ksirk - en to da translation catalogue (450 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 1 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.de
en: Africa
da: Afrika

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: Algeria
da: Algeriet

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: Arabia
da: Arabien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Asia
da: Asien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: Belgium
da: Belgien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: Brazil
da: Brasilien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/static/Data/world.deskto
en: China
da: Kina

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Eastern US
da: Østlige USA

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Egypt
da: Egypten

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/legacy/Data/world.d
en: Europe
da: Europa

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.de
en: France
da: Frankrig

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 152 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Groenland
da: Grønland

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 162 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: India
da: Indien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 172 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Indonesia
da: Indonesien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Italy
da: Italien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 248 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Mongolia
da: Mongoliet

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/legacy/Data/world.d
en: North America
da: Nordamerika

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 293 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Occidental Australia
da: Vestlige Australien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 313 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 325 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 524 i18n: file skins/legacy/Data/world.de
en: Pacific
da: Stillehavet

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 348 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Prussia
da: Preussen

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 368 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Russia
da: Rusland

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 378 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Scandinavia
da: Skandinavien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 388 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Siberia
da: Sibirien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: South Africa
da: Sydafrika

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/legacy/Data/world.d
en: South America
da: Sydamerika

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/legacy/Data/world.d
en: United Kingdom
da: Storbritannien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: United States
da: USA

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 441 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Western US
da: Vestlige USA

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 504 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 512 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 512
en: %1, you'll have to conquer %2 countries and place %3 armies in each one.
da: %1, du skal erobre %2 lande og placere %3 hære i hvert land.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 510 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 518 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 518
en: %1, you'll have to conquer %2 countries.
da: %1, du skal erobre %2 lande.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 517 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 525 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 525
en: %1, you'll have to conquer %2, %3 and another continent at your choice.
da: %1, du skal erobre %2, %3 og et andet kontinent efter dit eget valg.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 522 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 527 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 532 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 537 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 542 i18n: file skins/legacy/Data/world.
en: %1, you'll have to conquer %2 and %3.
da: %1, du skal erobre %2 og %3.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 546 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 554 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 554
en: %1, you'll have to eliminate %2. If it is eliminated by another player, you'll have to conquer %3 countries.
da: %1, du skal eliminere %2. Hvis det er elimineret af en anden spiller, skal du erobre %3 lande.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 560
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities
    randomly chosen and proposes various interesting goals
da: Dette tema viser en verden, der ligner den virkelige med nogle tilfældigt valgte
    nationaliteter, og foreslår flere interessante missioner.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 566
en: Earth-like
da: Jord-lignende

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
da: Mellemøsten

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 568
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities randomly chosen and proposes various interesting goals.
    It looks like KsirK before vector graphics.
da: Dette tema viser en verden, der ligner den virkelige med nogle tilfældigt valgte nationaliteter, og foreslår flere interessante missioner.
    Det ligner KsirK fra før vektor-grafikken.

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 568
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities
    randomly chosen and proposes various interesting goals.
    It features non-animated sprites
da: Dette tema viser en verden, der ligner den virkelige med nogle
    tilfældigt valgte nationaliteter, og foreslår flere interessante missioner.
    Det har ikke-animerede figurer.

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 574
en: Less animated Earth-like
da: Mindre animeret jord-lignende

en: Next Player
da: Næste spiller

en: Details
da: Detaljer

en: Goal
da: Mission

en: Enable Arena
da: Aktivér arena

en: Attack 1
da: Angrib 1

en: Attack 2
da: Angrib 2

en: Attack 3
da: Angrib 3

en: Auto attack
da: Auto-angrib

en: Move 1
da: Flyt 1

en: Move 5
da: Flyt 5

en: Move 10
da: Flyt 10

en: Disable Arena
da: Deaktivér arena

en: You are invading <font color="blue">%1</font> with <font color="red">%2</font>!
da: Du invaderer <font color="blue">%1</font> med <font color="red">%2</font>!

en: <br><i>Choose the number of invading armies.</i>
da: <br><i>Vælg antallet af invaderende hære.</i>

en: Moving
da: Flytning

en: You are moving armies from <font color="red">%1</font> to <font color="blue">%2</font>!
da: Du flytter hære fra <font color="red">%1</font> til <font color="blue">%2</font>!

en: <br><i>Choose the number of armies to move.</i>
da: <br><i>Vælg det antal hære der skal flyttes.</i>

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Skin
da: Tema

en: Nb players
da: Antal spillere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Connection to the Jabber Network
da: Tilslutning til Jabber-netværket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Jabber ID:
da: Jabber-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, connectbutton)
en: Connect
da: Tilslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: State:
da: Tilstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Joining a KsirK Jabber Chatroom
da: Deltager i et KsirK Jabber-chatrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Room JID:
da: Rummets J-ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Nickname:
da: Kaldenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Room Password:
da: Adgangskode til rum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, joinroombutton)
en: Join Room
da: Deltag i rum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Games in the Room
da: Spil i rummet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, startnewgamebutton)
en: Start a New Game
da: Start et nyt spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, joingamebutton)
en: Join Selected Game
da: Deltag i det valgte spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadsavedgamebutton)
en: Load a Saved Game
da: Indlæs et gemt spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <b>Note:</b> Playing over the Jabber network is an experimental feature in KsirK.<br/>Particularly, the distribution of armies at game beginning is very slow (expect something like one minute).
da: <b>Bemærk:</b> At spille over Jabber-netværket er en eksperimentel feature i KsirK.<br/>Specielt er distribuering af hære i begyndelsen af spillet meget langsomt (forvent noget omkring ét minut).

