kdelibs4 - en to da translation catalogue (2167 entries)

en: Name
da: Navn

en: Host
da: Vært

en: i18n() takes at least one argument
da: i18n() skal mindst have ét argument

en: i18nc() takes at least two arguments
da: i18nc() kræver mindst to argumenter

en: i18np() takes at least two arguments
da: i18np() kræver mindst to argumenter

en: i18ncp() takes at least three arguments
da: i18ncp() kræver mindst tre argumenter

en: System Default (currently: %1)
da: Systemstandard (Aktuelt: %1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EditorChooser)
en: Editor Chooser
da: Editorvælger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please choose the default text editing component that you wish to use in this application. If you choose <B>System Default</B>, the application will honor your changes in the System Settings. All other choices will override that setting.
da: Vælg venligst den tekstredigeringskomponent som du ønsker at bruge som standard i dette program. Hvis du vælger <B>Systemstandard</B>, vil programmet benytte dine ændringer i Systemindstillinger. Alle andre valg vil tilsidesætte den indstilling.

en: The template needs information about you, which is stored in your address book.
    However, the required plugin could not be loaded.
    
    Please install the KDEPIM/Kontact package for your system.
da: Skabelonerne behøver information om dig, som er lagret i din adressebog.
    Det nødvendige plugin kunne dog ikke indlæses.
    
    Installér venligst KDEPIM-/Kontact-pakken til dit system.

en: Only local files are supported.
da: Kun lokale filer er understøttet.

en: Keep output results from scripts
da: Behold output-resultater fra scripts

en: Check whether config file itself requires updating
da: Undersøg om config-filen selv kræver opdatering

en: File to read update instructions from
da: Fil at læse opdateringsinstruktioner fra

en: KConf Update
da: KConf Opdatering

en: KDE Tool for updating user configuration files
da: KDE-værktøj for opdatering af brugerindstillingsfiler

en: &About
da: &Om

en: No information available.
    The supplied KAboutData object does not exist.
da: Ingen information tilgængelig.
    Det givne KAboutData-objekt findes ikke.

en: A&uthor
da: &Udvikler

en: A&uthors
da: &Udviklere

en: Please use <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> to report bugs.
da: Brug venligst <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> til at rapportere om fejl.

en: Please report bugs to <a href="mailto:%1">%2</a>.
da: Rapportér venligst fejl til <a href="mailto:%1">%2</a>.

en: &Thanks To
da: &Tak til

en: T&ranslation
da: O&versættelse

en: &License Agreement
da: &Licensaftale

en: Author
da: Forfatter

en: Email
da: E-mail

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Task
da: Opgave

en: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Using KDE %3</html>
da: <html><font size="5">%1</font><br/><b>version %2</b><br/>Bruger KDE %3</html>

en: Other Contributors:
da: Andre bidragydere:

en: (No logo available)
da: (Intet logo tilgængeligt)

en: About %1
da: Om %1

en: Undo: %1
da: Fortryd: %1

en: Redo: %1
da: Gendan: %1

en: &Undo
da: Fo&rtryd

en: &Redo
da: &Gendan

en: &Undo: %1
da: &Fortryd: %1

en: &Redo: %1
da: &Gendan: %1

en: Close
da: Luk

[ctx: Freeze the window geometry]
en: Freeze
da: Frys

[ctx: Dock this window]
en: Dock
da: Dok

en: Detach
da: Tag fra

en: Hide %1
da: Skjul %1

en: Show %1
da: Vis %1

en: Search Columns
da: Søg i kolonner

en: All Visible Columns
da: Alle synlige kolonner

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
da: Kolonne nr. %1

en: S&earch:
da: &Søg:

en: &Password:
da: &Adgangskode:

en: &Keep password
da: &Husk adgangskode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Verify:
da: &Verificér:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStrengthMeter)
en: Password strength meter:
da: Styrkemåling af adgangskode:

en: The password strength meter gives an indication of the security of the password you have entered.  To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols, such as #, as well as letters.
da: Styrkemåling af adgangskode giver en indikation af sikkerheden af den adgangskode du har indtastet. For at forbedre styrken af adgangskoden kan du prøve:
     - at bruge en længere adgangskode;
     - at bruge en blanding af små og store bogstaver;
     - at bruge tal eller symboler, såsom #, sammen med bogstaver.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, labelMatch)
en: Passwords do not match
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: You entered two different passwords. Please try again.
da: Du indtastede to forskellige adgangskoder. Prøv igen.

en: The password you have entered has a low strength. To improve the strength of the password, try:
     - using a longer password;
     - using a mixture of upper- and lower-case letters;
     - using numbers or symbols as well as letters.
    
    Would you like to use this password anyway?
da: Adangskoden du har indtastet har lav styrke. For at forbedre styrken af adgangskoden kan du prøve:
     - at bruge en længere adgangskode;
     - at bruge en blanding af små og store bogstaver;
     - at bruge tal eller symboler, såsom #, sammen med bogstaver.
    
    Vil du gerne bruge adgangskoden alligevel?

en: Low Password Strength
da: Lav adgangskodestyrke

en: Password Input
da: Adgangskodeinput

en: Password is empty
da: Adgangskoden er tom

en: Password must be at least 1 character long | Password must be at least %1 characters long
da[0]: Adgangskoden skal være mindst 1 tegn lang
da[1]: Adgangskoden skal være mindst %1 tegn lang

en: Passwords match
da: Adgangskoderne matcher

[ctx: @option:check]
en: Do Spellchecking
da: Udfør stavekontrol

[ctx: @option:check]
en: Create &root/affix combinations not in dictionary
da: Opret &rod/endelse-kombinationer som ikke er i ordbogen

[ctx: @option:check]
en: Consider run-together &words as spelling errors
da: Betragt sammensatte &ord som stavefejl

[ctx: @label:listbox]
en: &Dictionary:
da: &Ordbog:

[ctx: @label:listbox]
en: &Encoding:
da: &Tegnsæt:

[ctx: @label:listbox]
en: &Client:
da: &Klient:

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hebrew
da: Hebraisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Turkish
da: Tyrkisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: English
da: Engelsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Spanish
da: Spansk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Danish
da: Dansk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German
da: Tysk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: German (new spelling)
da: Tysk (ny stavning)

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Brazilian Portuguese
da: Brasiliansk portugisisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Portuguese
da: Portugisisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Norwegian
da: Norsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Polish
da: Polsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Russian
da: Russisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovenian
da: Slovensk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Slovak
da: Slovakisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Czech
da: Tjekkisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swedish
da: Svensk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Swiss German
da: Schweizertysk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Ukrainian
da: Ukrainsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Lithuanian
da: Litauisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: French
da: Fransk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Belarusian
da: Hviderussisk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Hungarian
da: Ungarsk

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ISpell</application> Default
da: <application>ISpell</application> standard

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name, %2 file name]
en: Default - %1 [%2]
da: Standard - %1 [%2]

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>ASpell</application> Default
da: <application>ASpell</application> standard

[ctx: @item Spelling dictionary: %1 dictionary name]
en: Default - %1
da: Standard - %1

[ctx: @item Spelling dictionary]
en: <application>Hunspell</application> Default
da: <application>Hunspell</application> standard

en: You have to restart the dialog for changes to take effect
da: Du skal genstarte dialogen for at ændringerne skal få virkning

en: Spell Checker
da: Stavekontrol

en: Check Spelling
da: Tjek stavning

en: &Finished
da: &Færdig

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <qt><p>This word was considered to be an "unknown word" because it does not match any entry in the dictionary currently in use. It may also be a word in a foreign language.</p>
    <p>If the word is not misspelled, you may add it to the dictionary by clicking <b>Add to Dictionary</b>. If you do not want to add the unknown word to the dictionary, but you want to leave it unchanged, click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b>.</p>
    <p>However, if the word is misspelled, you can try to find the correct replacement in the list below. If you cannot find a replacement there, you may type it in the text box below, and click <b>Replace</b> or <b>Replace All</b>.</p>
    </qt>
da: <qt><p>Dette ord blev opfattet som et "ukendt ord" fordi det ikke matcher nogen indgang i den ordbog du bruger. Det kan også være et ord fra et andet sprog.</p>
    <p>Hvis ordet ikke er stavet forkert, kan du tilføje det til ordbogen ved at klikke på <b>Tilføj til ordbog</b>.Hvis du ikke ønsker at tilføje det ukendte ord til ordbogen, men du ønsker at lade det være uændret, så klik på <b>Ignorér</b> eller <b>Ignorér alle</b>.</p>
    <p>Hvis ordet imidlertid er stavet forkert, kan du prøve at finde den rigtige erstatning på listen nedenfor. Hvis du ikke kan finde en erstatning der, kan du skrive den i tekstfeltet nedenfor, og klikke på <b>Erstat</b> eller <b>Erstat alle</b>.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Unknown word:
da: Ukendt ord:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: Unknown word
da: Ukendt ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_unknownWord)
en: <b>misspelled</b>
da: <b>forkert stavet</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_language)
en: <qt>
    <p>Select the language of the document you are proofing here.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Vælg sproget for det dokument du læser korrektur på her.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Language:
da: S&prog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: Text excerpt showing the unknown word in its context.
da: Tekstuddrag viser det ukendte ord i sin sammenhæng.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: <qt>
    <p>Here you can see a text excerpt showing the unknown word in its context. If this information is not sufficient to choose the best replacement for the unknown word, you can click on the document you are proofing, read a larger part of the text and then return here to continue proofing.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Her kan du se et tekstuddrag der viser det ukendte ord i sin sammenhæng. Hvis denne information ikke er tilstrækkelig til at vælge den bedste erstatning for det ukendte ord, kan du klikke på det dokument du læser korrektur på, læse en større del af teksten og så vende tilbage hertil for at fortsætte korrekturlæsningen.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_contextLabel)
en: ... the <b>misspelled</b> word shown in context ...
da: ... det <b>forkert stavede</b> ord vist i sammenhæng ...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: <qt>
    <p>The unknown word was detected and considered unknown because it is not included in the dictionary.<br>
    Click here if you consider the unknown word not to be misspelled, and you want to avoid wrongly detecting it again in the future. If you want to let it remain as is, but not add it to the dictionary, then click <b>Ignore</b> or <b>Ignore All</b> instead.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Det ukendte ord blev detekteret og opfattet som ukendt fordi det ikke er inkluderet i ordbogen.<br>
    Klik her hvis du mener det ukendte ord ikke er stavet forkert og du ønsker at undgå, at detektere det forkert igen engang i fremtiden. Hvis du ønsker at lade det forblive som det er, men ikke at tilføje det til ordbogen, så klik på <b>Ignorér</b> eller <b>Ignorér alle</b> i stedet for.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addBtn)
en: << Add to Dictionary
da: << Tilføj til ordbog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace all occurrences of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Klik her for at erstatte alle forekomster af den ukendte tekst med teksten i redigeringsfeltet ovenfor (til venstre).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceAllBtn)
en: R&eplace All
da: &Erstat alle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggestion List
da: Forslagsliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListView, m_suggestions)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should check if the correction for it is available and if it is, click on it. If none of the words in this list is a good replacement you may type the correct word in the edit box above.</p>
    <p>To correct this word click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Hvis det ukendte ord er stavet forkert, skulle du tjekke om rettelse for det er tilstede og klikke på det hvis det er. Hvis ingen af ordene på denne liste er en god erstatning kan du skrive det rigtige ord i redigeringsfeltet ovenfor.</p>
    <p>For at rette ordet klikkes på <b>Erstat</b> hvis du kun ønsker at rette denne forekomst eller <b>Erstat alle</b> hvis du vil rette alle forekomster.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, m_suggestions) i18n: ectx: property (text), widget (QListView, m_suggestions)
en: Suggested Words
da: Foreslåede ord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to replace this occurrence of the unknown text with the text in the edit box above (to the left).</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Klik her for at erstatte denne forekomst af den ukendte tekst med teksten i redigeringsfeltet ovenfor (i venstre side).</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_replaceBtn)
en: &Replace
da: &Erstat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_replacement)
en: <qt>
    <p>If the unknown word is misspelled, you should type the correction for your misspelled word here or select it from the list below.</p>
    <p>You can then click <b>Replace</b> if you want to correct only this occurrence of the word or <b>Replace All</b> if you want to correct all occurrences.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Hvis det ukendte ord er stavet forkert, kan du skrive rettelsen her for det forkert stavede ord eller vælge det på listen nedenfor.</p>
    <p>Du kan så klikke på <b>Erstat</b> hvis du ønsker kun at rette denne forekomst af ordet eller <b>Erstat alle</b> hvis du vil rette alle forekomster.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Replace &with:
da: Erstat &med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: <qt>
    <p>Click here to let this occurrence of the unknown word remain as is.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Klik her for at lade denne forekomst af det ukendte ord forblive som den er.</p>
    <p>Denne handling er nyttig når ordet er et navn, en forkortelse, et udenlandsk ord eller et vilkårligt andet ord du ønsker at bruge uden at tilføje det til ordbogen.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipBtn)
en: &Ignore
da: &Ignorér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipAllBtn) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: <qt>
    <p>Click here to let all occurrences of the unknown word remain as they are.</p>
    <p>This action is useful when the word is a name, an acronym, a foreign word or any other unknown word that you want to use but not add to the dictionary.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Klik her for at lade alle forekomster af de ukendte ord forblive som de er.</p>
    <p>Denne handling er nyttig når ordet er et navn, en forkortelse, et udenlandsk ord eller et vilkårligt andet ord du ønsker at bruge uden at tilføje det til ordbogen.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipAllBtn)
en: I&gnore All
da: I&gnorér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_suggestBtn)
en: S&uggest
da: &Forslag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_language)
en: Language Selection
da: Sprogvalg

en: As-you-type spell checking enabled.
da: Mens-du-skriver stavekontrol aktiveret.

en: As-you-type spell checking disabled.
da: Mens-du-skriver stavekontrol deaktiveret.

en: Incremental Spellcheck
da: Inkrementel stavekontrol

en: Too many misspelled words. As-you-type spell checking disabled.
da: For mange forkert stavede ord. Mens-du-skriver stavekontrol deaktiveret.

en: Check Spelling...
da: Tjek stavning...

en: Auto Spell Check
da: Auto-stavekontrol

en: Allow Tabulations
da: Tillad tabuleringer

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: &Back
da: Til&bage

[ctx: Opposite to Back]
en: &Next
da: &Næste

en: Unknown View
da: Ukendt visning

en: A command-line application that can be used to run KUnitTest modules.
da: Et kommandolinjeprogram som kan bruges til at køre Kunittest-moduler.

en: Only run modules whose filenames match the regexp.
da: Kør kun moduler hvis filnavne matcher det regulære udtryk.

en: Only run tests modules which are found in the folder. Use the query option to select modules.
da: Kør kun testmoduler som findes i mappen. Brug flaget query til at vælge moduler.

en: Disables debug capturing. You typically use this option when you use the GUI.
da: Deaktiverer indfangning af fejl. Du bruger typisk dette tilvalg når du bruger GUI.

en: KUnitTest ModRunner
da: Kørsel af Kunittest-moduler

en: DBus Backend error: connection to helper failed. %1
da: Fejl i D-Bus-backend: Forbindelse til hjælper mislykkedes. %1

en: DBus Backend error: could not contact the helper. Connection error: %1. Message error: %2
da: Fejl i D-Bus-backend: Kunne ikke kontakte hjælper. Forbindelsesfejl: %1. Fejlmeddelelse: %2

en: DBus Backend error: received corrupt data from helper %1 %2
da: Fejl i D-Bus-backend: Modtog defekt data fra hjælper %1 %2

en: Please contact your system administrator.
da: Kontakt venligst din systemadministrator.

en: Configuration file "%1" not writable.
da: Indstillingsfilen "%1" er ikke skrivbar.

en: No target filename has been given.
da: Intet målfilnavn er angivet.

en: Already opened.
da: Allerede åben.

en: Insufficient permissions in target directory.
da: Utilstrækkelige rettigheder i målmappe.

en: Unable to open temporary file. Error was: %1.
da: Kan ikke åbne midlertidig fil. Fejlen var: %1.

en: Synchronization to disk failed
da: Synkronisering til disk mislykkedes

en: Error during rename.
da: Fejl under omdøb.

en: A little program to output installation paths
da: Et lille program til at vise installationsstier

en: Left for legacy support
da: Overladt til legacy-support

en: Compiled in prefix for KDE libraries
da: Kompilerede prefix ind for KDE-biblioteker

en: Compiled in exec_prefix for KDE libraries
da: Kompilerede exec_prefix ind for KDE-biblioteker

en: Compiled in library path suffix
da: Kompilerede biblioteksstiendelse ind

en: Prefix in $HOME used to write files
da: Præfix i $HOME brugt til skrive filer

en: Compiled in version string for KDE libraries
da: Kompilerede versionsstreng ind for KDE-biblioteker

en: Available KDE resource types
da: Tilgængelige typer af KDE-ressourcer

en: Search path for resource type
da: Søgesti for ressourcetype

en: Find filename inside the resource type given to --path
da: Find filnavn i ressourcetypen angivet til --path

en: User path: desktop|autostart|document
da: Brugersti: desktop|autostart|document

en: Prefix to install resource files to
da: Præfix at installere ressourcefiler til

en: Installation prefix for Qt
da: Installationspræfiks for Qt

en: Location of installed Qt binaries
da: Placering af installerede binære filer til Qt

en: Location of installed Qt libraries
da: Placering af installerede biblioteker til Qt

en: Location of installed Qt plugins
da: Placering af installerede plugins til Qt

en: Applications menu (.desktop files)
da: Programmenu (.desktop-filer)

en: Autostart directories
da: Autostart-mapper

en: Cached information (e.g. favicons, web-pages)
da: Cachet information (f.eks. favicons, netsider)

en: CGIs to run from kdehelp
da: CGI'er at køre fra kdehelp

en: Configuration files
da: Indstillingsfiler

en: Where applications store data
da: Hvor programmer opbevarer data

en: Emoticons
da: Smileys

en: Executables in $prefix/bin
da: Kørbare programmer i $prefix/bin

en: HTML documentation
da: HTML-dokumentation

en: Icons
da: Ikoner

en: Configuration description files
da: Beskrivelsesfiler for indstilling

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Translation files for KLocale
da: Oversættelsesfiler  for KLocale

en: Mime types
da: Mimetyper

en: Loadable modules
da: Indlæselige moduler

en: Legacy pixmaps
da: Legacy-pixmaps

en: Qt plugins
da: Qt-plugin

en: Services
da: Tjenester

en: Service types
da: Tjenestetyper

en: Application sounds
da: Programlyde

en: Templates
da: Skabeloner

en: Wallpapers
da: Baggrundsbilleder

en: XDG Application menu (.desktop files)
da: XDG-programmenu (.desktop-filer)

en: XDG Menu descriptions (.directory files)
da: XDG menubeskrivelser (.directory-filer)

en: XDG Icons
da: XDG-ikoner

en: XDG Mime Types
da: XDG-mimetyper

en: XDG Menu layout (.menu files)
da: XDG menulayout (.menu-filer)

en: XDG autostart directory
da: XDG autostart-mappe

en: Temporary files (specific for both current host and current user)
da: Midlertidige filer (specifikt både for denne vært og denne bruger)

en: UNIX Sockets (specific for both current host and current user)
da: UNIX-sokler (specifikt for både denne vært og denne bruger)

en: %1 - unknown type
da: %1 - ukendt type

en: %1 - unknown type of userpath
da: %1 - ukendt type brugersti

en: No licensing terms for this program have been specified.
    Please check the documentation or the source for any
    licensing terms.
da: Der er ikke angivet licensbetingelser for dette program.
    Tjek venligst dokumentationen eller kilden for
    licensbetingelser.

en: This program is distributed under the terms of the %1.
da: Dette program distribueres under betingelserne i %1.

[ctx: @item license]
en: Custom
da: Tilpasset

[ctx: @item license]
en: Not specified
da: Ikke angivet

[ctx: replace this with information about your translation team]
en: <p>KDE is translated into many languages thanks to the work of the translation teams all over the world.</p><p>For more information on KDE internationalization visit <a href="http://l10n.kde.org">http://l10n.kde.org</a></p>
da: <p>KDE er oversat til mange sprog takket være oversættelsesholdenes arbejde verden over.</p> <p>Har du kommentarer eller forslag til forbedringer angående den danske oversættelse af KDE, er du velkommen til at kontakte ovenstående.</p> <p>Se også <a href="http://www.dansk-gruppen.dk">http://dansk-gruppen.dk</a></p>

en: Use the X-server display 'displayname'
da: Brug X-server-displayet "displayname"

en: Use the QWS display 'displayname'
da: Brug QWS-displayet "displayname"

en: Restore the application for the given 'sessionId'
da: Genskab programmet for det angivne "sessions-id"

en: Causes the application to install a private color
    map on an 8-bit display
da: Får programmet til at installere et privat
    farvekort på en 8-bit-skærm

en: Limits the number of colors allocated in the color
    cube on an 8-bit display, if the application is
    using the QApplication::ManyColor color
    specification
da: Begrænser antallet af farver der afsættes i farvekuben
    på en 8-bit-skærm hvis programmet bruger
    QApplication::ManyColor-
    farvespecifikationen

en: tells Qt to never grab the mouse or the keyboard
da: beder Qt om aldrig at tage musen eller tastaturet

en: running under a debugger can cause an implicit
    -nograb, use -dograb to override
da: hvis det køres under en fejlsøger, kan det forårsage en implicit
     -nograb. Brug -dograb for at negligere

en: switches to synchronous mode for debugging
da: skifter til synkrontilstand for fejlsøgning

en: defines the application font
da: definerer programmets skrifttype

en: sets the default background color and an
    application palette (light and dark shades are
    calculated)
da: sætter standardbaggrundsfarve og en
    programpalet (lyse og mørke toner
    beregnes)

en: sets the default foreground color
da: sætter standardforgrundsfarve

en: sets the default button color
da: sætter standardknapfarve

en: sets the application name
da: sætter programmets navn

en: sets the application title (caption)
da: sætter programmets titel (påskrift)

en: load the testability framework
da: indlæs testbarheds-frameworket

en: forces the application to use a TrueColor visual on
    an 8-bit display
da: tvinger programmet til at bruge TrueColor-fremstilling på
    en 8-bit-skærm

en: sets XIM (X Input Method) input style. Possible
    values are onthespot, overthespot, offthespot and
    root
da: sætter XIM (X Input Method) inddatastil. Mulige
    værdier er onthespot, overthespot, offthespot og
    root

en: set XIM server
da: sæt XIM-server

en: disable XIM
da: Deaktivér XIM

en: forces the application to run as QWS Server
da: tvinger programmet til at køre som QWS-server

en: mirrors the whole layout of widgets
da: spejler hele udlægningen af kontroller

en: applies the Qt stylesheet to the application widgets
da: anvender Qt-stylesheet på programkontrollerne

en: use a different graphics system instead of the default one, options are raster and opengl (experimental)
da: brug et andet grafiksystem end standarden, valgmulighederne er raster og opengl (eksperimentelt)

en: QML JS debugger information. Application must be
    built with -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for the debugger to be
    enabled
da: QML JS-fejlsøgningsinformation. Programmet skal være
    bygget med -DQT_DECLARATIVE_DEBUG for at fejlsøgeren er
    aktiveret

en: Use 'caption' as name in the titlebar
da: Brug "caption" som navn i titellinjen

en: Use 'icon' as the application icon
da: Brug "icon" som programikonet

en: Use alternative configuration file
da: Brug alternativ indstillingsfil

en: Disable crash handler, to get core dumps
da: Brug ikke sammenbrudshåndtering for at få coredumps

en: Waits for a WM_NET compatible windowmanager
da: Venter på en WM_NET-kompatibel vindueshåndtering

en: sets the application GUI style
da: sætter programmets GUI-stil

en: sets the client geometry of the main widget - see man X for the argument format (usually WidthxHeight+XPos+YPos)
da: sætter klientgeometrien for hovedkontrollen - se man X for argumentformatet (normalt BreddexHøjde+XPos+YPos)

en: KDE Application
da: KDE-program

en: Unknown option '%1'.
da: Ukendt tilvalg "%1".

[ctx: @info:shell %1 is cmdoption name]
en: '%1' missing.
da: "%1" mangler.

[ctx: @info:shell message on appcmd --version; do not translate 'Development Platform'%3 application name, other %n version strings]
en: Qt: %1
    KDE Development Platform: %2
    %3: %4
da: Qt: %1
    KDE Udviklingsplatform: %2
    %3: %4

[ctx: the 2nd argument is a list of name+address, one on each line]
en: %1 was written by
    %2
da: %1 blev skrevet af
    %2

en: This application was written by somebody who wants to remain anonymous.
da: Dette program blev skrevet af en som ønsker at forblive anonym.

en: Please use http://bugs.kde.org to report bugs.
da: Brug venligst http://bugs.kde.org til at rapportere om fejl.

en: Please report bugs to %1.
da: Rapportér venligst fejl til %1.

en: Unexpected argument '%1'.
da: Uventet argument "%1".

en: Use --help to get a list of available command line options.
da: Brug --help for at få en liste over mulige kommandolinjetilvalg.

en: [options]
da: [tilvalg]

en: [%1-options]
da: [%1-tilvalg]

en: Usage: %1 %2
da: Brug: %1 %2

en: 
    Generic options:
da: 
    Generiske tilvalg:

en: Show help about options
da: Vis hjælp om tilvalg

en: Show %1 specific options
da: Vis %1 bestemte tilvalg

en: Show all options
da: Vis alle tilvalg

en: Show author information
da: Vis udviklerinformation

en: Show version information
da: Vis versionsinformation

en: Show license information
da: Vis licensinformation

en: End of options
da: Slut på tilvalg

en: 
    %1 options:
da: 
    %1 tilvalg:

en: 
    Options:
da: 
    Tilvalg:

en: 
    Arguments:
da: 
    Argumenter:

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
da: Filerne/URL'erne åbnet af programmet vil blive slettet efter brug

en: KDE-tempfile
da: KDE-tempfil

en: Function must be called from the main thread.
da: Funktion skal kaldes fra hovedtråden.

en: Error launching %1. Either KLauncher is not running anymore, or it failed to start the application.
da: Fejl ved start af %1. KLauncher kører enten ikke længere, eller kunne ikke starte programmet.

en: KLauncher could not be reached via D-Bus. Error when calling %1:
    %2
da: KLauncher kunne ikke nås med D-Bus. Fejl under kald af %1:
    %2

en: Could not launch the KDE Help Center:
    
    %1
da: Kunne ikke starte KDE's hjælpecenter:
    
    %1

en: Could not Launch Help Center
da: Kunne ikke starte hjælpecentret

en: Could not launch the mail client:
    
    %1
da: Kunne ikke starte e-mail-klienten:
    
    %1

en: Could not launch Mail Client
da: Kunne ikke starte e-mail-klient

note: i18n("Could not launch %1:\n\n%2", exe, error), i18n("Could not launch %1:\n\n%2", htmlApp->exec(), error),
en: Could not launch the browser:
    
    %1
da: Kunne ikke starte browseren:
    
    %1

en: Could not launch Browser
da: Kunne ikke starte webbrowser

en: Could not launch the terminal client:
    
    %1
da: Kunne ikke starte terminalklienten:
    
    %1

en: Could not launch Terminal Client
da: Kunne ikke starte terminalklient

[ctx: @item Text character set]
en: Western European
da: Vesteuropæisk

[ctx: @item Text character set]
en: Central European
da: Centraleuropæisk

[ctx: @item Text character set]
en: Baltic
da: Baltisk

[ctx: @item Text character set]
en: South-Eastern Europe
da: Sydøsteuropæisk

[ctx: @item Text character set]
en: Turkish
da: Tyrkisk

[ctx: @item Text character set]
en: Cyrillic
da: Kyrillisk

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Traditional
da: Traditionel kinesisk

[ctx: @item Text character set]
en: Chinese Simplified
da: Forenklet kinesisk

[ctx: @item Text character set]
en: Korean
da: Koreansk

[ctx: @item Text character set]
en: Japanese
da: Japansk

[ctx: @item Text character set]
en: Greek
da: Græsk

[ctx: @item Text character set]
en: Arabic
da: Arabisk

[ctx: @item Text character set]
en: Hebrew
da: Hebraisk

[ctx: @item Text character set]
en: Thai
da: Thailandsk

[ctx: @item Text character set]
en: Northern Saami
da: Nordsamisk

[ctx: @item Text character set]
en: Other
da: Andet

[ctx: @item]
en: Other encoding (%1)
da: Andet &tegnsæt (%1)

[ctx: @item Text character set]
en: Disabled
da: Deaktiveret

[ctx: @item Text character set]
en: Universal
da: Universel

[ctx: digit set]
en: Arabic-Indic
da: Arabisk-indisk

[ctx: digit set]
en: Eastern Arabic-Indic
da: Østlig arabisk-indisk

[ctx: digit set]
en: Kannada
da: Kannadisk

[ctx: digit set]
en: Khmer
da: Khmersk

[ctx: digit set]
en: Malayalam
da: Malayalisk

[ctx: digit set]
en: Thai
da: Thailandsk

[ctx: digit set]
en: Arabic
da: Arabisk

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 days]
en: %1 days
da: %1 dage

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 hours]
en: %1 hours
da: %1 timer

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 minutes]
en: %1 minutes
da: %1 minutter

[ctx: @item:intext %1 is a real number, e.g. 1.23 seconds]
en: %1 seconds
da: %1 sekunder

[ctx: @item:intext]
en: %1 millisecond | %1 milliseconds
da[0]: %1 millisekund
da[1]: %1 millisekunder

[ctx: @item:intext]
en: 1 day | %1 days
da[0]: 1 dag
da[1]: %1 dage

[ctx: @item:intext]
en: 1 hour | %1 hours
da[0]: 1 time
da[1]: %1 timer

[ctx: @item:intext]
en: 1 minute | %1 minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: %1 minutter

[ctx: @item:intext]
en: 1 second | %1 seconds
da[0]: 1 sekund
da[1]: %1 sekunder

[ctx: @item:intext days and hours. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
da: %1 og %2

[ctx: @item:intext hours and minutes. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
da: %1 og %2

[ctx: @item:intext minutes and seconds. This uses the previous item:intext messages. If this does not fit the grammar of your language please contact the i18n team to solve the problem]
en: %1 and %2
da: %1 og %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_rangesButton)
en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

[ctx: @warning/plain]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: WARNING: %1
da: ADVARSEL: %1

[ctx: @warning/rich]
note: i18n: KUIT pattern, see the comment to the first of these entries above.
en: <b>Warning</b>: %1
da: <b>Advarsel</b>: %1

[ctx: keyboard-key-name]
en: Backspace
da: Slet tilbage

[ctx: keyboard-key-name]
en: Control
da: Ctrl

[ctx: keyboard-key-name]
en: Down
da: Ned

[ctx: keyboard-key-name]
en: Left
da: Venstre

[ctx: keyboard-key-name]
en: Return
da: Retur

[ctx: keyboard-key-name]
en: Right
da: Højre

[ctx: keyboard-key-name]
en: Shift
da: Skift

[ctx: keyboard-key-name]
en: Space
da: Mellemrum

[ctx: keyboard-key-name]
en: Up
da: Op

en: no error
da: ingen fejl

en: requested family not supported for this host name
da: forespurgte familie ikke understøttet for dette værtsnavn

en: temporary failure in name resolution
da: midlertidig fejl i navneresolution

en: non-recoverable failure in name resolution
da: uoprettelig fejl i navneresolution

en: invalid flags
da: ugyldige flag

en: memory allocation failure
da: fejl under allokering af hukommelse

en: name or service not known
da: navn eller tjeneste ukendt

en: requested family not supported
da: forespurget familie ikke understøttet

en: requested service not supported for this socket type
da: forespurgte tjeneste ikke understøttet for denne sokkeltype

en: requested socket type not supported
da: forespurgte sokkeltype ikke understøttet

en: unknown error
da: ukendt fejl

[ctx: 1: the i18n'ed system error code, from errno]
en: system error: %1
da: systemfejl: %1

en: request was canceled
da: Forespørgsel blev annulleret

[ctx: 1: the unknown socket address family number]
en: Unknown family %1
da: Ukendt familie %1

[ctx: Socket error code NoError]
en: no error
da: ingen fejl

[ctx: Socket error code LookupFailure]
en: name lookup has failed
da: navneopslag mislykket

[ctx: Socket error code AddressInUse]
en: address already in use
da: adresse allerede i brug

[ctx: Socket error code AlreadyBound]
en: socket is already bound
da: sokkel er allerede bundet

[ctx: Socket error code AlreadyCreated]
en: socket is already created
da: sokkel er allerede oprettet

[ctx: Socket error code NotBound]
en: socket is not bound
da: sokkel er ikke bundet

[ctx: Socket error code NotCreated]
en: socket has not been created
da: sokkel er ikke oprettet

[ctx: Socket error code WouldBlock]
en: operation would block
da: operation ville blokere

[ctx: Socket error code ConnectionRefused]
en: connection actively refused
da: forbindelse aktivt nægtet

[ctx: Socket error code ConnectionTimedOut]
en: connection timed out
da: tidsudløb for forbindelse

[ctx: Socket error code InProgress]
en: operation is already in progress
da: operation er allerede i fremgang

[ctx: Socket error code NetFailure]
en: network failure occurred
da: netværksfejl opstod

[ctx: Socket error code NotSupported]
en: operation is not supported
da: operation er ikke understøttet

[ctx: Socket error code Timeout]
en: timed operation timed out
da: tidsmålt operation løb ud

[ctx: Socket error code UnknownError]
en: an unknown/unexpected error has happened
da: en ukendt/uventet fejl er sket

[ctx: Socket error code RemotelyDisconnected]
en: remote host closed connection
da: ekstern vært lukkede for forbindelsen

en: NEC SOCKS client
da: NEC SOCKS-klient

en: Dante SOCKS client
da: Dante SOCKS-klient

en: Specified socket path is invalid
da: Den angivne sokkelsti er ugyldig

en: The socket operation is not supported
da: Sokkeloperationen er ikke understøttet

en: Connection refused
da: Forbindelse afvist

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Connection timed out
da: Tidsudløb for forbindelse

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Could not set non-blocking mode
da: Kunne ikke sætte ikke-blokeringstilstand

en: Address is already in use
da: Adressen er allerede i brug

en: Path cannot be used
da: Stien kan ikke bruges

en: No such file or directory
da: Ingen sådan fil eller mappe

en: Not a directory
da: Ikke en mappe

en: Read-only filesystem
da: Skrivebeskyttet filsystem

en: Unknown socket error
da: Ukendt sokkelfejl

en: Operation not supported
da: operationen er ikke understøttet

en: Timed out trying to connect to remote host
da: Tidsudløb under forsøg på at forbinde til ekstern vært

[ctx: SSL error]
en: No error
da: Ingen fejl

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is invalid
da: Certifikatautoritetens certifikat er ugyldigt

[ctx: SSL error]
en: The certificate has expired
da: Certifikatet er udløbet

[ctx: SSL error]
en: The certificate is invalid
da: Certifikatet er ugyldigt

[ctx: SSL error]
en: The certificate is not signed by any trusted certificate authority
da: Certifikatet er ikke signeret af en betroet certifikatautoritet

[ctx: SSL error]
en: The certificate has been revoked
da: Certifikatet er blevet tilbagekaldt

[ctx: SSL error]
en: The certificate is unsuitable for this purpose
da: Certifikatet er uegnet til dette formål

[ctx: SSL error]
en: The root certificate authority's certificate is not trusted for this purpose
da: Rod-certifikatautoritetens certifikat er ikke betroet til dette formål

[ctx: SSL error]
en: The certificate authority's certificate is marked to reject this certificate's purpose
da: Certifikatautoritetens certifikat er markeret til at afvise dette certifikats formål

[ctx: SSL error]
en: The peer did not present any certificate
da: Modparten præsenterede ikke noget certifikat

[ctx: SSL error]
en: The certificate does not apply to the given host
da: Certifikatet gælder ikke for den givne vært

[ctx: SSL error]
en: The certificate cannot be verified for internal reasons
da: Certifikatet kan ikke verificeres af interne årsager

[ctx: SSL error]
en: The certificate chain is too long
da: Certifikatkæden er for lang

[ctx: SSL error]
en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: address family for nodename not supported
da: adressefamilie for knudenavn ikke understøttet

en: invalid value for 'ai_flags'
da: ugyldig værdi for "ai_flags"

en: 'ai_family' not supported
da: "ai_family" ikke understøttet

en: no address associated with nodename
da: ingen adresse knyttet til knudenavn

en: servname not supported for ai_socktype
da: servname ikke understøttet for ai_socktype

en: 'ai_socktype' not supported
da: "ai_socktype" ikke understøttet

en: system error
da: systemfejl

en: Could not find mime type <resource>%2</resource> | Could not find mime types:
    <resource>%2</resource>
da[0]: Kunne ikke finde mimetypen <resource>%2</resource>
da[1]: Kunne ikke finde mimetyperne:
    <resource>%2</resource>

en: No mime types installed. Check that shared-mime-info is installed, and that XDG_DATA_DIRS is not set, or includes /usr/share.
da: Ingen mimetyper installeret. Tjek at shared-mime-info er installeret, og at XDG_DATA_DIRS ikke er sat, eller inkluderer /usr/share.

en: No service matching the requirements was found
da: Ingen tjeneste som matcher kravene blev fundet

en: The service '%1' does not provide an interface '%2' with keyword '%3'
da: Tjenesten "%1" leverer ikke grænsefladen "%2" med nøgleordet "%3"

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes
da: -ise suffikser

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes
da: -ize suffikser

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and with accents
da: -ise suffikser og med accenter

[ctx: dictionary variant]
en: -ise suffixes and without accents
da: -ise suffikser og uden accenter

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and with accents
da: -ize suffikser og med accenter

[ctx: dictionary variant]
en: -ize suffixes and without accents
da: -ize suffikser og uden accenter

[ctx: dictionary variant]
en: large
da: stor

[ctx: dictionary variant]
en: medium
da: mellem

[ctx: dictionary variant]
en: small
da: lille

[ctx: dictionary variant]
en: without accents
da: uden accenter

[ctx: dictionary variant]
en: with accents
da: med accenter

[ctx: dictionary variant]
en: with ye
da: med ye

[ctx: dictionary variant]
en: with yeyo
da: med yeyo

[ctx: dictionary variant]
en: with yo
da: med yo

[ctx: dictionary variant]
en: extended
da: udviddet

en: File %1 does not exist
da: Filen %1 eksisterer ikke.

en: Cannot open %1 for reading
da: Kan ikke åbne %1 til læsning

en: Cannot create memory segment for file %1
da: Kan ikke oprette hukommelsessegment for filen %1

en: Could not read data from %1 into shm
da: Kunne ikke læse data fra %1 ind i shm

en: Only 'ReadOnly' allowed
da: Kun "skrivebeskyttet" er tilladt

en: Cannot seek past eof
da: Kan ikke søge forbi eof

en: Library "%1" not found
da: Biblioteket "%1" ikke fundet

en: No service matching the requirements was found.
da: Ingen tjeneste, som matcher kravene blev fundet.

en: The service provides no library, the Library key is missing in the .desktop file.
da: Tjenesten leverer intet bibliotek, biblioteksnøglen mangler i .desktop-filen.

en: The library does not export a factory for creating components.
da: Biblioteket eksporterer ikke en fabrik til at oprette komponenter.

en: The factory does not support creating components of the specified type.
da: Fabrikken understøtter ikke at oprette komponenter af den angivne type.

en: KLibLoader: Unknown error
da: KLibLoader: Ukendt fejl

en: Could not find plugin '%1' for application '%2'
da: Kunne ikke finde pluginet "%1" til programmet "%2"

en: The provided service is not valid
da: Den givne tjeneste er ikke gyldig

en: The service '%1' provides no library or the Library key is missing
da: Tjenesten "%1" stiller intet bibliotek til rådlighed eller biblioteksnøglen mangler

en: The library %1 does not offer a KDE 4 compatible factory.
da: Biblioteket %1 tilbyder ikke en KDE4-kompatibel fabrik.

en: The plugin '%1' uses an incompatible KDE library (%2).
da: Pluginet "%1" bruger et inkompatibelt KDE-bibliotek (%2).

en: KDE Test Program
da: KDE testprogram

en: Rebuilds the system configuration cache.
da: Genopbygger systemindstillingscachen.

en: (c) 1999-2002 KDE Developers
da: (c) 1999-2002 KDE-udviklere

en: Do not signal applications to update
da: Signalér ikke programmer der skal opdateres

en: Disable incremental update, re-read everything
da: Deaktivér inkrementel opdatering, genindlæs alt

en: Check file timestamps
da: Tjek filtidsstempler

en: Disable checking files (dangerous)
da: Deaktivér at tjekke filer (farligt)

en: Create global database
da: Opret global database

en: Perform menu generation test run only
da: Udfør kun testkørsel af menu-generering

en: Track menu id for debug purposes
da: Følg menu-id af fejlretningsformål

en: KDE Daemon
da: KDE-dæmon

en: KDE Daemon - triggers Sycoca database updates when needed
da: KDE-dæmon - udløser Sycoca-databaseopdateringer når det er nødvendigt

en: Check Sycoca database only once
da: Tjek kun Sycoca-database én gang

en: The key sequence '%1' is ambiguous. Use 'Configure Shortcuts'
    from the 'Settings' menu to solve the ambiguity.
    No action will be triggered.
da: Tastesekvensen "%1" er flertydig. Brug "Indstil genveje"
    fra menuen "Indstillinger" til at afklare flertydigheden.
    Ingen handling vil blive udløst.

en: Ambiguous shortcut detected
da: Flertydig genvej detekteret

[ctx: Encodings menu]
en: Default
da: Standard

[ctx: Encodings menu]
en: Autodetect
da: Autofind

en: No Entries
da: Ingen indgange

en: Clear List
da: Ryd liste

[ctx: go back]
en: &Back
da: Til&bage

[ctx: go forward]
en: &Forward
da: &Frem

[ctx: home page]
en: &Home
da: &Hjem

[ctx: show help]
en: &Help
da: &Hjælp

en: Show &Menubar
da: Vis &menulinje

en: Show Menubar<p>Shows the menubar again after it has been hidden</p>
da: Vis menulinje<p>Viser menulinjen igen efter den har været skjult</p>

en: Show St&atusbar
da: Vis st&atuslinje

en: Show Statusbar<p>Shows the statusbar, which is the bar at the bottom of the window used for status information.</p>
da: Vis statuslinje<p>Viser statuslinjen, som er linjen i bunden af vinduet der bruges til statusinformation.</p>

en: &New
da: &Ny

en: Create new document
da: Opret nyt dokument

en: &Open...
da: Å&bn...

en: Open an existing document
da: Åbn et eksisterende dokument

en: Open &Recent
da: Åbn &nylige

en: Open a document which was recently opened
da: Åbn et dokument der er blevet åbnet for nyligt

en: &Save
da: &Gem

en: Save document
da: Gem dokument

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: Save document under a new name
da: Gem dokument under et nyt navn

en: Re&vert
da: Nu&lstil

en: Revert unsaved changes made to document
da: Nu&lstil ikke gemte ændringer af dokumentet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _close)
en: &Close
da: &Luk

en: Close document
da: Luk dokument

en: &Print...
da: &Udskriv...

en: Print document
da: Udskriv dokument

en: Print Previe&w
da: Forhåndsvis &udskrift

en: Show a print preview of document
da: Vis udskrift for et dokument

en: &Mail...
da: &Send...

en: Send document by mail
da: Send dokument via e-mail

en: &Quit
da: &Afslut

en: Quit application
da: Afslut program

en: Undo last action
da: Fortryd seneste handling

en: Re&do
da: Gen&dan

en: Redo last undone action
da: Gendan seneste fortrudte handling

en: Cu&t
da: K&lip

en: Cut selection to clipboard
da: Klip det markerede til udklipsholderen

en: &Copy
da: K&opiér

en: Copy selection to clipboard
da: Kopiér markering til udklipsholder

en: &Paste
da: &Indsæt

en: Paste clipboard content
da: Indsæt indhold fra udklipsholder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, _clear)
en: C&lear
da: R&yd

en: Select &All
da: Markér &alt

en: Dese&lect
da: &Afmarkér

en: Find &Next
da: Find &næste

en: Find Pre&vious
da: Find &forrige

en: &Replace...
da: &Erstat...

en: &Actual Size
da: F&aktisk størrelse

en: View document at its actual size
da: Se dokumentet i dets faktiske størrelse

en: &Fit to Page
da: &Tilpas til siden

en: Zoom to fit page in window
da: Zoom så siden passer til vinduet

en: Fit to Page &Width
da: Tilpas til side&bredden

en: Zoom to fit page width in window
da: Zoom så sidens bredde passer til vinduet

en: Fit to Page &Height
da: Tilpas til side&højden

en: Zoom to fit page height in window
da: Zoom så sidens højde passer til vinduet

en: Zoom &In
da: Zoom &ind

en: Zoom &Out
da: Zoom &ud

en: Select zoom level
da: Vælg zoomniveau

en: &Redisplay
da: &Vis igen

en: Redisplay document
da: Vis dokumentet igen

en: &Up
da: &Op

en: Go up
da: Gå op

en: &Previous Page
da: &Forrige side

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: &Next Page
da: &Næste side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: &Go To...
da: &Gå til...

en: &Go to Page...
da: &Gå til side...

en: &Go to Line...
da: &Gå til linje...

en: &First Page
da: &Første side

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: &Last Page
da: &Sidste side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go back in document
da: Gå tilbage i dokumentet

en: &Forward
da: &Frem

en: Go forward in document
da: Gå frem i dokumentet

en: &Add Bookmark
da: &Tilføj bogmærke

en: &Edit Bookmarks...
da: &Redigér bogmærker...

en: &Spelling...
da: &Stavekontrol...

en: Check spelling in document
da: Kør stavekontrol på dokumentet

en: Show or hide menubar
da: Vis eller skjul menulinjen

en: Show &Toolbar
da: Vis &værktøjslinje

en: Show or hide toolbar
da: Vis eller skjul værktøjslinje

en: Show or hide statusbar
da: Vis eller skjul statuslinje

en: F&ull Screen Mode
da: F&uldskærmstilstand

en: &Save Settings
da: &Gem indstillinger

en: Configure S&hortcuts...
da: Indstil &genveje...

en: &Configure %1...
da: &Indstil %1...

en: Configure Tool&bars...
da: Indstil &værktøjslinjer...

en: Configure &Notifications...
da: Indstil &bekendtgørelser...

en: %1 &Handbook
da: %1-&håndbogen

en: What's &This?
da: Hvad er &dette?

en: Tip of the &Day
da: &Dagens tip

en: &Report Bug...
da: &Rapportér programfejl...

en: Switch Application &Language...
da: S&kift programsprog...

en: &About %1
da: &Om %1

en: About &KDE
da: Om &KDE

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit F&ull Screen Mode
da: Afslut fuldskærms&tilstand

[ctx: @action:intoolbar]
en: Exit Full Screen
da: Afslut fuldskærm

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit full screen mode
da: Afslut fuldskærmstilstand

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ull Screen Mode
da: F&uldskærmstilstand

[ctx: @action:intoolbar]
en: Full Screen
da: Fuldskærm

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the window in full screen
da: Vis vinduet i fuld skærm

[ctx: Custom color]
en: Custom...
da: Brugerdefineret...

[ctx: palette name]
en: * Recent Colors *
da: * Senest brugte farver *

[ctx: palette name]
en: * Custom Colors *
da: * Brugerdefinerede farver *

[ctx: palette name]
en: Forty Colors
da: Fyrre farver

[ctx: palette name]
en: Oxygen Colors
da: Oxygen-farver

[ctx: palette name]
en: Rainbow Colors
da: Regnbuefarver

[ctx: palette name]
en: Royal Colors
da: Royale farver

[ctx: palette name]
en: Web Colors
da: Internetfarver

en: Named Colors
da: Navngivne farver

[ctx: %1 is the number of paths, %2 is the list of paths (with newlines between them)]
en: Unable to read X11 RGB color strings. The following file location was examined:
    %2 | Unable to read X11 RGB color strings. The following file locations were examined:
    %2
da[0]: Kan ikke læse X11 RGB-farvestrenge. Følgende filplacering blev undersøgt:
    %2
da[1]: Kan ikke læse X11 RGB-farvestrenge. Følgende filplaceringer blev undersøgt:
    %2

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Hue:
da: Farvetone (H):

en: Saturation:
da: Mætning (S):

[ctx: This is the V of HSV]
en: Value:
da: Værdi (V):

en: Red:
da: Rød:

en: Green:
da: Grøn:

en: Blue:
da: Blå:

en: Alpha:
da: Alfa:

en: &Add to Custom Colors
da: &Tilføj til brugerdefinerede farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Name:
da: Navn:

en: Default color
da: Standardfarve

en: -default-
da: -standard-

en: -unnamed-
da: -unavngivet-

en: <qt>No information available.<br />The supplied KAboutData object does not exist.</qt>
da: <qt>Ingen information tilgængelig.<br />Det leverede KAboutData-objekt eksisterer ikke.</qt>

[ctx: Program name, version and KDE platform version; do not translate 'Development Platform']
en: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Using KDE Development Platform %3</html>
da: <html><font size="5">%1</font><br /><b>Version %2</b><br />Bruger KDE Udviklingsplatform %3</html>

en: License: %1
da: Licens: %1

en: License Agreement
da: Licensaftale

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
da: Send e-mail til bidragsyder

en: Visit contributor's homepage
da: Besøg bidragsyders hjemmeside

[ctx: Action to send an email to a contributor]
en: Email contributor
    %1
da: Send e-mail til bidragsyder
    %1

en: Visit contributor's homepage
    %1
da: Besøg bidragsyders hjemmeside
    %1

en: Visit contributor's profile on %1
    %2
da: Besøg bidragsyders profil på %1
    %2

en: Visit contributor's page
    %1
da: Besøg bidragsyders side
    %1

en: Visit contributor's blog
    %1
da: Besøg bidragsyders blog
    %1

[ctx: A generic social network or homepage link of an unlisted type.]
en: Other
da: Andet

[ctx: A type of link.]
en: Homepage
da: Hjemmeside

en: About KDE
da: Om KDE

en: <html><font size="5">KDE - Be Free!</font><br /><b>Platform Version %1</b></html>
da: <html><font size="5">KDE - Vær fri!</font><br /><b>Platformversion %1</b></html>

en: <html><b>KDE</b> is a world-wide network of software engineers, artists, writers, translators and facilitators who are committed to <a href="%1">Free Software</a> development. This community has created hundreds of Free Software applications as part of the KDE Development Platform and KDE Software Distribution.<br /><br />KDE is a cooperative enterprise in which no single entity controls the efforts or products of KDE to the exclusion of others. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.<br /><br />Visit <a href="%2">%2</a> for more information about the KDE community and the software we produce.</html>
da: <html><b>KDE</b> er et verdensomspændende netværk af programmører, kunstnere, forfattere, oversættere og igangsættere som er engagerede i udvikling af <a href="%1">fri software</a>. Dette fællesskab har skabt hundredevis af fri software-programmer som del af KDE Udviklingsplatform og KDE Softwaredistribution.<br /><br />KDE er et fælles forehavende hvor ingen enkelt enhed styrer KDE's indsats eller produkter eller ekskluderer andre. Alle er velkomne til at tilslutte sig og bidrage til KDE - også dig.<br /><br />Besøg <a href="%2">%2</a> for mere information om KDE-fællesskabet og den software vi fremstiller.</html>

en: <html>Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.<br /><br />KDE has a bug tracking system. Visit <a href="%1">%1</a> or use the "Report Bug..." dialog from the "Help" menu to report bugs.<br /><br />If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".</html>
da: <html>Software kan altid forbedres og KDE-holdet er parat til at gøre det.  Men du må som bruger sige til når noget ikke virker som forventet eller kunne gøres bedre.<br /><br />KDE har et fejlrapporteringssystem. Besøg <a href="%1">%1</a> eller brug dialogen "Rapportér fejl..." fra menuen "Hjælp" for at rapportere en fejl.<br /><br />Hvis du har et forslag til forbedring er du velkommen til at bruge fejlrapporteringssystemet til at registrere dit ønske. Husk at angive alvorligheden til "Wishlist".</html>

en: <html>You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the national teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!<br /><br />Visit <a href="%1">%1</a> for information on some projects in which you can participate.<br /><br />If you need more information or documentation, then a visit to <a href="%2">%2</a> will provide you with what you need.</html>
da: <html>Man behøver ikke at være programmør for at være med i KDE-holdet. Du kan deltage i de nationale hold der oversætter programmernes brugerflader. Du kan hjælpe med grafik, temaer, lyde og forbedret dokumentation. Du bestemmer!<br /><br /> Besøg <a href="%1">%1</a> for information om nogle projekter du kan deltage i.<br /><br /> Hvis du mangler mere information eller dokumentation, så besøg <a href="%2">%2</a> hvor du vil finde hvad du har brug for.</html>

en: <html>KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.<br /><br />To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters. See <a href="%1">%1</a> for information on KDE e.V.<br /><br />KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings. <br /> <br />We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation, using one of the ways described at <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Thank you very much in advance for your support.</html>
da: <html>KDE-software er, og vil altid forblive, frit tilgængeligt, men det er ikke omkostningsfrit at skabe det.<br /><br />For at understøtte udviklingen har KDE-fællesskabet dannet KDE e.V, der er en non-profit organisation, juridisk funderet i Tyskland. KDE e.V. repræsenterer KDE-fællesskabet i retslige og finansielle anliggender. Se <a href="%1">%1</a> for information om KDE e.V.<br /><br />KDE nyder godt af mange former for bidrag, derunder økonomiske. Vi bruger midlerne til at dække medlemmers og andres udgifter i forbindelse med deres bidrag. Yderligere midler bruges på juridisk støtte og afholdelse af konferencer og møder. <br /><br />Vi vil gerne opfordre dig til at støtte vores indsats med økonomiske bidrag, på en af de måder der er beskrevet på <a href="%2">%2</a>.<br /><br />Vi takker på forhånd mange gange for din støtte.</html>

[ctx: About KDE]
en: &About
da: &Om

en: &Report Bugs or Wishes
da: &Rapportér programfejl eller ønsker

en: &Join KDE
da: &Slut dig til KDE

en: &Support KDE
da: &Støt KDE

[ctx: Opposite to Back]
en: Next
da: Næste

en: Finish
da: Afslut

en: Submit Bug Report
da: Indsend fejlrapport

en: Your email address. If incorrect, use the Configure Email button to change it
da: Din e-mail-adresse. Hvis den ikke er korrekt, så brug knappen Indstil e-mail for at ændre den

[ctx: Email sender address]
en: From:
da: Fra:

en: Configure Email...
da: Indstil e-mail...

en: The email address this bug report is sent to.
da: E-mail-adressen som denne fejlrapport sendes til.

[ctx: Email receiver address]
en: To:
da: Til:

en: Send bug report.
da: Send fejlrapport.

en: Send this bug report to %1.
da: Send denne fejlrapport %1.

en: The application for which you wish to submit a bug report - if incorrect, please use the Report Bug menu item of the correct application
da: Programmet for hvilket du vil indsende en fejlrapport - hvis det ikke er korrekt, så brug menupunktet Rapportér programfejl i det korrekte program

en: Application:
da: Program:

en: The version of this application - please make sure that no newer version is available before sending a bug report
da: Versionen af programmet - sørg venligst for at der ikke er en nyere version tilgængelig før du indsender rapporten

en: no version set (programmer error)
da: ingen version sat (programmørfejl)

en: Se&verity
da: Al&vorlighed

en: Critical
da: Kritisk

en: Grave
da: Alvorlig

en: Wishlist
da: Ønskeliste

en: Translation
da: Oversættelse

en: S&ubject:
da: E&mne:

en: Enter the text (in English if possible) that you wish to submit for the bug report.
    If you press "Send", a mail message will be sent to the maintainer of this program.
da: Indtast teksten (helst på engelsk) som du ønsker at sende som fejlrapport.
    Hvis du trykker på "Send", bliver beskeden sendt til vedligeholderen af dette program

en: <qt>To submit a bug report, click on the button below. This will open a web browser window on <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> where you will find a form to fill in. The information displayed above will be transferred to that server.</qt>
da: <qt>Klik på knappen nedenfor for at indsende en fejlrapport. Det vil åbne et browser-vindue på <a href="http://bugs.kde.org">http://bugs.kde.org</a> hvor du vil finde en formular der skal udfyldes. Informationen som vises ovenfor vil blive overført til denne server.</qt>

en: &Launch Bug Report Wizard
da: S&tart fejlrapport-guiden

[ctx: unknown program name]
en: unknown
da: ukendt

en: You must specify both a subject and a description before the report can be sent.
da: Du skal angive både et emne og en beskrivelse før rapporten kan sendes.

en: <p>You chose the severity <b>Critical</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>break unrelated software on the system (or the whole system)</li><li>cause serious data loss</li><li>introduce a security hole on the system where the affected package is installed</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
da: <p>Du valgte klassifikationen <b>Kritisk</b>. Bemærk at denne grad kun er beregnet til programfejl som</p><ul><li>får urelateret software på systemet (eller hele systemet) til at bryde sammen</li><li>forårsager alvorligt tab af data</li><li>introducerer et sikkerhedshul på systemet hvor den pågældende pakke er installeret</li></ul>
    <p>Forårsager den fejl du rapporterer nogen af denne slags skader? Hvis ikke, så vælg venligst en lavere alvorlighed. Tak.</p>

en: <p>You chose the severity <b>Grave</b>. Please note that this severity is intended only for bugs that:</p><ul><li>make the package in question unusable or mostly so</li><li>cause data loss</li><li>introduce a security hole allowing access to the accounts of users who use the affected package</li></ul>
    <p>Does the bug you are reporting cause any of the above damage? If it does not, please select a lower severity. Thank you.</p>
da: <p>Du valgte klassifikationen <b>Alvorlig</b>. Husk venligst at denne grad kun er beregnet til programfejl som</p><ul><li>gør pakken det drejer sig om ubrugelig, eller stort set ubrugelig</li><li>forårsager tab af data </li><li>introducerer et sikkerhedshul der tillader adgang til konti for brugere af denne pakke</li></ul>
    <p>Forårsager den fejl du rapporterer nogen af denne slags skader? Hvis ikke, så vælg venligst en lavere alvorlighed. Tak.</p>

en: Unable to send the bug report.
    Please submit a bug report manually....
    See http://bugs.kde.org/ for instructions.
da: Kunne ikke sende fejlrapporten.
    Indsend venligst rapporten manuelt...
    Se http://bugs.kde.org/ for vejledning.

en: Bug report sent, thank you for your input.
da: Fejlrapporten er indsendt. Tak for din hjælp.

en: Close and discard
    edited message?
da: Luk og kassér den
    redigerede besked?

en: Close Message
da: Luk besked

en: Configure
da: Indstil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobControlGroupBox)
en: Job Control
da: Jobstyring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobHoldLabel)
en: Scheduled printing:
da: Skemalagt udskrivning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobBillingLabel)
en: Billing information:
da: Betalingsinformation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, jobPriorityLabel)
en: Job priority:
da: Jobprioritet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobOptionsGroupBox)
en: Job Options
da: Jobindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable)
en: Option
da: Indstilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, jobOptionsTable) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Value
da: Værdi

en: Print Immediately
da: Udskriv straks

en: Hold Indefinitely
da: Afvent på ubestemt tid

en: Day (06:00 to 17:59)
da: Dag (06:00 til 17:59)

en: Night (18:00 to 05:59)
da: Aften/nat (18:00 til 05:59)

en: Second Shift (16:00 to 23:59)
da: Andet skiftehold (16:00 til 23:59)

en: Third Shift (00:00 to 07:59)
da: Tredje skiftehold (00:00 til 07:59)

en: Weekend (Saturday to Sunday)
da: Weekend (lørdag til søndag)

en: Specific Time
da: Specifikt tidspunkt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KCupsOptionsPagesWidget)
en: Pages
da: Sider

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, pagesPerSheetButtonGroup)
en: Pages Per Sheet
da: Sider pr. ark

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bannerPagesGroupBox)
en: Banner Pages
da: Skillesider

[ctx: Banner page at end]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endBannerLabel)
en: End
da: Slut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pageLabelGroupBox)
en: Page Label
da: Sideetiket

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Border
da: Sidekant

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mirrorPagesGroupBox)
en: Mirror Pages
da: Spejl sider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mirrorPagesCheckBox)
en: Mirror pages along vertical axis
da: Spejl sider langs vertikal akse

en: Left to Right, Top to Bottom
da: Venstre til højre, top til bund

en: Left to Right, Bottom to Top
da: Venstre til højre, bund til top

en: Right to Left, Bottom to Top
da: Højre til venstre, bund til top

en: Right to Left, Top to Bottom
da: Højre til venstre, top til bund

en: Bottom to Top, Left to Right
da: bund til top, venstre til højre

en: Bottom to Top, Right to Left
da: Bund til top, højre til venstre

en: Top to Bottom, Left to Right
da: Top til bund, venstre til højre

en: Top to Bottom, Right to Left
da: Top til bund, højre til venstre

[ctx: No border line]
en: None
da: Ingen

en: Single Line
da: Enkelt linje

en: Single Thick Line
da: Enkelt tyk linje

en: Double Line
da: Dobbelt linje

en: Double Thick Line
da: Dobbelt tyk linje

[ctx: Banner page]
en: None
da: Ingen

[ctx: Banner page]
en: Unclassified
da: Uklassificeret

[ctx: Banner page]
en: Confidential
da: Fortrolig

[ctx: Banner page]
en: Classified
da: Klassificeret

[ctx: Banner page]
en: Secret
da: Hemmeligt

[ctx: Banner page]
en: Top Secret
da: Tophemmeligt

en: All Pages
da: Alle sider

en: Odd Pages
da: Ulige sider

en: Even Pages
da: Lige sider

en: Page Set
da: Sæt af sider

[ctx: @title:window]
en: Print
da: Udskriv

en: &Try
da: &Prøv

en: modified
da: ændret

en: &Details
da: &Detaljer

en: Get help...
da: Få hjælp...

en: --- separator ---
da: --- adskiller ---

en: Change Text
da: Ændr tekst

en: Icon te&xt:
da: Ikonte&kst:

en: &Hide text when toolbar shows text alongside icons
da: S&kjul tekst når værktøjslinjen viser tekst ved siden af ikoner

en: Configure Toolbars
da: Indstil værktøjslinjer

en: Do you really want to reset all toolbars of this application to their default? The changes will be applied immediately.
da: Vil du virkelig nulstille alle værktøjslinjer for dette program til deres standardværdier? Ændringerne vil blive anvendt med det samme.

en: Reset Toolbars
da: Nulstil værktøjslinjer

en: Reset
da: Nulstil

en: &Toolbar:
da: &Værktøjslinje:

note: i18n("&New"), this); new_toolbar->setPixmap(BarIcon("document-new", KIconLoader::SizeSmall)); new_toolbar->setEnabled(false); // disabled until implemented QPushButton *del_toolbar = new QPushButton(i18n("&Delete"), this); del_toolbar->setPixmap(BarIcon("edit-delete", KIconLoader::SizeSmall)); del_t
en: A&vailable actions:
da: Tilgængelige &handlinger:

en: Curr&ent actions:
da: &Nuværende handlinger:

en: Change &Icon...
da: Ændr &ikon...

en: Change Te&xt...
da: Ændr te&kst...

en: This element will be replaced with all the elements of an embedded component.
da: Dette punkt vil blive erstattet med alle punkterne af en indlejret komponent.

en: <Merge>
da: <Indflet>

en: <Merge %1>
da: <Indflet %1>

en: This is a dynamic list of actions. You can move it, but if you remove it you will not be able to re-add it.
da: Dette er en dynamisk liste af handlinger. Du kan flytte den, men hvis du fjerner den vil du ikke kunne tilføje den igen.

en: ActionList: %1
da: Handlingsliste: %1

en: Change Icon
da: Skift ikon

en: Manage Link
da: Håndtér link

en: Link Text:
da: Link til tekst:

en: Details
da: Detaljer

en: Question
da: Spørgsmål

en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: Sorry
da: Desværre

en: Do not show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: Password:
da: Adgangskode:

en: Password
da: Adgangskode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a username and password below.
da: Angiv brugernavn og adgangskode herunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, anonymousRadioButton)
en: No password, use anonymous (or guest) login
da: Ingen adgangskode, brug anonymt (eller gæste-) login

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, usePasswordButton)
en: Use this password:
da: Brug denne adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Domain:
da: Domæne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepCheckBox)
en: Remember password
da: Husk adgangskode

en: Select Region of Image
da: Vælg område af billede

en: Please click and drag on the image to select the region of interest:
da: Træk og slip venligst billedet for at vælge det område der interesserer:

en: Default:
da: Standard:

[ctx: No shortcut defined]
en: None
da: Ingen

en: Custom:
da: Brugerdefineret:

en: Shortcut Schemes
da: Genvejsskemaer

en: Current scheme:
da: Nuværende skema:

en: New...
da: Nyt...

en: Delete
da: Slet

en: More Actions
da: Flere handlinger

en: Save as Scheme Defaults
da: Gem som standard for skema

en: Export Scheme...
da: Eksportér skema...

en: Name for New Scheme
da: Navn på nyt skema

en: Name for new scheme:
da: Navn på nyt skema:

en: New Scheme
da: Nyt skema

en: A scheme with this name already exists.
da: Et skema med dette navn findes allerede.

en: Do you really want to delete the scheme %1?
    Note that this will not remove any system wide shortcut schemes.
da: Vil du virkelig slette skemaet %1?
    Bemærk at dette ikke vil fjerne nogen systemomfattende genvejsskemaer.

en: Export to Location
da: Eksportér til placering

en: Could not export shortcuts scheme because the location is invalid.
da: Kunne ikke eksportere genvejsskema da placeringen er ugyldig.

en: The current shortcut scheme is modified. Save before switching to the new one?
da: Det nuværende genvejsskema er blevet ændret. Vil du gemme det, før du skifter til det nye?

en: Configure Shortcuts
da: Indstil genveje

en: Print
da: Udskriv

en: Reset to Defaults
da: Gendan standardindstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTreeWidgetSearchLineWidget, searchFilter)
en: Search interactively for shortcut names (e.g. Copy) or combination of keys (e.g. Ctrl+C) by typing them here.
da: Søg interaktivt efter genvejsnavne (f.eks. Kopiér) eller kombinationer af taster (f.eks. Ctrl+C) ved at skrive dem her.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, list)
en: Here you can see a list of key bindings, i.e. associations between actions (e.g. 'Copy') shown in the left column and keys or combination of keys (e.g. Ctrl+V) shown in the right column.
da: Her kan du se en liste af tastebindinger, dvs. forbindelser mellem handlinger (f.eks. "Kopiér") der vises i venstre kolonne og taster eller kombinationer af taster (f.eks. Ctrl+V) der vises i højre kolonne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Action
da: Handling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Shortcut
da: Genvej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Alternate
da: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global
da: Globalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Global Alternate
da: Globalt alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Button Gesture
da: Museknapgestus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Mouse Shape Gesture
da: Museformgestus

en: Unknown
da: Ukendt

en: Key Conflict
da: Tastekonflikt

en: The '%1' shape gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
da: Formgestusen "%1" er allerede tildelt handlingen "%2".
    Vil du ændre det fra den handling til den nuværende?

en: Reassign
da: Tilknyt igen

en: The '%1' rocker gesture has already been allocated to the "%2" action.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
da: Rokkegestusen "%1" er allerede tildelt handlingen "%2".
    Vil du ændre det fra den handling til den nuværende?

[ctx: header for an applications shortcut list]
en: Shortcuts for %1
da: Genveje for %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priLabel)
en: Main:
da: Hoved:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, altLabel)
en: Alternate:
da: Alternativ:

en: Action Name
da: Handlingsnavn

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Description
da: Beskrivelse

en: Switch Application Language
da: Skift programsprog

en: Please choose the language which should be used for this application:
da: Vælg venligst sproget, som skal anvendes til dette program:

en: Add Fallback Language
da: Tilføj reservesprog

en: Adds one more language which will be used if other translations do not contain a proper translation.
da: Tilføjer endnu et sprog, som vil blive anvendt, hvis andre oversættelser ikke indeholder passende oversættelse.

en: The language for this application has been changed. The change will take effect the next time the application is started.
da: Sproget for dette program er blevet ændret. Ændringerne vil træde i kraft ved næste opstart af programmet.

en: Application Language Changed
da: Programsprog skiftet

en: Primary language:
da: Standardsprog:

en: Fallback language:
da: Reservesprog:

en: Remove
da: Fjern

en: This is the main application language which will be used first, before any other languages.
da: Dette er hovedsproget for programmet, som vil blive anvendt før noget andet sprog.

en: This is the language which will be used if any previous languages do not contain a proper translation.
da: Dette er sproget, som vil blive anvendt, hvis de forrige sprog ikke indeholder passende oversættelse.

en: Tip of the Day
da: Dagens tip

en: Did you know...?
da: Vidste du...?

en: &Show tips on startup
da: &Vis tip ved opstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_previous)
en: &Previous
da: &Forrige

[ctx: Opposite to Previous]
en: &Next
da: &Næste

en: Find Next
da: Find næste

en: <qt>Find next occurrence of '<b>%1</b>'?</qt>
da: <qt>Find næste forekomst af "<b>%1</b>"?</qt>

en: 1 match found. | %1 matches found.
da[0]: 1 match fundet.
da[1]: %1 matcher fundet.

en: <qt>No matches found for '<b>%1</b>'.</qt>
da: <qt>Ingen fund for "<b>%1</b>".</qt>

en: No matches found for '<b>%1</b>'.
da: Ingen fund for "<b>%1</b>".

en: Beginning of document reached.
da: Begyndelsen af dokumentet er nået.

en: End of document reached.
da: Slutningen af dokumentet er nået.

en: Continue from the end?
da: Fortsæt fra slutningen?

en: Continue from the beginning?
da: Fortsæt fra begyndelsen?

en: Find Text
da: Find tekst

en: &Text to find:
da: &Tekst at finde:

en: Regular e&xpression
da: Regulært &udtryk

en: &Edit...
da: R&edigér...

en: Replace With
da: Erstat med

en: Replace&ment text:
da: &Erstatningstekst:

en: Use p&laceholders
da: Brug &pladsholdere

en: Insert Place&holder
da: Indsæt plads&holder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Options
da: Indstillinger

en: C&ase sensitive
da: &Versalfølsom

en: &Whole words only
da: &Kun hele ord

en: From c&ursor
da: &Fra markør

en: Find &backwards
da: Find &baglæns

en: &Selected text
da: &Markeret tekst

en: &Prompt on replace
da: &Spørg ved erstatning

en: Start replace
da: Start erstatning

en: <qt>If you press the <b>Replace</b> button, the text you entered above is searched for within the document and any occurrence is replaced with the replacement text.</qt>
da: <qt>Hvis du trykker på <b>Erstat</b>-knappen vil dokumentet blive gennemsøgt for den tekst du indgav ovenfor og enhver forekomst vil blive erstatte med erstatningsteksten.</qt>

en: Start searching
da: Start søgning

en: <qt>If you press the <b>Find</b> button, the text you entered above is searched for within the document.</qt>
da: <qt>Hvis du trykker på <b>Find</b>-knappen, bliver dokumentet gennemsøgt for teksten du indtastede ovenfor.</qt>

en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
da: Indtast et mønster at søge efter, eller vælg et tidligere mønster fra listen.

en: If enabled, search for a regular expression.
da: Hvis det er aktiveret, søg efter et regulært udtryk.

en: Click here to edit your regular expression using a graphical editor.
da: Klik her for at redigere dit regulære udtryk ved hjælp af en grafisk editor.

en: Enter a replacement string, or select a previous one from the list.
da: Indtast en erstatningsstreng, eller vælg en tidligere fra listen.

en: <qt>If enabled, any occurrence of <code><b>\N</b></code>, where <code><b>N</b></code> is an integer number, will be replaced with the corresponding capture ("parenthesized substring") from the pattern.<p>To include (a literal <code><b>\N</b></code> in your replacement, put an extra backslash in front of it, like <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>
da: <qt>Hvis aktiveret, erstattes alle forekomster af <code><b>\N</b></code>, hvor <code><b>N</b></code> er et heltal, med tilsvarende fundne ("delstreng indenfor parentes") i mønstret.<p>For at inkludere <code><b>\N</b></code> i erstatningsteksten, placeres en ekstra baglæns skråstreg foran det, såsom <code><b>\\N</b></code>.</p></qt>

en: Click for a menu of available captures.
da: Klik for en menu med tilgængelige fundne tekster.

en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
da: Kræv ordgrænser i begge ender af en træffer for at lykkes.

en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
da: Begynd søgning på markørens nuværende plads i stedet for længst oppe.

en: Only search within the current selection.
da: Søg kun i nuværende markering.

en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
da: Udfør en versalfølsom søgning. At indtaste mønstret "Anna" giver ingen fund for "anna" eller "ANNA", men kun for "Anna".

en: Search backwards.
da: Søg baglæns.

en: Ask before replacing each match found.
da: Spørg inden erstatning af hver træffer som findes.

en: Any Character
da: Hvilket som helst tegn

en: Start of Line
da: Begyndelse af linje

en: End of Line
da: Slut på linje

en: Set of Characters
da: Tegnmængde

en: Repeats, Zero or More Times
da: Gentager, ingen eller flere gange

en: Repeats, One or More Times
da: Gentager, én eller flere gange

en: Optional
da: Valgfri

en: Newline
da: Linjeskift

en: Carriage Return
da: Vognretur

en: White Space
da: Blank

en: Digit
da: Ciffer

en: Complete Match
da: Fuldstændiggørelse af modstykke

en: Captured Text (%1)
da: Fundet tekst (%1)

en: You must enter some text to search for.
da: Du skal indtaste en tekst at søge efter.

en: Invalid regular expression.
da: Ugyldigt regulært udtryk.

en: Replace
da: Erstat

[ctx: @action:button Replace all occurrences]
en: &All
da: &Alle

en: Replace '%1' with '%2'?
da: Erstat "%1" med "%2"?

en: No text was replaced.
da: Ingen tekst blev erstattet.

en: 1 replacement done. | %1 replacements done.
da[0]: 1 erstatning foretaget.
da[1]: %1 erstatninger foretaget.

en: Do you want to restart search from the end?
da: Vil du genstarte søgningen fra slutningen?

en: Do you want to restart search at the beginning?
da: Vil du at genstarte søgningen fra begyndelsen?

[ctx: @action:button Restart find & replace]
en: Restart
da: Genstart

en: Your replacement string is referencing a capture greater than '\%1',
da: Din erstatningsstreng refererer til en fundet tekst større end "\%1",

en: but your pattern only defines 1 capture. | but your pattern only defines %1 captures.
da[0]: men dit mønster definerer kun 1 tekst.
da[1]: men dit mønster definerer kun %1 tekster.

en: but your pattern defines no captures.
da: men dit mønster definerer ikke nogen fundne tekster.

en: 
    Please correct.
da: 
    Ret venligst dette.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font to be used.
da: Her kan du vælge den skrifttype der skal bruges.

en: Requested Font
da: Ønsket skrifttype

[ctx: @option:check]
en: Font
da: Skrifttype

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
da: Markér dette afkrydsningsfelt for at ændre indstillinger for skrifttypefamilie.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font family?
da: Skift skrifttypefamilie?

[ctx: @label]
en: Font:
da: Skrifttype:

[ctx: @option:check]
en: Font style
da: Skrifttypestil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
da: Aktivér dette afkrydsningsfelt for at ændre indstillinger for skrifttypestil.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font style?
da: Ændr skrifttypestil?

en: Font style:
da: Skriftstil:

[ctx: @option:check]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
da: Markér dette afkrydsningsfelt for at ændre indstillinger for skriftstørrelse.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change font size?
da: Ændr skriftstørrelse?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
da: Størrelse:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font family to be used.
da: Her kan du vælge hvilken skrifttypefamilie der skal bruges.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Here you can choose the font style to be used.
da: Her kan du vælge hvilken skrifttypestil der skal bruges.

[ctx: @item font]
en: Italic
da: Kursiv

[ctx: @item font]
en: Oblique
da: Skæv

[ctx: @item font]
en: Bold
da: Fed

[ctx: @item font]
en: Bold Italic
da: Fed kursiv

[ctx: @item font size]
en: Relative
da: Relativ

en: Font size<br /><i>fixed</i> or <i>relative</i><br />to environment
da: Skriftstørrelse<br /><i>fast</i> eller <i>relativ</i><br />til omgivelser

en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
da: Her kan du skifte mellem fast skriftstørrelse og en skriftstørrelse der beregnes dynamisk og justeres efter ændringer i omgivelserne (f.eks. kontroldimensioner, papirstørrelse).

en: Here you can choose the font size to be used.
da: Her kan du vælge skriftstørrelsen der skal bruges.

note: i18n: A classical test phrase, with all letters of the English alphabet. Replace it with a sample text in your language, such that it is representative of language's writing system. If you wish, you can input several lines of text separated by \n.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
da: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog ÆØÅæøå

en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
da: Denne eksempeltekst illustrerer de nuværende indstillinger. Du kan redigere den for at teste specielle tegn.

en: Actual Font
da: Faktisk skrifttype

[ctx: short]
note: i18n: A shorter version of the alphabet test phrase translated in another message. It is displayed in the dropdown list of font previews (the font selection combo box), so keep it under the length equivalent to 60 or so proportional Latin characters.
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
da: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog ÆØÅæøå

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Choose...
da: Vælg...

en: Click to select a font
da: Klik for at vælge en skrifttype

en: Preview of the selected font
da: Forhåndsvisning af den valgte skrifttype

en: This is a preview of the selected font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
da: Dette er en forhåndsvisning af den valgte skrifttype. Du kan ændre den ved at klikke på "Ændr..."-knappen.

en: Preview of the "%1" font
da: Forhåndsvis "%1"-skrifttypen

en: This is a preview of the "%1" font. You can change it by clicking the "Choose..." button.
da: Dette er en forhåndsvisning af "%1"-skrifttypen. Du kan ændre den ved at klikke på "Vælg..."-knappen.

en: Search
da: Søg

en:  Stalled
da:  Gået i stå

en: %2 of %3 complete | %2 of %3 complete
da[0]: %2 af %3 færdig
da[1]: %2 af %3 færdige

en: %2 / %1 folder | %2 / %1 folders
da[0]: %2 / %1 mappe
da[1]: %2 / %1 mapper

en: %2 / %1 file | %2 / %1 files
da[0]: %2 / %1 fil
da[1]: %2 / %1 filer

en: %1% of %2
da: %1% af %2

en: %2% of 1 file | %2% of %1 files
da[0]: %2% af 1 fil
da[1]: %2% af %1 filer

en: Stalled
da: Gået i stå

en: %2/s (%3 remaining) | %2/s (%3 remaining)
da[0]: %2/s (%3 tilbage)
da[1]: %2/s (%3 tilbage)

en: %1/s (done)
da: %1/s (færdig)

en: &Resume
da: &Genoptag

[ctx: The source url of a job]
en: Source:
da: Kilde:

en: Click this to expand the dialog, to show details
da: Klik for at folde dialogen ud, så detaljer vises

en: &Keep this window open after transfer is complete
da: &Hold dette vindue åbent efter overførsel er færdig

en: Open &File
da: Åbn &fil

en: Open &Destination
da: Åbn &destination

en: Progress Dialog
da: Fremgangsdialog

en: %1 folder | %1 folders
da[0]: %1 mappe
da[1]: %1 mapper

en: %1 file | %1 files
da[0]: %1 fil
da[1]: %1 filer

en: Click this to collapse the dialog, to hide details
da: Klik for at folde dialogen sammen, så detaljer skjules

en: The style '%1' was not found
da: Stilen "%1" blev ikke fundet

en: Do not run in the background.
da: Kør ikke i baggrunden.

en: Internally added if launched from Finder
da: Internt tilføjet hvis startet fra Finder

en: Unknown Application
da: Ukendt program

en: &Minimize
da: &Minimér

en: &Restore
da: &Genskab

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig afslutte <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Quit From System Tray
da: Bekræft afslutning fra statusområdet

en: Minimize
da: Minimér

[ctx: @title:window]
en: Dr. Klash' Accelerator Diagnosis
da: Dr. Klashs accelerator-diagnose

[ctx: @option:check]
en: Disable automatic checking
da: Deaktivér automatisk tjek

[ctx: @action:button]
en: Close
da: Luk

en: <h2>Accelerators changed</h2>
da: <h2>Acceleratorer ændrede</h2>

en: <h2>Accelerators removed</h2>
da: <h2>Acceleratorer fjernet</h2>

en: <h2>Accelerators added (just for your info)</h2>
da: <h2>Acceleratorer tilføjet (blot til oplysning)</h2>

[ctx: left mouse button]
en: left button
da: venstre knap

[ctx: middle mouse button]
en: middle button
da: midterste knap

[ctx: right mouse button]
en: right button
da: højre knap

[ctx: a nonexistent value of mouse button]
en: invalid button
da: ugyldig knap

[ctx: a kind of mouse gesture: hold down one mouse button, then press another button]
en: Hold %1, then push %2
da: Hold %1, tryk så på %2

en: Conflict with Global Shortcut
da: Konflikt med global genvejstast

en: The '%1' key combination has already been allocated to the global action "%2" in %3.
    Do you want to reassign it from that action to the current one?
da: Tastekombinationen "%1" er allerede tildelt den globale handling "%2" i %3.
    Vil du ændre det fra den handling til den nuværende?

en: The '%1' key combination is registered by application %2 for action %3:
da: Tastekombinationen "%1" er registreret af programmet %2 til handlingen %3:

en: In context '%1' for action '%2'
da: I sammenhæng med "%1" til handlingen "%2"

en: The '%1' key combination is registered by application %2.
    %3
da: Tastekombinationen "%1" er registreret af programmet %2.
    %3

en: Conflict With Registered Global Shortcut
da: Konflikt med registreret global genvej

[ctx: @action]
en: Open
da: Åbn

[ctx: @action]
en: New
da: Ny

[ctx: @action]
en: Close
da: Luk

[ctx: @action]
en: Save
da: Gem

[ctx: @action]
en: Print
da: Udskriv

[ctx: @action]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: @action]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: @action]
en: Redo
da: Gendan

[ctx: @action]
en: Cut
da: Klip

[ctx: @action]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: @action]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: @action]
en: Paste Selection
da: Indsæt markering

[ctx: @action]
en: Select All
da: Markér alt

[ctx: @action]
en: Deselect
da: Afmarkér

[ctx: @action]
en: Delete Word Backwards
da: Slet ord baglæns

[ctx: @action]
en: Delete Word Forward
da: Slet ord forlæns

[ctx: @action]
en: Find Next
da: Find næste

[ctx: @action]
en: Find Prev
da: Find forrige

[ctx: @action]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: @action Go to main page]
en: Home
da: Hjem

[ctx: @action Beginning of document]
en: Begin
da: Begynd

[ctx: @action]
en: Prior
da: Før

[ctx: @action Opposite to Prior]
en: Next
da: Næste

[ctx: @action]
en: Up
da: Op

[ctx: @action]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: @action]
en: Forward
da: Frem

[ctx: @action]
en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: @action]
en: Beginning of Line
da: Begyndelse af linje

[ctx: @action]
en: End of Line
da: Slut på linje

[ctx: @action]
en: Go to Line
da: Gå til linje

[ctx: @action]
en: Backward Word
da: Et ord tilbage

[ctx: @action]
en: Forward Word
da: Et ord frem

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

[ctx: @action]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: @action]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: @action]
en: Full Screen Mode
da: Fuldskærmstilstand

[ctx: @action]
en: Show Menu Bar
da: Vis menulinje

[ctx: @action]
en: Activate Next Tab
da: Aktivér næste faneblad

[ctx: @action]
en: Activate Previous Tab
da: Aktivér forrige faneblad

[ctx: @action]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: @action]
en: What's This
da: Hvad er dette

[ctx: @action]
en: Text Completion
da: Tekstfuldførelse

[ctx: @action]
en: Previous Completion Match
da: Forrige fuldførelsesmatch

[ctx: @action]
en: Next Completion Match
da: Næste fuldførelsesmatch

[ctx: @action]
en: Substring Completion
da: Fuldførelse af delstreng

[ctx: @action]
en: Previous Item in List
da: Forrige punkt på listen

[ctx: @action]
en: Next Item in List
da: Næste punkt på listen

[ctx: @action]
en: Open Recent
da: Åbn nylige

[ctx: @action]
en: Save As
da: Gem som

[ctx: @action]
en: Revert
da: Vend tilbage

[ctx: @action]
en: Print Preview
da: Vis udskrift

[ctx: @action]
en: Mail
da: E-mail

[ctx: @action]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: @action]
en: Actual Size
da: Faktisk størrelse

[ctx: @action]
en: Fit To Page
da: Tilpas til siden

[ctx: @action]
en: Fit To Width
da: Tilpas til bredden

[ctx: @action]
en: Fit To Height
da: Tilpas til højden

[ctx: @action]
en: Goto
da: Gå til

[ctx: @action]
en: Goto Page
da: Gå til side

[ctx: @action]
en: Document Back
da: Dokument tilbage

[ctx: @action]
en: Document Forward
da: Dokument frem

[ctx: @action]
en: Edit Bookmarks
da: Redigér bogmærker

[ctx: @action]
en: Spelling
da: Stavning

[ctx: @action]
en: Show Toolbar
da: Vis værktøjslinje

[ctx: @action]
en: Show Statusbar
da: Vis statuslinje

[ctx: @action]
en: Save Options
da: Gem indstillinger

[ctx: @action]
en: Key Bindings
da: Tastebindinger

[ctx: @action]
en: Preferences
da: Indstillinger

[ctx: @action]
en: Configure Toolbars
da: Indstil værktøjslinjer

[ctx: @action]
en: Configure Notifications
da: Indstil bekendtgørelser

[ctx: @action]
en: Tip Of Day
da: Dagens tip

[ctx: @action]
en: Report Bug
da: Rapportér programfejl

[ctx: @action]
en: Switch Application Language
da: Skift programsprog

[ctx: @action]
en: About Application
da: Om programmet

[ctx: @action]
en: About KDE
da: Om KDE

en: Spell Checking Configuration
da: Indstilling af stavekontrol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bgSpellCB)
en: Enable &background spellchecking
da: Aktivér stavekontrol i &baggrunden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkerEnabledByDefaultCB)
en: &Automatic spell checking enabled by default
da: &Automatisk stavekontrol aktiveret som standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipUpperCB)
en: Skip all &uppercase words
da: Spring over alle ord med kun versaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipRunTogetherCB)
en: S&kip run-together words
da: Spring &over alle sammenkørte ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default language:
da: Standardsprog:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, m_ignoreListBox)
en: Ignored Words
da: Ignorerede ord

[ctx: @title:window]
en: Check Spelling
da: Stavekontrol

[ctx: @action:button]
en: &Finished
da: &Færdig

[ctx: progress label]
en: Spell checking in progress...
da: Stavekontrol i gang...

en: Spell check stopped.
da: Stavekontrol stoppet.

en: Spell check canceled.
da: Stavekontrol annulleret.

en: Spell check complete.
da: Stavekontrol gennemført.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_autoCorrect)
en: Autocorrect
da: Autokorrigér

en: You reached the end of the list
    of matching items.
da: Du har nået enden af listen af
    matchende punkter.

en: The completion is ambiguous, more than one
    match is available.
da: Fuldførelsen er flertydig, der er mere
    end én forekomst.

en: There is no matching item available.
da: Der er ikke fundet noget.

en: Again
da: Igen

en: Props
da: Egenskaber

en: Undo
da: Fortryd

en: Copy
da: Kopiér

en: Open
da: Åbn

en: Paste
da: Indsæt

en: Cut
da: Klip

en: &OK
da: &O.k.

en: &Cancel
da: &Annullér

en: &Yes
da: &Ja

en: Yes
da: Ja

en: &No
da: &Nej

en: No
da: Nej

en: &Discard
da: &Kassér

en: Discard changes
da: Kassér ændringer

en: Pressing this button will discard all recent changes made in this dialog.
da: Et klik på denne knap vil kassere alle nylige ændringer lavet i denne dialog.

en: Save data
da: Gem data

en: &Do Not Save
da: &Gem ikke

en: Do not save data
da: Gem ikke data

en: Save file with another name
da: Gem fil under et andet navn

en: &Apply
da: &Anvend

en: Apply changes
da: Anvend ændringer

en: When you click <b>Apply</b>, the settings will be handed over to the program, but the dialog will not be closed.
    Use this to try different settings.
da: Når du klikker på knappen Anvend vil de nye indstillinger blive overført til programmet, men dialogen forbliver åben.
    Brug dette til at prøve andre indstillinger.

en: Administrator &Mode...
da: Administrator&tilstand...

en: Enter Administrator Mode
da: Gå ind i administratortilstand

en: When you click <b>Administrator Mode</b> you will be prompted for the administrator (root) password in order to make changes which require root privileges.
da: Når du klikker på <b>Administratortilstand</b> vil du blive bedt om  administratorens (root) adgangskode for at kunne lave ændringer der kræver root-privilegier.

en: Clear input
da: Ryd inddata

en: Clear the input in the edit field
da: Ryd inddata i redigeringsfeltet

en: Show help
da: Vis hjælp

en: Close the current window or document
da: Luk det aktuelle vindue eller dokument

en: &Close Window
da: &Luk vindue

en: Close the current window.
da: Luk det aktuelle vindue.

en: &Close Document
da: &Luk dokument

en: Close the current document.
da: Luk det aktuelle dokument.

en: &Defaults
da: &Standard

en: Reset all items to their default values
da: Nulstil alle punkter til deres standardværdier

en: Go back one step
da: Gå et trin tilbage

en: Go forward one step
da: Gå et trin frem

en: Opens the print dialog to print the current document
da: Åbner udskriftsdialogen for at udskrive det aktuelle dokument

en: C&ontinue
da: F&ortsæt

en: Continue operation
da: Fortsæt operationen

en: &Delete
da: &Slet

en: Delete item(s)
da: Slet elementer

en: Open file
da: Åbn fil

en: &Reset
da: &Nulstil

en: Reset configuration
da: Nulstil indstilling

[ctx: Verb]
en: &Insert
da: &Indsæt

en: Confi&gure...
da: &Indstil...

en: Add
da: Tilføj

en: Properties
da: Egenskaber

en: &Overwrite
da: &Overskriv

en: Redo
da: Gendan

en: &Available:
da: &Tilgængelig:

en: &Selected:
da: &Markeret:

[ctx: KCharSelect section name]
en: European Alphabets
da: Europæiske alfabeter

[ctx: KCharSelect section name]
en: African Scripts
da: Afrikanske scripter

[ctx: KCharSelect section name]
en: Middle Eastern Scripts
da: Mellemøstlige scripter

[ctx: KCharSelect section name]
en: South Asian Scripts
da: Sydasiatiske scripter

[ctx: KCharSelect section name]
en: Philippine Scripts
da: Filippinske scripter

[ctx: KCharSelect section name]
en: South East Asian Scripts
da: Sydøstasiatiske scripter

[ctx: KCharSelect section name]
en: East Asian Scripts
da: Østasiatiske scripter

[ctx: KCharSelect section name]
en: Central Asian Scripts
da: Centralasiatiske scripter

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other Scripts
da: Andre scripter

[ctx: KCharSelect section name]
en: Symbols
da: Møntsymboler

[ctx: KCharSelect section name]
en: Mathematical Symbols
da: Matematiske symboler

[ctx: KCharSelect section name]
en: Phonetic Symbols
da: Fonetiske symboler

[ctx: KCharSelect section name]
en: Combining Diacritical Marks
da: Kombinerende diakritiske mærker

[ctx: KCharSelect section name]
en: Other
da: Andet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Basic Latin
da: Latin

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin-1 Supplement
da: Latin-1-supplement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-A
da: Latin udvidet-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-B
da: Latin udvidet-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: IPA Extensions
da: IPA-udvidelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Spacing Modifier Letters
da: Mellemrumsændringer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks
da: Kombinerende diakritiske mærker

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek and Coptic
da: Græsk og koptisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic
da: Kyrillisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Supplement
da: Kyrillisk supplement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Armenian
da: Armensk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hebrew
da: Hebraisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic
da: Arabisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Syriac
da: Syrisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Supplement
da: Arabisk supplement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Samaritan
da: Samaritansk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Thai
da: Thailandsk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tibetan
da: Tibetansk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian
da: Georgisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic
da: Etiopisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Supplement
da: Etiopisk supplement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
da: Canadisk aboriginal

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mongolian
da: Mongolsk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
da: Canadisk aboriginal, udvidet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: New Tai Lue
da: Ny Tai Lue

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Khmer Symbols
da: Khmer-symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Buginese
da: Buginesisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Tai Tham
da: lanna

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Balinese
da: Balinesisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Sundanese
da: Sundanesisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vedic Extensions
da: Vediske udvidelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions
da: Fonetisk udvidelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Phonetic Extensions Supplement
da: Fonetiske udvidelser supplement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks Supplement
da: Kombinerede diakritiske mærker supplement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended Additional
da: Latin udvidet yderligere

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Greek Extended
da: Græsk udviddet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: General Punctuation
da: Generel tegnsætning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Superscripts and Subscripts
da: Forhøjet og sænket skrift

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Currency Symbols
da: Valutasymboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Diacritical Marks for Symbols
da: Kombinerede diakritiske mærker for symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Letterlike Symbols
da: Bogstavlignende symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Number Forms
da: Talformer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arrows
da: Pile

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Mathematical Operators
da: Matematiske operatorer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Technical
da: Diverse teknisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Control Pictures
da: Kontrolbilleder

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Optical Character Recognition
da: Optisk tegngenkendelse

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed Alphanumerics
da: Indelukkede alfanumeriske

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Box Drawing
da: Kassetegning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Block Elements
da: Blokelementer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Geometric Shapes
da: Geometriske former

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols
da: Diverse symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
da: Diverse matematiske symboler-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-A
da: Supplerende pile-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Braille Patterns
da: Braille-mønstre

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Arrows-B
da: Supplerende pile-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
da: Diverse matematiske symboler-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Mathematical Operators
da: Supplerende matematiske operatorer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Miscellaneous Symbols and Arrows
da: Diverse symboler og pile

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Glagolitic
da: Glagolitisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-C
da: Latin udvidet-C

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Coptic
da: Koptisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Georgian Supplement
da: Georgisk supplement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended
da: Etiopisk udvidet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-A
da: Kyrillisk, udvidet-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Supplemental Punctuation
da: Supplerende tegnsætning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Radicals Supplement
da: CJK-radikaler supplement

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Kangxi Radicals
da: Kangxi-radikaler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ideographic Description Characters
da: Ideografisk beskrivelsestegn

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Symbols and Punctuation
da: CJK-symboler og tegnsætning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Compatibility Jamo
da: Hangul kompatibilitets-jamo

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Bopomofo Extended
da: Bopomofo udvidet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Strokes
da: CJK-stød

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Katakana Phonetic Extensions
da: Katakana fonetiske udvidelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Enclosed CJK Letters and Months
da: Indelukkede CJK-bogstaver og måneder

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility
da: CJK-kompatibilitet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs Extension A
da: CJK forenede ideografer udvidelse A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yijing Hexagram Symbols
da: Yijing hexagram-symboler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Unified Ideographs
da: CJK forenede ideografer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Syllables
da: Yi-stavelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Yi Radicals
da: Yi-radikaler

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Cyrillic Extended-B
da: Kyrillisk, udvidet-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Modifier Tone Letters
da: Ændring af bogstavers toning

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Latin Extended-D
da: Latin udvidet-D

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Common Indic Number Forms
da: Fællesindiske talformer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Devanagari Extended
da: Devanagari udvidet

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-A
da: Hangul Jamo, udvidet-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Javanese
da: Javanesisk

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Myanmar Extended-A
da: Myanmar, udvidet-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Ethiopic Extended-A
da: Etiopisk udvidet-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Syllables
da: Hangul-stavelser

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Hangul Jamo Extended-B
da: Hangul Jamo, udvidet-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Surrogates
da: Høje surrogater

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: High Private Use Surrogates
da: Høje surrogater til privat brug

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Low Surrogates
da: Lave surrogater

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Private Use Area
da: Område til privat brug

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Ideographs
da: CJK-kompatibilitets-Ideografer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Alphabetic Presentation Forms
da: Alfabetiske præsentationsformularer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-A
da: Arabiske præsentationsformularer-A

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Variation Selectors
da: Variationsudvælgere

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Vertical Forms
da: Lodrette formularer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Combining Half Marks
da: Kombinerede halvmærker

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: CJK Compatibility Forms
da: CJK-kompatibilitetsformularer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Small Form Variants
da: Små formularvarianter

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Arabic Presentation Forms-B
da: Arabisk præsentationsformularer-B

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Halfwidth and Fullwidth Forms
da: Halvbredde- og fuldbreddeformer

[ctx: KCharselect unicode block name]
en: Specials
da: Specialer

en: Enter a search term or character here
da: Indtast søgeudtryk eller -tegn her

[ctx: Goes to previous character]
en: Previous in History
da: Forrige i historikken

en: Previous Character in History
da: Forrige tegn i historikken

[ctx: Goes to next character]
en: Next in History
da: Næste i historikken

en: Next Character in History
da: Næste tegn i historikken

en: Select a category
da: Vælg en kategori

en: Select a block to be displayed
da: Vælg en blok som skal vises

en: Set font
da: Vælg skrifttype

en: Set font size
da: Vælg skriftstørrelse

en: Character:
da: Tegn:

en: Name:
da: Navn:

en: Annotations and Cross References
da: Annotationer og krydsreferencer

en: Alias names:
da: Aliasnavne:

en: Notes:
da: Noter:

en: See also:
da: Se også:

en: Equivalents:
da: Tilsvarende:

en: Approximate equivalents:
da: Tilnærm tilsvarende:

en: CJK Ideograph Information
da: CJK ideograf-information

en: Definition in English:
da: Definition på engelsk:

en: Mandarin Pronunciation:
da: Udtalelse på mandarin:

en: Cantonese Pronunciation:
da: Udtalelse på kantonesisk:

en: Japanese On Pronunciation:
da: Udtalelse på japansk on:

en: Japanese Kun Pronunciation:
da: Udtalelse på japansk kun:

en: Tang Pronunciation:
da: Udtalelse på tang:

en: Korean Pronunciation:
da: Udtalelse på koreansk:

en: General Character Properties
da: Generelle tegnegenskaber

en: Block:
da: Blok:

en: Unicode category:
da: Unicode-kategori:

en: Various Useful Representations
da: Diverse nyttige repræsentationer

en: C octal escaped UTF-8:
da: UTF-8 uden C-octal:

en: XML decimal entity:
da: XML decimal-enhed:

en: Unicode code point:
da: Unicode-kodepunkt:

[ctx: Character]
en: In decimal:
da: I decimaltal:

en: <Non Private Use High Surrogate>
da: <Høje surrogater til ikke-privat brug>

en: <Private Use High Surrogate>
da: <Høje surrogater til privat brug>

en: <Low Surrogate>
da: <Lav surrogat>

en: <Private Use>
da: <Privat brug>

en: <not assigned>
da: <ikke tildelt>

en: Non-printable
da: Kan ikke skrives (vandret)

en: Other, Control
da: Andet, kontrol

en: Other, Format
da: Andet, format

en: Other, Not Assigned
da: Andet, ikke tildelt

en: Other, Private Use
da: Andet, privat brug

en: Other, Surrogate
da: Andet, surrogat

en: Letter, Lowercase
da: Bogstav, lille

en: Letter, Modifier
da: Bogstav, ændring

en: Letter, Other
da: Bogstav, andet

en: Letter, Titlecase
da: Bogstav, titel

en: Letter, Uppercase
da: Bogstav, stort

en: Mark, Spacing Combining
da: Mærke, mellemrumskombination

en: Mark, Enclosing
da: Mærk, indelukning

en: Mark, Non-Spacing
da: Mærke, ikke-mellemrum

en: Number, Decimal Digit
da: Tal, decimalciffer

en: Number, Letter
da: Tal, bogstav

en: Number, Other
da: Tal, andet

en: Punctuation, Connector
da: Tegnsætning, forbinder

en: Punctuation, Dash
da: Tegnsætning, bindestreg

en: Punctuation, Close
da: Tegnsætning, luk

en: Punctuation, Final Quote
da: Tegnsætning, citat slut

en: Punctuation, Initial Quote
da: Tegnsætning, citat begynd

en: Punctuation, Other
da: Tegnsætning, andet

en: Punctuation, Open
da: Tegnsætning, åbn

en: Symbol, Currency
da: Symbol, valuta

en: Symbol, Modifier
da: Symbol, ændring

en: Symbol, Math
da: Symbol, matematik

en: Symbol, Other
da: Symbol, andet

en: Separator, Line
da: Adskillelse, linje

en: Separator, Paragraph
da: Adskillelse, afsnit

en: Separator, Space
da: Adskillelse, mellemrum

en: You will be asked to authenticate before saving
da: Du vil blive bedt om autentificering før gemning

en: You are not allowed to save the configuration
da: Du har ikke rettigheder til at gemme konfigurationen

[ctx: @option next year]
en: Next Year
da: Næste år

[ctx: @option next month]
en: Next Month
da: Næste måned

[ctx: @option next week]
en: Next Week
da: Næste uge

[ctx: @option tomorrow]
en: Tomorrow
da: I morgen

[ctx: @option today]
en: Today
da: I dag

[ctx: @option yesterday]
en: Yesterday
da: I går

[ctx: @option last week]
en: Last Week
da: Sidste uge

[ctx: @option last month]
en: Last Month
da: Sidste måned

[ctx: @option last year]
en: Last Year
da: Sidste år

[ctx: @option do not specify a date]
en: No Date
da: Ingen dato

[ctx: @info]
en: The date you entered is invalid
da: Den angivne dato er ugyldig

[ctx: @info]
en: Date cannot be earlier than %1
da: Datoen kan ikke være før %1

[ctx: @info]
en: Date cannot be later than %1
da: Datoen kan ikke være efter %1

en: Week %1
da: Uge %1

en: Next year
da: Næste år

en: Previous year
da: Forrige år

en: Next month
da: Næste måned

en: Previous month
da: Forrige måned

en: Select a week
da: Vælg en uge

en: Select a month
da: Vælg en måned

en: Select a year
da: Vælg et år

en: Select the current day
da: Vælg den aktuelle dag.

[ctx: No specific time zone]
en: Floating
da: Flydende

[ctx: @info]
note: i18nc("@info", "Date and time cannot be earlier than %1", formatDate(m_minDate));
en: The entered date and time is before the minimum allowed date and time.
da: Angiven dato og tidspunkt er før mindste tilladte dato og tidspunkt.

[ctx: @info]
note: i18nc("@info", "Date cannot be later than %1", formatDate(m_maxDate));
en: The entered date and time is after the maximum allowed date and time.
da: Angiven dato og tidspunkt er efter højeste tilladte dato og tidspunkt.

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Remove
da: &Fjern

en: Move &Up
da: Flyt &op

en: Move &Down
da: Flyt &ned

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

en: Clear &History
da: Ryd &historik

en: No further items in the history.
da: Ikke flere elementer i historikken.

en: Shortcut '%1' in Application %2 for action %3
da: Genvejen "%1" i programmet %2 til handlingen %3

[ctx: %1 is the number of conflicts (hidden), %2 is the key sequence of the shortcut that is problematic]
en: The shortcut '%2' conflicts with the following key combination:
     | The shortcut '%2' conflicts with the following key combinations:
da[0]: Genvejen "%2" er i konflikt med følgende tastekombination:
da[1]: Genvejen "%2" er i konflikt med følgende tastekombinationer:

[ctx: %1 is the number of shortcuts with which there is a conflict]
en: Conflict with Registered Global Shortcut | Conflict with Registered Global Shortcuts
da[0]: Konflikt med registreret global genvej
da[1]: Konflikt med registrerede globale genveje

[ctx: %1 is the number of conflicts]
en: Shortcut Conflict | Shortcut Conflicts
da[0]: Genvejskonflikt
da[1]: Genvejskonflikter

en: Shortcut '%1' for action '%2'
da: Genvejen "%1" til handlingen "%2"

[ctx: %1 is the number of ambigious shortcut clashes (hidden)]
en: The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcut.
    Do you want to assign an empty shortcut to this action?
    %3 | The "%2" shortcut is ambiguous with the following shortcuts.
    Do you want to assign an empty shortcut to these actions?
    %3
da[0]: Genvejen "%2" kan forveksles med følgende genvej.
    Vil du tildele en tom genvej til denne handling?
    %3
da[1]: Genvejen "%2" kan forveksles med følgende genveje.
    Vil du tildele en tom genvej til disse handlinger?
    %3

en: Shortcut conflict
da: Genvejskonflikt

en: <qt>The '%1' key combination is already used by the <b>%2</b> action.<br>Please select a different one.</qt>
da: <qt>Tastekombinationen "%1" bruges allerede til handlingen <b>%2</b>.<br>Vælg venligst en anden.</qt>

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+a: hold the Ctrl key and press a.
da: Tryk på knappen, angiv så genvejen ligesom du vil gøre i programmet.
    Eksempel med Ctrl+A, hold Ctrl-tasten nede og tryk A.

en: Reserved Shortcut
da: Reserveret genvej

en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
da: F12-tasten er reserveret på Windows, og kan derfor ikke bruges som en global genvej.
    Vælg venligst en anden.

en: Conflict with Standard Application Shortcut
da: Konflikt med programmets standardgenvejstast

en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
da: Tastekombinationen "%1" bruges allerede til standardhandlingen "%2" som mange programmer benytter.
    Vil du bruge den som en global genvej også?

en: The key you just pressed is not supported by Qt.
da: Tasten du netop trykkede på, understøttes ikke af Qt.

en: Unsupported Key
da: Ikke understøttet tast

en: without name
da: uden navn

[ctx: @action:button Clear current text in the line edit]
en: Clear text
da: Ryd tekst

[ctx: @title:menu]
en: Text Completion
da: Tekstfuldførelse

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: None
da: Ingen

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Manual
da: Manuel

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List
da: Dropned-liste

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Short Automatic
da: Kort automatisk

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Dropdown List && Automatic
da: Dropned-liste og automatisk

[ctx: @item:inmenu Text Completion]
en: Default
da: Standard

en: Image Operations
da: Billedoperationer

en: &Rotate Clockwise
da: &Rotér med uret

en: Rotate &Counterclockwise
da: Rotér &mod uret

[ctx: @action]
en: Text &Color...
da: Tekst&farve...

[ctx: @label stroke color]
en: Color
da: Farve

[ctx: @action]
en: Text &Highlight...
da: Tekstfrem&hævning...

[ctx: @action]
en: &Font
da: Skri&fttype

[ctx: @action]
en: Font &Size
da: &Skriftstørrelse

[ctx: @action boldify selected text]
en: &Bold
da: &Fed

[ctx: @action italicize selected text]
en: &Italic
da: &Kursiv

[ctx: @action underline selected text]
en: &Underline
da: &Understreget

[ctx: @action]
en: &Strike Out
da: &Gennemstreget

[ctx: @action]
en: Align &Left
da: &Venstrejusteret

[ctx: @label left justify]
en: Left
da: Venstre

[ctx: @action]
en: Align &Center
da: &Centreret

[ctx: @label center justify]
en: Center
da: Centrér

[ctx: @action]
en: Align &Right
da: &Højrejusteret

[ctx: @label right justify]
en: Right
da: Højre

[ctx: @action]
en: &Justify
da: &Justér

[ctx: @label justify fill]
en: Justify
da: Justér

[ctx: @action]
en: Left-to-Right
da: Venstre-til-højre

[ctx: @label left-to-right]
en: Left-to-Right
da: Venstre-til-højre

[ctx: @action]
en: Right-to-Left
da: Højre-til-venstre

[ctx: @label right-to-left]
en: Right-to-Left
da: Højre-til-venstre

[ctx: @title:menu]
en: List Style
da: Listestil

[ctx: @item:inmenu no list style]
en: None
da: Ingen

[ctx: @item:inmenu disc list style]
en: Disc
da: Skive

[ctx: @item:inmenu circle list style]
en: Circle
da: Cirkel

[ctx: @item:inmenu square list style]
en: Square
da: Firkant

[ctx: @action]
en: Increase Indent
da: Forøg indrykning

[ctx: @action]
en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

[ctx: @action]
en: Insert Rule Line
da: Indsæt regellinje

[ctx: @action]
en: Format Painter
da: Formatér tegner

[ctx: @action]
en: To Plain Text
da: Til ren tekst

[ctx: @action]
en: Subscript
da: Sænket skrift

[ctx: @action]
en: Superscript
da: Hævet skrift

en: &Copy Full Text
da: K&opiér hele teksten

en: Nothing to spell check.
da: Intet at stavekontrollere.

en: Speak Text
da: Oplæs tekst

en: Starting Jovie Text-to-Speech Service Failed
da: Start af Jovie tekst-til-tale-tjeneste mislykkedes

en: No suggestions for %1
da: Ingen forslag til %1

en: Ignore
da: Ignorér

en: Add to Dictionary
da: Tilføj til ordbog

[ctx: @info]
en: The time you entered is invalid
da: Det angivne tidspunkt er ugyldigt

[ctx: @info]
en: Time cannot be earlier than %1
da: Tiden kan ikke være før %1

[ctx: @info]
en: Time cannot be later than %1
da: Tiden kan ikke være efter %1

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
da: Område

en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @title:menu]
en: Show Text
da: Vis tekst

[ctx: @title:menu]
en: Toolbar Settings
da: Indstilling af værktøjslinje

[ctx: Toolbar orientation]
en: Orientation
da: Orientering

[ctx: toolbar position string]
en: Left
da: Venstre

[ctx: toolbar position string]
en: Right
da: Højre

[ctx: toolbar position string]
en: Bottom
da: Bund

en: Text Position
da: Tekstplacering

en: Icons Only
da: Kun ikoner

en: Text Only
da: Kun tekst

en: Text Alongside Icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Text Under Icons
da: Tekst under ikoner

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

[ctx: @item:inmenu Icon size]
en: Default
da: Standard

en: Small (%1x%2)
da: Lille (%1x%2)

en: Medium (%1x%2)
da: Mellem (%1x%2)

en: Large (%1x%2)
da: Stor (%1x%2)

en: Huge (%1x%2)
da: Meget stor (%1x%2)

en: Lock Toolbar Positions
da: Lås placering af værktøjslinjer

en: Desktop %1
da: Skrivebord %1

en: Add to Toolbar
da: Tilføj til værktøjslinje

en: Configure Shortcut...
da: Indstil genvej...

en: Toolbars Shown
da: Viste værktøjslinjer

en: No text
da: Ingen tekst

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

[ctx: @title:menu Game move]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
da: &Flyt

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: V&is

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Kør

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje:

en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
da: Bygger Qt-kontrol-plugins fra en ini-stil beskrivelsesfil.

en: Input file
da: Inddata-fil

en: Output file
da: Uddata-fil

en: Name of the plugin class to generate
da: Navn på plugin-klassen der skal genereres

en: Default widget group name to display in designer
da: Standard kontrolgruppenavn der skal vises i designer

en: Call Stack
da: Kald stak

en: Call
da: Kald

en: Line
da: Linje

en: Console
da: Konsole

en: Unable to find the Kate editor component;
    please check your KDE installation.
da: Kan ikke finde Kate-editorkomponenten.
    Tjek venligst din KDE-installation.

en: Breakpoint
da: Stoppunkt

en: JavaScript Debugger
da: JavaScript-fejlsøger

en: &Break at Next Statement
da: &Stop ved næste erklæring

en: Break at Next
da: Stop ved næste

en: Continue
da: Fortsæt

en: Step Over
da: Træd over

en: Step Into
da: Træd ind i

en: Step Out
da: Træd ud

en: Reindent Sources
da: Gendan indrykning af kildekode

en: Report Exceptions
da: Rapportér undtagelser

en: &Debug
da: &Fejlret

en: Close source
da: Luk kilde

en: Ready
da: Klar

en: Parse error at %1 line %2
da: Fortolkningsfejl ved %1 linje %2

en: An error occurred while attempting to run a script on this page.
    
    %1 line %2:
    %3
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at køre et script på denne side.
    
    %1 linje %2:
    %3

en: Do not know where to evaluate the expression. Please pause a script or open a source file.
da: Ved ikke hvor udtrykket skal evalueres. Sæt scriptet på pause eller åbn en kildekodefil.

en: Evaluation threw an exception %1
da: Evaluering smed en undtagelse %1

en: JavaScript Error
da: JavaScript-fejl

en: &Do not show this message again
da: &Vis ikke denne besked igen

en: Local Variables
da: Lokale variable

en: Loaded Scripts
da: Indlæste scripts

en: A script on this page is causing KHTML to freeze. If it continues to run, other applications may become less responsive.
    Do you want to stop the script?
da: Et script på denne side får KHTML til at fryse. Hvis det fortsætter med at køre, vil andre programmer måske reagere langsommere.
    Vil du afbryde scriptet?

en: &Stop Script
da: &Afbryd script

en: Confirmation: JavaScript Popup
da: Bekræftelse: JavaScript-popop

en: This site is submitting a form which will open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow the form to be submitted?
da: Dette sted sender en formular som vil åbne et nyt browser-vindue via af JavaScript.
    Vil du tillade at formularen bliver sendt?

en: <qt>This site is submitting a form which will open <p>%1</p> in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow the form to be submitted?</qt>
da: <qt>Dette sted sender en formular som vil åbne <p>%1</p>i et nyt browser-vindue ved hjælp af JavaScript.<br/>Vil du tillade at formularen bliver sendt?</qt>

en: Allow
da: Tillad

en: Do Not Allow
da: Tillad ikke

en: This site is requesting to open up a new browser window via JavaScript.
    Do you want to allow this?
da: Dette sted beder om at åbne en ny browser via af JavaScript.
    Vil du tillade det?

en: <qt>This site is requesting to open<p>%1</p>in a new browser window via JavaScript.<br />Do you want to allow this?</qt>
da: <qt>Denne side sted beder om at åbne <p>%1</p>i en ny browser ved hjælp af JavaScript.<br/>Vil du tillade dette?</qt>

en: Close window?
da: Luk vindue?

en: Confirmation Required
da: Bekræftelse krævet

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" to be added to your collection?
da: Ønsker du at et bogmærke der peger på stedet "%1" skal tilføjes til din samling?

en: Do you want a bookmark pointing to the location "%1" titled "%2" to be added to your collection?
da: Ønsker du at et bogmærke der peger på stedet "%1" med titlen %2 skal tilføjes til din samling?

en: JavaScript Attempted Bookmark Insert
da: JavaScript forsøgte at indsætte bogmærke

en: Insert
da: Indsæt

en: Disallow
da: Tillad ikke

en: The following files will not be uploaded because they could not be found.
    Do you want to continue?
da: Følgende filer vil ikke blive overført fordi de ikke blev fundet.
    Vil du fortsætte?

en: Submit Confirmation
da: Indsend bekræftelse

en: &Submit Anyway
da: &Indsend alligevel

en: You are about to transfer the following files from your local computer to the Internet.
    Do you really want to continue?
da: Du er ved at overføre følgende filer fra din lokale computer til internettet.
    Vil du fortsætte?

en: Send Confirmation
da: Send bekræftelse

en: &Send File | &Send Files
da[0]: &Send fil
da[1]: &Send filer

en: Submit
da: Indsend

en: Key Generator
da: Nøglegenerator

en: No plugin found for '%1'.
    Do you want to download one from %2?
da: Intet plugin til "%1" fundet.
    Vil du downloade et fra %2?

en: Missing Plugin
da: Manglende plugin

en: Download
da: Hent

en: Do Not Download
da: Hent ikke

en: This is a searchable index. Enter search keywords:
da: Dette er et søgbart indeks. Indtast søgenøgleord:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KHTMLInfoDlg)
en: Document Information
da: Dokumentinformation

[ctx: @title:group Document information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _lmLabel)
en: Last modified:
da: Sidst ændret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _eLabel)
en: Document encoding:
da: Dokumentets tegnsæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _modeLabel)
en: Rendering mode:
da: Renderingstilstand:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: HTTP Headers
da: HTTP-headere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, _headers)
en: Property
da: Egenskab

en: Initializing Applet "%1"...
da: Initialiserer applet "%1" ...

en: Starting Applet "%1"...
da: Starter applet "%1"...

en: Applet "%1" started
da: Applet "%1" startet

en: Applet "%1" stopped
da: Applet "%1" standset

en: Loading Applet
da: Indlæser applet

en: Error: java executable not found
da: Fejl: java-kørbar fil ikke fundet

en: Signed by (validation: %1)
da: Underskrevet af (validering: %1)

en: Certificate (validation: %1)
da: Certifikat (validering: %1)

en: Security Alert
da: Sikkerhedsadvarsel

en: Do you grant Java applet with certificate(s):
da: Udsteder du Java-appletter med certifikater:

en: the following permission
da: følgende rettigheder

en: &Reject All
da: &Afslå alle

en: &Grant All
da: &Giv alle

en: Applet Parameters
da: Applet-parametre

en: Class
da: Klasse

en: Base URL
da: Basis-URL

en: Archives
da: Arkiver

en: KDE Java Applet Plugin
da: KDE Java-Applet Plugin

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
da: HTML-værktøjslinje

en: &Copy Text
da: K&opiér tekst

en: Open '%1'
da: Åbn "%1"

en: &Copy Email Address
da: &Kopiér e-mail-adresse

en: &Save Link As...
da: &Gem henvisning som...

en: &Copy Link Address
da: &Kopiér linkadresse

[ctx: @title:menu HTML frame/iframe]
en: Frame
da: Ramme

en: Open in New &Window
da: Åbn i nyt &vindue

en: Open in &This Window
da: Åbn i &dette vindue

en: Open in &New Tab
da: Åbn i &nyt faneblad

en: Reload Frame
da: Genindlæs ramme

en: Print Frame...
da: Udskriv ramme...

en: Save &Frame As...
da: Gem &ramme som...

en: View Frame Source
da: Vis rammekilde

en: View Frame Information
da: Vis rammeinformation

en: Block IFrame...
da: Blokér I-ramme...

en: Save Image As...
da: Gem billede som...

en: Send Image...
da: Send billede...

en: Copy Image
da: Kopiér billede

en: Copy Image Location
da: Kopiér billedsted

en: View Image (%1)
da: Se billede (%1)

en: Block Image...
da: Blokér billede...

en: Block Images From %1
da: Blokér billeder fra %1

en: Stop Animations
da: Stop animationer

en: Search for '%1' with %2
da: Søg efter "%1" med %2

en: Search for '%1' with
da: Søg efter "%1" med

en: Save Link As
da: Gem link som

en: Save Image As
da: Gem billede som

en: Add URL to Filter
da: Tilføj URL til filter

en: Enter the URL:
da: Indtast URL:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: En fil ved navn "%1" findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: Overwrite
da: Overskriv

en: The Download Manager (%1) could not be found in your $PATH
da: Download-håndteringen (%1) kunne ikke findes i din sti ($PATH).

en: Try to reinstall it  
    
    The integration with Konqueror will be disabled.
da: Prøv at geninstallere den  
    
    Integrationen med Konqueror vil blive deaktiveret.

en: Default Font Size (100%)
da: Standardskriftstørrelse (100%)

en: Embeddable HTML component
da: Indlejrbar HTML-komponent

en: Dirk Mueller
da: Dirk Müller

en: View Do&cument Source
da: Vis do&kumentkilde

en: View Document Information
da: Vis dokumentinformation

en: Save &Background Image As...
da: Gem &baggrundsbillede som...

en: Print Rendering Tree to STDOUT
da: Udskriv visningstræ til STDOUT

en: Print DOM Tree to STDOUT
da: Udskriv DOM-træ til STDOUT

en: Print frame tree to STDOUT
da: Skriv rammetræ til STDOUT

en: Stop Animated Images
da: Stop animerede billeder

en: Set &Encoding
da: Vælg &tegnsæt

en: Use S&tylesheet
da: &Brug stilark

en: Enlarge Font
da: Brug større skrifttype

en: <qt>Enlarge Font<br /><br />Make the font in this window bigger. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
da: <qt>Forstør skrift<br /><br />Gør skrifttypen i dette vindue større. Klik og hold museknappen nede for at få en menu med alle tilgængelige skriftstørrelser.</qt>

en: Shrink Font
da: Brug mindre skrifttype

en: <qt>Shrink Font<br /><br />Make the font in this window smaller. Click and hold down the mouse button for a menu with all available font sizes.</qt>
da: <qt>Formindsk skrift<br />br />Gør skrifttypen i dette vindue mindre. Klik og hold museknappen nede for at få en menu med alle tilgængelige skriftstørrelser.</qt>

en: <qt>Find text<br /><br />Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.</qt>
da: <qt>Find tekst<br /><br />Viser en dialog der lader dig søge efter tekst på den viste side.</qt>

en: <qt>Find next<br /><br />Find the next occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
da: <qt>Find næste<br /><br />Find næste forekomst af teksten som du har fundet ved hjælp af funktionen <b>Find tekst</b>.</qt>

en: <qt>Find previous<br /><br />Find the previous occurrence of the text that you have found using the <b>Find Text</b> function.</qt>
da: <qt>Find forrige<br /><br />Find forrige forekomst af teksten som du har fundet ved hjælp af funktionen <b>Find tekst</b>.</qt>

en: Find Text as You Type
da: Find tekst mens du skriver

en: This shortcut shows the find bar, for finding text in the displayed page. It cancels the effect of "Find Links as You Type", which sets the "Find links only" option.
da: Denne genvej viser søgelinjen til at finde tekst på den viste side. Den annullerer virkningen af "Find links mens du skriver", hvilket slår indstillingen "Find kun links" til.

en: Find Links as You Type
da: Find links mens du skriver

en: This shortcut shows the find bar, and sets the option "Find links only".
da: Denne genvej viser søgelinjen og slår indstillingen "Find kun links" til.

en: <qt>Print Frame<br /><br />Some pages have several frames. To print only a single frame, click on it and then use this function.</qt>
da: <qt>Udskriv ramme<br /><br />Nogle sider har adskillige rammer. For kun at udskrive én ramme klik på den og brug så denne funktion.</qt>

en: Toggle Caret Mode
da: Slå caret-tilstand til og fra

en: The fake user-agent '%1' is in use.
da: Den falske brugeragent "%1" er i brug.

en: This web page contains coding errors.
da: Der er indkodningsfejl i denne netside.

en: &Hide Errors
da: S&kjul fejl

en: &Disable Error Reporting
da: &Deaktivér fejlrapportering

en: <qt><b>Error</b>: %1: %2</qt>
da: <qt><b>Fejl</b>: %1: %2</qt>

en: <qt><b>Error</b>: node %1: %2</qt>
da: <qt><b>Fejl</b>: knude %1: %2</qt>

en: Display Images on Page
da: Vis billeder på side

en: Error: %1 - %2
da: Fejl: %1 - %2

en: The requested operation could not be completed
da: Den forespurgte operation kunne ikke gøres færdig

en: Technical Reason:
da: Teknisk årsag:

en: Details of the Request:
da: Detaljer om forespørgslen:

en: Protocol: %1
da: Protokol: %1

en: Date and Time: %1
da: Dato og tid: %1

en: Additional Information: %1
da: Ekstra oplysninger: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Possible Causes:
da: Mulige årsager:

en: Possible Solutions:
da: Mulige løsninger:

en: Page loaded.
da: Side indlæst.

en: %1 Image of %2 loaded. | %1 Images of %2 loaded.
da[0]: %1 billede ud af %2
da[1]: %1 billeder ud af %2 indlæst...

en: Automatic Detection
da: Automatisk detektion

en:  (In new window)
da:  (I nyt vindue)

en: Symbolic Link
da: Symbolsk link

en:  (In other frame)
da:  (I en anden ramme)

en: Email to:
da: E-mail til:

en:  - Subject:
da:  - Emne:

en: Save As
da: Gem som

en: <qt>This untrusted page links to<br /><b>%1</b>.<br />Do you want to follow the link?</qt>
da: <qt>Denne ubetroede side indeholder link til<br /><b>%1</b>.<br />Vil du følge linket?</qt>

en: Follow
da: Følg

en: Frame Information
da: Rammeinformation

en:    <a href="%1">[Properties]</a>
da:    <a href="%1">[Egenskaber]</a>

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Quirks
da: Særheder

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Almost standards
da: Næsten standarder

[ctx: HTML rendering mode (see http://en.wikipedia.org/wiki/Quirks_mode)]
en: Strict
da: Striks

en: Save Background Image As
da: Gem baggrundsbillede som

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
da: Serverens SSL-certifikat-kæde synes at være ødelagt.

en: Save Frame As
da: Gem ramme som

en: &Find in Frame...
da: &Find i ramme...

en: Warning:  This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you wish to continue?
da: Advarsel: Dette er en sikker formular, men den forsøger at sende dine data tilbage i ikke-krypteret form.
    En tredjepart vil måske kunne komme ind imellem og se denne information.
    Vil du virkelig fortsætte?

en: Network Transmission
da: Netværkstransmission

en: &Send Unencrypted
da: &Send uden kryptering

en: Warning: Your data is about to be transmitted across the network unencrypted.
    Are you sure you wish to continue?
da: Advarsel: Dine data er ved at blive sendt over netværket uden kryptering.
    Vil du virkelig fortsætte?

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
da: Dette sted forsøger at indsende en dataform via e-mail.
    Vil du fortsætte?

en: &Send Email
da: &Send e-mail

en: <qt>The form will be submitted to <br /><b>%1</b><br />on your local filesystem.<br />Do you want to submit the form?</qt>
da: <qt>Formularen vil blive sendt til <br /><b>%1</b><br />på dit lokale filsystem.<br />Vil du indsende formularen?</qt>

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
da: Dette sted forsøgte at vedlægge en fil fra din computer i formular-indsendelsen. Bilaget blev fjernet for at beskytte dig.

en: Security Warning
da: Sikkerhedsadvarsel

en: <qt>Access by untrusted page to<br /><b>%1</b><br /> denied.</qt>
da: <qt>Adgang fra ubetroet side til<br /><b>%1</b><br /> nægtet.</qt>

en: The wallet '%1' is open and being used for form data and passwords.
da: Tegnebogen "%1" er åben og bliver brugt til formulardata og adgangskoder.

en: &Close Wallet
da: &Luk tegnebog

en: &Allow storing passwords for this site
da: &Tillad at gemme adgangskoder for denne side

en: Remove password for form %1
da: Fjern adgangskode fra formularen %1

en: JavaScript &Debugger
da: JavaScript-&fejlsøger

en: This page was prevented from opening a new window via JavaScript.
da: Denne side blev forhindret i at åbne et nyt vindue  via JavaScript.

en: Popup Window Blocked
da: Popop-vindue blokeret

en: This page has attempted to open a popup window but was blocked.
    You can click on this icon in the status bar to control this behavior
    or to open the popup.
da: Denne side har forsøgt at åbne et popop-vindue men blev blokeret.
    Du kan klikke på denne ikon i statuslinjen for at kontrollere denne opførsel,
    eller for at åbne popop-vinduet.

en: &Show Blocked Popup Window | &Show %1 Blocked Popup Windows
da[0]: &Vis %1 blokerede popop-vinduer
da[1]: Vis %1 blokerede popop-vinduer

en: Show Blocked Window Passive Popup &Notification
da: Vis passiv popop-&bekendtgørelse for blokeret vindue

en: &Configure JavaScript New Window Policies...
da: &Indstil ny vinduespolitik for JavaScript...

en: <qt><p><strong>'Print images'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, images contained in the HTML page will be printed. Printing may take longer and use more ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, only the text of the HTML page will be printed, without the included images. Printing will be faster and use less ink or toner.</p> </qt>
da: <qt><p><strong>"Udskriv billeder"</strong></p><p>Hvis dette afkrydsningsfelt er markeret, vil billeder indeholdt i HTML-siden blive udskrevet. Udskrift kan så tage længere tid og bruge mere blæk eller toner.</p><p>Hvis dette afkrydsningsfelt er deaktiveret er det kun teksten på HTML-siden der bliver udskrevet, uden de inkluderede billeder. Udskrift vil være hurtigere og bruge mindre blæk eller toner.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Print header'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will contain a header line at the top of each page. This header contains the current date, the location URL of the printed page and the page number.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will not contain such a header line.</p> </qt>
da: <qt><p><strong>"Udskriv overskriftslinje"</strong></p><p>Hvis dette afkrydsningsfelt er markeret, vil udskriften af HTML-siden have en overskriftslinje for oven på hver side. Denne linje indeholder dagens dato, stedet for URL'en for den udskrevene side og sidetal.</p> <p>Hvis afkrydsningsfeltet ikke er markeret, vil udskriften af HTML-dokumentet ikke indeholde en sådan overskriftslinje.</p> </qt>

en: <qt><p><strong>'Printerfriendly mode'</strong></p><p>If this checkbox is enabled, the printout of the HTML document will be black and white only, and all colored background will be converted into white. Printout will be faster and use less ink or toner.</p><p>If this checkbox is disabled, the printout of the HTML document will happen in the original color settings as you see in your application. This may result in areas of full-page color (or grayscale, if you use a black+white printer). Printout will possibly happen more slowly and will probably use more toner or ink.</p> </qt>
da: <qt><p><strong>"Printervenlig tilstand"</strong></p><p>Hvis dette afkrydsningsfelt er markeret, vil udskriften af HTML-dokumentet kun være i sort og hvidt, og al farvet baggrund vil blive konverteret til hvidt hvidt. Udskriften vil være hurtigere og bruge mindre blæk eller toner.</p><p>Hvis dette afkrydsningsfelt er deaktiveret, vil udskriften af HTML-dokumentet ske med de oprindelige farveindstillinger som du ser i dit program. Dette kan resultere i områder af helsides farver (eller gråskala, hvis du bruger en sort-hvid-printer). Udskriften vil muligvis være langsommere og vil sandsynligvis bruge mere toner eller blæk.</p> </qt>

en: HTML Settings
da: HTML-indstillinger

en: Printer friendly mode (black text, no background)
da: Printervenlig tilstand (sort tekst, ingen baggrund)

en: Print images
da: Udskriv billeder

en: Print header
da: Udskriv overskrift

en: Filter error
da: Filterfejl

en: Inactive
da: Inaktiv

en: %1 (%2 - %3x%4 Pixels)
da: %1 (%2 - %3x%4 billedpunkter)

en: %1 - %2x%3 Pixels
da: %1 - %2x%3 billedpunkter

en: %1 (%2x%3 Pixels)
da: %1 (%2x%3 billedpunkter)

en: Image - %1x%2 Pixels
da: Billede - %1x%2 billedpunkter

en: Done.
da: Færdig.

en: Access Keys activated
da: Adgangstaster aktiverede

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: JavaScript Errors
da: JavaScript-fejl

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDialog, KJSErrorDlgBase)
en: This dialog provides you with notification and details of scripting errors that occur on web pages.  In many cases it is due to an error in the web site as designed by its author.  In other cases it is the result of a programming error in Konqueror.  If you suspect the former, please contact the webmaster of the site in question.  Conversely if you suspect an error in Konqueror, please file a bug report at http://bugs.kde.org/.  A test case which illustrates the problem will be appreciated.
da: Denne dialog giver dig påmindelser og detaljer af script-fejl der forekommer på netsider. I mange tilfælde skyldes det en fejl på netsiden som designet af dens forfatter. I andre tilfælde er det et resultat af en programmeringsfejl i Konqueror. Hvis du har mistanke om det første, så kontakt den ansvarlige for det sted det drejer sig om. Hvis på den anden side du tror det er en fejl i Konqueror, så indsend venligst en fejlrapport på http://bugs.kde.org/. En test der illustrerer problemet vil hjælpe meget.

en: Embeddable component for multipart/mixed
da: Indlejrbar komponent for multipart/blandet

en: Copyright 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>
da: Ophavsret 2001-2011, David Faure <email>faure@kde.org</email>

en: No handler found for %1.
da: Ingen håndtering fundet for %1.

en: Play
da: Afspil

en: New Web Shortcut
da: Ny webgenvej

en: %1 is already assigned to %2
da: %1 er allerede tildelt til %2

en: Search &provider name:
da: Navn på søge&udbyder:

en: New search provider
da: Ny søgeudbyder

en: UR&I shortcuts:
da: UR&I-genveje:

en: Create Web Shortcut
da: Opret webgenvej

en: Directory containing tests, basedir and output directories.
da: Mappe som indeholder tester, basemappe og output-mapper.

en: Do not suppress debug output
da: Begræns ikke fejlsøgningsoutput

en: Regenerate baseline (instead of checking)
da: Regenerér basislinje (i stedet for at tjekke)

en: Do not show the window while running tests
da: Vis ikke vindue mens tester kører

en: Only run a single test. Multiple options allowed.
da: Kør kun en enkelt test. Flere tilvalg tilladt.

en: Only run .js tests
da: Kør kun JS-tester

en: Only run .html tests
da: Kør kun .html-tester

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do not use Xvfb
da: Brug ikke Xvfb

en: Put output in &lt;directory&gt; instead of &lt;base_dir&gt;/output
da: Læg outputtet i &lt;mappe&gt; i stedet for &lt;basis_mappe&gt;/output

en: Use &lt;directory&gt; as reference instead of &lt;base_dir&gt;/baseline
da: Brug &lt;mappe&gt; som reference i stedet for &lt;basis_mappe&gt;/baseline

en: Directory containing tests, basedir and output directories. Only regarded if -b is not specified.
da: Mappe som indeholder tester, basismappe og output-mapper. Tages kun i betragtning hvis "-b" ikke er angivet.

en: Relative path to testcase, or directory of testcases to be run (equivalent to -t).
da: Relativ sti til testcase, eller mappe med testcases der skal køres (svarer til -t).

en: Regression tester for khtml
da: Regressionstester for khtml

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: KHTML Regression Testing Utility
da: Testværktøj for KHTML-regressioner

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firstTab)
en: Regression testing output
da: Output af regressionstest

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pauseContinueButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pauseContinueButton)
en: Pause/Continue regression testing process
da: Pause/fortsæt regressionstestproces

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, saveLogButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: You may select a file where the log content is stored, before the regression testing is started.
da: Du kan vælge en fil hvortil logindholdet gemmes, før regressionstesten startes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveLogButton)
en: Output to File...
da: Gem output i fil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Regression Testing Status
da: Status for regressionstest

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, secondTab)
en: View HTML Output
da: Vis HTML-output

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSettings)
en: Settings
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuMain)
en: Tests
da: Tester

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run JS Tests
da: Kør kun JS-tester

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Only Run HTML Tests
da: Kør kun HTML-tester

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Do Not Suppress Debug Output
da: Begræns ikke fejlsretningsoutput

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Tests...
da: Kør tester...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Run Single Test...
da: Kør enkelt test...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify tests Directory...
da: Angiv testmappe...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify khtml Directory...
da: Angiv KHTML-mappe...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusbar)
en: Specify Output Directory...
da: Angiv output-mappe...

en: GUI for the khtml regression tester
da: GUI til khtml-regressionstester

en: Available Tests: 0
da: Tilgængelige tester: 0

en: Please choose a valid 'khtmltests/regression/' directory.
da: Vælg venligst en gyldig "khtmltests/regression/"-mappe.

en: Please choose a valid 'khtml/' build directory.
da: Vælg venligst en gyldig "khtml/"-byggemappe.

en: Available Tests: %1 (ignored: %2)
da: Tilgængelige tester: %1 (ignoreret: %2)

en: Cannot find testregression executable.
da: Kan ikke finde eksekverbar fil for testregression.

en: Run test...
da: Kør test...

en: Add to ignores...
da: Tilføj til ignoreres...

en: Remove from ignores...
da: Fjern fra ignoreres...

en: URL to open
da: URL at åbne

en: a basic web browser using the KHTML library
da: en basal webbrowser som bruger KHTML-biblioteket

en: Find &links only
da: Find kun &links

en: Not found
da: Ikke fundet

en: No more matches for this search direction.
da: Ikke flere fund i denne søgeretning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_next)
en: &Next
da: &Næste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_options)
en: Opt&ions
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_label)
en: Do you want to store this password?
da: Vil du gemme denne adgangskode?

en: Do you want to store this password for %1?
da: Vil du gemme denne adgangskode til %1?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_store)
en: &Store
da: &Gem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_neverForThisSite)
en: Ne&ver store for this site
da: Gem &aldrig for denne side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_doNotStore)
en: Do &not store this time
da: Gem &ikke denne gang

en: Basic Page Style
da: Basal sidestil

en: the document is not in the correct file format
da: dokumentet er ikke i det rigtige filformat

en: fatal parsing error: %1 in line %2, column %3
da: fatal analysefejl: %1 i linje %2, kolonne %3

en: XML parsing error
da: XML-fortolkningsfejl

en: Unable to start new process.
    The system may have reached the maximum number of open files possible or the maximum number of open files that you are allowed to use has been reached.
da: Ikke i stand til at starte ny proces.
    Systemet har måske nået det maksimale antal åbne filer muligt, eller det maksimalt antal åbne filer du har lov til er blevet nået.

en: Unable to create new process.
    The system may have reached the maximum number of processes possible or the maximum number of processes that you are allowed to use has been reached.
da: Ikke i stand til at oprette ny proces.
    Systemet har måske nået det maksimale antal åbne filer muligt, eller det maksimalt antal åbne filer du har lov til er blevet nået.

en: Could not find '%1' executable.
da: Kunne ikke finde den kørbare fil "%1".

en: Could not open library '%1'.
    %2
da: Kunne ikke åbne bibliotek %1.
    %2

en: Could not find 'kdemain' in '%1'.
    %2
da: Kunne ikke finde "kdemain" i "%1".
    %2

en: KDEInit could not launch '%1'
da: KDEInit kunne ikke starte "%1"

en: Could not find service '%1'.
da: Kunne ikke finde tjenesten "%1".

en: Service '%1' must be executable to run.
da: Tjenesten "%1" skal være kørbar for at kunne køre.

en: Service '%1' is malformatted.
da: Tjeneste "%1" er forkert formateret.

en: Launching %1
da: Starter %1

en: Unknown protocol '%1'.
da: Ukendt protokol "%1".

en: Error loading '%1'.
da: Fejl ved indlæsning af "%1".

en: klauncher: This program is not supposed to be started manually.
    klauncher: It is started automatically by kdeinit4.
da: klauncher: Dette program er ikke beregnet til at blive startet manuelt.
    klauncher: Det startes automatisk af kdeinit4.

en: Evaluation error
da: Evalueringsfejl

en: Range error
da: Områdefejl

en: Reference error
da: Referencefejl

en: Syntax error
da: Syntaksfejl

en: Type error
da: Typefejl

en: URI error
da: URI-fejl

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, KJSConsole) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, jsConsole)
en: MainWindow
da: Hovedvindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>KJSEmbed Documentation Viewer</h1>
da: <h1>KJSEmbed dokumentationsfremviser</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mExecute)
en: Execute
da: Kør

note: i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open Script
da: Åbn script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Open a script...
da: Åbn et script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close Script
da: Luk script

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Close script...
da: Luk script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonQuit) i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit
da: Afslut

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Quit application...
da: Afslut program...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run
da: Kør

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run script...
da: Kør script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run To...
da: Kør til...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Run to breakpoint...
da: Kør til breakpoint...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step
da: Trin

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step to next line...
da: Spring til næste linje...

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QStatusBar, statusBar)
en: Step execution...
da: Udførsel af trin...

en: Utility for running KJSEmbed scripts
da: Værktøj til at køre KJSEmbed-scrips

en: (C) 2005-2006 The KJSEmbed Authors
da: (C) 2005-2006 KJSEmbed-udviklerne

en: Execute script without gui support
da: Kør script uden GUI-understøttelse

en: start interactive kjs interpreter
da: start interaktiv kjs-fortolker

en: start without KDE KApplication support.
da: start uden KDE KApplication-understøttelse.

en: Script to execute
da: Script som skal køres

en: Error encountered while processing include '%1' line %2: %3
da: Fejl opstod under behandling af inkluderingsfilen "%1", linje %2: %3

en: include only takes 1 argument, not %1.
da: inkluderingsfil accepterer kun 1 argument, ikke %1.

en: File %1 not found.
da: Filen %1 blev ikke fundet.

en: library only takes 1 argument, not %1.
da: bibliotek accepterer kun 1 argument, ikke %1.

en: Alert
da: Alarm

en: Confirm
da: Bekræft

en: Bad event handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Type: %4.
da: Dårlig hændelseshåndtering: Objekt %1 Identificering %2 Metode %3 Type: %4.

en: Exception calling '%1' function from %2:%3:%4
da: Undtagelse ved kald af "%1"-funktion fra %2:%3:%4

en: Could not open file '%1'
da: Kunne ikke åbne filen "%1"

en: Could not create temporary file.
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil.

en: %1 is not a function and cannot be called.
da: %1 er ikke en funktion og kan ikke kaldes.

en: %1 is not an Object type
da: %1 er ikke en objekttype

en: Action takes 2 args.
da: Handling accepterer 2 arg.

en: ActionGroup takes 2 args.
da: ActionGroup accepterer 2 arg.

en: Must supply a valid parent.
da: Gyldig forælder skal angives.

en: There was an error reading the file '%1'
da: Der opstod en fejl ved læsning af filen "%1"

en: Could not read file '%1'
da: Kunne ikke læse filen "%1"

en: Must supply a filename.
da: Filnavn skal angives.

en: '%1' is not a valid QLayout.
da: "%1" er ikke et gyldigt QLayout.

en: Must supply a layout name.
da: Skal angive et layout-navn.

en: Wrong object type.
da: Forkert objekttype.

en: First argument must be a QObject.
da: Første argument skal være et QObject.

en: Incorrect number of arguments.
da: Ukorrekt antal af argumenter.

en: The slot asked for %1 argument | The slot asked for %1 arguments
da[0]: Slotten bad om %1 argument
da[1]: Slotten bad om %1 argumenter

en: but there is only %1 available | but there are only %1 available
da[0]: men der er kun %1 tilgængelig
da[1]: men der er kun %1 tilgængelige

en: Failure to cast to %1 value from Type %2 (%3)
da: Fejl under kast til %1 værdi fra typen %2 (%3)

en: No such method '%1'.
da: Ingen sådan metode "%1".

en: Call to method '%1' failed, unable to get argument %2: %3
da: Kald af metoden "%1" fejlede, kan ikke hente argument %2: %3

en: Call to '%1' failed.
da: Kald af "%1" fejlede.

en: Could not construct value
da: Kunne ikke konstruere værdi

en: Not enough arguments.
da: Ikke nok argumenter.

en: Failed to create Action.
da: Kunne ikke oprette handling.

en: Failed to create ActionGroup.
da: Kunne ikke oprette ActionGroup.

en: No classname specified
da: Intet klassenavn angivet

en: Failed to create Layout.
da: Kunne ikke oprette layout.

en: No classname specified.
da: Intet klassenavn angivet.

en: Failed to create Widget.
da: Kunne ikke oprette kontrol.

en: Could not open file '%1': %2
da: Kunne ikke åbne filen "%1": %2

en: Failed to load file '%1'
da: Kunne ikke indlæse filen "%1"

en: '%1' is not a valid QWidget.
da: "%1" er ikke en gyldig QWidget.

en: Must supply a widget name.
da: Kontrolnavn skal angives.

en: Bad slot handler: Object %1 Identifier %2 Method %3 Signature: %4.
da: Dårlig slot-håndtering: Objekt %1 Identificering %2 Metode %3 Signatur: %4.

en: Exception calling '%1' slot from %2:%3:%4
da: Undtagelse ved kald af "%1"-slot fra %2:%3:%4

en: loading %1
da: indlæser %1

[ctx: describes the feed of the latest posted entries]
note: i18n("Unsorted")); Currently this is used for latest
en: Latest
da: Seneste

en: Highest Rated
da: Højest rangeret

en: Most Downloads
da: Flest downloads

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and retrieve the available keys. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
da: <qt>Kan ikke starte <i>gpg</i> og hente de tilgængelige nøgler. Sørg for at  <i>gpg</i> er installeret, ellers vil verifikation af de ressourcer du henter ikke være  mulig.</qt>

en: <qt>Enter passphrase for key <b>0x%1</b>, belonging to<br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>
da: <qt>Indtast adgangsfrase for nøglen <b>0x%1</b>, der tilhører <br /><i>%2&lt;%3&gt;</i><br />:</qt>

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and check the validity of the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise verification of downloaded resources will not be possible.</qt>
da: <qt>Kan ikke starte <i>gpg</i> og tjekke gyldigheden af filen. Sørg for at <i>gpg</i> er installeret, ellers er verifikation af de ressourcer du henter ikke være  mulig.</qt>

en: Select Signing Key
da: Vælg underskriftsnøgle

en: Key used for signing:
da: Nøgle brugt til underskrift:

en: <qt>Cannot start <i>gpg</i> and sign the file. Make sure that <i>gpg</i> is installed, otherwise signing of the resources will not be possible.</qt>
da: <qt>Kan ikke starte <i>gpg</i> og underskrive filen. Sørg for at <i>gpg</i> er installeret, ellers vil underskrift af ressourcerne ikke være mulig.</qt>

en: Get Hot New Stuff
da: Hent smarte nye ting

[ctx: Program name followed by 'Add On Installer']
en: %1 Add-On Installer
da: Installation af tilføjelser til %1

en: Add Rating
da: Tilføj vurdering

en: Add Comment
da: Tilføj kommentar

en: View Comments
da: Vis kommentarer

en: Timeout. Check Internet connection.
da: Tidsudløb. Tjek internetforbindelsen.

en: Entries failed to load
da: Indgange kunne ikke indlæses

en: <br />Provider: %1
da: <br />Leverandør: %1

en: Provider information
da: Leverandørinformation

en: Could not install %1
da: Kunne ikke installere %1

en: Get Hot New Stuff!
da: Hent smarte nye ting!

en: There was an error loading data providers.
da: Der opstod en fejl ved indlæsning dataleverandører.

en: A protocol fault has occurred. The request has failed.
da: En protokolfejl er opstået. Anmodningen fejlede.

en: Desktop Exchange Service
da: Desktop Exchange-tjeneste

en: A network error has occurred. The request has failed.
da: En netværksfejl er opstået. Anmodningen fejlede.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Source:
da: &Kilde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Order by:
da: S&ortér efter:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, m_searchEdit)
en: Enter search phrase here
da: Indtast søgeord her

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_collaborationButton)
en: Collaborate
da: Samarbejd

en: Rating:
da: Vurdering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: Install
da: Installér

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, uninstallButton)
en: Uninstall
da: Afinstallér

en: <p>No Downloads</p>
da: <p>Ingen downloads</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, updateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioUpdate)
en: Update
da: Opdatér

en: Rating: %1
da: Vurdering: %1

en: No Preview
da: Ingen forhåndsvisning

en: Loading Preview
da: Indlæser forhåndsvisning

en: Comments
da: Kommentarer

en: Changelog
da: Ændringslog

en: Switch version
da: Skift version

en: Contact author
da: Kontakt udvikler

en: Collaboration
da: Samarbejde

en: Translate
da: Oversæt

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Report bad entry
da: Rapportér dårligt punkt

en: Send Mail
da: Send e-mail

en: Contact on Jabber
da: Kontakt via Jabber

en: Provider: %1
da: Leverandør: %1

en: The removal request was successfully registered.
da: Anmodningen om fjernelse blev registreret med succes.

en: Removal of entry
da: Fjernelse af punkt

en: The removal request failed.
da: Anmodning om fjernelse fejlede.

en: The subscription was successfully completed.
da: Abonnementet blev gennemført.

en: Subscription to entry
da: Abonnement på punkt

en: The subscription request failed.
da: Anmodning om abonnement fejlede.

en: The rating was submitted successfully.
da: Vurderingen blev sendt.

en: Rating for entry
da: Vurdering for punkt

en: The rating could not be submitted.
da: Vurderingen kunne ikke sendes.

en: The comment was submitted successfully.
da: Kommentaren blev sendt.

en: Comment on entry
da: Kommentar til punkt

en: The comment could not be submitted.
da: Kommentaren kunne ikke sendes.

en: KNewStuff contributions
da: KNewStuff-bidrag

en: This operation requires authentication.
da: Denne operation kræver godkendelse.

en: Leave a comment
da: Efterlad en kommentar

en: User comments
da: Brugerkommentarer

en: Rate this entry
da: Vurdér dette punkt

en: Translate this entry
da: Oversæt dette punkt

en: Payload
da: Side indlæst.

en: Download New Stuff...
da: Download nye ting...

en: Hot New Stuff Providers
da: Udbydere af smarte nye ting

en: Please select one of the providers listed below:
da: Vælg venligst en af udbyderne på listen nedenfor:

en: No provider selected.
da: Ingen udbyder valgt .

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UploadDialog)
en: Share Hot New Stuff
da: Del smarte nye ting

[ctx: Program name followed by 'Add On Uploader']
en: %1 Add-On Uploader
da: Upload af tilføjelse til %1

en: Please put in a name.
da: Put venligst et navn ind.

en: Old upload information found, fill out fields?
da: Gammel overførselsinformation fundet, skal felterne udfyldes?

en: Fill Out
da: Udfyld

en: Do Not Fill Out
da: Udfyld ikke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
da: Forfatter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Email address:
da: E-mail-adresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: License:
da: Licens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Preview URL:
da: Forhåndsvisning-URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Language:
da: Sprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: In which language did you describe the above?
da: På hvilket sprog beskrev du det ovenstående?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Please describe your upload.
da: Beskriv venligst dit upload

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Summary:
da: Sammendrag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Please give some information about yourself.
da: Angiv venligst noget information om dig selv.

[ctx: the price of a download item, parameter 1 is the currency, 2 is the price]
en: This item costs %1 %2.
    Do you want to buy it?
da: Dette element koster %1 %2.
    Vil du købe det?

en: Your account balance is too low:
    Your balance: %1
    Price: %2
da: Din kontobalance er for lav:
    Din balance: %1
    Pris: %2

[ctx: voting for an item (good/bad)]
en: Your vote was recorded.
da: Din stemme blev afgivet.

en: You are now a fan.
da: Du er nu fan.

en: Network error. (%1)
da: Netværksfejl. (%1)

en: Too many requests to server. Please try again in a few minutes.
da: For mange anmodninger til serveren. Prøv venligst igen om nogle få minutter.

en: Unknown Open Collaboration Service API error. (%1)
da: Ukendt fejl fra Open Collaboration Service-API. (%1)

en: Initializing
da: Initialiserer

en: Configuration file not found: "%1"
da: Konfigurationsfil ikke fundet: "%1"

en: Configuration file is invalid: "%1"
da: Konfigurationsfilen er ugyldig: "%1"

en: Loading provider information
da: Indlæser udbyderinformation

en: Could not load get hot new stuff providers from file: %1
da: Kunne ikke indlæse Hent smarte nye ting-udbydere fra filen: %1

en: Error initializing provider.
da: Fejl under initialisering af udbyder.

en: Loading data
da: Indlæser data

en: Loading data from provider
da: Indlæser data fra udbyder

en: Loading of providers from file: %1 failed
da: Indlæsning af udbydere fra filen %1 mislykkedes

en: Loading one preview | Loading %1 previews
da[0]: Indlæser én forhåndsvisning
da[1]: Indlæser %1 forhåndsvisninger

en: Installing
da: Installerer

en: Invalid item.
da: Ugyldigt element.

en: Download of item failed: no download URL for "%1".
da: Download af elementet mislykkedes: Ingen download URL for "%1".

en: Download of "%1" failed, error: %2
da: Download af "%1" mislykkedes, fejl: %2

en: The downloaded file is a html file. This indicates a link to a website instead of the actual download. Would you like to open the site with a browser instead?
da: Den downloade fil er en HTML-fil. Dette indikerer et link til en webside i stedet for det faktiske download. Vil du åbne siden med en webbrowser i stedet?

en: Possibly bad download link
da: Muligvis forkert download-link

en: Downloaded file was a HTML file. Opened in browser.
da: Den downloadede fil var en HTML-fil. Åbnede i webbrowser.

en: Could not install "%1": file not found.
da: Kunne ikke installere "%1": Fil ikke fundet.

en: Overwrite existing file?
da: Overskriv eksisterende fil?

en: Download File
da: Download fil

en: Icons view mode
da: Ikonbaseret visningstilstand

en: Details view mode
da: Detaljeret visningstilstand

en: All Providers
da: Alle udbydere

en: All Categories
da: Alle kategorier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_providerLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Provider:
da: Udbyder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_categoryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCategoryLabel)
en: Category:
da: Kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newestRadio)
en: Newest
da: Nyeste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ratingRadio)
en: Rating
da: Vurdering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mostDownloadsRadio)
en: Most downloads
da: Flest downloads

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, installedRadio)
en: Installed
da: Installeret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderLabel)
en: Order by:
da: Sortér efter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Search:
da: Søg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, homepageLabel)
en: <a href="http://opendesktop.org">Homepage</a>
da: <a href="http://opendesktop.org">Websiden</a>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, becomeFanButton)
en: Become a Fan
da: Bliv fan

en: Details for %1
da: Detaljer for: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel_2)
en: Changelog:
da: Ændringslog:

[ctx: A link to the description of this Get Hot New Stuff item]
en: Homepage
da: Hjemmeside

[ctx: A link to make a donation for a Get Hot New Stuff item (opens a web browser)]
en: Make a donation
da: Giv et bidrag

[ctx: A link to the knowledgebase (like a forum) (opens a web browser)]
en: Knowledgebase (no entries) | Knowledgebase (%1 entries)
da[0]: Vidensbase (ingen indgange)
da[1]: Vidensbase (%1 indgange)

[ctx: Tooltip for a link in a dialog]
en: Opens in a browser window
da: Åbner i et webbrowser-vindue

en: Rating: %1%
da: Vurdering: %1%

[ctx: Show the author of this item in a list]
en: By <i>%1</i>
da: Af <i>%1</i>

en: Updating
da: Opdaterer

en: Install Again
da: Installér igen

en: Fetching license data from server...
da: Henter licensdata fra serveren...

en: Fetching content data from server...
da: Henter indholdsdata fra serveren...

en: Register a new account
da: Registrér en ny konto

en: Checking login...
da: Tjekker login...

en: Fetching your previously updated content...
da: Henter dit tidligere opdaterede indhold...

en: Could not verify login, please try again.
da: Kunne ikke verificere login, prøv venligst igen.

en: Fetching your previously updated content finished.
da: Hentning af dit tidligere opdaterede indhold gennemført.

en: Fetching content data from server finished.
da: Hentning af indholdsdata fra serveren gennemført.

[ctx: A link to the website where the get hot new stuff upload can be seen]
en: Visit website
da: Besøg websiden

en: File not found: %1
da: Fil ikke fundet: %1

en: Upload Failed
da: Upload mislykkedes

en: The server does not recognize the category %2 to which you are trying to upload. | The server does not recognize any of the categories to which you are trying to upload: %2
da[0]: Serveren genkender ikke kategorien %2 til hvilken du prøver at uploade.
da[1]: Serveren genkender ikke de kategorier til hvilke du prøver at uploade: %2

en: The selected category "%1" is invalid.
da: Den valgte kategori "%1" er ugyldig.

en: Select preview image
da: Vælg forhåndsvisningsbillede

en: There was a network error.
da: Der opstod en netværksfejl.

en: Uploading Failed
da: Upload mislykkedes

en: Authentication error.
da: Autentificeringsfejl.

en: Upload failed: %1
da: Upload mislykkedes: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadFileLabel)
en: File to upload:
da: Fil der skal uploades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNewUpload)
en: New Upload
da: Nyt upload

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Please fill out the information about your upload in English.
da: Udfyld venligst informationen om dit upload på engelsk.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mNameEdit)
en: Name of the file as it will appear on the website
da: Navnet på filen som det vil se ud på websiden

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, mNameEdit)
en: This should clearly describe the file content. It can be the same text as the title of the kvtml file.
da: Dette bør tydeligt beskrive filens indhold. Det kan være samme tekst som titlen på kvtml-filen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Preview Images
da: Forhåndsvis billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview1Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview3Button) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changePreview2Button)
en: Select Preview...
da: Vælg forhåndsvisning...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, priceCheckBox)
en: Set a price for this item
da: Sæt en pris for dette element

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, priceGroupBox)
en: Price
da: Pris

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceLabel)
en: Price:
da: Pris:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, priceReasonLabel)
en: Reason for price:
da: Årsag til pris:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contentWebsiteLinkLabel)
en: Fetch content link from server
da: Hent indholdslink fra serveren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel)
en: Create content on server
da: Opret indholdslink på serveren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, creatingContentLabel_2)
en: Upload content
da: Upload indhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview1Label)
en: Upload first preview
da: Upload første forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Note: You can edit, update and delete your content on the website.
da: Bemærk: Du kan redigere, opdatere og slette dit indhold fra websiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview2Label)
en: Upload second preview
da: Upload anden forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadPreview3Label)
en: Upload third preview
da: Upload tredje forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: I ensure that this content does not violate any existing copyright, law or trademark. I agree for my IP address to be logged. (Distributing content without the permission of the copyright holder is illegal.)
da: Jeg forsikrer om at indholdet ikke overtræder eksisterende ophavsret eller varemærker. Jeg accepterer at min IP-adresse logges. (Distribution af indhold uden tilladelse fra ophavsretsindehaveren er ulovligt.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, uploadButton)
en: Start Upload
da: Start upload

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
da: Af&spil en lyd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
da: Vælg lyd at afspille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
da: Vis besked i en &popup

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
da: Log til fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
da: Markér punk&t i opgavelinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
da: Kør &kommando

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
da: Vælg kommandoen som skal køres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, KTTS_check)
en: Sp&eech
da: Tal&e

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KTTS_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, KTTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
da: <qt>Specificerer hvordan Jovie bør udtale hændelsen når den modtages.  Hvis du vælger "Udtal brugerangivet tekst", indtast så teksten i boksen.  Du kan bruge følgende udksiftningsstrenge i teksten:<dl><dt>%e</dt><dd>Navn på hændelsen</dd><dt>%a</dt><dd>Program som sendte hændelsen</dd><dt>%m</dt><dd>Beskedensom programmet sendte</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Message
da: Læs hændelsesbesked op

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Event Name
da: Læs hændelsesnavn op

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KTTS_combo)
en: Speak Custom Text
da: Læs brugervalgt tekst op

en: Configure Notifications
da: Indstil bekendtgørelser

[ctx: State of the notified event]
en: State
da: Tilstand

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
da: Titel

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
da: Beskrivelse

en: <qt>Do you want to search the Internet for <b>%1</b>?</qt>
da: <qt>Vil du søge på internettet efter <b>%1</b>?</qt>

en: Internet Search
da: Internet-søgning

en: &Search
da: &Søg

[ctx: @label:checkbox]
en: Remember action for files of this type
da: Husk handling for filer af denne type

[ctx: @label:button]
en: &Open with %1
da: Å&bn med %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Open &with %1
da: Åbn &med %1

[ctx: @info]
en: Open '%1'?
da: Åbn "%1"?

[ctx: @label:button]
en: &Open with...
da: Å&bn med...

[ctx: @label:button]
en: &Open with
da: Å&bn med

[ctx: @label:button]
en: &Open
da: Å&bn

[ctx: @label File name]
en: Name: %1
da: Navn: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is the file name suggested by the server
da: Dette er filnavnet som serveren foreslog

en: Do you really want to execute '%1'?
da: Vil du virkelig køre "%1"?

en: Execute File?
da: Kør fil?

en: Accept
da: Acceptér

en: Reject
da: Afslå

en: Untitled
da: Unavngivet

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
da: Dokumentet "%1" er blevet ændret.
    Vil du gemme dine ændringer eller kassere dem?

en: Close Document
da: Luk dokument

en: Error reading from PTY
da: Fejl under læsning fra PTY

en: Error writing to PTY
da: Fejl under skrivning til PTY

en: PTY operation timed out
da: PTY-operation udløb

en: Error opening PTY
da: Fejl ved åbning af PTY

en: KDE application to run Kross scripts.
da: KDE-program til at køre Kross-scripts.

en: Run Kross scripts.
da: Kør Kross-scripts.

en: Scriptfile
da: Scriptfil

en: Scriptfile "%1" does not exist.
da: Scriptfilen "%1" eksisterer ikke.

en: Failed to determine interpreter for scriptfile "%1"
da: Fejl under bestemmelse af fortolker til scriptfilen "%1"

en: Failed to open scriptfile "%1"
da: Kunne ikke åbne scriptfilen "%1"

en: Failed to load interpreter "%1"
da: Kunne ikke indlæse fortolker "%1"

en: No such interpreter "%1"
da: Ingen sådan fortolker "%1"

en: Failed to create script for interpreter "%1"
da: Kunne ikke oprette script for fortolkeren "%1"

en: Level of safety of the Ruby interpreter
da: Sikkerhedsniveau for Ruby-fortolkeren

en: Cancel?
da: Annullér?

en: No such function "%1"
da: Ingen sådan funktion "%1"

en: Text:
da: Tekst:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Icon:
da: Ikon:

en: Interpreter:
da: Fortolker:

en: File:
da: Fil:

en: Execute the selected script.
da: Kør det valgte script.

en: Stop execution of the selected script.
da: Stop afvikling af det valgte script.

en: Edit...
da: Redigér...

en: Edit selected script.
da: Redigér valgt script.

en: Add...
da: Tilføj...

en: Add a new script.
da: Tilføj et nyt script.

en: Remove selected script.
da: Fjern valgt script.

en: Edit
da: Redigér

[ctx: @title:group Script properties]
en: General
da: Generelt

en: The module %1 could not be found.
da: Modulet %1 blev ikke fundet.

en: <qt><p>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 could not be found.</p></qt>
da: <qt><p>Diagnosen er:<br />Desktop-filen %1 kunne ikke findes.</p></qt>

en: The module %1 is disabled.
da: Modulet %1 er deaktiveret.

en: <qt><p>Either the hardware/software the module configures is not available or the module has been disabled by the administrator.</p></qt>
da: <qt><p>Enten er hardwaren/softwaren som modulet konfigurerer ikke tilgængelig ellers er modulet blevet deaktiveret af administratoren.</p></qt>

en: The module %1 is not a valid configuration module.
da: Modulet %1 er ikke et gyldigt indstillingsmodul.

en: <qt>The diagnosis is:<br />The desktop file %1 does not specify a library.</qt>
da: <qt>Diagnosen er:<br />Desktop-filen %1 angiver ikke et bibliotek.</qt>

en: There was an error loading the module.
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af modulet.

en: <qt>The diagnosis is:<br />%1<p>Possible reasons:</p><ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
da: <qt>Diagnosen er:<br />%1<p>Mulige grunde:</p><ul><li>Der opstod en fejl under din sidste opgradering af KDE, der efterlod et forældreløst kontrolmodul</li><li>Du har gamle tredjepartsmoduler liggende.</li></ul><p>Tjek disse punkter omhyggeligt og forsøg at fjerne modulet nævnt i fejlbeskeden. Hvis dette mislykkes, så overvej at kontakte din distributør eller den pakkeansvarlige.</p></qt>

en: <qt><p>Possible reasons:<ul><li>An error occurred during your last KDE upgrade leaving an orphaned control module</li><li>You have old third party modules lying around.</li></ul></p><p>Check these points carefully and try to remove the module mentioned in the error message. If this fails, consider contacting your distributor or packager.</p></qt>
da: <qt><p>Mulige grunde:<ul><li>Der opstod en fejl under din sidste opgradering af KDE, der efterlod et forældreløst kontrolmodul</li><li>Du har gamle tredjepartsmoduler liggende.</li></ul></p><p>Tjek disse punkter omhyggeligt og forsøg at fjerne modulet nævnt i fejlbeskeden. Hvis dette mislykkes, så overvej at kontakte din distributør eller den pakkeansvarlige.</p></qt>

[ctx: Argument is application name]
en: This configuration section is already opened in %1
da: Dette indstillingsafsnit er allerede åbent i %1

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
da: Indstillingerne i det nuværende modul er blevet ændret.
    Vil du anvende ændringerne eller kassere dem?

en: Apply Settings
da: Anvend indstillinger

note: i18n: ectx: label, entry, group (DesktopIcons)
en: Distance between desktop icons
da: Afstand mellem skrivebordsikoner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (DesktopIcons)
en: The distance between icons specified in pixels.
da: Afstand mellem ikoner angivet i pixel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Widget style to use
da: Kontrolstil der skal anvendes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: The name of the widget style, for example "keramik" or "plastik". Without quotes.
da: Navnet på kontrolstilen, f.eks. "keramik" eller "plastik". Uden anførselstegn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Use the PC speaker
da: Brug PC-højtaleren

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whether the ordinary PC speaker should be used instead of KDE's own notifications system.
da: Hvis den almindelige PC-højtaler skal bruges i stedet for KDEs eget bekendtgørelsessystem.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: What terminal application to use
da: Hvilket terminalprogram der skal anvendes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Whenever a terminal application is launched this terminal emulator program will be used.
da: Når et terminalprogram startes vil dette terminalemulator-program blive anvendt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fixed width font
da: Skrifttype med fast bredde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: This font is used when a fixed font is needed. A fixed font has a constant width.
da: Denne skrifttype anvendes når en fast skrifttype er nødvendig. En fast skrifttype har konstant bredde.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: System wide font
da: Skrifttype for system

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for menus
da: Skrifttype til menuer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for menus in applications.
da: Hvilken skrifttype der skal bruges til menuer i programmer.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for links
da: Farve til links

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What color links should be that have not yet been clicked on
da: Hvilken farve links, som endnu ikke er klikket på, skal have

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Color for visited links
da: Farve for besøgte links

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Font for the taskbar
da: Skrifttype for opgavelinjen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: What font to use for the panel at the bottom of the screen, where the currently running applications are.
da: Skrifttypen der skal bruges til panelet i bunden af skærmen, hvor de aktuelt kørende programmer er.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Fonts for toolbars
da: Skrifttyper for værktøjslinjer

note: i18n: ectx: label, entry (Desktop Screenshot), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for taking screenshot
da: Genvej til at tage skærmbillede

note: i18n: ectx: label, entry (Enable/Disable Clipboard Actions), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for toggling Clipboard Actions on and off
da: Genvej til at slå udklipsholderhandlinger til/fra

note: i18n: ectx: label, entry (Halt without Confirmation), group (Global Shortcuts)
en: Shortcut for shutting down the computer without confirmation
da: Genvej til at lukke computeren ned uden bekræftelse

note: i18n: ectx: label, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Show directories first
da: Vis mapper først

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Sort directories first), group (KFileDialog Settings)
en: Whether directories should be placed at the top when displaying files
da: Hvorvidt mapper skal placeres øverst, når filer vises

note: i18n: ectx: label, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: The URLs recently visited
da: URLer besøgt fornyligt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Recent URLs), group (KFileDialog Settings)
en: Used for auto-completion in file dialogs, for example
da: Bruges til autofuldførelse i fildialoger, f.eks.

note: i18n: ectx: label, entry (Show Preview), group (KFileDialog Settings)
en: Show file preview in file dialog
da: Forhåndsvis fil i fildialog

note: i18n: ectx: label, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show hidden files), group (KFileDialog Settings)
en: Whether files starting with a dot (convention for hidden files) should be shown
da: Hvorvidt filer, som starter med punktum (konvention for skjulte filer) skal vises

note: i18n: ectx: label, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Show speedbar
da: Vis hastighedslinje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Show Speedbar), group (KFileDialog Settings)
en: Whether the shortcut icons to the left in the file dialog should be shown
da: Hvorvidt genvejsikoner til venstre i fildialogen skal vises

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What country
da: Hvilket land

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Used to determine how to display numbers, currency and time/date, for example
da: Bruges til at bestemme hvordan tal, valuta, tid/dato m.m. skal vises, f.eks.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: What language to use to display text
da: Hvilket sprog tekst skal vises i

note: i18n: ectx: label, entry, group (Locale)
en: Character used for indicating positive numbers
da: Tegn brugt til indikation af positive tal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Locale)
en: Most countries have no character for this
da: De fleste lande har ikke noget tegn til dette

note: i18n: ectx: label, entry, group (Paths)
en: Path to the autostart directory
da: Sti til autostart-mappen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Paths)
en: Path to the directory containing executables to be run on session login
da: Sti til mappen som indeholder eksekverbare filer der skal køres ved login til session

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Enable SOCKS support
da: Aktivér SOCKS-understøttelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Socks)
en: Whether SOCKS version 4 and 5 should be enabled in KDE's sub systems
da: Hvorvidt SOCKS version 4 og 5 skal aktiveres i KDEs undersystemer

note: i18n: ectx: label, entry, group (Socks)
en: Path to custom SOCKS library
da: Sti til brugertilpasset SOCKS-bibliotek

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Highlight toolbar buttons on mouse over
da: Fremhæv værktøjslinjeknapper under mus

note: i18n: ectx: label, entry, group (Toolbar style)
en: Show text on toolbar icons
da: Vis tekst på værktøjslinjeikoner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Toolbar style)
en: Whether text should be shown in addition to icons on toolbar icons
da: Hvorvidt tekst skal vises udover ikoner på værktøjslinjeikoner

note: i18n: ectx: label, entry (EchoMode), group (Passwords)
en: Password echo type
da: Echo-type for adgangskode

note: i18n: ectx: label, entry (Dialog Size), group (KKeyDialog Settings)
en: The size of the dialog
da: Dialogens størrelse

en: Automatic changes have been performed due to plugin dependencies. Click here for further information
da: Automatiske ændringer er blevet udført pga. plugin-afhængigheder. Tryk her for yderligere information

en: Automatic changes have been performed in order to satisfy plugin dependencies:
da: Automatiske ændringer er blevet udført for at dække plugin-afhængigheder:

en: 
        %1 plugin has been automatically checked because of the dependency of %2 plugin
da: 
        %1-plugin er automatisk blevet afkrydset pga. afhængigheden af pluginet %2

en: 
        %1 plugin has been automatically unchecked because of its dependency on %2 plugin
da: 
        %1-plugin er automatisk blevet fravalgt pga. dets afhængighed af pluginet %2

en: Dependency Check
da: Afhængighedstjek

en: %1 plugin automatically added due to plugin dependencies | %1 plugins automatically added due to plugin dependencies
da[0]: %1 plugin automatisk tilføjet pga. plugin-afhængigheder
da[1]: %1 plugins automatisk tilføjet pga. plugin-afhængigheder

en: %1 plugin automatically removed due to plugin dependencies | %1 plugins automatically removed due to plugin dependencies
da[0]: %1 plugin automatiske fjernet pga. plugin-afhængigheder
da[1]: %1 plugins automatisk fjernet pga. plugin-afhængigheder

en: Search Plugins
da: Søg efter plugins

[ctx: Used only for plugins]
en: About %1
da: Om %1

en: Could not load print preview part
da: Kunne ikke indlæse part for vis udskrift

en: Print Preview
da: Vis udskrift

en: Select Components
da: Vælg komponenter

en: Enable component
da: Aktivér komponent

en: Success
da: Gennemført

en: Communication error
da: Kommunikationsfejl

en: Invalid type in Database
da: Ugyldig type i database

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
da: Forespørgselsresultater fra "%1"

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing.]
en: Query Results
da: Forespørgselsresultater

[ctx: Boolean AND keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the OR keyword.]
en: and
da: og and

[ctx: Boolean OR keyword in desktop search strings. You can add several variants separated by spaces, e.g. retain the English one alongside the translation; keywords are not case sensitive. Make sure there is no conflict with the AND keyword.]
en: or
da: eller or

en: Nepomuk Resource Class Generator
da: Nepomuk generator til ressourceklasser

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Major cleanup - Personal hero of maintainer
da: Omfattende oprydning - vedligeholderens personlige helt

en: Verbose output debugging mode.
da: Fejlretningstilstand med uddybende output.

en: Generate simple and fast wrapper classes not based on Nepomuk::Resource which do not provide any data integrity checking
da: Generér simple og hurtige wrapper-klasser der ikke er baseret på Nepomuk:Resource som ikke leverer noget tjek af dataintegritet

en: Actually generate the code.
da: Generér faktisk koden.

en: List all includes (deprecated).
da: Oplist alle inkluderinger (forældet).

en: List all header files that will be generated via the --writeall command.
da: Oplist alle header-filer som vil blive genereret via kommandoen --writeall.

en: List all source files that will be generated via the --writeall command.
da: Oplist alle kildekode-filer som vil blive genereret via kommandoen --writeall.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated, a space separated list (deprecated: use arguments instead.)
da: Ontologifilerne som indeholder de ontologier der skal genereres, en mellemrumsadskilt liste (forældet, brug argumenter i stedet.)

en: Include path prefix (deprecated)
da: Sti-præfiks for inkluderingsfiler (forældet)

en: Specify the target folder to store generated files into.
da: Angiv målmappen hvori genererede filer skal lagres.

en: Templates to be used (deprecated).
da: Skabeloner der skal bruges (forældet).

en: Optionally specify the classes to be generated. Use option multiple times (defaults to all classes)
da: Angiv eventuelt de klasser der skal genereres. Brug tilvalget flere gange (standard er alle klasser)

en: Serialization used in the ontology files. Will default to primitive file extension detection.
da: Serialisering anvendt i ontologifilerne. Vil bruge primitiv detektion af filendelser som standard.

en: Set the used visibility in case the classes are to be used in public API. <visibility-name> will be used to construct the export macro name and the export header. By default classes will not be exported.
da: Sæt den brugte synlighed i tilfælde af klasserne skal bruges i offentligt API. <visibility-name> vil blive brugt til at konstruere navnet på eksportmakroen og eksport-headeren. Som standard eksporteres klasser ikke.

en: The ontology files containing the ontologies to be generated.
da: Ontologifilerne som indeholder de ontologier der skal genereres.

[ctx: @title:window]
en: Change Tags
da: Ændr mærker

[ctx: @title:window]
en: Add Tags
da: Tilføj mærke

[ctx: @label:textbox]
en: Configure which tags should be applied.
da: Indstil hvilke mærker der skal anvendes.

[ctx: @label]
en: Create new tag:
da: Opret nyt mærke:

[ctx: @info]
en: Delete tag
da: Slet mærke

[ctx: @info]
en: Should the tag <resource>%1</resource> really be deleted for all files?
da: Skal mærket <resource>%1</resource> virkelig slettes for alle filer?

[ctx: @title]
en: Delete tag
da: Slet mærke

[ctx: @action:button]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @action:button]
en: Cancel
da: Annullér

en: Changing annotations
da: Ændrer annotationer

[ctx: @label]
en: Show all tags...
da: Vis alle mærker...

[ctx: @label]
en: Add Tags...
da: Tilføj mærker...

[ctx: @label]
en: Change...
da: Ændr...

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Anytime
da: Når som helst

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Today
da: I dag

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Yesterday
da: I går

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Week
da: Denne uge

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Week
da: Sidste uge

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Month
da: Denne måned

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Month
da: Sidste måned

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: This Year
da: I år

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources]
en: Last Year
da: Sidste år

[ctx: referring to a filter on the modification and usage date of files/resources that will open a dialog to choose a date range]
en: Custom...
da: Brugerdefineret...

en: This Week
da: Denne uge

en: This Month
da: Denne måned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_anytimeButton)
en: Anytime
da: Når som helst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_beforeButton)
en: Before
da: Før

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_afterButton)
en: After
da: Efter

[ctx: @option:check An item in a list of resources that allows to query for more resources to put in the list]
en: More...
da: Flere...

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Documents
da: Dokumenter

[ctx: @option:check A filter on file type - audio files]
en: Audio
da: Lyd

[ctx: @option:check A filter on file type]
en: Images
da: Billeder

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: No priority
da: Ingen prioritet

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Last modified
da: Senest ændret

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Most important
da: Vigtigste

[ctx: @option:radio A filter on prioritizing/sorting a selection of resources]
en: Never opened
da: Aldrig åbnet

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Any Rating
da: Alle vurderinger

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 1 or more
da: 1 eller mere

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 2 or more
da: 2 eller mere

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 3 or more
da: 3 eller mere

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: 4 or more
da: 4 eller mere

[ctx: @option:radio A filter on the rating of a resource]
en: Max Rating
da: Maks. vurdering

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping for all Nepomukj resources that are of type rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
da: Ressource

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
da: Ressourcetype

en: Enter Search Terms...
da: Angiv søgeudtryk...

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Contacts
da: Kontakter

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Emails
da: E-mails

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tasks
da: Opgaver

[ctx: @option:check A filter on resource type]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: @option:check Do filter on type - show only files]
en: Files
da: Filer

[ctx: @option:check Do filter on type - show everything but files]
en: Other
da: Andet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, JobsBase)
en: ThreadWeaver Jobs Examples
da: Eksempler på ThreadWeaver-jobs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, JobsBase)
en: The program executes 100 jobs in 4 threads. Each job waits for a random number of milliseconds between 1 and 1000.
da: Programmet udfører 100 jobs i 4 tråde. Hvert job afventer et tilfældigt antal milisekunder mellem 1 og 1000.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Check to see logging information about thread activity. Watch the console output to see the log information.
da: Tjek for at loginformation om trådaktivitet. Overvåg konsol-outputtet for at se loginformationen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbLog)
en: Log thread activity
da: Log trådaktivitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (ThreadWeaver::WeaverThreadGrid, threadGrid)
en: Displays Thread Activity
da: Viser trådaktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: GUI based example for the Weaver Thread Manager
da: GUI-baseret eksempel til Weaver Thread-håndteringen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remaining number of jobs:
da: Tilbageværende antal jobs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonStart)
en: What time is it? Click to update.
da: Hvad er klokken? Klik for at opdatere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTime)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(do not know yet)</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">(ved endnu ikke)</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSelectFiles)
en: Select Files...
da: Vælg filer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbCancel)
en: Cancel
da: Annullér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbSuspend)
en: Suspend
da: Suspendér
