kmouth - en to da translation catalogue (191 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
da: Oprindelig indstilling - KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
da: Tekst-til-tale indstilling

en: Initial Phrase Book
da: Oprindelig udtryksbog

en: Word Completion
da: Ord-fuldstændiggørelse

en: &Open as History...
da: Å&bn som historik...

en: Opens an existing file as history
da: Åbner en eksisterende fil som historik

en: Save &History As...
da: Gem &historik som...

en: Saves the actual history as...
da: Gemmer denne historik som...

en: &Print History...
da: &Udskriv historik...

en: Prints out the actual history
da: Udskriver denne historik

en: Quits the application
da: Afslutter programmet

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
da: Udklipper den markerede sektion og lægger det i udklipsholderen

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
da: Klipper det markerede afsnit og putter det ind på udklipsholderen. Hvis der er noget tekst valgt i redigeringsfeltet placeres den i udklipsholderen. Ellers placeres de valgte sætninger i historikken (om nogen) på udklipsholderen.

en: Copies the selected section to the clipboard
da: Kopierer det valgte udsnit til udklipsholderen

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
da: Kopierer det markerede afsnit og putter det ind i udklipsholderen. Hvis der er noget tekst valgt i redigeringsfeltet placeres den i udklipsholderen. Ellers kopieres de valgte sætninger i historikken (om nogen) i udklipsholderen.

en: Pastes the clipboard contents to current position
da: Indsætter udklipsholderens indhold på den aktuelle position

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
da: Indsætter udklipsholderens indhold ved markørens position i redigeringsfelt.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
da: &Tal

en: Speaks the currently active sentence(s)
da: Siger de valgte sætninger

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
da: Siger de aktive sætninger. Hvis der er noget tekst i redigeringsfeltet siges dette. Ellers siges de valgte sætninger (om nogen) i historikken.

en: &Edit...
da: &Redigér...

en: Show P&hrasebook Bar
da: Vis udtryksbogslinje

en: Enables/disables the phrasebook bar
da: Slå udtryksbogslinjen til/fra

en: Enables/disables the statusbar
da: Slår statuslinjen til/fra

en: &Configure KMouth...
da: &Indstil KMouth

en: Opens the configuration dialog
da: Åbner indstillingsdialogen

en: &Speak
da: &Tal

en: Speaks the currently selected phrases in the history
da: Siger de aktuelt valgte udtryk i historikken

en: &Delete
da: &Slet

en: Deletes the currently selected phrases from the history
da: Sletter de aktuelt valgte udtryk fra historikken

en: Cu&t
da: K&lip

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
da: Klipper de aktuelt valgte udtryk fra historikken og putter dem ind i udklipsholderen

en: &Copy
da: &Kopiér

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
da: Kopierer aktuelt markerede udtryk fra historikken til udklipsholderen

en: Select &All Entries
da: Vælg &alle indgange

en: Selects all phrases in the history
da: Vælger alle udtryk i historikken

en: D&eselect All Entries
da: &Fravælg alle indgange

en: Deselects all phrases in the history
da: Fravælger alle udtryk i historikken

[ctx: The job is done]
en: Ready.
da: Klar.

en: Opening file...
da: Åbner fil...

en: Saving history with a new filename...
da: Gemmer historik under et nyt filnavn...

en: Printing...
da: Udskriver...

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
da: Afslutter...

en: Toggling menubar...
da: Slår menulinje til og fra

en: Toggling toolbar...
da: Slår værktøjslinje til/fra

en: Toggling phrasebook bar...
da: Slår udtryksbogslinje til/fra

en: Toggle the statusbar...
da: Slå statuslinje til/fra...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
da: &Udtrykbøger

