Oplæsere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addTalkerButton)
en: Click to add and configure a new Talker (speech synthesizer).
da: Klik for at tilføje og indstille en ny oplæser (talesynthesizer).

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Add...
da: Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherFilterPriorityButton)
en: U&p
da: &Op

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, configureTalkerButton)
en: Click to configure options for the highlighted Talker.
da: Klik for at indstille tilvalg for den markerede oplæser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: &Edit...
da: &Redigér...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeTalkerButton)
en: Click to remove the highlighted Talker.
da: Klik for at fjerne den markerede oplæser.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Filters
da: Filtre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Click to add and configure a new Filter.
da: Klik for at tilføje og indstille et nyt filter.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, higherFilterPriorityButton)
en: Click to move selected filter up in the list.  Filters higher in the list are applied first.
da: Klik for at flytte det valgte filter op i listen.  Filtre højere i listen anvendes først.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton)
en: Click to move a filter down in the list.  Filters lower in the list are applied last.
da: Klik for at flytte det valgte filter ned i listen.  Filtre lavere i listen anvendes sidst.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: Click to configure options for the highlighted Filter.
da: Klik for at indstille tilvalg for det markerede filter.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, removeFilterButton)
en: Click to remove the highlighted Filter.
da: Klik for at fjerne det markerede filter.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Speech Control
da: Talekontrol

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, cancelButton)
en: <p>Deletes the job.  If it is currently speaking, it stops speaking.  The next speakable job in the list begins speaking.</p>
da: <p>Sletter jobbet. Hvis det for øjeblikket læses op stoppes det. Næste job som kan læses op i listen begynder at blive læst op.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancelButton)
en: Cancel
da: Annullér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, pauseButton)
en: <p>Changes a job to Paused state.  If currently speaking, the job stops speaking. Paused jobs prevent jobs that follow them from speaking, so either click <b>Resume</b> to make the job speakable, or click <b>Later</b> to move it down in the list.</p>
da: <p>Ændrer et jobs tilstand til pause. Hvis det for øjeblikket læses op stoppes det. Job på pause forhindrer efterfølgende job i at læses op. Klik enten på <b>Genoptag</b> for at gøre det muligt at læse jobbet op, eller på <b>Senere</b> for at flytte det nedad i listen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, resumeButton)
en: <p>Resumes a paused job or changes a Queued job to Waiting.  If the job is the top speakable job in the list, it begins speaking.</p>
da: <p>Genoptager et job med pause eller ændrer et job i kø til ventende. Hvis jobbet er det øverste oplæsningsbare job i listen, begynder det at blive læst op.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, resumeButton)
en: Resume
da: Genoptag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, speak_clipboard)
en: <p>Queues the current contents of the clipboard for speaking and sets its state to Waiting.  If the job is the topmost in the list, it begins speaking.  The job will be spoken by the topmost Talker in the <b>Talkers</b> tab.</p>
da: <p>Sætter nuværende indhold af udklipsholderen i kø til oplæsning og indstiller dets tilstand til ventende. Hvis jobbet er øverst i listen, begynder det at blive læst op. Jobbet læses op af den øverste oplæser i fanebladet <b>Oplæsere</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_clipboard)
en: &Speak Clipboard
da: Læs &udklipsholder op

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, speak_file)
en: <p>Prompts you for a file name and queues the contents of the file for speaking.  You must click the <b>Resume</b> button before the job will be speakable.  The job will be spoken by the topmost Talker in the <b>Talkers</b> tab.</p>
da: <p>Spørger dig efter et filnavn og sætter indholdet i filen i kø til oplæsning. Du skal klikke på knappen <b>Genoptag</b> før det bliver muligt at læse det op. Jobbet læses op af den øverste oplæser i fanebladet <b>Oplæsere</b>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_file)
en: Spea&k File
da: Læs &fil op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name
da: &Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Voice Name
da: Stemmens navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Voice &Type
da: Stemme&type

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 1
da: Mand 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 2
da: Mand 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 3
da: Mand 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 1
da: Kvinde 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 2
da: Kvinde 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 3
da: Kvinde 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male Child
da: Dreng

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female Child
da: Pige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Punctuation
da: Tegnsætning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, punctuationComboBox)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; font-style:italic; text-decoration: underline;">All</span> means speak all punctuation characters.</p><p><span style=" font-weight:600; font-style:italic; text-decoration: underline;">None</span> means speak no punctuation characters.</p><p><span style=" font-weight:600; font-style:italic; text-decoration: underline;">Some</span> means speak only punctuation characters given in the speech-dispatcher configuration.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600; font-style:italic; text-decoration: underline;">Alle</span> betyder oplæs al tegnsætning.</p><p><span style=" font-weight:600; font-style:italic; text-decoration: underline;">Ingen</span> betyder oplæs ingen tegnsætning.</p><p><span style=" font-weight:600; font-style:italic; text-decoration: underline;">Nogle</span> betyder oplæs kun tegnsætning som er angivet i tale-dispatcher-konfigurationen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, punctuationComboBox)
en: All
da: Alle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, punctuationComboBox)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, punctuationComboBox)
en: Some
da: Nogle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Speed
da: &Hastighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Pitch
da: &Stemmeleje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Volume
da: &Lydstyrke

[ctx: Default language code]
en: default
da: standard

[ctx: The name of the first Male voice]
en: Male 1
da: Mand 1

[ctx: The name of the first Female voice]
en: Female 1
da: Kvinde 1

[ctx: The name of the male child voice]
en: Boy
da: Dreng

[ctx: The name of the female child voice]
en: Girl
da: Pige

[ctx: Somehow user has gotten a voice type that is not valid, i.e. not Male1, Male2, etc.]
en: Invalid voice type
da: Ugyldig stemmetype

[ctx: Other language]
en: Other
da: Andet

[ctx: full country name]
en: United States of America
da: Amerikas forenede stater

[ctx: full country name]
en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: Name
da: Navn

en: Voice Type
da: Stemmetype

[ctx: Volume of noise]
en: Volume
da: Lydstyrke

en: Speed
da: Hastighed

en: Pitch
da: Stemmeleje
