kget - en to da translation catalogue (725 entries)

en: Pattern
da: Mønster

en: Syntax
da: Syntaks

en: Escape sequences
da: Undvigesekvenser

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSystemTray)
en: Enable system tray icon
da: Aktivér statusikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AfterFinishActionEnabled)
en: Execute action after all downloads have been finished:
da: Udfør handling når alle downloads er færdige:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_AfterFinishAction)
en: Quit KGet
da: Afslut KGet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: At startup:
da: Ved opstart:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Restore Download State
da: Gendan download-tilstand

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Start All Downloads
da: Start alle downloads

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartupAction)
en: Stop All Downloads
da: Stop alle downloads

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: History backend:
da: Historikmotor:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_EnableKUIServerIntegration)
en: Enable KDE Global Progress Tracking
da: Aktivér KDE's globale fremgangsovervågning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportSingleTransfer)
en: Show every single download
da: Vis hvert enkelt download

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ExportGlobalJob)
en: Show overall progress
da: Vis samlet fremgang

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Handle existing Files/Transfers
da: Håndtér eksisterende filer/overførsler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAlwaysAsk)
en: Always ask
da: Spørg altid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesAutomaticRename)
en: Automatic rename
da: Omdøb automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_FilesOverwrite)
en: Overwrite
da: Overskriv

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowDropTarget)
en: Use Drop Target
da: Brug dropmål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AnimateDropTarget)
en: Enable animations
da: Aktivér animationer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DirectoriesAsSuggestion)
en: Use default folders for groups as suggestion
da: Brug standardmapper for grupper som foreslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AskForDestination)
en: Ask for destination if there are no default folders
da: Spørg om destination hvis der ikke er nogen standardmapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, rename)
en: Rename
da: Omdøb

note: i18n: ectx: property (text), widget (KIconButton, selectIcon)
en: Select Icon...
da: Vælg ikon...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_KonquerorIntegration)
en: Use as download manager for Konqueror
da: Brug til downloadhåndtering i Konqueror

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoPaste)
en: Monitor Clipboard for Files to Download
da: Overvåg udklipsholderen for filer at downloade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Case sensitive:
da: Versalfølsom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, increase)
en: &Increase Priority
da: &Hæv prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, decrease)
en: &Decrease Priority
da: &Sænk prioritet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_maxnum)
en: Maximum downloads per group:
da: Maksimalt antal downloads pr. gruppe:

[ctx: no limit for maximum downloads has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_MaxConnections)
en: No limit
da: Ingen grænse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SpeedLimit)
en: Speed Limit
da: Hastighedsgrænse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dllimitlb)
en: Global &download limit:
da: Global &downloadgrænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Global &upload limit:
da: Global &uploadgrænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_per_transfer)
en: Per transfer:
da: Pr. overførsel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ReconnectOnBroken)
en: Reconnect on Broken Connection
da: Forbind igen ved afbrudt forbindelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_retries_2)
en: Number of retries:
da: Antal gentagne forsøg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lb_after_2)
en: Retry after:
da: Forsøg igen efter:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectDelay)
en:  sec
da:  sek.

en: Could not open KWallet
da: Kunne ikke åbne KWallet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_WebinterfaceEnabled)
en: Enable Web Interface
da: Aktivér webgrænseflade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLabel)
en: User:
da: Bruger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
da: Adgangskode:

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Ekskludér

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryColumnWidths), group (Geometry)
en: The width of the columns in the history view
da: Bredden på kolonnerne i historikvisningen

en: Turn Off Computer
da: Sluk computeren

en: Hibernate Computer
da: Sæt computeren i dvale

en: Suspend Computer
da: Suspendér computeren

en: Appearance
da: Udseende

en: Change appearance settings
da: Ændr indstillinger for udseende

en: Groups
da: Grupper

en: Manage the groups
da: Håndtér grupperne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, networkGroupBox)
en: Network
da: Netværk

en: Network and Downloads
da: Netværk og downloads

en: Web Interface
da: Webgrænseflade

en: Control KGet over a Network or the Internet
da: Betjen KGet via netværk eller internettet

en: Verification
da: Verificering

[ctx: Advanced Options]
en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Options
da: Avancerede tilvalg

en: Transfer Plugins
da: Overførselsplugins

en: New Group
da: Ny gruppe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChecksumAutomaticVerification)
en: Automatic checksums verification
da: Automatisk verificering af tjeksummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Used checksum:
da: Anvendt tjeksum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Weak (fastest)
da: Svag (hurtigt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Strong (recommended)
da: Stærk (anbefales)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Strongest (slowest)
da: Stærkest (langsommest)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, signatureGroup) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, signature) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sigGroup)
en: Signature
da: Signatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticVerification)
en: Automatic verification
da: Automatisk verificering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SignatureAutomaticDownloading)
en: Automatic downloading of missing keys
da: Automatisk download af manglende nøgler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Keyservers:
da: Nøgleservere:

en: Error
da: Fejl

en: Filesize is larger than maximum file size supported by VFAT.
da: Filstørrelsen er større end den maksimale filstørrelse der understøttes af VFAT.

[ctx: A mirror is removed when the file has the wrong download size]
en: %1 removed as it did report a wrong file size.
da: %1 fjernet da den rapporterede forkert filstørrelse.

[ctx: file in a filesystem]
en: File
da: Fil

[ctx: size of the download]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: checksum of a file]
en: Checksum
da: Tjeksum

[ctx: signature of a file]
en: Signature
da: Signatur

en: No server for downloading keys is specified in settings. Downloading aborted.
da: Ingen server angivet til download af nøgler i indstillingerne. Download afbrudt.

en: No key server
da: Ingen nøgleserver

en: No useful key server found, key not downloaded. Add more servers to the settings or restart KGet and retry downloading.
da: Ingen brugbar nøgleserver fundet, nøgle ikke downloadet. Føj flere servere til indstillingerne eller genstart KGet og prøv at downloade igen.

en: Are you sure that you want to remove the group named %1?
da: Vil du virkelig fjerne gruppen med navnet %1?

en: Remove Group
da: Fjern gruppe

en: Are you sure that you want to remove the following groups?
da: Vil du virkelig fjerne følgende grupper?

en: Remove groups
da: Fjern grupper

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
da: <p>Følgende overførsel er blevet føjet til downloadlisten:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download added
da: Download tilføjet

en: <p>The following transfer has been added to the download list:</p>
da: <p>Følgende overførsel er blevet føjet til downloadlisten:</p>

en: <p>The following transfers have been added to the download list:</p>
da: <p>Følgende overførsler er blevet føjet til downloadlisten:</p>

en: My Downloads
da: Mine downloads

en: The file %1 already exists.
    Overwrite?
da: Filen %1 findes allerede.
    Overskriv?

en: Overwrite existing file?
da: Overskriv eksisterende fil?

en: Unable to save to: %1
da: Kan ikke gemme til: %1

en: <p>The following URL cannot be downloaded, its protocol is not supported by KGet:</p> | <p>The following URLs cannot be downloaded, their protocols are not supported by KGet:</p>
da[0]: <p>Følgende URL kan ikke downloades, da dens protokol ikke er understøttet af KGet:</p>
da[1]: <p>Følgende URL'er kan ikke downloades, da deres protokoller ikke er understøttet af KGet:</p>

en: Protocol unsupported
da: Ikke-understøttet protokol

en: New Download
da: Nyt download

en: Enter URL:
da: Indtast URL:

en: Save As
da: Gem som

en: Malformed URL:
    %1
da: Misdannet URL:
    %1

en: Malformed URL, protocol missing:
    %1
da: Misdannet URL, manglende protokol:
    %1

en: You have already completed a download from the location: 
    
    %1
    
    Download it again?
da: Du har allerede gennemført et download fra den placering: 
    
    %1
    
    Vil du downloade den igen?

en: Download it again?
da: Download den igen?

en: You have a download in progress from the location: 
    
    %1
    
    Delete it and download again?
da: Du har et download i gang fra den placering: 
    
    %1
    
    Vil du slette det og downloade igen?

en: Delete it and download again?
da: Slet det og download igen?

en: Directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen

en: You have already downloaded that file from another location.
    
    Download and delete the previous one?
da: Du har allerede downloadet den fil fra en anden placering.
    
    Vil du downloade den og slette den forrige?

en: File already downloaded. Download anyway?
da: Filen er allerede downloadet. Vil du downloade alligevel?

en: You are already downloading the same file
da: Du downloader allerede den samme fil

en: File already exists
da: Filen findes allerede

en: Internet connection established, resuming transfers.
da: Internetforbindelse oprettet, genoptager overførsler.

en: No internet connection, stopping transfers.
da: Ingen internetforbindelse, stopper overførsler.

en: Plugin loader could not load the plugin: %1.
da: Plugin-indlæseren kunne ikke indlæse pluginet: %1.

en: Not deleting
    %1
    as it is a directory.
da: Sletter ikke
    %1
    da det er en mappe.

en: Not deleting
    %1
    as it is not a local file.
da: Sletter ikke
    %1
    da det ikke er en lokal fil.

en: <p>The following file has finished downloading:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
da: <p>Følgende fil er blevet downloadet:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download completed
da: Download gennemført

en: <p>The following transfer has been started:</p><p style="font-size: small;">%1</p>
da: <p>Følgende overførsel er blevet startet:</p><p style="font-size: small;">%1</p>

en: Download started
da: Download startet

en: <p>There has been an error in the following transfer:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>The error message is:</p><p style="font-size: small;">%2</p>
da: <p>Der har været en fejl i følgende overførsel:</p><p style="font-size: small;">%1</p><p>Fejlmeddelelsen er:</p><p style="font-size: small;">%2</p>

en: Resolve
da: Løs

en: KGet is now closing, as all downloads have completed.
da: KGet lukker nu, da alle downloads er gennemført.

en: The computer will now turn off, as all downloads have completed.
da: Computeren vil slukke nu, da alle downloads er gennemført.

[ctx: Shutting down computer]
en: Shutdown
da: Nedlukning

en: The computer will now suspend to disk, as all downloads have completed.
da: Computeren vil suspendere til disk nu, da alle downloads er gennemført.

[ctx: Hibernating computer]
en: Hibernating
da: Dvale

en: The computer will now suspend to RAM, as all downloads have completed.
da: Computeren vil suspendere til ram nu, da alle downloads er gennemført.

[ctx: Suspending computer]
en: Suspending
da: Suspendering

[ctx: abort the proposed action]
en: Abort
da: Afbryd

en: <p>All transfers have been finished.</p>
da: <p>Alle overførsler er blevet gennemført.</p>

en: Downloads completed
da: Download gennemført

en: KGet is downloading %1 file | KGet is downloading %1 files
da[0]: KGet downloader %1 fil
da[1]: KGet downloader %1 filer

en: KGet Transfer
da: KGet-overførsel

en: Error trying to get %1
da: Fejl under forsøg på at hente %1

en: The key to verify the signature is missing, do you want to download it?
da: Nøglen til verificering af signaturen mangler, vil du downloade den?

en: The signature could not be verified for %1. See transfer settings for more information.
da: Signaturen kunne ikke verificeres for %1. Se overførselsindstillingerne for mere information.

en: Signature not verified
da: Signatur ikke verificeret

en: Downloading....
da: Downloader...

[ctx: transfer state: delayed]
en: Delayed
da: Forsinket

[ctx: transfer state: stopped]
en: Stopped
da: Stoppet

[ctx: transfer state: aborted]
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: transfer state: finished]
en: Finished
da: Færdig

[ctx: changing the destination of the file]
en: Changing destination
da: Ændring af destination

en: 1 Item | %1 Items
da[0]: 1 element
da[1]: %1 elementer

[ctx: not available]
en: n/a
da: utilg.

en: Stalled
da: Hænger

[ctx: name of download]
en: Name
da: Navn

[ctx: size of download]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: progress of download]
en: Progress
da: Fremgang

[ctx: speed of download]
en: Speed
da: Hastighed

[ctx: remaining time of download]
en: Remaining Time
da: Tid tilbage

en: Question
da: Spørgsmål

en: Appl&y to all
da: An&vend på alle

en: No download directory specified.
da: Ingen downloadmappe angivet.

en: Invalid download directory specified.
da: Ugyldig downloadmappe angivet.

en: Download directory is not writeable.
da: Downloadmappen er skrivebeskyttet.

en: No download destination specified.
da: Ingen downloaddestination angivet:

en: Invalid download destination specified.
da: Ugyldig downloaddestination angivet.

en: Download destination is not writeable.
da: Downloaddestinationen er skrivebeskyttet.

en: No URL specified.
da: Ingen URL angivet.

en: Malformed URL.
da: Ugyldig URL.

en: Malformed URL, protocol missing.
da: Ugyldig URL, protokol mangler.

en: Malformed URL, host missing.
da: Ugyldig URL, værtsnavn mangler.

en: Invalid download directory specified:
    %1
da: Ugyldig downloadmappe angivet:
    %1

en: Download directory is not writeable:
    %1
da: Downloadmappen er skrivebeskyttet:
    %1

en: Invalid download destination specified:
    %1
da: Ugyldig downloaddestination angivet:
    %1

en: Download destination is not writeable:
    %1
da: Downloaddestinationen er skrivebeskyttet:
    %1

en: Malformed URL, host missing:
    %1
da: Ugyldig URL, værtsnavn mangler:
    %1

en: File already exists. Overwrite it?
da: Filen findes allerede. Vil du overskrive den?

en: You have already downloaded that file from another location.
    Download and delete the previous one?
da: Du har allerede downloadet den fil fra en anden placering.
    Vil du downloade den og slette den forrige?

en: You are already downloading that file from another location.
    Download and delete the previous one?
da: Du er allerede ved at downloade den fil fra en anden placering.
    Vil du downloade den og slette den forrige?

en: You have already completed a download from that location. Download it again?
da: Du har allerede gennemført et download fra den placering. Vil du downloade den igen?

en: You have a download in progress from that location.
    Delete it and download again?
da: Du har et download i gang fra den placering.
    Vil du slette det og downloade igen?

en: File already exists:
    %1
    Overwrite it?
da: Filen findes allerede.
    %1
    Vil du overskrive den?

en: Malformed URLs.
da: Ugyldige URL'er.

en: Malformed URLs, protocol missing.
da: Ugyldige URL'er, protokol mangler.

en: Malformed URLs, host missing.
da: Ugyldige URL'er, værtsnavn mangler.

en: Malformed URLs:
    %1
da: Ugyldige URL'er:
    %1

en: Malformed URLs, protocol missing:
    %1
da: Ugyldige URL'er, protokol mangler:
    %1

en: Malformed URLs, host missing:
    %1
da: Ugyldige URL'er, værtsnavn mangler:
    %1

en: Destinations are not writable:
    %1
da: Destinationerne er skrivebeskyttede:
    %1

en: Files exist already. Overwrite them?
da: Filerne findes allerede. Vil du overskrive dem?

en: You have already completed downloads at those destinations. Download them again?
da: Du har allerede gennemført downloads til disse destinationer. Vil du downloade dem igen?

en: You have downloads in progress to these destinations.
    Delete them and download again?
da: Du har downloads i gang til disse destinationer.
    Vil du slette dem og downloade igen?

en: You have already completed downloads from these locations. Download them again?
da: Du har allerede gennemført download fra disse placeringer. Vil du downloade dem igen?

en: You have downloads in progress from these locations.
    Delete them and download again?
da: Du har downloads i gang fra disse placeringer.
    Vil du slette dem og downloade igen?

en: Files exist already:
    %1
    Overwrite them?
da: Filerne findes allerede:
    %1
    Vil du overskrive dem?

en: You have already completed downloads at those destinations: 
    
    %1
    
     Download them again?
da: Du har allerede gennemført downloads til disse destinationer: 
    
    %1
    
    Vil du downloade dem igen?

en: You have downloads in progress to these destinations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
da: Du har downloads i gang til disse destinationer: 
    
    %1
    
    Vil du slette dem og downloade igen?

en: You have already completed downloads from these locations: 
    
    %1
    
    Download them again?
da: Du har allerede gennemført downloads fra disse placeringer: 
    
    %1
    
    Vil du downloade dem igen?

en: You have downloads in progress from these locations: 
    
    %1
    
    Delete them and download again?
da: Du har downloads i gang fra disse placeringer: 
    
    %1
    
    Vil du slette dem og downloade igen?

[ctx: verification-result of a file, can be true/false]
en: Verified
da: Verificeret

en: Unable to start WebInterface: Could not open KWallet
da: Kan ikke starte webgrænseflade: Kunne ikke åbne KWallet

[ctx: @info]
en: Unable to start WebInterface: %1
da: Kan ikke starte webgrænseflade: %1

[ctx: @label]
en: KGet Web Interface
da: Webgrænseflade til KGet

[ctx: @label number]
en: Nr
da: Nr.

[ctx: @label]
en: File name
da: Filnavn

[ctx: @label Progress of transfer]
en: Finished
da: Færdig

[ctx: @label Speed of transfer]
en: Speed
da: Hastighed

[ctx: @action:button]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @label Download from]
en: Source:
da: Kilde:

[ctx: @label Save download to]
en: Saving to:
da: Gemmer til:

[ctx: @label Title in header]
en: Web Interface
da: Webgrænseflade

[ctx: @action]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: @action]
en: Refresh
da: Genopfrisk

[ctx: @action]
en: Enter URL:
da: Indtast URL:

[ctx: @action:button]
en: OK
da: O.k.

[ctx: @action Refresh download list every x (seconds)]
en: Refresh download list every
da: Genopfrisk downloadliste hver

[ctx: @action (Refresh very x )seconds]
en: seconds
da: sekunder

[ctx: @action:button]
en: Save Settings
da: Gem indstillinger

[ctx: @label text in footer]
en: KGet Web Interface | Valid XHTML 1.0 Strict &amp; CSS
da: Webgrænseflade til KGet | Valid XHTML 1.0 Strict &amp; CSS

en: (C) 2005 - 2012, The KGet developers
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss
da: (C) 2005 - 2012, KGet-udviklerne
    (C) 2001 - 2002, Patrick Charbonnier
    (C) 2002, Carsten Pfeiffer
    (C) 1998 - 2000, Matej Koss

en: Maintainer, Core Developer, Torrent Plugin Author
da: Vedligeholder, hovedudvikler, ophavsmand til torrent-plugin

en: Core Developer
da: Hovedudvikler

en: Core Developer, Multithreaded Plugin Author
da: Hovedudvikler, udikler af plugin til flere tråde

en: Developer
da: Udvikler

en: Google Summer of Code Student
da: Google Summer of Code-student

en: Mms Plugin Author
da: Ophavsmand til mms-plugin

en: Former Developer
da: Tidligere udvikler

en: BTCore (KTorrent) Developer
da: BTCore-udvikler (KTorrrent)

en: Design of Web Interface
da: Design af webgrænseflade

en: Start KGet with drop target
da: Start kget med drop-mål

en: Start KGet with hidden main window
da: Start KGet med skjult hovedvindue

en: Start KGet without drop target animation
da: Start KGet uden dropmål-animation

en: Execute Unit Testing
da: Kør enhedstest

en: URL(s) to download
da: URL'er at downloade

en: &New Download...
da: &Nyt download...

en: Opens a dialog to add a transfer to the list
da: Åbner en dialog for at føje overførslen til listen

en: &Import Transfers...
da: &Importér overførsler...

en: Imports a list of transfers
da: Importerer en liste over overførsler

en: &Export Transfers List...
da: &Eksportér overførselsliste...

en: Exports the current transfers into a file
da: Eksporterer de aktuelle overførsler til en fil

en: &Create a Metalink...
da: &Opret et metalink...

en: Creates or modifies a metalink and saves it on disk
da: Opretter eller ændrer et metalink og gemmer det på disken

en: Top Priority
da: Højeste prioritet

en: Download selected transfer first
da: Download de valgte overførsler først

en: Least Priority
da: Laveste prioritet

en: Download selected transfer last
da: Download de valgte overførsler sidst

en: Increase Priority
da: Hæv prioritet

en: Increase priority for selected transfer
da: Hæv prioritet af valgt overførsel

en: Decrease Priority
da: Sænk prioritet

en: Decrease priority for selected transfer
da: Sænk prioritet af valgt overførsel

en: Delete Group | Delete Groups
da[0]: Slet gruppe
da[1]: Slet grupper

en: Delete selected group
da: Slet valgt gruppe

en: Rename Group... | Rename Groups...
da[0]: Omdøb gruppe...
da[1]: Omdøb grupper...

en: Set Icon...
da: Vælg ikon...

en: Select a custom icon for the selected group
da: Vælg et brugerdefineret ikon til den valgte gruppe

en: Auto-Paste Mode
da: 'Indsæt automatisk'-tilstand

en: <b>Auto paste</b> button toggles the auto-paste mode on and off.
    When set, KGet will periodically scan the clipboard for URLs and paste them automatically.
da: <b>Indsæt automatisk</b>-knappen slår 'indsæt automatisk'-tilstand til og fra.
    Når den er sat, vil KGet periodisk scanne udklipsholderen efter URL'er og indsætte dem automatisk.

en: Use KGet as Konqueror Download Manager
da: Brug KGet til downloadhåndtering i Konqueror

[ctx: delete selected transfer item]
en: Remove Selected
da: Fjern markerede

en: Removes selected transfer and deletes files from disk if it's not finished
da: Fjerner den valgte overførsel og sletter filerne fra disken hvis den ikke er gennemført

[ctx: delete all finished transfers]
en: Remove All Finished
da: Fjern alle færdige

en: Removes all finished transfers and leaves all files on disk
da: Fjerner alle gennemførte overførsler og lader alle filer blive på disken

[ctx: delete selected transfer item and files]
en: Remove Selected and Delete Files
da: Fjern de valgte og slet filer

en: Removes selected transfer and deletes files from disk in any case
da: Fjerner den valgte overførsel og sletter filerne fra disken under alle omstændigheder

[ctx: redownload selected transfer item]
en: Redownload Selected
da: Download markerede igen

en: Start All
da: Start alle

en: Starts / resumes all transfers
da: Starter / genoptager alle overførsler

en: Start Selected
da: Start valgte

en: Starts / resumes selected transfer
da: Starter / genoptager de valgte overførsler

en: Pause All
da: Sæt alle på pause

en: Pauses all transfers
da: Sætter alle overførsler på pause

en: Stop Selected
da: Stop valgte

en: Pauses selected transfer
da: Sætter de valgte overførsler på pause

en: Open Destination
da: Åbn destination

en: Open File
da: Åbn fil

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Copy URL to Clipboard
da: Kopiér URL til udklipsholderen

en: &Transfer History
da: &Overførselshistorik

en: &Group Settings
da: &Gruppeindstillinger

en: &Transfer Settings
da: &Overførselsindstillinger

en: Import &Links...
da: Importér &links...

en: After downloads finished action
da: Handling når downloads er gennemført

en: Choose an action that is executed after all downloads have been finished.
da: Vælg en handling der skal udføres når alle downloads er gennemført.

en: No Action
da: Ingen handling

en: This is the first time you have run KGet.
    Would you like to enable KGet as the download manager for Konqueror?
da: Dette er første gang du kører KGet.
    Vil du aktivere KGet som downloadhåndtering i Konqueror?

en: Konqueror Integration
da: Integration med Konqueror

en: Enable
da: Aktivér

en: Do Not Enable
da: Aktivér ikke

en: All Openable Files
da: Alle filer som kan åbnes

en: Some transfers are still running.
    Are you sure you want to close KGet?
da: Nogle overførsler kører stadigvæk.
    Ønsker du at afslutte KGet alligevel?

en: Confirm Quit
da: Bekræft afslutning

en: KGet Transfer List
da: KGets overførselsliste

en: Text File
da: Tekstfil

en: Export Transfers
da: Eksportér overførsler

en: Enter Group Name
da: Indtast gruppenavn

en: Group name:
da: Gruppenavn:

en: Are you sure you want to delete the selected transfer? | Are you sure you want to delete the selected transfers?
da[0]: Vil du virkelig slette den markerede overførsel?
da[1]: Vil du virkelig slette de markerede overførsler?

en: Confirm transfer delete
da: Bekræft sletning af overførsel

en: Are you sure you want to delete the selected transfer including files? | Are you sure you want to delete the selected transfers including files?
da[0]: Vil du virkelig slette den valgte overførsel inklusiv filer?
da[1]: Vil du virkelig slette de valgte overførsler inklusiv filer?

en: KGet has been temporarily disabled as download manager for Konqueror. If you want to disable it forever, go to Settings->Advanced and disable "Use as download manager for Konqueror".
da: KGet er midlertidigt blevet deaktiveret som downloadhåndtering i Konqueror. Hvis du ønsker at deaktivere det permanent, gå da til Indstillinger->Avanceret og deaktivér "Brug til downloadhåndtering i Konqueror".

en: The dropped file is a KGet Transfer List
da: Den slupne fil er en KGet-overførselsliste

en: &Load transfer list
da: Ind&læs overførselsliste

en: Advanced Details for %1
da: Avancerede detaljer for %1

en: Files
da: Filer

en: Webseeds
da: Seedere

en: Chunk
da: Stykke

en: Progress
da: Fremgang

en: Down Speed
da: Downloadhastighed

en: Number of the chunk
da: Stykkets nummer

en: Download progress of the chunk
da: Downloadfremgang for stykket

en: Which peer we are downloading it from
da: Hvilken peer vi downloader fra

en: Download speed of the chunk
da: Downloadhastighed for stykket

en: Which files the chunk is located in
da: Hvilke filer stykket hører til i

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChunkDownloadView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chunks
da: Stykker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total:
da: I alt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Currently downloading:
da: Downloader nu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Downloaded:
da: Downloadet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Excluded:
da: Undtaget:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Left:
da: Tilbage:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: Size:
da: Størrelse:

[ctx: Open file]
en: Open
da: Åbn

en: Download first
da: Download først

en: Download normally
da: Download normalt

en: Download last
da: Download sidst

en: Do Not Download
da: Download ikke

en: Delete File(s)
da: Slet fil(er)

en: Move File
da: Flyt fil

en: Collapse Folder Tree
da: Fold mappetræ sammen

en: Expand Folder Tree
da: Fold mappetræ ud

en: You will lose all data in this file, are you sure you want to do this? | You will lose all data in these files, are you sure you want to do this?
da[0]: Du vil miste al data i denne fil. Vil du virkelig gøre dette?
da[1]: Du vil miste al data i disse filer. Vil du virkelig gøre dette?

en: Select a directory to move the data to.
da: Vælg en mappe at flytte data til.

en: Priority
da: Prioritet

en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: Percent of File Downloaded]
en: % Complete
da: % færdig

[ctx: Download first]
en: First
da: Først

[ctx: Download last]
en: Last
da: Sidst

[ctx: Download Normal (not as first or last)]
en: Normal
da: Normalt

[ctx: Preview available]
en: Available
da: Tilgængelig

[ctx: Preview pending]
en: Pending
da: Undervejs

[ctx: No preview available]
en: No
da: Nej

[ctx: Download normally(not as first or last)]
en: Normal
da: Normalt

[ctx: preview available]
en: Available
da: Tilgængelig

en: Kick Peer
da: Afbryd peer

en: Ban Peer
da: Bandlys peer

[ctx: Choked]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Not choked]
en: No
da: Nej

[ctx: Snubbed]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Not snubbed]
en: No
da: Nej

[ctx: Interested]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Not Interested]
en: No
da: Nej

[ctx: Interesting]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Not Interesting]
en: No
da: Nej

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Client
da: Klient

en: Up Speed
da: Uploadhastighed

en: Choked
da: Kvalt

en: Snubbed
da: Afvist

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Upload Slot
da: Uploadplads

en: Requests
da: Anmodninger

en: Downloaded
da: Downloadet

en: Uploaded
da: Uploadet

en: Interested
da: Interesseret

en: Interesting
da: Interessant

en: IP address of the peer
da: IP-adresse for peer

en: Which client the peer is using
da: Hvilken klient der bruges af peer

en: Download speed
da: Downloadhastighed

en: Upload speed
da: Uploadhastighed

en: Whether or not the peer has choked us. If we are choked, the peer will not send us any data.
da: Om peer har kvalt os eller ej. Hvis vi er kvalt, vil peer ikke sende os nogen data.

en: Snubbed means the peer has not sent us any data in the last 2 minutes
da: Afvist betyder at peer ikke har sendt os nogen data i de sidste 2 minutter

en: How much of the torrent's data the peer has
da: Hvor meget af torrentens data som peer har

en: Whether or not the peer has DHT enabled
da: Om peer har DHT aktiveret eller ej

en: The score of the peer. KTorrent uses this to determine who to upload to.
da: Score for peer. KTorrent bruger dette til at bestemme hvem der skal uploades til.

en: Only peers which have an upload slot will get data from us
da: Kun peers som har en uploadplads vil få data fra os

en: The number of download and upload requests
da: Antallet af download- og uploadforespørgsler

en: How much data we have downloaded from this peer
da: Hvor meget data vi har downloadet fra denne peer

en: How much data we have uploaded to this peer
da: Hvor meget data vi har uploadet til denne peer

en: Whether the peer is interested in downloading data from us
da: Om peer er interesseret i at downloade data fra os

en: Whether we are interested in downloading from this peer
da: Om vi er interesserede i at downloade fra denne peer

en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Size
da: Størrelse

en: Url
da: URL

en: Leechers
da: Leechers:

en: Times Downloaded
da: Antal gange downloadet

en: Next Update
da: Næste opdatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_add_tracker)
en: Add Tracker
da: Tilføj tracker

en: Enter the URL of the tracker:
da: Angiv URL for trackeren:

en: There already is a tracker named <b>%1</b>.
da: Der er allerede en tracker kaldet <b>%1</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_remove_tracker)
en: Remove Tracker
da: Fjern tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_change_tracker)
en: Change Tracker
da: Skift tracker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_scrape)
en: Update Trackers
da: Opdatér trackers

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_restore_defaults)
en: Restore Defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: Speed
da: Hastighed

en: Cannot add the webseed %1, it is already part of the list of webseeds.
da: Kan ikke tilføje webseed'en %1, den er allerede en del af listen over webseeds.

en: Cannot remove webseed %1, it is part of the torrent.
da: Kan ikke fjerne webseed'en %1, den er en del af torrenten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_webseed)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed to add to the torrent.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Note: </span>Only http webseeds are supported.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Webseed der skal tilføjestil torrenten.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bemærk: </span>Kun http-webseeds er understøttet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add Webseed
da: Tilføj webseed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove Webseed
da: Fjern webseed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Stats
da: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Seeders:
da: Seedere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Download speed:
da: Downloadhast.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Upload speed:
da: Uploadhast.:

[ctx: chunks left]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Left:
da: Tilbage:

[ctx: all chunks]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: All:
da: Alle:

[ctx: source-file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Source:
da: Kilde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, destLabel)
en: Saving to:
da: Gemmer til:

en: Select a default torrent folder
da: Vælg standardmappe til torrents

en: Select a default temporary folder
da: Vælg standardmappe til midlertidige filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uploadLimitLabel)
en: Upload limit per transfer:
da: Uploadgrænse pr. overførsel:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox)
en: No Limit
da: Ingen grænse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, downloadLabel)
en: Download limit per transfer:
da: Downloadgrænse pr. overførsel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, utpBox)
en: Enable UTP protocol
da: Aktivér UTP-protokol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, folderGroupBox)
en: Folders
da: Mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrentFolderLabel)
en: Default torrent folder:
da: Standardmappe til torrents:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tempFolderLabel)
en: Default temporary folder:
da: Standardmappe til midlertidige filer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preallocBox)
en: Pre-allocate disk space
da: Præallokering af diskplads

en: Downloading Torrent File....
da: Downloader torrentfil...

[ctx: transfer state: downloading]
en: Downloading....
da: Downloader...

en: Cannot add a tracker to a private torrent.
da: Kan ikke tilføje tracker til en privat torrent.

en: Torrent file does not exist
da: Torrent-filen findes ikke

en: Analyzing torrent....
da: Analyserer torrent...

en: Cannot initialize port...
da: Kan ikke initialisere port...

[ctx: Transfer status: seeding]
en: Seeding....
da: Seeder...

en: Cannot initialize libktorrent. Torrent support might not work.
da: Kan ikke initialisere libktorrent. Torrent-understøttelsen vil måske ikke virke.

en: &Advanced Details
da: &Avancerede detaljer

en: &Scan Files
da: &Scan filer

en: Error scanning data: %1
da: Fejl under scanning af data: %1

en: Scanning data of <b>%1</b> :
da: Scanner data for <b>%1</b> :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, torrent_label)
en: Scanning data of torrent:
da: Scanner torrents data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of chunks found:
da: Antal stykker fundet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of chunks failed:
da: Antal mislykkede stykker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of chunks not downloaded:
da: Antal stykker som ikke er downloadet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of chunks downloaded:
da: Antal stykker downloadet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, cancel)
en: Cancel
da: Annullér

en: Append
da: Tilføj

en: Replace file
da: Erstat fil

en: Replace file-ending
da: Erstat filendelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Change string:
da: Ændr streng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Mode:
da: Tilstand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Checksum type:
da: Type af tjeksum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Result:
da: Resultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: label
da: etiket

en: Add item
da: Tilføj element

en: %1 would become %2
da: %1 ville blive til %2

[ctx: the string that is used to modify an url]
en: Change string
da: Ændr streng

[ctx: the mode defines how the url should be changed]
en: Change mode
da: Ændr tilstand

[ctx: the type of the checksum e.g. md5]
en: Checksum type
da: Type af tjeksum

note: i18n: ectx: label, entry (SearchStrings), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesNameList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engines
da: Liste over tilgænglige søgemaskiner

note: i18n: ectx: label, entry (UrlChangeModeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (ChecksumTypeList), group (ChecksumSearch) i18n: ectx: label, entry (PathList), group (UserScripts) i18n: ectx: label, entry (SearchEnginesUrlList), group (SearchEngines)
en: List of the available search engine URLs
da: Liste over tilgænglige URL'er til søgemaskiner

[ctx: Transfer state: processing script]
en: Processing script....
da: Behandler script...

[ctx: Transfer State: Finished]
en: Finished
da: Færdig

[ctx: Transfer State: Aborted]
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: Configure script]
en: Configure script
da: Indstil script

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: User Scripts
da: Bruger-scripts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: Path
da: Sti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: RegExp
da: Reg. udtr.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, scriptTreeWidget)
en: Description
da: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newScriptButton)
en: New Script....
da: Nyt script...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeScriptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEngineBt)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editScriptButton)
en: Edit....
da: Redigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureScriptButton)
en: Configure....
da: Indstil...

en: Add New Script
da: Tilføj nyt script

en: Edit Script
da: Redigér script

en: Set Script File
da: Angiv script-fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptUrlRegexpLabel)
en: Regexp:
da: Reg. udtr.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptPathLabel)
en: Path:
da: Sti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scriptDescriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: label, entry (UrlRegexpList), group (UserScripts)
en: List of the Regexp to match input URL
da: Liste over de reg. udtr. der skal matche input-URL

note: i18n: ectx: label, entry (DescriptionList), group (UserScripts)
en: List of descriptions for user scripts
da: Liste over beskrivelser for bruger-scripts

note: i18n: ectx: label, entry (EnableList), group (UserScripts)
en: List of whether the script is enabled
da: Liste over om scriptet er aktiveret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileSettingGroupBox)
en: File Settings
da: Filindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Filename:
da: Filnavn:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, fileNameComboBox)
en: Use Normalized Name
da: Brug normaliseret navn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, fileNameComboBox)
en: Use Literal Name
da: Brug bogstaveligt navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
da: Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Best Quality (.mp4)
da: Bedste kvalitet (.mp4)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Normal Quality (.flv)
da: Normal kvalitet (.flv)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Provide login info of your YouTube account in order to access restricted media.
da: Oplys login-information til din YouTube-konto for at kunne tilgå indhold med begrænset adgang.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, loginGroupBox)
en: Login Info
da: Login-info

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useNetrcCheck)
en: .netrc must have a hostname called 'youtube'.
da: .netrc skal have et værtsnavn kaldet "youtube".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNetrcCheck)
en: User .netrc file
da: .netrc-fil for bruger

[ctx: transfer state: connecting]
en: Connecting....
da: Forbinder...

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to repair it?
da: Downloadet (%1) kunne ikke verificeres. Vil du reparere det?

en: The download (%1) could not be verified. Do you want to redownload it?
da: Downloadet (%1) kunne ikke verificeres. Vil du downloade det igen?

en: Verification failed.
da: Verificering mislykkedes.

en: The download could not be verified, do you want to repair (if repairing does not work the download would be restarted) it?
da: Downloadet kunne ikke verificeres, vil du reparere (hvis reparation ikke virker vil downloadet blive genstartet) det?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of simultaneous file downloads:
da: Antal samtidige fildownloads:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of mirrors per file:
da: Antal mirrors pr. fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of connections per URL:
da: Antal forbindelser pr. URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Select the files you want to be downloaded.
da: Vælg de filer du vil downloade.

en: File Selection
da: Filvalg

en: Downloading Metalink File....
da: Downloader metalink-fil...

en: A newer version of this Metalink might exist, do you want to download it?
da: Der findes måske en nyere version af dette metalink. Vil du downloade det?

en: Redownload Metalink
da: Download metalink igen

en: Download failed, no working URLs were found.
da: Download mislykkedes, ingen fungerende URL'er blev fundet.

en: The download could not be verified, try to repair it?
da: Downloadet kunne ikke verificeres. Vil du reparere det?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, engineNameLabel)
en: Engine name:
da: Maskinenavn:

en: Insert Engine
da: Indsæt maskine

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Search Engines
da: Søgemaskiner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, enginesTreeWidget)
en: Engine Name
da: Maskinenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newEngineBt)
en: New Engine...
da: Ny maskine...

[ctx: transfer state: running]
en: Running....
da: Kører...

[ctx: Transfer State:Finished]
en: Finished
da: Færdig

en: Download failed, could not access this URL.
da: Download mislykkedes. Kunne ikke tilgå denne URL.

en: This URL does not allow multiple connections,
    the download will take longer.
da: Denne URL tillader ikke flere forbindelser,
    download vil tage længere tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enginesCheckBox)
en: Use search engines
da: Brug søgemaskiner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verificationCheckBox)
en: Search for verification information
da: Søg efter verificeringsinformation

en: Failed to write to the file.
da: Kunne ikke skrive til filen.

en: Semantic Desktop
da: Semantisk skrivebordsmiljø

[ctx: fix position for droptarget]
en: Sticky
da: Klæbrig

en: Show Main Window
da: Vis hovedvindue

en: Hide Main Window
da: Skjul hovedvindue

en: Drop Target
da: Dropmål

en: You can drag download links into the drop target.
da: Du kan trække downloadlinks ind i dropmålet.

[ctx: %1 filename, %2 percent complete, %3 downloaded out of %4 total size]
en: %1(%2% %3/%4) Speed:%5/s
da: %1(%2% %3/%4) Hastighed:%5/s

en: Ready
da: Klar

en: Group Settings for %1
da: Gruppeindstillinger for %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Group Settings
da: Gruppeindstilinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default &folder:
da: Standard&mappe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Moves all transfers with the regular expression to this group
da: Flytter alle overførsler med det regulære udtryk til denne gruppe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Regular &expression:
da: Regulært &udtryk:

[ctx: No value has been set]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadBox) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, uploadSpin) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, downloadSpin) i18n: ectx: pr
en: Not set
da: Ikke angivet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum &download speed:
da: Maksimal &downloadhastighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Maximum &upload speed:
da: Maksimal &uploadhastighed:

en: Transfer History
da: Overførselshistorik

en: &Open File
da: Å&bn fil

[ctx: The transfer is running]
en: Running
da: Kører

[ctx: The transfer is stopped]
en: Stopped
da: Stoppet

[ctx: The transfer is aborted]
en: Aborted
da: Afbrudt

[ctx: The transfer is finished]
en: Finished
da: Færdig

en: Source File
da: Kildefil

en: Time
da: Tid

en: File Size
da: Filstørrelse

en: Less than 1MiB
da: Mindre end 1 MiB

en: Between 1MiB-10MiB
da: Mellem 1MiB-10MiB

en: Between 10MiB-100MiB
da: Mellem 10MiB-100MiB

en: Between 100MiB-1GiB
da: Mellem 100MiB-1GiB

en: More than 1GiB
da: Mere end 1GiB

en: Today
da: I dag

en: Last week
da: Sidste uge

en: Last month
da: Sidste måned

en: A long time ago
da: Lang tid siden

[ctx: the transfer has been finished]
en: Finished
da: Færdig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearButton)
en: Clear History
da: Ryd historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: View Modes:
da: Visningstilstande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Ranges:
da: Vælg områder:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Date
da: Dato

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, rangeType)
en: Host
da: Vært

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Filter history
da: Filtrér historik

[ctx: delete selected transfer]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, searchBar)
en: Delete Selected
da: Slet valgte

en: Last Month
da: Sidste måned

en: Between 10MiB and 50MiB
da: Mellem 10MiB og 50MiB

en: Between 50MiB and 100MiB
da: Mellem 50MiB og 100MiB

en: More than 100MiB
da: Mere end 100MiB

en: Download again
da: Download igen

[ctx: Delete selected history-item]
en: Delete selected
da: Slet markerede

en: Open file
da: Åbn fil

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (kget_toolbar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &File with links to import:
da: &Fil med links der skal importeres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, importLinks)
en: &Import Links
da: &Importér links

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Show:
da: Vis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showWebContent)
en: Show &web content
da: Vis &webindhold

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, textFilter)
en: You can use wildcards for filtering.
da: Du kan bruge jokertegn til filtrering.

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, textFilter)
en: Filter files here....
da: Filtrér filer her...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, selectAll)
en: &Select All
da: &Markér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deselectAll)
en: D&eselect All
da: A&fmarkér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, invertSelection)
en: Inver&t Selection
da: Inver&tér markering

en: Import Links
da: Importér links

en: Contains
da: Indeholder

en: Does Not Contain
da: Indeholder ikke

en: All
da: Alle

en: Videos
da: Videoer

en: Images
da: Billeder

en: Audio
da: Lyd

en: Archives
da: Arkiver

[ctx: of a filter, e.g. RegExp or Wildcard]
en: Pattern Syntax
da: Mønstersyntaks

en: Escape Sequences
da: Undvigesekvenser

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

[ctx: name of a file]
en: Name
da: Navn

en: Auxiliary header
da: Auxiliar-header

en: File Name
da: Filnavn

[ctx: list header: type of file]
en: File Type
da: Filtype

en: Location (URL)
da: Sted (URL)

en: Links in: %1 - KGet
da: Link i: %1 - Kget

en: &Select All Filtered
da: &Markér alle filtrerede

en: D&eselect All Filtered
da: A&fmarkér alle filtrerede

en: Filter Column
da: Filtrér kolonne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Identity
da: Identitet

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, logo)
en: URL to the logo
da: URL til logoet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13)
en: The language of the file
da: Filens sprog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Language:
da: Sprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Operating systems:
da: Operativsystemer:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, os)
en: Supported OSes, separated with commas
da: Understøttede OS'er, adskilt med kommaer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Copyright:
da: Ophavsret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Publisher:
da: Udgiver:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_name) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, pub_url)
en: publisher
da: udgiver

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, pub_name)
en: Name of the publisher
da: Navnet på udgiveren

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, pub_url)
en: URL to the publisher
da: URL til udgiveren

en: Import dropped files
da: Importér droppede filer

[ctx: General options.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, partialChecksums)
en: Create partial checksums
da: Opret delvise tjeksummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: General URL:
da: Generel URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Automatically create checksums for the selected types. Keep in mind that this might take a while.
da: Opret automatisk tjeksummer for de valgte typer. Vær opmærksom på at dette kan tage noget tid.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Enter URLs here if all the dropped files are on that server and in the same directory. For each dropped file the URL would consist of the entered part and the filename.
da: Angiv URL'er her hvis alle droppede filer er på den server og i den samme mappe. For hver droppet fil vil URL'en bestå af den angivne del og filnavnet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Types of the checksums:
da: Typer af tjeksummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Create checksums:
da: Opret tjeksummer:

[ctx: These entries are optional.]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite_2)
en: Optional
da: Valgfrit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Optional data:
da: Valgfri data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Enter information that all chosen files share.
da: Angiv information som alle valgte filer deler.

en: File Properties
da: Filegenskaber

en: Enter a filename.
da: Angiv et filnavn.

en: The filename exists already, choose a different one.
da: Filnavnet findes allerede. Vælg et andet.

en: Enter at least one URL.
da: Angiv mindst én URL.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Required
da: Påkrævet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Used Mirrors:
da: Anvendte mirrors:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Recommended
da: Anbefalet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: File size (in bytes):
da: Filstørrelse (i bytes):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Verification:
da: Verificering:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Seite)
en: Optional
da: Valgfrit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, add_local_file)
en: Adds local files adding a lot information automatically.
da: Tilføjer lokale filer med automatisk tilføjelse af meget information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, add_local_file)
en: Add local files
da: Tilføj lokale filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Adding local files...
da: Tilføjelse af lokale filer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: General information:
da: Generel information:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Here you can enter optional general information on the metalink.
da: Her kan du angive valgfri generel information om metalinket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Origin:
da: Oprindelse:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, origin)
en: Web URL to the metalink
da: Webadresse til metalinket

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic means that updated metalinks can be found at "Origin".
da: Dynamisk betyder at opdaterede metalinks kan findes på "Oprindelsen".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDynamic)
en: Dynamic:
da: Dynamisk:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, publishedGroupBox)
en: Metalink published
da: Metalink publiceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Date and time:
da: Dato og tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_publishedtimeoffset) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use_updatedtimeoffset)
en: Timezone offset:
da: Forskydning af tidszone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Negative offset:
da: Negativ forskydning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, updatedGroupBox)
en: Metalink updated
da: Metalink opdateret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: This assistant allows you to create metalinks from scratch or base them on existing metalinks. A lot of the fields are optional or recommended, so enter them if desired. The minimum is a save location, at least one file and one URL.
da: Assistenten lader dig oprette metalinks fra bunden eller basere dem på eksisterende metalinks. Mange felter er valgfri eller anbefalede, så udfyld dem hvis du ønsker. Minimum er en gemmeplacering, mindst én fil og én URL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Save created Metalink at:
da: Gem oprettet metalink på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: Create new Metalink
da: Opret nyt metalink

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, loadButton)
en: Load existing Metalink:
da: Indlæs eksisterende metalink:

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, load)
en: *.metalink *.meta4|Metalink file (*.metalink *.meta4)
da: *.metalink *.meta4|Metalink-fil (*.metalink *.meta4)

en: Create a Metalink
da: Opret et metalink

en: Add at least one file.
da: Tilføj mindst én fil.

en: You need to set mirrors for the entries with an icon.
da: Du skal angive mirrors for indgangene med et ikon.

en: General optional information for the metalink.
da: Generel valgfri information til metalinket.

en: Unable to load: %1
da: Kan ikke indlæse: %1

en: Metalink Version 4.0 file (*.meta4)
da: Metalink version 4.0-fil (*.meta4)

en: Metalink Version 3.0 file (*.metalink)
da: Metalink version 3.0-fil (*.metalink)

en: Define the saving location.
da: Angiv gemmeplacering.

[ctx: file as in file on hard drive]
en: Files
da: Filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnections)
en: Number of connections:
da: Antal forbindelser:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, url)
en: Enter a URL
da: Angiv en URL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPriority)
en: Priority:
da: Prioritet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, priority)
en: Optional: The priority of the mirror, 1 highest 999999 lowest.
da: Valgfrit: Prioritet for mirror, 1 højest og 999999 lavest.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KIntNumInput, priority)
en: not specified
da: ikke angivet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLocation)
en: Location:
da: Placering:

[ctx: The priority of the mirror]
en: Priority
da: Prioritet

[ctx: Number of paralell connections to the mirror]
en: Connections
da: Forbindelser

[ctx: Location = country]
en: Location
da: Placering

en: Add mirror
da: Tilføj mirror

en: Modify the used mirrors
da: Ændr de anvendte mirrors

en: Select at least one source url.
da: Vælg mindst én kilde-URL.

en: Files that exist already in the current folder have been marked.
da: Filer som allerede findes i den aktuelle mappe er blevet markeret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Transfer group:
da: Overførselsgruppe:

en: Rename File
da: Omdøb fil

en: Rename %1 to:
da: Omdøb %1 til:

en: &Rename
da: &Omdøb

[ctx: trust level]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: trust level]
en: Undefined
da: Udefineret

[ctx: trust level]
en: Never
da: Aldrig

[ctx: trust level]
en: Marginal
da: Marginalt

[ctx: trust level]
en: Full
da: Fuldt

[ctx: trust level]
en: Ultimate
da: Ultimativt

[ctx: Signature here is meant in cryptographic terms, so the signature of a file.]
en: Signature of %1.
da: Signatur for %1.

en: This option is not supported for the current transfer.
da: Denne indstilling er ikke understøttet for den aktuelle overførsel.

en: Detached OpenPGP ASCII signature (*.asc)
da: Afkoblet OpenPGP ASCII-signatur (*.asc)

en: Detached OpenPGP binary signature (*.sig)
da: Afkoblet OpenPGP binær-signatur (*.sig)

en: Load Signature File
da: Indlæs signaturfil

en: You need to define a signature.
da: Du skal definere en signatur.

en: No fingerprint could be found, check if the signature is correct or verify the download.
da: Intet fingeraftryk kunne findes, tjek om signaturen er korrekt eller verificér downloadet.

en: The key has been revoked.
da: Nøglen er blevet trukket tilbage.

en: The key is disabled.
da: Nøglen er deaktiveret.

en: The key is invalid.
da: Nøglen er ugyldig.

en: The key is expired.
da: Nøglen er udløbet.

en: The key is not to be trusted.
da: Nøglen er ikke troværdig.

en: The key is to be trusted marginally.
da: Nøglen er marginalt betroet.

en: Trust level of the key is unclear.
da: Nøglens niveau af betroethed er uklart.

en: Unlimited
da: Ubegrænset

[ctx: pgp signature is verified]
en: Verified
da: Verificeret

[ctx: pgp signature is not verified]
en: Failed
da: Mislykkedes

en: Caution: Verification failed. Either you entered the wrong signature, or the data has been modified.
da: Advarsel: Verificering mislykkedes. Enten angav du den forkeret signatur ellers er data blevet ændret.

en: Verification not possible. Check the entered data, whether gpg-agent is running, or whether you have an Internet connection (for retrieving keys.)
da: Verificering ikke mulig. Tjek de angivne data, om gpg-agent kører eller om du har internetforbindelse (til at hente nøgler.)

en: Feature is not supported, as KGet is not compiled with QPGME support.
da: Funktionen er ikke understøttet, da KGet ikke er oversat med QPGME-understøttelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, binaryLabel)
en: Has binary PGP signature.
da: Har binær PGP-signatur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, asciiLabel)
en: Ascii PGP signature:
da: ASCII PGP-signatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadSignature)
en: Load Signature
da: Indlæs signatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verify)
en: Verify
da: Verificér

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyGroup)
en: Key
da: Nøgle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Issuer:
da: Udsteder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: E-Mail:
da: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Comment:
da: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Creation:
da: Oprettelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expiration:
da: Udløb:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Trust:
da: Betroethed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

en: Average speed: %1/s
da: Gennemsnitshastighed: %1/s

en: %1 of %2
da: %1 af %2

[ctx: @label transfer source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourceLabel)
en: Source:
da: Kilde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remaining Time:
da: Tid tilbage:

en: Transfer Settings for %1
da: Overførselsindstillinger for %1

en: Changing the destination did not work, the destination stays unmodified.
da: Ændring af destinationen fungerede ikke. Destinationen forbliver uændret.

en: Destination unmodified
da: Destination uændret

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Transfer Settings
da: Overførselsindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Download des&tination:
da: Downloaddes&tination:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelUpload)
en: &Upload limit:
da: &Uploadgrænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDownload)
en: &Download limit:
da: &Downloadgrænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelShareRatio)
en: Maximum &share ratio:
da: Maksimalt &delingsforhold:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, mirrors)
en: Modify the mirrors used for downloading.
da: Ændr de mirrors der bruges til download.

[ctx: verification of the download (e.g. by using MD5)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verification)
en: Verification
da: Verificering

en: Select columns
da: Vælg kolonner

en: Transfer Details
da: Overførselsdetaljer

en: Download Manager
da: Downloadhåndtering

[ctx: hash type as in md5t, sha1 etc.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Hash type:
da: Hash-type:

note: i18n: ectx: property (clickMessage), widget (KLineEdit, newHash)
en: Enter a hash key
da: Angiv en hash-nøgle

en: Add checksum
da: Tilføj tjeksum

en: Transfer Verification for %1
da: Overførselsverificering for %1

en: %1 was successfully verified.
da: %1 blev korrekt verificeret.

en: Verification successful
da: Verificering gennemført

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, verify)
en: Verify the finished download with the selected checksum.
da: Verificér det færdige download med den valgte tjeksum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, verify)
en: &Verify
da: &Verificér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Verifying:
da: Verificerer:
