kolf - en to da translation catalogue (126 entries)

en: No configuration options
da: Ingen indstillingsvalg

en: Add object:
da: Tilføj objekt:

en: Course name:
da: Banenavn:

en: Course author:
da: Baneforfatter:

en: Maximum:
da: Maksimum:

en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
da: Det maksimale antal slag for dette hul er nået.

en: Maximum number of strokes
da: Maksimum antal slag

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Show border walls
da: Vis kantmure

en: Course Author
da: Baneforfatter

en: Course Name
da: Banenavn

en: Drop Outside of Hazard
da: Drop ud af fare

en: Rehit From Last Location
da: Slå igen fra sidste sted

en: What would you like to do for your next shot?
da: Hvad vil du gerne for næste skud?

en: %1 is in a Hazard
da: %1 er i fare

en: %1 will start off.
da: %1 vil starte ud.

en: New Hole
da: Nyt hul

en: Course name: %1
da: Banenavn: %1

en: Created by %1
da: Lavet af %1

en: %1 holes
da: %1 huller

en: Course Information
da: Baneinformation

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
da: Dette hul bruger følgende plugin, som du ikke har installeret:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
da: Der er ikke gemte ændringer ved dette hul. Gem dem?

en: Unsaved Changes
da: Ikke gemte ændringer

en: Save &Later
da: Gem &senere

en: Pick Kolf Course to Save To
da: Tag Kolfbane der skal gemmes til

en: &Do not ask again
da: S&pørg ikke igen

en: Slope
da: Skråning

en: Puddle
da: Mudderpøl

en: Wall
da: Væg

en: Windmill
da: Vindmølle

en: Black Hole
da: Sort hul

en: Floater
da: Flyder

en: Bridge
da: Bro

en: Sign
da: Skilt

en: Save &Course
da: Gem &bane

en: Save &Course As...
da: Gem &bane som...

en: &Save Game
da: &Gem spil

en: &Save Game As...
da: &Gem spil som...

en: &Edit
da: &Redigér

en: &New
da: &Ny

en: &Reset
da: &Nulstil

en: &Undo Shot
da: &Fortryd skud

note: i18n("&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
da: Skift til hul

en: &Next Hole
da: &Næste hul

en: &Previous Hole
da: &Forrige hul

en: &First Hole
da: &Første hul

en: &Last Hole
da: &Sidste hul

en: &Random Hole
da: &Tilfældigt hul

en: Enable &Mouse for Moving Putter
da: Aktivér at &musen som putter

en: Enable &Advanced Putting
da: Aktivér &avanceret putning

en: Show &Info
da: Vis &info

en: Show Putter &Guideline
da: Vis putter-&guidelinje

en: Enable All Dialog Boxes
da: Aktivér alle dialoger

en: Play &Sounds
da: Spil &lyde

en: &About Course
da: &Om banen

en: &Tutorial
da: &Gennemgang

en:  and
da:  og

en: %1 tied
da: %1 lige

en: %1 won!
da: %1 vandt!

en: High Scores for %1
da: Topresultater for %1

en: Pick Saved Game to Save To
da: Væg gemt spil at gemme til

en: Pick Kolf Saved Game
da: Vælg Kolf gemt spil

en: %1's turn
da: %1's tur

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
da: %1's score er gået ud over maksimum for dette hul.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
da: Hu&l

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
da: &Kør

en: Enable show/hide
da: Aktivér Gem/Skjul

en: Slow
da: Langsom

en: Fast
da: Hurtig

en: Vertical
da: Vertikalt

en: Horizontal
da: Horisontalt

en: Opposite Diagonal
da: Modsat diagonal

en: Elliptic
da: Elliptisk

en: Reverse direction
da: Modsat retning

en: Unmovable
da: Kan ikke flyttes

en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
da: Om denne hældning kan flyttes af andre objekter eller ej, ligesom flydere.

en: Grade:
da: Niveau:

en: KDE Minigolf Game
da: KDE Minigolf-spil

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
da: (c) 2002-2010, Kolf-udviklerne

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Former main author
da: Tidligere hovedudvikler

en: Advanced putting mode
da: Avanceret putte-tilstand

en: Border around course
da: Grænse omkring bane

en: Some good sound effects
da: Nogle gode lydeffekter

en: Wall-bouncing help
da: Hjælp til at ramme væg

en: Suggestions, bug reports
da: Forslag, fejlrapporter

en: Developer of Box2D physics engine
da: Udvikler af Box2D fysikmotor

en: Vector class (Kolf 1)
da: Vektorklasse (Kolf 1)

en: Working wall-bouncing algorithm (Kolf 1)
da: Fungerende algoritme for at ramme væg (Kolf 1)

en: File
da: Fil

en: Print course information and exit
da: Udskriv baneinformation og afslut

en: By %1
da: Ved %1

en: Course %1 does not exist.
da: Banen %1 eksistere ikke.

en: New Game
da: Nyt spil

en: Players
da: Spillere

en: &New Player
da: &Ny spiller

en: Choose Course to Play
da: Vælg bane at spille

en: Course
da: Bane

en: Create New
da: Opret ny

en: You
da: Dig

en: Highscores
da: Topresultater

en: Add...
da: Tilføj...

en: Remove
da: Fjern

en: Game Options
da: Spil-valgmuligheder

en: Options
da: Indstillinger

en: &Strict mode
da: &Streng tilstand

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
da: I streng tilstand, er hverken redigering eller skift af huller tilladt. Dette er generelt i konkurrencer. Kun i streng tilstand bliver topresultater gemt.

en: %1 Holes
da: %1 Huller

en: Pick Kolf Course
da: Vælg Kolf-bane

en: Chosen course is already on course list.
da: Valgt bane er allerede på bane-listen

en: Player %1
da: Spiller %1

en:  degree |  degrees
da[0]:  grad
da[1]:  grader

en: Exiting ball angle:
da: Udfaldsboldvinkel:

en: Minimum exit speed:
da: Minimum udgangshastighed:

en: Maximum exit speed:
da: Maksimal udgangshastighed:

en: &Top
da: &For oven

en: &Left
da: &Venstre

en: &Right
da: &Højre

en: &Bottom
da: &Bund

en: Walls on:
da: Vægge på:

en: Sign HTML:
da: Underskriv HTML:

en: Windmill on top
da: Vindmølle for oven

en: Moving speed
da: Flyttehastighed

en: New Text
da: Ny tekst

en: Total
da: I alt