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
da: En skriv-og-sig forende for tale-synthesizere

en: History file to open
da: Historik fil der skal åbnes

en: Tips, extended phrase books
da: Tip, udvidede udtrykbøger

en: Configuration
da: Konfiguration

en: &Preferences
da: &Indstillinger

en: &Text-to-Speech
da: &Tekst-til-tale

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: Jovie Speech Service
da: Jovie taletjeneste

en: KDE Text-to-Speech Daemon Configuration
da: KDE's Tekst-til-tale dæmon-indstilling

en: Please decide which phrase books you need:
da: Afgør venligst hvilke udtryksbøger du har brug for:

en: Book
da: Bog

en: *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *.txt|Plain Text Files (*.txt)
    *|All Files
da: *.phrasebook|Udtryksbøger (*.phrasebook)
    *.txt|Almindelige tekstfiler (*.txt)
    *|Alle filer

en: *.txt|Plain Text Files (*.txt)
    *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *|All Files
da: *.txt|Almindelige tekstfiler (*.txt)
    *.phrasebook|Udtryksbøger (*.phrasebook)
    *|Alle filer

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
da: Filen %1 eksisterer allerede. Ønsker du at overskrive den?

en: File Exists
da: Fil eksisterer

en: &Overwrite
da: &Overskriv

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
da: Dit valgte filnavn <i>%1</i> har en anden endelse end <i>.phrasebook</i>. Ønsker du at tilføje <i>.phrasebook</i> til filnavnet?

en: File Extension
da: Filendelse

en: Add
da: Tilføj

en: Do Not Add
da: Tilføj ikke

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
da: Dit valgte filnavn <i>%1</i> har endelsen <i>.phrasebook</i>. Ønsker du at gemme i udtryksbogsformat?

en: As Phrasebook
da: Som udtryksbog

en: As Plain Text
da: Som almindelig tekst

en: Phrase
da: Udtryk

en: Shortcut
da: Genvej

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
da: Udtryksbog

en: &New Phrase
da: &Nyt udtryk

en: Adds a new phrase
da: Tilføjer et nyt udtryk

en: New Phrase &Book
da: Ny udtryks&bog

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
da: Tilføjer en ny udtryksbog i hvilken andre bøger og udtryk kan placeres

en: Saves the phrase book onto the hard disk
da: Gemmer udtryksbogen til harddisken

en: &Import...
da: &Importér...

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
da: Importerer en fil og tilføjer dens indhold til udtryksbogen

en: I&mport Standard Phrase Book
da: &Importér standard-udtryksbog

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
da: Importerer en standard-udtryksbog og tilføjer dens indhold til udtryksbogen

en: &Export...
da: &Eksportér...

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
da: Eksporterer de valgte udtryk eller udtryksbøger til en fil

en: Closes the window
da: Lukker vinduet

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
da: Klipper de valgte indgange fra udtryksbogen og putter dem ind på udklipsholderen

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
da: Kopierer den valgte indgang fra udtryksbogen til udklipsholderen

en: Deletes the selected entries from the phrase book
da: Sletter de valgte indgange fra udtryksbogen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
da: Tekst for &udtrykket:

en: Name of the &phrase book:
da: Navn på &udtryksbog:

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
da: <qt>Der er ikke gemte ændringer.<br />Ønsker du at anvende ændringerne før du lukker "udtryksbogs"-vinduet eller at kassere ændringerne?</qt>

en: Closing "Phrase Book" Window
da: Lukker "Udtryksbog"-vindue

en: (New Phrase Book)
da: (Ny udtryksbog)

en: (New Phrase)
da: (Nyt udtryk)

en: Import Phrasebook
da: Importér udtryksbog

en: There was an error loading file
    %1
da: Der skete en fejl ved indlæsning af filen
    %1

en: Export Phrase Book
da: Eksportér udtryksbog

en: There was an error saving file
    %1
da: Der var en fejl med at gemme filen
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
da: &Aktuelt valgte udtryk eller udtryksbøger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
da: Ved at klikke på denne knap kan du vælge tastaturgenvejen knyttet til det valgte udtryk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel)
en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
da: Med denne linjeredigering definerer du navnet på en del-udtryksbog eller indholdet af et udtryk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noKey)
en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
da: Hvis du vælger dette så vil det valgte udtryk ikke kunne nås ved en tastaturgenvej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
da: &Ingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customKey)
en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
da: Hvis du vælger dette så vil det valgte udtryk kunne nås ved en tastaturgenvej. Du kan ændre genvejen med knappen ved siden af dette valg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
da: &Brugerdefineret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
da: Genvej for udtrykket:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, treeView)
en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
da: Denne liste indeholder den nuværende udtryksbog i en træstruktur. Du kan vælge og ændre individuelle udtryks- og deludtryksbøger