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancelbutton)
en: Cancel
da: Annullér

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, JoinGameDialog)
en: Join Network Game Configuration
da: Konfiguration af deltagelse i netværksspil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network Configuration
da: Konfiguration af netværk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel)
en: Host:
da: Vært:

en: Name already in use. Please choose another one.
da: Navnet er allerede i brug. Vælg et andet.

en: Empty name. Please choose another one.
da: Tomt navn. Vælg et andet.

en: Player Number %1, please type in your name and choose your nation:
da: Spiller nummer %1, indtast dit navn, og vælg din nation:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameDialog)
en: Ksirk - New game properties
da: Ksirk - egenskaber for nyt spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total number of players:
da: Antal spillere i alt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntSpinBox, playersNumberEntry)
en: Spin this to choose the number of players.
da: Rotér denne for at vælge antal spillere.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, playersNumberEntry)
en: A spin box to choose the number of players
da: En roterende boks til valg af antal spillere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPlayersNumberLabel)
en: Number of local players:
da: Antal lokale spillere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tcpPortLabel)
en: TCP port on which to offer connections:
da: TCP-port hvorpå forbindelser skal tilbydes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Skin:
da: Tema:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, skinCombo)
en: Choose the skin (map, nationalities, etc.) to use for this game.
da: Vælg temaet (kort, nationalitet osv.) til brug i dette spil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, skinCombo)
en: A combo listing all the available skins.
da: Et kombinationsfelt der viser liste over tilgængelige temaer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, ghnsbutton)
en: Download New Skins
da: Download nye temaer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, goalGroup)
en: Goal Type
da: Type af mission

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: Choose this for players to have to conquer all the world to win.
da: Vælg dette til spillere, der skal erobre hele verden for at vinde.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: In this mode, a player will have to conquer all the world to win.
da: I denne tilstand skal en spiller erobre hele verden for at vinde.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: Choose this to have a goal assigned to each player.
da: Vælg dette for at knytte en mission til hver spiller.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: In this mode, a goal will be assigned to each player, which he will have to reach in order to win.
da: I denne tilstand knyttes en mission, der skal opnås for at vinde, til hver spiller.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, nextButton)
en: Next >>
da: Næste >>

en: Skins directory not found - Verify your installation
    Program cannot continue
da: Mappen med temaer ikke fundet - tjek din installation
    Programmet kan ikke fortsætte

en: Fatal Error!
da: Fatal fejl:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameSummary) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New Game Summary
da: Oversigt over nyt spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, skinNameLabel)
en: skin name
da: navn på tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Players
da: Spillere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Goal type:
da: Type af mission:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, goalTypeLabel)
en: goal type
da: type af mission

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Nationality
da: Nationalitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Network
da: Netværk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, previousButton)
en: << Previous
da: << Forrige

en: Reach a goal
da: Opnå en mission

en: World conquest
da: Erobring af hele verden

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPlayerSetupWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TcpConnectWidget)
en: Player Setup
da: Opsætning af spiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Player number %1, please enter your name and choose your nation:
da: Spiller nr. %1, angiv dit navn og vælg din nation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: Choose your nation
da: Vælg din nation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: A combo box that lists currently available nations.
    Choose one of them. It will be your nation during the game
da: Et kombinationsfelt der viser en liste over tilgængelige nationer.
    Vælg en af dem. Denne bliver din nation under spillet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Enter your password:
da: Angiv din adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isComputerCheckBox)
en: Pla&yer is computer
da: Sp&iller er computer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, QWaitedPlayerSetupDialog)
en: Saved Player Selection
da: Valg af gemt spiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please select your saved player:
da: Vælg din gemte spiller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PushButton1)
en: OK
da: O.k.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RestartOrExitDialog)
en: New Game or Exit
da: Nyt spil eller afslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
da: Nyt spil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newGameButton)
en: Starts a new game
da: Starter et nyt spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
da: Gør intet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do nothing. Game buttons will be available
da: Gør intet. Spillets knapper bliver tilgængelige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
da: Afslut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exitButton)
en: Quit KsirK
da: Afslut KsirK

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: %1 won! Do you want to play again?
da: %1 vandt! Vil du spille igen?

en: Error - No receiving country selected while computer player %2 had still 1 army to place. This is bug probably #2232 at www.gna.org. | Error - No receiving country selected while computer player %2 had still %1 armies to place. This is bug probably #2232 at www.gna.org.
da[0]: Fejl: Intet modtagende land blev valgt, da computerspiller %2 stadig skulle placere 1 hær. Dette er formodentlig fejl #2232 på www.gna.org.
da[1]: Fejl: Intet modtagende land blev valgt, da computerspiller %2 stadig skulle placere %1 hære. Dette er formodentlig fejl #2232 på www.gna.org.

en: Fatal Error
da: Fatal fejl

en: KsirK - Network configuration
da: KsirK - netværkskonfiguration

en: Please type in the port number on which to offer connections:
da: Angiv det portnummer på hvilket forbindelse skal tilbydes:

en: New game confirmation
da: Bekræftelse af nyt spil

en: Do you really want to end your current game and join another?
da: Vil du virkelig afslutte dette spil og deltage i et andet?

en: %1 (%2) joined game ; waiting for %3 players to connect
da: %1 (%2) deltager i spillet - venter på at %3 spillere tilslutter

en: Please choose another name
da: Vælg et andet navn

en: KsirK - Name already used!
da: KsirK - navnet er allerede i brug!

en: Player number %1, what's your name?
da: Spiller nr. %1, hvad er dit navn?

en: Error - Player %1, you have to choose a name.
da: Fejl: Spiller %1, du skal vælge et navn!

en: Error
da: Fejl

[ctx: @info Forged player name]
en: Player%1
da: Spiller %1

en: Please choose another nation
da: Vælg en anden nation

en: KsirK - Nation already used!
da: KsirK - nationen er allerede i brug!

en: KsirK - Lost connection to server!
    What do you want to do?
da: KsirK - mistede forbindelse til server!
    Hvad vil du gøre?

en: Starting a new game or exit.
da: Starte et nyt spil eller afslutte.

en: Do nothing
da: Gør intet

en: Lost connection to a client.
    For the moment, you can only save the game and start a new one or quit.
    This will be improved in a future version.
da: Mistede forbindelsen til en klient.
    I øjeblikket kan du kun gemme spillet, starte et nyt eller afslutte.
    Dette vil blive forbedret i en fremtidig version.

en: KsirK - Lost connection to client!
da: KsirK - mistede forbindelse til klient!

en: Do want to save your game?
da: Vil du gemme dit spil?

en: %1: %2 armies to place
da: %1: %2 hære at placere

en: Now, place your armies in your countries<br>by clicking in the target countries.
da: Placér nu dine hære i dine lande<br>ved at klikke i mållandene.

en: %1, your goal will be displayed. Please<br>make sure that no other player can see it!
da: %1, din mission bliver vist. Tilse at<br>ingen anden spiller kan se det!

en: KsirK - Displaying Goal
da: KsirK - viser mission

en: %1 chooses its defense
da: %1 vælger sit forsvar

en: %1 choose to end recycling; there are now %2 players who want so
da: %1 vælger at afslutte genbrug - der er nu %2 spillere, der vil det

en: Problem : no one destroyed
da: Problem: Ingen udryddet

en: Ksirk - Error!
da: Ksirk - fejl!

en: You entered an invalid password.
    Please try again.
da: Du indtastede en ugyldig adgangskode.
    Prøv igen!

en: KsirK - Invalid password!
da: KsirK - ugyldig adgangskode!

en: %1, you have not played anything this turn.
    Do you really want to lose your turn?
da: %1, du har ikke spillet noget i dette tur.
    Vil du virkelig miste din tur?

en: Really Next Player?
da: Gå til næste spiller?

en: You must conquer the World!
da: Du skal erobre verden!

en: %1 (already dead)
da: %1 (allerede døde)

en: Error: no player to destroy
da: Fejl: Ingen spillere at udrydde

en: <br>%1 is still alive...
da: <br>%1 lever stadig...

en: <br>%2, you still have 1 country to conquer... | <br>%2, you still have %1 countries to conquer...
da[0]: <br>%2, du har stadig 1 land at erobre...
da[1]: <br>%2, du har stadig %1 lande at erobre...

en: <br>Your goal is reached: %2 is dead and you possess %1 country. | <br>Your goal is reached: %2 is dead and you possess %1 countries.
da[0]: <br>Din mission er opfyldt: %2 er død og du besidder %1 land.
da[1]: <br>Din mission er opfyldt: %2 er død og du besidder %1 lande.

en: <br>%2, you have enough countries but you still have to put more than 1 army on %3 of them... | <br>%2, you have enough countries but you still have to put more than %1 armies on %3 of them...
da[0]: <br>%2, du har nok lande, men du skal stadigvæk sætte mere end 1 hær på %3 af dem...
da[1]: <br>%2, du har nok lande, men du skal stadigvæk sætte mere end %1 hære på %3 af dem...

en: <br>%1, you still have to conquer
da: <br>%1, du skal stadig erobre

en: 1 country in %2 | %1 countries in %2
da[0]: 1 land i %2
da[1]: %1 lande i %2

en:  and
da:  og

[ctx: @info An element of the enumeration of the number of countries in the given continent]
en: %1 in %2
da: %1 i %2

en: KsirK - Goal Display
da: KsirK - visning af mission

en: No message...
da: Ingen besked...

