kmix - en to da translation catalogue (168 entries)

en: Audio Setup
da: Lydopsætning

en: Hardware &Information
da: Hardware&information

en: Hide Mixer Window
da: Skjul mikservindue

en: Configure &Channels...
da: Indstil &kanaler...

en: Select Master Channel...
da: Vælg masterkanal...

en: Save volume profile 1
da: Gem lydstyrkeprofil 1

en: Save volume profile 2
da: Gem lydstyrkeprofil 2

en: Save volume profile 3
da: Gem lydstyrkeprofil 3

en: Save volume profile 4
da: Gem lydstyrkeprofil 4

en: Load volume profile 1
da: Indlæs lydstyrkeprofil 1

en: Load volume profile 2
da: Indlæs lydstyrkeprofil 2

en: Load volume profile 3
da: Indlæs lydstyrkeprofil 3

en: Load volume profile 4
da: Indlæs lydstyrkeprofil 4

en: Increase Volume
da: Forøg lydstyrke

en: Decrease Volume
da: Formindsk lydstyrke

en: Mute
da: Lydløs

en: Cannot add view - GUIProfile is invalid.
da: Kan ikke tilføje visning - GUIProfile er ugyldig.

en: View already exists. Cannot add View.
da: Visningen findes allerede. Kan ikke tilføje visning.

en: The soundcard containing the master device was unplugged. Changing to control %1 on card %2.
da: Lydkortet som indeholder master-enheden blev koblet fra. Skifter til kontrollen %1 på kortet %2.

en: The last soundcard was unplugged.
da: Det sidste lydkort blev frakoblet.

en: Mixer Hardware Information
da: Mixer-hardware information

en: The helper application is either not installed or not working.
da: Hjælpeprogrammet er enten ikke installeret eller virker ikke.

en: Error
da: Fejl

en: No sound card is installed or currently plugged in.
da: Intet lydkort er installeret eller aktuelt tilsluttet.

en: KDE Mixer
da: KDE mikser

en: kmixctrl - kmix volume save/restore utility
da: kmixctrl - kmix-værktøj til at gemme/gendanne lydstyrke

en: Save current volumes as default
da: Gem disse lydstyrker som standard

en: Restore default volumes
da: Genopret standardlydstyrker

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
da: KMix - KDE's fuldt udstyrede minimikser

en: (c) 1996-2013 The KMix Authors
da: (c) 1996-2013 KMix-udviklerne

en: Original author and current maintainer
da: Oprindelig udvikler og nuværende vedligeholder

en: PulseAudio support
da: PulseAudio-understøttelse

en: ALSA 0.9x port
da: Portering til ALSA 0.9.x

en: Solaris support
da: Solaris-understøttelse

en: Plasma Dataengine
da: Plasma datamotor

en: Temporary maintainer
da: Midlertidig vedligeholder

en: *BSD fixes
da: *BSD-fix

en: Mute and volume preview, other fixes
da: Lydløs og lydstyrke-forhåndsvisning, andre rettelser

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
da: Forbedret understøttelse for emu10k1-baserede lydkort

en: TerraTec DMX6Fire support
da: Understøttelse af TerraTec DMX6Fire

en: Inhibits the unhiding of the KMix main window, if KMix is already running.
da: Hæmmer af-skjuling af KMix' hovedvindue, hvis KMix allerede kører.

en: Starts KMix in failsafe mode.
da: Starter KMix i fejlsikker tilstand.

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
da: Du har ikke tilladelse til at få adgang til alsa-mikserenheden.
    Verificér venligst at alle alsa-enheder er lavet rigtigt.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
da: Alsa-mikser kan ikke findes.
    Tjek venligst at lydkortet er installeret og at 
    lydkortsdriveren er indlæst.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
da: kmix: Du har ikke tilladelse til at få adgang til mikserenheden.
    Tjek dine manualer for at se hvordan man får adgang.

en: kmix: Could not write to mixer.
da: kmix: Kunne ikke skrive til mikser.

en: kmix: Could not read from mixer.
da: kmix: Kunne ikke læse fra mikser.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
da: kmix: Mikser kan ikke findes.
    Tjek venligst at lydkortet er installeret og at 
    lydkortsdriveren er indlæst.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
da: kmix: Ukendt fejl: Rapportér venligst hvordan du producerede denne fejl.

en: Recording level of the microphone input.
da: Optagelsesniveau for mikrofon-input.

en: Controls the volume of the front speakers or all speakers (depending on your soundcard model). If you use a digital output, you might need to also use other controls like ADC or DAC. For headphones, soundcards often supply a Headphone control.
da: Styrer lydstyrken for front-højtalerne eller alle højtalere (afhængigt af modellen af dit lydkort). Hvis du bruger digitalt output, vil du måske også skulle bruge andre kontroller såsom ADC eller DAC. Lydkort leverer ofte en hovedtelefon-kontrol til hovedtelefoner.

en: Most media, such as MP3s or Videos, are played back using the PCM channel. As such, the playback volume of such media is controlled by both this and the Master or Headphone channels.
da: De fleste medier, såsom MP3-filer eller videoer, afspilles via PCM-kanalen. Derfor styres afspilningslydstyrken af sådanne medier både af denne og master- eller hovedtelefon-kanalerne.

en: Controls the headphone volume. Some soundcards include a switch that must be manually activated to enable the headphone output.
da: Styrer lydstyrke for hovedtelefon. Nogle lydkort inkluderer en kontakt der skal aktiveres manuelt for at aktivere hovedtelefon-output.

en: Playback Streams
da: Afspilningsstreams

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Bass
da: Bas

en: Treble
da: Diskant

en: Speaker
da: Højttaler

en: Microphone
da: Mikrofon

en: CD
da: Cd

en: Line
da: Linje

en: Monitor
da: Skærm

en: 3D-depth
da: 3D-dybde

en: unknown
da: ukendt

en: unused
da: ubrugt

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
da: kmix: Du har ikke tilladelse til at få adgang til mikserenheden.
    Log på som root og udfør 'chmod a+rw /dev/mixer*' for at få adgang.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
da: kmix: Mikser kan ikke findes.
    Tjek at lydkortet er installeret og at 
    lydkortsdriveren er indlæst.
    På Linux kan man bruge 'insmod' for at indlæse driveren.
    Brug 'soundon' hvis du bruger kommercielt OSS.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
da: kmix: Mikser kan ikke findes.
    Tjek at lydkortet er installeret og at 
    lydkortsdriveren er indlæst.
    På Linux kan man bruge "insmod" for at indlæse driveren.
    Brug "soundon" hvis du bruger OSS4 fra 4front.

en: Unknown Application
da: Ukendt program

en: Event Sounds
da: Hændelseslyde

en: Playback Devices
da: Afspilningsenheder

en: Capture Devices
da: Capture-enheder

en: Capture Streams
da: Capture-streams

en: Volume Control Feedback Sound
da: Feedback-lyd for lydstyrkekontrol

en: Master Volume
da: Masterlydstyrke

en: Internal Speaker
da: Intern højttaler

en: Headphone
da: Hovedtelefon

en: Record Monitor
da: Optagelsesovervågning

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
da: kmix: Du har ikke tilladelse til at få adgang til mikserenheden.
    Bed din systemadministrator om at ordne /dev/audioctl for at tillade adgang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customColors)
en: &Use custom colors
da: &Brugerdefinerede farver

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeColors)
en: Active
da: Aktiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: &Silent:
da: &Lydløs:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoad)
en: &Loud:
da: &Højt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: &Background:
da: &Baggrund:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mutedColors)
en: Muted
da: Lydløs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Lou&d:
da: Hø&jt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: Backgrou&nd:
da: Baggru&nd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Silen&t:
da: Stil&le:

en: Sound drivers supported:
da: Understøttede lyddrivere:

en: Sound drivers used:
da: Brugte lyddrivere:

en: Experimental multiple-Driver mode activated
da: Eksperimentel fler-driver-tilstand aktiveret

[ctx: Channel name]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Channel name]
en: Right
da: Højre

[ctx: Channel name]
en: Surround Left
da: Surround venstre

[ctx: Channel name]
en: Surround Right
da: Surround højre

[ctx: Channel name]
en: Side Left
da: Side venstre

[ctx: Channel name]
en: Side Right
da: Side højre

[ctx: Channel name]
en: Rear Center
da: Bag center

en: All controls
da: Alle kontroller

en: Only playback controls
da: Kun kontroller til afspilning

en: Only capture controls
da: Kun kontroller til optagelse

en: Add View
da: Tilføj visning

en: Select mixer:
da: Vælg mikser:

en: Current mixer
da: Nuværende mikser

en: Select the design for the new view:
da: Vælg design til den nye visning:

en: Select the Mixers to display in the sound menu
da: Vælg de miksere der skal vises i lydmenuen

en: Select Mixers
da: Vælg miksere:

en: Select Master Channel
da: Vælg masterkanal

en: Current mixer:
da: Nuværende mikser:

en: Select the channel representing the master volume:
da: Vælg kanalen som repræsenterer hovedlydstyrken:

en: Automatic (%1 recommendation)
da: Automatic (%1 anbefaling)

en: Configure Channels
da: Indstil kanaler

en: Configuration of the channels. Drag icon to update.
da: Konfiguration af kanalerne. Træk ikon for at opdatere.

en: Visible channels
da: Synlige kanaler

en: Available channels
da: Tilgængelige kanaler:

en: Show the selected channel
da: Vis den valgte kanal

en: Hide the selected channel
da: Skjul den valgte kanal

en: Volume Control
da: Lydstyrkekontrol

en: M&ute
da: L&ydløs

en: Mixer cannot be found
da: Mikser kan ikke findes

en: Volume at %1%
da: Lydstyrke på %1%

en:  (Muted)
da:  (lydløs)

en: Configure
da: Indstil

en: General
da: Generelt

en: Sound Menu
da: Lydmenu

en: Startup
da: Opstart

en: Restore volumes on login
da: Genopret lydstyrker ved login

en: Restore all volume levels and switches.
da: Genopret alle lydstyrker og kontakter.

en: Dynamic controls from Pulseaudio and MPRIS2 will not be restored.
da: Dynamiske kontroller fra PulseAudio og MPRIS2 vil ikke blive genoprettet.

en: Enables the KMix autostart service (kmix_autostart.desktop)
da: Aktiverer KMix' autostarttjeneste (kmix_autostart.desktop)

en: &Horizontal
da: &Vandret

en: &Vertical
da: &Lodret

en: Behavior
da: Opførsel

en: Volume Feedback
da: Lydstyrke-feedback

en: Volume feedback is only available for Pulseaudio.
da: Lydstyrkefeedback er kun tilgængelig med PulseAudio.

en: Volume Overdrive
da: Lydstyrke-overdrive

[ctx: @info:tooltip]
en: Raise volume maximum to 150% (PulseAudio only)
da: Hæv lydstyrkemaksimum til 150% (kun med PulseAudio)

en: You must restart KMix for this setting to take effect.
da: Du skal genstarte KMix før denne indstilling får virkning.

en: Visual
da: Visuelt

en: Show &tickmarks
da: Vis &tikmærker

en: Enable/disable tickmark scales on the sliders
da: Aktivér/deaktivér tikmærker på skyderne.

en: Show &labels
da: Vis &etiketter

en: Enables/disables description labels above the sliders
da: Aktivér/deaktivér beskrivelsesetiketter over skyderne.

en: Show On Screen Display (&OSD)
da: Vis on-screen-display (&OSD)

en: Slider orientation:
da: Orientering af skydeknap:

en: Slider orientation (System tray volume control):
da: Orientering for skydeknap (lydstyrkekontrol i statusområdet):

en: &Dock in system tray
da: &Dok i statusområde

en: Docks the mixer into the KDE system tray
da: Dokker mikseren i KDE's statusområde

en: Autostart can not be enabled, as the autostart file kmix_autostart.desktop is not installed.
da: Autostart kan ikke aktiveres da autostart-filen kmix_autostart.desktop ikke er installeret.

en: &Hide
da: &Skjul

en: C&onfigure Shortcuts...
da: &Indstil genveje...

en: &Split Channels
da: Op&split kanaler

en: &Muted
da: &Lydløs

en: Set &Record Source
da: Sæt &optagekilde

en: Mo&ve
da: Fly&t

en: Toggle Mute
da: Lydløs til/fra

en: Mute/Unmute %1
da: Lydløs til/fra %1

en: Automatic According to Category
da: Automatisk i henhold til kategori

en: &Channels
da: &Kanaler

en: Device Settings
da: Enhedsindstillinger

en: Mixer
da: Mikser

en: Load volume profile %1
da: Indlæs lydstyrkeprofil %1

en: Nothing is capturing audio.
da: Intet indfanger lyd.

en: Nothing is playing audio.
da: Intet afspiller lyd.

en: No capture devices.
da: Ingen capture-enheder

en: No playback devices.
da: Ingen afspilningsenheder.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp