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
da: Listen indeholder historikken af udtalte sætninger. Du kan vælge sætninger og trykke på taleknappen for at sige det igen.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
da: I dette redigeringsfelt kan du skrive et udtryk. Klik på taleknappen for at udtale det indtastede udtryk.

en: Save As
da: Gem som

en: *|All Files
    *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *.txt|Plain Text Files (*.txt)
da: *|Alle filer
    *.phrasebook|Phrase Books (*.phrasebook)
    *.txt|Almindelige tekstfiler (*.txt)

en: Open File as History
da: Åbn fil som historik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
da: Dette kombinationsfelt angiver om udvalgte udtryk fra udtryksbogen skal udtales med det samme eller blot indsættes i redigeringsfeltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
da: &Valg af udtryk i udtrykbog:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
da: Tal med det samme

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
da: Indsæt i redigeringsfelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
da: Dette kombinationsfelt angiver om udtryksbogen gemmes automatisk når redigeringsvinduet lukkes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
da: Lukker udtryks&bogens redigeringsvindue:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
da: Gem udtryksbog

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
da: Kassér ændringer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
da: Spørg om der skal gemmes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
da: Tekst-til-tale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: C&ommand for speaking texts:
da: K&ommando for at udtale tekster:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlReq)
en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
da: Dette felt angiver både kommandoen der bruges til at udtale tekster og dens parametre. KMouth kender følgende pladsholdere:
    %t -- teksten der skal udtales
    %f -- navnet på en fil der indeholder teksten
    %l -- sprogkoden
    %% -- et procenttegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
da: Tegn&sæt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
da: Dette kombinationsfelt angiver hvilket tegnsæt der bruges til at videregive teksten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
da: Send data standard-&inddata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
da: Dette afkrydsningsfelt angiver om teksten sendes som standard-inddata din tale-synthesizer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useKttsd)
en: &Use Jovie speech service if possible
da: &Brug Jovie taletjeneste om muligt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useKttsd)
en: This check box specifies KMouth tries to use the Jovie speech service prior to calling the speech synthesizer directly. The Jovie speech service is a KDE daemon which gives KDE applications a standardized interface for speech synthesis and is currently developed in SVN.
da: Dette afkrydsningsfelt angiver om KMouth forsøger at bruge Jovie taletjeneste før den kalder tale-sythesizeren direkte. Jovie taletjeneste er en KDE-dæmon som giver KDE's programmer en standardiseret grænseflade til talesyntese og for øjeblikket bliver udviklet i SVN.

[ctx: Local characterset]
en: Local
da: Lokal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
da: Hvis du vælger dette afkrydsningsfelt så vil ordenes stavning blive kontrolleret før de indsættes i den nye ordbog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
da: &Sammenlign med OpenOffice.orgs ordbog:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, encodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingCombo)
en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
da: Med dette kombinationsfelt vælger du tegnsætte der bruges til at indlæse tekstfiler. Dette kombinationsfelt bruges ikke til XML-files eller til ordbogsfiler.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
da: Med dette felt angiver du hvilken fil du ønsker at indlæse for at oprette den nye ordbog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
da: &Filnavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, ooDictURL)
en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
da: Med dette felt vælger du den OpenOffice.org mappe der vil blive  brugt til stavekontrol af ordene i den nye ordbog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
da: Med dette kombinationsfelt afgør du hvilket sprog der skal knyttes til den nye ordbog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
da: S&prog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
da: &Opret ny ordbog:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, createButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
da: Hvis du vælger dette felt vil en ny ordbog blive oprettet ved enten at indlæse en ordbogsfil elle ved at tælle de individuelle ord i en tekst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
da: &Indflet ordbøger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
da: Hvis du vælger dette felt vil en ny ordbog blive oprettet ved at indflette eksisterende ordbøger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
da: Fra &fil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fileButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
da: Hvis du vælger dette felt vil en ny ordbog blive oprettet ved at indlæse en fil. Du kan enten vælge en XML-fil, en standard tekstfil eller en filder indeholder  en ordkompletteringsordbog. Hvis du vælger en standard tekstfil eller en XML-fil bliver frekvensen af de enkelte ord detekteret ved blot at tælle forekomsterne af hvert ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
da: Fra &KDE-dokumentation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
da: Hvis du vælger dette felt vil en ny ordbog blive oprettet ved at analysere KDE's dokumentation. Frekvensen af de individuelle ord detekteres ved blot at tælle forekomsterne af hvert ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
da: Fra &mappe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
da: Hvis du vælger dette felt oprettes en ny ordbog ved at indlæse alle filer i en mappe og dens undermapper.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
da: Lav en &tom ordliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
da: Hvis du vælger dette felt vil en blank ordbog uden nogen indgange blive oprettet. Da KMouth automatisk tilføjer nyligt skrevne ord til ordbøgerne vil den lære dit ordforråd med tiden.

en: Source of New Dictionary (1)
da: Kilde for ny ordbog (1)

en: Source of New Dictionary (2)
da: Kilde for ny ordbog (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
da: &Mappe:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
da: Med dette felt angiver du hvilken mappe du ønsker at indlæse for at oprette den nye ordbog.

en: Merge result
da: Indflet resultat

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
da: Tom liste

en: KDE Documentation
da: KDE-dokumentation

[ctx: Default dictionary]
en: Default
da: Standard

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
da: Hvis du vælger dette felt bliver ordene fra KDE's dokumentation kontrolleret for stavning før de indsættes i den nye ordbog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
da: Med dette kombinationsfelt vælger du hvilket af de installerede sprog der bruges  til at lave den nye ordbog. KMouth vil kun analysere dokumentationsfiler på dette sprog.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
da: &Udvalgt ordbog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
da: Med dette kombinationsfelt vælger du sproget knyttet til den valgte ordbog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, dictionaryNameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, dictionaryName)
en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
da: Med dette felt angiver du navnet på den valgte ordbog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
da: &Navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, addButton)
en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
da: Med denne knap kan du tilføje en ny ordbog til listen af tilgængelige ordbøger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
da: Tilføj &mappe...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
da: Med denne knap kan du slette den valgte ordbog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
da: S&let mappe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
da: Med denne knap kan du flytte den valgte ordbog opad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
da: Flyt &op

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
da: Med denne knap kan du flytte den valgte ordbog nedad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
da: &Flyt ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
da: Med denne knap kan du eksportere den valgte ordbog til en fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
da: &Eksportér ordbog...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, dictionaryView)
en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
da: Denne liste indeholder de tilgængelige ordbøger for ordkomplettering. KMouth vil vise et kombinationsfelt ved siden af redigeringsfeltet i hovedvinduet hvis denne liste indeholder mere end en ordbog. Du kan bruge dette kombinationsfelt til  at vælge ordbogen der rent faktisk bruges til ordkompletteringen.

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Language
da: Sprog

en: without name
da: uden navn

en: Export Dictionary
da: Eksportér ordbog

en: Creating Word List
da: Opretter ordliste

en: Parsing the KDE documentation...
da: Analyserer KDE-dokumentation...

en: Merging dictionaries...
da: Fletter ordbøger...

en: Parsing file...
da: Fortolker fil...

en: Parsing directory...
da: Fortolker mappe...

en: Performing spell check...
da: Udfører stavekontrol...