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
da: Filnavn for pulje ikke fundet
    Programmet kan ikke fortsætte

en: Error!
da: Fejl!

en: Map mask image not found
    Program cannot continue
da: Imagefil for kortmaske ikke fundet
    Programmet kan ikke fortsætte

en: Cannot move %1 armies from %2 to %3
da: Kan ikke flytte %1 hære fra %2 til %3

en: Moving %1 armies from %2 to %3
da: Flytter %1 hære fra %2 til %3

en: Sound roule not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
da: Roule-lyd ikke fundet - tjek din installation<br>Programmet kan ikke fortsætte

en: Sound cannon not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
da: Kanonlyd ikke fundet - tjek din installation<br>Programmet kan ikke fortsætte

en: Sound crash not found - Verify your installation
    Program cannot continue
da: Brag-lyd ikke fundet - tjek din installation
    Programmet kan ikke fortsætte

en: KsirK - Error!
da: KsirK - Fejl!

en: Problem: no one destroyed
da: Problem: Ingen udryddet

en: Bug: who should be 0, 1 or 2.
da: Fejl: Hvem skulle være 0, 1 eller 2.

en: Please connect first.
da: Du skal tilslutte først.

en: Jabber Error
da: Jabber-fejl

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
da: SSL-understøttelse kunne ikke initialiseres for kontoen %1. Dette er sikkert fordi QCA TLS-plugin'et ikke er installeret på dit system.

en: Jabber SSL Error
da: Jabber SSL-fejl

en: The host name does not match the one in the certificate.
da: Værtsnavnet matcher ikke navnet i certifikatet.

en: The certificate is invalid.
da: Certifikatet er ugyldigt.

en: No certificate was presented.
da: Intet certifikat blev fremvist.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
da: Certifikat-autoriteten afviste certifikatet.

en: The certificate is not trusted.
da: Certifikatet er ikke betroet.

en: The signature is invalid.
da: Signaturen er ugyldig.

en: The Certificate Authority is invalid.
da: Certifikat-autoriteten er ugyldig.

en: Invalid certificate purpose.
da: Ugyldigt certifikat-formål.

en: The certificate is self-signed.
da: Certifikatet er selv-signeret.

en: The certificate has been revoked.
da: Certifikatet blev tilbagekaldt.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
da: Certifikatets maks. kædelængde blev overskredet.

en: The certificate has expired.
da: Certifikatet er udløbet.

en: The Certificate Authority has expired.
da: Certifikatets autoritet er udløbet.

en: Validity is unknown.
da: Gyldighed er ukendt.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
da: <qt><p>Identiteten og certifikatet for serveren %1 kunne ikke valideres for kontoen %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Vil du fortsætte?</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
da: <qt><p>Certifikatet for serveren %1 kunne ikke valideres for kontoen %2: %3</p><p>Vil du fortsætte?</p></qt>

en: Jabber Connection Certificate Problem
da: Certifikat-problem under Jabber-tilslutning

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
da: En krypteret forbindelse med Jabber-serveren kunne ikke etableres.

en: Jabber Connection Error
da: Fejl i Jabber-tilslutning

en: Malformed packet received.
da: Misdannet pakke modtaget.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
da: Der var en uoprettelig fejl i protokollen.

en: Generic stream error.
da: Generisk stream-fejl.

en: There was a conflict in the information received.
da: Der var en konflikt i den modtagne information.

en: The stream timed out.
da: Stream-tiden løb ud.

en: Internal server error.
da: Intern server-fejl.

en: Stream packet received from an invalid address.
da: Stream-pakke modtaget fra en ugyldig adresse.

en: Malformed stream packet received.
da: Misdannet stream-pakke modtaget.

en: Policy violation in the protocol stream.
da: Brud på politik i protokollens stream.

en: Resource constraint.
da: Ressourcebegrænsning.

en: System shutdown.
da: Systemnedlukning.

en: Unknown reason.
da: Ukendt årsag.

en: There was an error in the protocol stream: %1
da: Der var en fejl i protokollens stream: %1

en: Host not found.
da: Værtsnavn ikke fundet.

en: Address is already in use.
da: Adressen er allerede i brug.

en: Cannot recreate the socket.
da: Kan ikke genoprette soklen.

en: Cannot bind the socket again.
da: Kan ikke tilknytte soklen igen.

en: Socket is already connected.
da: Soklen er allerede tilsluttet.

en: Socket is not connected.
da: Soklen er ikke tilsluttet.

en: Socket is not bound.
da: Soklen er ikke tilknyttet.

en: Socket has not been created.
da: Soklen blev ikke oprettet.

en: The socket operation would block. You should not see this error: please use "Report Bug" from the Help menu.
da: Sokkelhandlingen ville blokere. Du burde ikke se denne fejl. Benyt venligst "Rapportér fejl" fra menuen "Hjælp".

en: Connection refused.
da: Forbindelse afvist.

en: Connection timed out.
da: Forbindelsestid er udløbet.

en: Connection attempt already in progress.
da: Tilslutningsforsøg allerede i gang.

en: Network failure.
da: Netværksfejl.

en: Operation is not supported.
da: Handling er ikke understøttet.

en: Socket timed out.
da: Sokkeltid er udløbet.

en: There was a connection error: %1
da: Der opstod en fejl i forbindelsen: %1

en: Unknown host.
da: Ukendt vært.

en: Could not connect to a required remote resource.
da: Kunne ikke slutte til en påkrævet ekstern ressource.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
da: Tilsyneladende er vi blevet omdirigeret til en anden server. Jeg ved ikke hvordan jeg skal håndtere dette.

en: Unsupported protocol version.
da: Ikke-understøttet protokolversion.

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: There was a negotiation error: %1
da: Der opstod en forhandlingsfejl: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
da: Server afviste vores forespørgsel om at starte TLS-håndtrykket.

en: Failed to establish a secure connection.
da: Mislykkedes at etablere en sikker forbindelse.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
da: Der opstod en Transport Layer Security- (TLS-) fejl: %1

en: Login failed with unknown reason.
da: Login fejlede af ukendte årsager.

en: No appropriate authentication mechanism available.
da: Ingen passende godkendelsesmekanisme tilgængelig.

en: Bad SASL authentication protocol.
da: Dårlig SASL godkendelsesprotokol.

en: Server failed mutual authentication.
da: Server fejlede gensidig godkendelse.

en: Encryption is required but not present.
da: Kryptering kræves men er ikke tilgængelig.

en: Invalid user ID.
da: Ugyldig bruger-ID.

en: Invalid mechanism.
da: Ugyldig mekanisme.

en: Invalid realm.
da: Ugyldigt område.

en: Mechanism too weak.
da: Mekanisme for svag.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
da: Forkerte akkreditiver leveret. (Tjek dit bruger-ID og din adgangskode)

en: Temporary failure, please try again later.
da: Midlertidig fejl. Prøv igen senere.

en: There was an error authenticating with the server: %1
da: Der opstod en fejl under godkendelse på serveren: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
da: Transport Layer Security- (TLS-) problem.

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
da: Simple Authentication og Security Layer- (SASL-) problem.

en: There was an error in the security layer: %1
da: Der opstod en fejl i sikkerhedslaget: %1

en: No permission to bind the resource.
da: Ingen rettighed til at tilknytte ressourcen.

en: The resource is already in use.
da: Ressourcen er allerede i brug.

en: Could not bind a resource: %1
da: Kunne ikke tilknytte en ressource: %1

en: Connection problem with Jabber server %1
da: Tilslutningsproblem med Jabber-serveren %1

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
da: Jabber-brugeren %1 fjernede %2's abonnement til ham/hende. Denne konto vil ikke længere kunne se hans/hendes online/offline-status. Vil du slette denne kontakt?

en: Notification
da: Bekendtgørelse

en: Keep
da: Behold

en: A password is required to join the room %1.
da: En adgangskode kræves for at deltage i rum %1.

en: Error trying to join %1: nickname %2 is already in use
da: Fejl under forsøg på at deltage i %1: Kaldenavnet %2 er allerede i brug

en: Provide your nickname
da: Angiv dit kaldenavn

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
da: Du kan ikke deltage i rummet %1 da du er blevet bandlyst

en: Jabber Group Chat
da: Jabber-gruppechat

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
da: Du kan ikke deltage i rummet %1 da maks. antal brugere er nået

en: No reason given by the server
da: Ingen årsag oplyst af serveren

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
da: Der opstod en fejl under behandling af din anmodning om gruppechat %1. (Årsag: %2. Kode %3)

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
da: En fejl opstod under forsøg på at fjerne kontoen:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
da: Afregistrering af Jabber-konto

en: You cannot see each others' status.
da: I kan ikke se hinandens status.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
da: Du kan se status for denne kontakt, men han/hun kan ikke se din.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
da: Denne kontakt kan se din status, men du kan ikke se hans/hendes.

en: You can see each others' status.
da: I kan se hinandens status.

en: Client
da: Klient

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Message
da: Besked

en: Downloading of Jabber contact photo failed.
da: Download af Jabber-kontakts foto mislykkedes.

en: Groupchat bookmark
da: Gruppechat-bogmærke

en: Authorization
da: Godkendelse

en: (Re)send Authorization To
da: (Gen)send godkendelse til

en: (Re)request Authorization From
da: (Gen)anmod godkendelse fra

en: Remove Authorization From
da: Fjern godkendelse fra

en: Set Availability
da: Sæt tilgængelighed

en: Free to Chat
da: Fri til at chatte

en: Away
da: Borte

en: Extended Away
da: Udvidet "Borte"

en: Do Not Disturb
da: Vil ikke forstyrres

en: Invisible
da: Usynlig

en: Select Resource
da: Vælg ressource

en: Automatic (best/default resource)
da: Automatisk (bedste/standard- ressource)

en: Voice call
da: Stemmeopkald

en: The original message is: <i>" %1 "</i><br />
da: Den oprindelige besked er: <i>" %1 "</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press ok<br />If you want to decline, press cancel</qt>
da: <qt><i>%1</i> har inviteret dig til at deltage i konferencen <b>%2</b><br />%3<br />Hvis du vil acceptere og deltage skal du blot <b>angive dit kaldenavn</b> og trykke på O.k.<br />Tryk på "Annullér" hvis du ikke vil</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
da: Inviteret til en konference - Jabber-plugin

en: Message has been displayed
da: Beskeden blev vist

en: Message has been delivered
da: Beskeden er afleveret

en: Message stored on the server, contact offline
da: Beskeden er lagret på serveren - kontakten er offline

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
da: %1 har afsluttet sin deltagelse i denne chat-session.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
da: Din meddelelse kunne ikke afleveres: "%1". Årsag: "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
da: Vil du også fjerne godkendelse af brugeren %1 til at se din status?

en: Kopete File Transfer
da: Kopete filoverførsel

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
da: Du har forvalgt en ressource for kontakten %1, men du har stadig åbne chat-vinduer for denne kontakt. Den forvalgte ressource bliver kun anvendt i nyåbnede chat-vinduer.

en: Jabber Resource Selector
da: Jabber ressourcevælger

en: Change nickname
da: Skift kaldenavn

en: Change nickname - Jabber Plugin
da: Skift kaldenavn - Jabber-plugin

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
da: Angiv det nye kaldenavn du vil have i rummet <i>%1</i>

en: Choose Account
da: Vælg konto

en: Choose an account to handle the URL %1
da: Vælg en konto til at håndtere denne URL: %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
da: Vil du føje "%1" til din liste over kontakter?

en: Add
da: Tilføj

en: Do Not Add
da: Tilføj ikke

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
da: Vil du fjerne "%1" fra din liste over kontakter?

en: Remove
da: Fjern

en: Do Not Remove
da: Fjern ikke

en: Please enter your nickname for the room %1
da: Angiv dit kaldenavn for rum %1

en: You have been invited to %1
da: Du er blevet inviteret til %1

en: Cannot load icon<br>Program cannot continue
da: Kan ikke indlæse ikon<br>Programmet kan ikke fortsætte

en: Cannot load button image %1<br>Program cannot continue
da: Kan ikke indlæse knappens billede %1<br>Programmet kan ikke fortsætte

en: Play over Jabber
da: Spil via Jabber

en: Play KsirK over the Jabber Network
da: Spil KsirK over Jabber-netværket

en: Allow to connect to a KsirK Jabber Multi User Gaming Room to create new games or to join present games
da: Tillad at forbinde til et KsirK Jabber-spillerum for at oprette nye spil eller deltage i eksisterende spil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbNewSocketGame)
en: New Standard TCP/IP Network Game
da: Nyt standard TCP/IP-netværksspil

en: New TCP/IP
da: Ny TCP/IP

en: Create a new standard TCP/IP network game
da: Opret et nyt standard TCP/IP-netværksspil

en: Join a Standard TCP/IP Network Game
da: Deltag i et standard TCP/IP-netværksspil

en: Join TCP/IP
da: Deltag i TCP/IP

en: Join a standard TCP/IP network game
da: Deltag i et standard TCP/IP-netværksspil

en: Display the Current Player's Goal
da: Vis den aktuelle spillers mission

en: Display the current player's goal
da: Vis den aktuelle spillers mission

en: Contextual Help
da: Kontekst-hjælp

en: Lets the next player play
da: Lader den næste spiller spille

en: Finish moves
da: Færdiggør træk

en: Finish moving the current sprites
da: Færdiggør flytning af disse figurer

en: World definition file not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
da: Filen for definition af verden ikke fundet - tjek din installation<br>Programmet kan ikke fortsætte

en: <font color="red">%1 conquered %2 from %3</font>
da: <font color="red">%1 erobrede %2 fra %3</font>

en: %1, you are defeated! Bye, bye...
da: %1, du blev slået! På gensyn...

en: %1: it is up to you again
da: %1, det er op til dig igen

en: %1 won!
da: %1 vandt!

en: <big><b>%1</b>, you won!</big>
da: <big><b>%1</b>, du vandt!</big>

en: <br>Winner's goal was stated like this:<br><i>%1</i><br><br>Do you want to play again?
da: <br>Vinderens mission var fremsat således:<br><i>%1</i><br><br>Vil du spille igen?

en: <br>You conquered all the world!
da: <br>Du erobrede hele verden!

en: <br>He conquered all the world!
da: <br>Han erobrede hele verden!

en: Do you want to quit the game?
da: Vil du afslutte spillet?

en: Before you quit, do you want to save your game?
da: Vil du gemme dit spil, før du afslutter?

en: KsirK - Load Game
da: KsirK - indlæs spil

en: Waiting for the connection of %1 network players.
da: Venter på tilslutning af %1 netværksspillere.

en: <font color="red">%2</font> attacks you from <font color="red">%3</font> with 1 army!<br> How do you want to defend <font color="blue">%4</font>? | <font color="red">%2</font> attacks you from <font color="red">%3</font> with %1 armies!<br> How do you want to defend <font color="blue">%4</font>?
da[0]: <font color="red">%2</font> angriber dig fra <font color="red">%3</font> med 1 hær!<br> Hvordan vil du forsvare <font color="blue">%4</font>?
da[1]: <font color="red">%2</font> angriber dig fra <font color="red">%3</font> med %1 hære!<br> Hvordan vil du forsvare <font color="blue">%4</font>?

en: Defend 1
da: Forsvar 1

en: Defend 2
da: Forsvar 2

en: Defend-Auto
da: Auto-forsvar

en: Waiting for %1 players to connect
da: Venter på at %1 spillere tilslutter

en: There is no country here!
da: Der er intet land her

en: You are not the owner of the first country: %1!
da: Du er ikke ejer af det første land: %1!

en: You are not the owner of the second country: %1!
da: Du er ikke ejer af det andet land: %1!

en: You are trying to move armies from %1 to itself!
da: Du forsøger at flytte hære fra %1 til sig selv!

en: %1 is not a neighbour of %2!
da: %1 er ikke nabo til %2!

en: Moving armies from %1 to %2.
da: Flytter hære fra %1 til %2.

en: You are the owner of the second country: %1!
da: Du er ejer af det andet land: %1!

en: Ready to fight!
da: Klar til kamp!

en: <font color="orange">No country here!</font>
da: <font color="orange">Intet land her!</font>

en: <font color="orange">You are not the owner of %1!</font>
da: <font color="orange">Du er ikke ejer af %1!</font>

en: <font color="orange">There is only %1 armies in %2!</font>
da: <font color="orange">Der er kun %1 hære i %2!</font>

en: %1, you defend with the only army you have in %2.
da: %1, du forsvarer med den eneste hær du har i %2.

en: Exchange armies again or continue?
da: Byt hære igen eller fortsæt?

en: You must distribute
    all your armies
da: Du skal distribuere
    alle dine hære

en: Battle ongoing.
da: Slaget er i gang.

en: %1, it is up to you.
da: %1, det er op til dig.

en: Do you really want to end your current game and start a new one?
da: Vil du virkelig afslutte dit nuværende spil og starte et nyt?

en: <b>KsirK quick Introduction</b>
da: <b>KsirK hurtig introduktion</b>

en: Attacks and moves are issued through drag & drop between neighbour countries.
da: Angreb og bevægelser foretages med "træk og slip" mellem to nabolande.

en: Start a new game or join a network game with the menu or the toolbar...
da: Start et nyt spil eller deltag i et netværksspil via menuen eller værktøjslinjen...

en: and then let the system guide you through messages and tooltips appearing on buttons when hovering above them. You can disable bubble help in the options window.
da: og lad systemet guide dig igennem beskeder og værktøjstips, der fremkommer, når du bevæger dig hen over dem. Du kan deaktivere boblehjælpen i indstillingsvinduet.

en: Don't show messages anymore
da: Vis ikke beskeder mere

en: %2 belongs to %3. 1 army. | %2 belongs to %3. %1 armies.
da[0]: %2 tilhører %3. 1 hær.
da[1]: %2 tilhører %3. %1 hære.

en: Cannot save when waiting for a defense.
da: Kan ikke gemme mens der ventes på et forsvar.

en: KsirK - Save Game
da: KsirK - gem spil

en: %1 exists.
    Do you really want to overwrite it?
da: %1 findes.
    Vil du virkelig overskrive det?

en: Overwrite file?
da: Overskriv fil?

en: Saving canceled
da: Gemning annulleret

en: Game saved to %1
da: Spil er gemt til %1

en: Only game master can save the game in network playing.
da: Kun spilmesteren kan gemme spil i netværksspil.

en: Attack by drag & drop between countries<br>Move armies the same way (last action of a turn).
da: Angrib med "træk og slip" mellem lande<br>Flyt hære samme vej (sidste handling i en tur).

en: <b>Nationality:</b>
da: <b>Nationalitet:</b>

en: <b>Continent:</b> %1
da: <b>Kontinent:</b> %1

en: <b>Country:</b> %1
da: <b>Land:</b> %1

en: <b>Owner:</b> %1
da: <b>Ejer:</b> %1

en: <b><u>Country details</u></b>
da: <b><u>Lands detaljer</u></b>

en: <i>Fighting in progress...</i>
da: <i>Kampen er i gang...</i>

en: <font color="red">Attack</font> with 1 army.<br> | <font color="red">Attack</font> with %1 armies.<br>
da[0]: <font color="red">Angrib</font> med 1 hær.<br>
da[1]: <font color="red">Angrib</font> med %1 hære.<br>

en: <font color="blue">Defend</font> with 1 army.<br> | <font color="blue">Defend</font> with %1 armies.<br>
da[0]: <font color="blue">Forsvar</font> med 1 hær.<br>
da[1]: <font color="blue">Forsvar</font> med %1 hære.<br>

en: Stop Auto-Attack
da: Stop auto-angreb

en: Stop Auto-Defense
da: Stop auto-forsvar

en: Valid
da: Gyldig

en: Recycle
da: Genbrug

en: Done
da: Udført

en: %1 army to place | %1 armies to place
da[0]: %1 hær at placere
da[1]: %1 hære at placere

en: <u><b>Change some<br>placements?</b></u>
da: <u><b>Ændr nogle<br>placeringer?</b></u>

en: 1 army to place | %1 armies to place
da[0]: 1 hær at placere
da[1]: %1 hære at placere

en: <b>Armies:</b> %1
da: <b>Hære:</b> %1

en: <font color="red">lost armies: %1</font>
da: <font color="red">mistede hære: %1</font>

en: <font color="blue">lost armies: %1</font>
da: <font color="blue">mistede hære: %1</font>

en: Preferences
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: label, entry (spritesSpeed), group (General)
en: The sprites speed: slow, normal, quick, immediate
da: Figurernes hastighed: langsom, normal, hurtig, lynsnar

note: i18n: ectx: label, entry (soundEnabled), group (General)
en: If true, sounds are played; they are not otherwise.
da: Hvis sand: Lyde afspilles - ellers ikke.

note: i18n: ectx: label, entry (helpEnabled), group (General)
en: If true, help is displayed; they are not otherwise.
da: Hvis sand: Hjælp vises - ellers ikke.

note: i18n: ectx: label, entry (showArmiesNumbers), group (General)
en: If true, the number of armies is displayed on each country.
da: Hvis sand: Vises antallet af hære på hvert land.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
da: Det grafiske tema der skal bruges.

note: i18n: ectx: label, entry (jabberId), group (General)
en: The last used Jabber Id.
da: Det sidst brugte jabber-ID.

note: i18n: ectx: label, entry (jabberPassword), group (General)
en: The password of the last used Jabber Id.
da: Adgangskoden for det sidst brugte jabber-ID.

note: i18n: ectx: label, entry (roomJid), group (General)
en: The last used Jabber groupchat room.
da: Det sidst brugte Jabber gruppechat-rum.

note: i18n: ectx: label, entry (roomPassword), group (General)
en: The password for last used Jabber groupchat room.
da: Adgangskoden for det sidst brugte Jabber gruppechat-rum.

note: i18n: ectx: label, entry (nickname), group (General)
en: The nickname used in the last used Jabber groupchat room.
da: Kaldenavnet anvendt i det sidst brugte Jabber gruppechat-rum.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: For help and user manual, please see
    the KsirK web site.
da: Se hjælp og brugermanual på
    KsirKs hjemmeside.

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Michal Golunski (Polish translation)
da: Michal Golunski (polsk oversættelse)

en: French students of the 'IUP ISI 2007-2008':
da: Franske studenter fra "IUP ISI 2007-2008":

en: file to open
da: fil der skal åbnes

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbNewGame)
en: New Local Game
da: Nyt lokalt spil

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbJabberGame)
en: Play KsirK over Jabber Network
da: Spil KsirK over Jabber-netværk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbJoin)
en: Join Standard TCP/IP Network Game
da: Deltag i et standard TCP/IP-netværksspil

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbLoad)
en: Load
da: Indlæs

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pbQuit)
en: Quit
da: Afslut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KsirkPreferencesWidget)
en: KsirK Preferences
da: KsirK-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, soundEnabled)
en: Sound enabled
da: Lyd aktiveret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sprites speed (slow, normal, rapid, immediate)
da: Figurernes hastighed (langsom, normal, hurtig, lynsnar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, helpEnabled)
en: Show help
da: Vis hjælp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, armiesNumbers)
en: Show number of armies on countries
da: Vis antal hære på lande

en: Wrong save game format. Waited %1 and got %2!
da: Forkert format på gemt spil. Forventede %1 og fik %2!

en: KsirK - Cannot load!
da: KsirK - kan ikke indlæse!

en: Current player is: %1
da: Nuværende spiller er: %1

en: Skin file parsing error
da: Fejl i fortolkning af temafil

en: KsirK - Error
da: KsirK - fejl

en: Cannot find Max X for sprite: no background!
da: Kan ikke finde maks. X for figur: Ingen baggrund!

en: Cannot find Max Y for sprite: no background!
da: Kan ikke finde maks. Y for figur: Ingen baggrund!

en: Error - Unknown skin int data:
da: Fejl: Ukendt int-data for tema:

en: Error - Unknown skin string data:
da: Fejl: Ukendt string-data for tema:
