kppp - en to da translation catalogue (399 entries)

en: &Edit...
da: R&edigér...

en: Allows you to modify the selected account
da: Lader dig ændre den valgte konto

en: &New...
da: &Ny...

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
da: Lav en ny modemforbindelse
    til internettet

en: Co&py
da: Ko&piér

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
da: Laver en kopi af den valgte konto. Alle
    indstillinger i den valgte konto kopieres
    til den nye konto så du kan ændre den
    efter dine behov

en: De&lete
da: S&let

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
da: <p>Sletter den valgte konto
    
    <font color="red"><b>Brug forsigtigt!</b></font>

en: Phone costs:
da: Telefonregning:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
da: <p>Dette viser de akkumulerede telefonomkostninger
    for den udvalgte konto.
    
    <b>Vigtigt</b>: Dette er <b>IKKE</n> summen
    af telefonomkostningerne for alle dine konti
    hvis du har mere end en konto!

en: Volume:
da: Lydstyrke:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
da: <p>Dette viser antal bytes overført på den 
    udvalgte konto (ikke for alle dine konti). Du kan
    vælge hvad der skal vises i regnskabsdialogen.
    
    <a href="#volaccounting">Mere om mængderegnskab</a>

en: &Reset...
da: &Nulstil...

en: &View Logs
da: Se &log

en: Maximum number of accounts reached.
da: Maximalt antal konti nået.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
da: Vil du bruge guiden til at lave nye konti eller den sædvanlige standarddialog opsætning?
    Guiden er nemmere og virker i de fleste tilfælde. Hvis du behøver meget specielle indstillinger,  er det måske bedst at bruge standarddialog indstillingen.

en: Create New Account
da: Opret ny konto...

en: &Wizard
da: &Guide

en: &Manual Setup
da: &Manuel opsætning

en: No account selected.
da: Ingen konto valgt.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
da: Er du sikker på at du
    vil slette kontoen "%1"?

en: Confirm
da: Bekræft

en: Delete
da: Slet

en: New Account
da: Ny konto

en: Edit Account:
da: Redigér konto:

en: Dial
da: Ring op

en: Dial Setup
da: Opkald

en: IP Setup
da: IP indstillinger

en: Gateway Setup
da: Gateway indstilling

en: DNS Servers
da: DNS servere

en: Login Script
da: Loginscript

en: Edit Login Script
da: Redigér loginscript

en: Execute
da: Udfør

en: Execute Programs
da: Udfør programmer

en: Accounting
da: Omkostninger

en: You must enter a unique
    account name
da: Du skal indtaste
    et entydigt kontonavn

en: Login script has unbalanced loop Start/End
da: Loginscriptet har en ubalanceret Start/Slut løkke

en: Reset Accounting
da: Nulstil afregning

en: What to Reset
da: Hvad der skal nulstilles

en: Reset the accumulated p&hone costs
da: Nulstil akkumulerede tele&fonomkostninger

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
da: Tjek af her hvis du vil sætte 
    telefonomkostninger til nul. Typisk
    vil du ønske at gøre dette én gang 
    om måneden.

en: Reset &volume accounting
da: Nulstil &mængdeafregning:

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
da: Markér dette for at sætte volumen kontering
    til nul. Typisk vil du gøre dette én gang om 
    måneden.

en: &Enable accounting
da: Slå &afregning til

en: Check for rule updates
da: Tjek for regel-opdateringer

en: Selected:
da: Valgt:

en: Volume accounting:
da: Mængdeafregning:

en: No Accounting
da: Ingen afregning

en: Bytes In
da: Byte ind

en: Bytes Out
da: Byte ud

en: Bytes In & Out
da: Byte ind & ud

en: Available Rules
da: Tilgængelige regler

en: (none)
da: (ingen)

en: Connecting to:
da: Forbinder til:

en: Unable to create modem lock file.
da: Kan ikke oprette modem-låsefil.

en: Looking for modem...
da: Leder efter modem...

en: Connecting to: %1
da: Forbinder til: %1

en: Running pre-startup command...
da: Kører før-opstartskommando...

en: Modem device is locked.
da: Modem-enheden er låst.

en: Initializing modem...
da: Opstarter modem...

en: Setting
da: Sætter

en: Setting speaker volume...
da: Indstiller højtalerlydstyrke...

en: Turning off dial tone waiting...
da: Slår ringetone fra venter...

en: Waiting for callback...
da: Venter på tilbagekald...

en: Dialing %1
da: Ringer %1

en: Line busy. Hanging up...
da: Linjen er optaget. Lægger på...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
da: Linjen er optaget. Venter: %1 sekunder

en: No Dial Tone
da: Ingen ringetone

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
da: Ingen bæretone. Venter: %1 sekunder

en: No Carrier
da: Ingen klartone

en: Digital Line Protection Detected.
da: Digital linjebeskyttelse detekteret.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
da: Et digital linjebeskyttelses-(DLP) fejl svar er blevet detekteret.
    Hæng derfor venligst telefonlinjen op.
    
    Forbind IKKE dette modem til en digital telefonlinje idet modemet ellers kan tage permanent skade

en: Scanning %1
da: Søger %1

en: Saving %1
da: Gemmer %1

en: Sending %1
da: Sender %1

en: Expecting %1
da: Forventer %1

en: Pause %1 seconds
da: Pause %1 sekunder

en: Timeout %1 seconds
da: Pause %1 sekunder

en: Hangup
da: Lægger på

en: Answer
da: Svar

en: Password %1
da: Adgangskode %1

en: Prompting %1
da: Login skærm %1

en: PW Prompt %1
da: PW Login %1

en: Loop Start %1
da: Løkke start %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
da: Fejl: For dybt nede, ignoreret.

en: Loops nested too deeply.
da: Løkker for dybt nede.

en: Loop End %1
da: Løkke slut %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
da: LoopEnd uden tilsvarende Start. Line: %1

en: Starting pppd...
da: Starter pppd...

en: Scan Var: %1
da: Undersøg Var: %1

en: Found: %1
da: Fundet: %1

en: Looping: %1
da: Løkker: %1

en: One moment please...
da: Lige et øjeblik...

en: Script timed out.
da: Tiden løb ud for scriptet.

en: Scanning: %1
da: Undersøger: %1

en: Expecting: %1
da: Forventer: %1

en: Logging on to network...
da: Logger på netværket...

en: Running startup command...
da: Kører opstartskommando...

en: Done
da: Færdig

en: None
da: Ingen

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
da: pppd kommando + argumenter overstiger 2024 tegn.

en: Connected at:
da: Forbindelse ved:

en: Time connected:
da: Tid forbundet:

en: Session bill:
da: Regning i denne omgang:

en: Total bill:
da: Regning i alt:

en: &Disconnect
da: &Afbryd

en: De&tails
da: &Detaljer

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
da: Forbindelse: %1
    Forbundet: %2
    Tid forbundet: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
da: 
    Sessionsregning: %1
    Regning i alt: %2

en: Login Script Debug Window
da: Loginscript fejlløsningsvindue

en: &Close
da: &Luk

en: Details
da: Detaljer

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Connection &name:
da: Forbindelse&navn:

en: Type in a unique name for this connection
da: Indtast et entydigt navn for denne forbindelse

en: P&hone number:
da: &Telefonnummer:

en: &Add...
da: &Tilføj...

en: &Remove
da: &Fjern

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
da: <p>Angiver det telefonnummer der skal ringes til.
    Du kan angive flere numre simpelthen ved at
    trykke på "Tilføj". Du kan justere rækkefølgen
    af numrene ved hjælp af pileknapperne. 
    
    Når et nummer er optaget eller mislykkes vil <i>kppp</i>
    prøve det næste nummer og så videre

en: A&uthentication:
da: &Godkendelse:

en: Script-based
da: Scriptbaseret

en: Terminal-based
da: Terminalbaseret

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
da: <p>Anviser den metode du bruger for at identificere dig
    selv overfor PPP serveren. De fleste universiteter
    bruger stadig <b>Terminal</b>- eller <b>Script</b>
    baseret identifikation, mens de fleste internetudbydere
    bruger <b>PAP</b> og/eller <b>CHAP</b>. Hvis du ikke er
    sikker så henvend dig til din internetudbyder.
    
    Hvis du kan vælge mellem PAP og CHAP, så vælg CHAP, da
    det er langt sikrere. Hvis du ikke ved om PAP eller CHAP er rigtigt så vælg PAP/CHAP.

en: Store &password
da: Gem &adgangskode

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
da: <p>Når dette er slået til bliver din ISP-adgangskode
    gemt i <i>kppp</i>'s config fil, så du ikke 
    behøver skrive det hver gang
    
    <b><font color="red">Pas på:</font> din adgangskode bliver opbevaret
    som almindelig tekst i configfilen, som kun er 
    læsbar for dig. Pas på ingen andre får adgang til 
    denne fil!

en: &Callback type:
da: &Tilbagekaldstype:

en: Administrator-defined
da: Administrator-defineret

en: User-defined
da: Bruger-defineret

en: Callback type
da: Tilbagekaldstype

en: Call&back number:
da: Til&bagekaldsnummer

en: Callback phone number
da: Tilbagekaldets telefonnummer

en: Customize &pppd Arguments...
da: Vælg selv &pppd parametre...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
da: Her kan du vælge kommandoer, der skal køres ved visse punkter i 
    forbindelse. Kommandoerne kører med dit bruger id, så  du kan 
    ikke køre kommandoer, der kræver root privilegier
    (med mindre du er root naturligvis).
    
    Sørg for at angive hele stien til programmet, ellers kan kppp 
    måske ikke finde det!.

en: &Before connect:
da: &Før forbindelse:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
da: Lader dig køre et program <b>før</b> en forbindelse
    etableres. Dette program kaldes lige før opkald
    påbegyndes.
    
    Dette kan f.eks. bruges til at forhindre HylaFAX i at 
    blokere modemet.

en: &Upon connect:
da: &Ved forbindelse:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
da: Tillader dig at køre et program <b>efter</b> en 
    forbindelse er etableret. Dit program kaldes når alle
    forberedelser til en internetforbindelse er overstået
    
    Meget nyttigt til at hente post og nyheder

en: Before &disconnect:
da: Før &afbrydelse:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
da: Tillader dig at køre et program <b>før</b> en 
    forbindelse er lukket. Forbindelse forbliver åben, 
    indtil programmet er slut.

en: U&pon disconnect:
da: Ved af&brydelse:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
da: Tillader dig at køre et program <b>efter</b> en 
    forbindelse er afsluttet.

en: C&onfiguration
da: &Indstilling:

en: Dynamic IP address
da: Dynamisk IP adresse

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
da: Vælg denne metode, hvis din computer får en ny internet
     adresse, hver gang en forbindelse er etableret
    
    Næsten alle internetudbydere bruger denne metode.

en: Static IP address
da: Statisk IP adresse

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
da: Vælg denne metode, hvis din computer har fast
    Internet adresse (IP). Dette har de fleste 
    computere ikke, så du skal formodentlig vælge 
    dynamisk IP adressering, med mindre du ved hvad 
    du gør.

en: &IP address:
da: &IP adresse:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
da: Hvis din computer har en permanent internet
    adresse, skal du angive din IP adresse her

en: &Subnet mask:
da: &Subnet maske:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
da: <p>Hvis din computer har en statisk Internet adresse,
    skal du angive en netværks maske her. Denne netmaske 
    vil i næsten alle tilfælde være <b>255.255.255.0</b>,
    men der kan være specielle forhold.
    
    Hvis du er usikker, kan du spørge din Internetudbyder

en: &Auto-configure hostname from this IP
da: &Auto-indstil værtnavn fra denne IP

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
da: <p>Når du får forbindelse, indstiller dette
    dit værtnavn til at passe med den IP adresse, 
    du fik af PPP serveren. Dette kan være nyttigt,
    hvis du har brug for en protokol, der afhænger
    af denne information, men det kan også give 
    adskillige <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    problemer
    
    Brug det ikke, med mindre du behøver det

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
da: Markering af denne indstilling kan forårsage nogle mærkelige problemer med X-serveren og programmer, mens kppp er forbundet. Brug den ikke, medmindre du ved hvad du gør.
    Hvis du vil vide mere kig i brugervejledningen (eller hjælp) i afsnittet "Ofte stillede spørgsmål".

en: Warning
da: Advarsel

en: Domain &name:
da: Domæne&navn:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
da: Hvis du angiver et domænenavn her, bliver dette
    domæne benyttet for din computer, mens du er forbundet.
    Når forbindelsen er lukket, bliver din computers
    oprindelige domænenavn genetableret.
    
    Hvis du lader dette felt være blankt, vil der ikke
    blive lavet ændringer i domænenavnet.

en: C&onfiguration:
da: I&ndstilling:

en: Automatic
da: Automatisk

en: Manual
da: Manuel

en: DNS &IP address:
da: DNS &IP adresse:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
da: <p>Tillader dig at angive en ny navneserver, der vil
    blive brugt, mens du er forbundet. Når forbindelsen
    bliver afbrudt, vil denne indgang blive fjernet
    igen.
    
    For at tilføje en DNS server, skriv IP adressen af
    DNS serveren her, og klik på <b>Tilføj</b>

en: &Add
da: &Tilføj

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
da: Klik på denne knap for at tilføje DNS serveren
    angivet i feltet ovenfor. Det vil så blive 
    tilføjet til listen nedenfor

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
da: Klik på denne knap for at fjerne den udvalgte
    server fra listen nedenfor

en: DNS address &list:
da: DNS adresse&liste:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
da: <p>Dette viser alle definerede DNS servere, der kan
    bruges, mens du er forbundet. Brug <b>Tilføj</b>
    og <b>Fjern</b> knapperne for at ændre på listen

en: &Disable existing DNS servers during connection
da: &Deaktivér eksisterende DNS servere ved forbindelse

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
da: <p>Når denne metode er valgt, bliver alle DNS
    servere, der er angivet i <tt>/etc/resolv.conf</tt>
    midlertidigt sat ud af kraft, mens forbindelsen
    er ved at blive etableret. Efter forbindelsen er 
    afsluttet, bliver serverne genetablerede
    
    Der er normalt ingen grund til at benytte denne
    mulighed, men det kan vise sig nyttigt i visse
    tilfælde

en: Default gateway
da: Standard-gateway

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
da: Dette får PPP partner computeren (den computer
    du er forbundet med via dit modem) til at opføre
    sig som en gateway. Din computer vil sende alle pakker,
    der ikke skal til en computer indenfor dit lokale net,
    til denne computer, som så sørger for den videre
    ekspedition
    
    Dette er standard for de fleste ISPer, så du bør
    formodentlig vælge dette

en: Static gateway
da: Statisk gateway

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
da: <p>Tillader dig at angive hvilken computer du 
    ønsker at bruge som gateway (se <i>Standard-gateway</i>ovenfor)

en: Gateway &IP address:
da: Gateway &IP-adresse:

en: &Assign the default route to this gateway
da: &Tilknyt standard-rute til denne gateway

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
da: Hvis denne mulighed er valgt, vil alle pakker
    der ikke skal til det lokale net gå gennem 
    PPP forbindelsen.
    
    Dette er hvad man normalt gør

en: &Insert
da: &Indsæt

en: Add Phone Number
da: Tilføj telefonnummer

en: Enter a phone number:
da: Indtast telefonnummer:

en: pppd &timeout:
da: pppd udløb af &tid:

en:  sec
da:  sek

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
da: <i>kppp</i> vil vente dette antal sekunder
    for at se om en PPP forbindelse bliver etableret.
    Hvis det ikke lykkes indenfor denne tidsramme,
    så vil <i>kppp</i> give op og slå pppd ihjel.

en: Doc&k into panel on connect
da: Do&k i Panel ved forbindelse

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
da: Vinduet minimeres efter en forbindelse er
    etableret, og en lille ikon i kde panelet
    repræsenterer dette vindue.
    
    Ved at klikke på denne ikon kan man genetablere
    vinduet til dets oprindelige sted og størrelse..

en: A&utomatic redial on disconnect
da: A&utomatisk genopkald ved afbrydelse

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
da: Når en forbindelse er etableret men på
    en eller anden måde bliver afbrudt, vil 
    <i>kppp</i> forsøge at lave en forbindelse 
    til den samme konto
    
    Se <a href="#redial">her</a> for mere om dette emne.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
da: Automatisk genopkald ved INGEN &BÆRETONE

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
da: <p>Når der ringes op og modemet returner INGEN BÆRETONE
    vil programmet gøre et nyt forsøg på at ringe op
    i stedet for at vente på at brugeren skal klikke på <ANNULLÉR>
    knappen.

en: &Show clock on caption
da: &Vis ur i titellinje

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
da: Når denne mulighed er valgt, vil vindues-
    titlen vise hvor lang tid der er gået, siden
    forbindelsen blev etableret. Meget nyttigt, 
    så du bør nok slå dette til

en: Disco&nnect on X server shutdown
da: Afbryd ved &nedlukning af X-Server

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
da: Dette valg vil få enhver åben forbindelse
    til at blive afbrudt når X-serveren lukkes
    Du bør vælge dette med mindre du ved hvad du gør.
    
    Se <a href="#disxserver">her</a> for mere om dette.

en: &Quit on disconnect
da: &Afbryd programmet ved tabt forbindelse

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
da: Ved dette valg vil <i>kppp</i> blive lukket
    når man afbryder forbindelsen

en: Minimi&ze window on connect
da: Mini&mér vindue ved forbindelse

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
da: Laver <i>kppp</i>'s vindue om til en 
    ikon når forbindelsen er etableret

en: Modem &name:
da: Modem&navn:

en: Type in a unique name for this modem
da: Indtast et entydigt navn for dette modem

en: Modem de&vice:
da: Modem en&hed:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
da: Dette angiver den serielle port dit modem er tilsluttet
    I Linux/x86 er dette typisk enten /dev/ttyS0 (COM1 under
    DOS) eller /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    Hvis du har et internt ISDN kort med AT kommando
    emulering (de fleste kort under Linux understøtter dette)
    bør du vælge en af /dev/ttyIx enhederne.

en: &Flow control:
da: &Flow kontrol:

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
da: <p>Angiver hvordan den serielle port og modemet
    kommunikerer. Du bør ikke ændre dette med 
    mindre du ved hvad du foretager dig.
    
    <b>Standard</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
da: &Linje afslutning:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
da: <p>Angiver hvordan AT kommandoer bliver sendt til
    dit modem. De fleste modemer virker fint med
    standarden <i>CR/LF</i>. Hvis dit modem ikke
    reagerer på init strengen, bør du prøve en anden
    indstilling her
    
    <b>Standard</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
da: For&bindelses hastighed:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
da: Angiver den hastighed dit modem og den serielle
    port taler med hinanden. Du bør begynde med 
    mindst 115200 bit/sek (eller mere hvis du ved at
    din serielle port understøtter højere hastigheder).
    Hvis du har forbindelsesproblemer, så prøv at
    reducere denne værdi.

en: &Use lock file
da: &Brug låsefil

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
da: <p>For at forhindre andre programmer i at forsøge 
    at få adgang til modemet mens en forbindelse
    er etableret, kan en fil laves, der viser at modemet
    er i brug. I Linux ville en eksempel fil være
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Her kan du vælge om du vil bruge den slags lås
    
    <b>Standard</b>:Slået til

en: Modem &timeout:
da: Modem &udløbstid:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
da: Dette angiver hvor lang tid <i>kppp</i> venter på
    et <i>CONNECT</i> svar fra dit modem. Den anbefalede
    værdi er 30 sekunder.

en: &Wait for dial tone before dialing
da: &Vent på ringetone før opkald

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
da: <p>Modemet venter normalt på en ringetone
    fra din telefonlinje, der viser at det kan
    begynde med at dreje nummeret. Hvis dit modem ikke
    genkender lyden eller dit lokale telefonsystem
    ikke udsender sådan en tone, så afbryd ikke dette valg
    
    <b>Standard:</b>: til

en: B&usy wait:
da: Vent ved &optaget:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
da: Angiver det antal sekunder der ventes, før der 
    ringes op igen, hvis alle numre er optaget. Dette
    er nødvendigt fordi visse modemer går i baglås,
    hvis det samme nummer er optaget for tit.
    
    Standarden er 0 sekunder. Du bør ikke ændre dette,
    med mindre det viser sig nødvendigt.

en: Modem &volume:
da: Modem &lydstyrke:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
da: De fleste modemer har en højtaler, der laver en
    masse støj, når man ringer op. Her kan du enten
    slå dette fra eller vælge en lavere lydstyrke.
    
    Hvis dette ikke virker for dit modem, må du
    ændre på modemlydstyrke kommandoen

en: Modem asserts CD line
da: Modem forudsætter CD

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
da: Dette kontrollere hvordan <i>kppp</i> mærker, at 
    modemet ikke svarer. Med mindre du har problemer
    med dette, bør dette ikke ændres.
    
    <b>Standard</b>: Fra

en: Mod&em Commands...
da: Mod&em kommandoer...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
da: Tillader dig at ændre AT kommandoerne til
    dit modem.

en: &Query Modem...
da: &Forespørg modem...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
da: De fleste modemer understøtter ATI kommandoen,
    der finder forhandler og revision af dit modem.
    
    Tryk på denne knap for at spørge dit modem om 
    denne information. Det kan være nyttigt ved 
    opsætningen af dit modem.

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
da: Åbner det indbyggede terminalprogram. Du
    kan bruge dette, hvis du har lyst til at
    forsøge dig med dit modem's AT kommandoer.

en: &Enable throughput graph
da: &Aktivér graf over datahastighed

en: Graph Colors
da: Graf-farver

en: Bac&kground:
da: Ba&ggrund:

en: &Text:
da: &Tekst:

en: I&nput bytes:
da: I&nddata byte:

en: O&utput bytes:
da: &Uddata byte:

en: C&onnect to:
da: F&orbind til:

en: Use &modem:
da: Brug &modem:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
da: <p>Skriv det brugernavn, du fik af din internet
    udbyder. Dette er særlig vigtigt for PAP og
    CHAP. Du kan lade være med dette, hvis du bruger
    terminalbaseret eller scriptbaseret autorisation.
    
    <b>Vigtigt</b>: Dette er versalfølsomt<i>mitbrugernavn</i> er ikke det samme som
    <i>Mitbrugernavn</i>.

en: &Password:
da: &Adgangskode:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
da: <p>Skriv den adgangskode du fik af din internet-
    udbyder. Dette er særlig vigtigt for PAP og
    CHAP. Du kan lade være med dette, hvis du bruger
    terminalbaseret eller scriptbaseret autorisation.
    
    <b>Vigtigt</b>: Dette er versalfølsomt<i>minadgangskode</i> er ikke det samme som
    <i>Minadgangskode</i>.

en: Show lo&g window
da: Vis lo&gvindue

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
da: <p>Dette kontrollerer om et logvindue vises.
    Et logvindue viser kommunikationen mellem
    <i>kppp</i> og dit modem. Det vil hjælpe 
    dig med at løse problemer.
    
    Slå det fra, hvis <i>kppp</i> virker rutinemæssigt
    uden problemer.

en: Co&nfigure...
da: &Indstil...

en: &Connect
da: &Ring op

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
da: Intet sådant modem:
    %1
    Falder tilbage til standarden

en: No such Account:
    %1
da: Kontoen eksisterer ikke:
    %1

en: KPPP Configuration
da: KPPP-Indstilling

en: &Accounts
da: &Konti

en: Account Setup
da: Kontoindstillinger

en: &Modems
da: &Modemer

en: Modems Setup
da: Modem-indstillinger

en: &Graph
da: &Graf

en: Throughput Graph
da: Graf over datahastighed

en: M&isc
da: &Diverse

en: Miscellaneous Settings
da: Diverse indstillinger

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
da: Tiden løb ud, mens vi ventede på at PPP grænsefladen kom op.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
da: <p>pppd dæmonen døde uventet!</p>

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
da: </p> <p>Se 'man pppd' for en forklaring på fejlmeddelelserne eller kig på kppp's FAQ på    <a href="%1">%1</a></p>

en: Error
da: Fejl

en: &Details
da: &Detaljer

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
da: kppp's hjælpeproces døde netop.
    Da det ville være meningløst at fortsætte, vil kppp afslutte nu.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
da: Kan ikke finde pppd-dæmonen!
    Undersøg om pppd er installeret, og at du har indført den korrekte sti.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
da: kppp kan ikke udføre:
     %1
    Sørg venligst for at du har givet kppp setuid tilladelse, og at pppd er udførbar.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
da: kppp kan ikke finde:
     %1
    Sørg venligst for at din modem enhed er korrekt sat op og/eller justér stedet for modemenheden på Modem-fanebladet i opsætningsdialogen.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
da: Du har valgt godkendelse vha. PAP- eller CHAP-metoden. Dette kræver at du indtaster brugernavn og adgangskode.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
da: Kan ikke oprette PAP/CHAP autorisationsfil
    "%1"

en: You must specify a telephone number.
da: Du skal angive et telefonnummer.

en: Disconnecting...
da: Afbryder...

en: Executing command before disconnection.
da: Udfører kommando før afbrydelse af forbindelse.

en: Announcing disconnection.
da: Annoncering af tabt forbindelse

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
da: Hvis du afslutter kPPP vil det afbryde din PPP forbindelse.

en: Quit kPPP?
da: Afslut kPPP?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
da: Kan ikke indlæse regningsregelsæt "%1".

en: Recent Changes in KPPP
da: Nylige ændringer i KPPP

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
da: Fra og med version 1.48, har kppp en ny egenskab
    der kaldes "hurtighjælp". Det er ligesom 
    værktøjsvink, men man kan aktivere det nårsomhelst.
    
    For at starte denne, klik på en kontrol (som en 
    knap eller en etiket) med den højre museknap.
    Hvis det du klikker på støtter hurtighjælp, vil
    en menu dukke op, der fører til hurtighjælp.
    
    For at teste det, højreklik et eller andet sted
    i denne tekst.

en: Do not show this hint again
da: Vis ikke dette tip igen

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
da: Dette er et eksempel på <b>Hurtighjælp</b>.
    Dette vindue forbliver åbent, indtil du klikker
    på en museknap eller trykker på en tast.

en: Login Terminal Window
da: Login Terminalvindue

en: A dialer and front-end to pppd
da: En opringer og brugerflade for pppd

en: KPPP
da: Kppp

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
da: (c) 1999-2002, KPPP-udviklerne

en: Current maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: Original author
da: Oprindelig forfatter

en: Connect using 'account_name'
da: Forbind ved brug af 'konto_navn'

en: Connect using 'modem_name'
da: Forbind ved brug af 'modem_navn'

en: Terminate an existing connection
da: Afslut en eksisterende forbindelse

en: Quit after end of connection
da: Afslut programmet efter tabt forbindelse

en: Check syntax of rule_file
da: Tjek syntaks i regel_fil

en: Enable test-mode
da: Slå test-tilstand til

en: Use the specified device
da: Brug den angivne enhed

en: kppp can not create or read from
    %1.
da: kppp kan ikke oprette eller læse fra
    %1.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
da: kppp har opdaget en %1 fil.
    En anden udgave af kppp ser ud til at køre under proces-ID %2.
    Klik venligst på afslut. Sørg for at du ikke kører en anden kppp,  slet pid-filen og starte kppp igen.
    Alternativt hvis du har fundet ud af at der ikke er en anden udgave af kppp der kører, så klik på 'Fortsat' for at begynde.

en: Exit
da: Afslut

en: Kppp Mini-Terminal
da: Kppp miniterminal

en: &Reset Modem
da: N&ulstil modem

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
da: MiniTerm - Terminal emulering for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    Dette program er udgivet under GNU GPL
    (GNU General Public License)

en: &File
da: &Fil

en: Close MiniTerm
da: Afslut MiniTerm

en: Reset Modem
da: Nulstil Modem

en: Help
da: Hjælp

en: Initializing Modem
da: Opstarter modem

en: Modem Ready
da: Modem klart

en: Hanging up...
da: Lægger på...

en: Resetting Modem
da: Nulstiller modem

en: Unable to open modem.
da: Kan ikke åbne modem.

en: Unable to detect state of CD line.
da: Kan ikke aflæse CD-linjens tilstand.

en: The modem is not ready.
da: Modemet er ikke klart.

en: The modem is busy.
da: Modemet er optaget.

en: Modem Ready.
da: Modem klart.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
da: Kan ikke genoprette tty-indstillinger: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
da: Modemet svarer ikke.

en: Unknown speed
da: Ukendt hastighed

en: Edit Modem Commands
da: Redigér modemkommandoer

en: Pre-init delay (sec/100):
da: Forsinkelse før opstart (sek/100):

en: Initialization string %1:
da: Initialiseringsstreng %1:

en: Post-init delay (sec/100):
da: Forsinkelse efter opstart (sek/100):

en: Dialing speed (sec/100):
da: Opkaldshastighed (sek/100):

en: Init &response:
da: Init s&var:

en: No di&al tone detection:
da: Ingen &ringetonedetektion:

en: Dial &string:
da: Ringe&streng:

en: Co&nnect response:
da: For&bindelsessvar:

en: Busy response:
da: Optaget svar:

en: No carr&ier response:
da: Intet &klartonesvar:

en: No dial tone response:
da: Ingen ringetonesvar:

en: &Hangup string:
da: &Læg på streng:

en: Hangup response:
da: Læg på svar:

en: Answ&er string:
da: S&varestreng:

en: Ring response:
da: Ringesvar:

en: Ans&wer response:
da: Sv&are-svar:

en: DLP response:
da: DLP-svar:

en: Escape strin&g:
da: Escapestren&g:

en: Escape response:
da: Escapesvar:

en: Guard time (sec/50):
da: Vagt tid (sek/50):

en: Volume off/low/high:
da: Lydstyrke fra/lav/høj:

en: Select Modem Type
da: Vælg modemtype

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
da: For at indstille dit modem skal du først vælge dets forhandler i listen til
    venstre og derefter modellen i listen til højre. Hvis du ikke ved, hvilket 
    modem du har, kan du prøve med et af de "generiske" modemer.

en: <Generic>
da: <Generisk>

en: Hayes(tm) compatible modem
da: Hayes(tm) kompatibelt modem

en: ATI Query
da: ATI forespørgsel

en: Modem query timed out.
da: Modem forespørgsmålstiden løb ud.

en: Modem Query Results
da: Modemforespørgselsresultat

en: Maximum number of modems reached.
da: Maksimalt antal modemer nået.

en: No modem selected.
da: Intet modem valgt.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
da: Er du sikker på at du
    vil slette modemet "%1"?

en: New Modem
da: Nyt modem

en: Edit Modem:
da: Redigér modem:

en: &Device
da: &Enhed

en: Serial Device
da: Seriel enhed

en: Modem Settings
da: Modem-indstillinger

en: You must enter a unique
    modem name
da: Du skal indtaste
    et entydigt modemnavn

en: Customize pppd Arguments
da: Indstil pppd parametre

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
da: Det programspecifikke config fil kunne ikke åbnes, hverken i læse/skrive-modus eller kun i læse-tilstand.
    superbrugeren bliver måske nødt til at ændre dens ejerskab ved at udføre følgende kommando i din hjemmemappe:
    chown {DitBrugernavn} .kde/share/config/kppprc

en: Cannot open any of the following logfiles:
da: Kan ikke åbne nogen af følgende logfiler:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
da: Du har startet pppd før den fjerne server var parat til at etablere PPP forbindelsen.
    Prøv at brug den terminalbaserede login for at verificere dette

en: You have not started the PPP software on the peer system.
da: Du har ikke startet PPP-programmet på peersystemet.

en: Check that you supplied the correct username and password.
da: Undersøg om du gav det rigtige brugernavn og adgangskode.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
da: Du skal ikke give 'lock' som et argument til pppd. Kig i /etc/ppp/options og ~/.ppprc

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
da: Det fjerne system synes ikke at besvare din
    indstillingsanmodning. Kontakt din internetudbyder.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
da: Du har givet et ikke gyldigt argument til pppd. Se 'man pppd' for en 
    fuldstændig liste af gyldige argumenter.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
da: Bemærk at det fjerne system har sendt følgende meddelelse:
    "%1"
    Dette kan give dig et vink om, hvorfor forbindelsen mislykkedes.

en: Unable to provide help.
da: Kan ikke hjælpe.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
da: KPPP kunne ikke lave en PPP-log. Det er meget sandsynligt at pppd blev startet uden "debug" slået til.
    Uden dette tilvalg er det svært at løse PPP-problemer, så du bør normalt slå debug-tilvalget til.
    Vil du aktivere debug nu og genstarte pppd?

en: Restart pppd
da: Genstart pppd

en: Do Not Restart
da: Genstart ikke

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
da: "debug" er nu slået til. Du bør prøve at forbinde igen. Hvis det mislykkes igen, vil du få en PPP log, der måske kan hjælpe dig til at finde ud af, hvad problemet er.

en: PPP Log
da: PPP-Log

en: Write to File
da: Skriv til fil

en: kppp's diagnosis (just guessing):
da: kppp's diagnose (blot gætværk):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
da: ppp-loggen er gemt som 
    "%1".
    
    Hvis du vil sende en fejlrapport eller
    har problemer med at forbinde til internettet
    så vedlæg venligst denne fil. Den vil 
    hjælpe vedligeholderne med at finde fejlen 
    og forbedre kppp

en: kppp Statistics
da: kppp statistik

en: Statistics
da: Statistik

en: Local Addr:
da: Lokal adr:

en: Remote Addr:
da: Fjern adr:

en: bytes in
da: byte ind

en: bytes out
da: byte ud

en: packets in
da: pakker ind

en: packets out
da: pakker ud

en: vjcomp in
da: vjcomp i

en: vjcomp out
da: vjcomp ud

en: vjunc in
da: vjunc ind

en: vjunc out
da: vjunc ud

en: non-vj
da: ikke-vj

en: %1 (max. %2) kb/sec
da: %1 (maks. %2) kb/sek

en: unavailable
da: ikke tilgængelig

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
da: Du vil blive stillet nogle få spørgsmål om information,
    der er nødvendig for at etablere en internetforbindelse
    til din isp.
    
    Sørg for at du har registreringsformen fra din isp ved hånden.
    Hvis du har problemer, prøv hjælp på nettet først. Hvis der 
    mangler information kontakt din isp. (internet service provider)

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
da: Vælg det sted, hvor du planlægger at bruge denne 
    konto fra listen nedenfor. Hvis dit land eller sted ikke 
    findes på listen, må du lave kontoen med den normale 
    dialogbaserede opsætning.
    
    Hvis du trykker på "Annullér", vil den dialogbaserede
    opsætning starte.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
da: Vælg din Internet Service Provider (isp) fra listen 
    nedenfor. Hvis din isp ikke er på listen, må du klikke
    på "annullér" og lave denne konto med den normale
    dialogbaserede opsætning.
    
    Klik på "Næste" når du er færdig med dit valg.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
da: kppp har brug for det bruger-id og adgangskode,
     som du fik fra din udbyder, for at kunne logge på. Indtast
    denne information i felterne nedenfor.
    
    Dette er versalfølsomt

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
da: Hvis din telefon behøver en speciel præfix ved 
    opkald (for eksempel hvis du skal gennem et 
    omstillingsbord), kan du angive det her. Denne præfix
    bruges lige før telefonnummeret.
    
    Hvis du skal gennem et omstillingsbord, skal du
    formodentlig skrive "0" eller "0," her.

en: Dial prefix:
da: Ringepræfiks:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
da: Slut!
    
    En ny konto er lavet. Tryk på "Afslut" for at komme 
    tilbage til opsætningsdialogen. Hvis du vil undersøge
    indstillingerne i din nye konto, kan du bruge "redigér"i opsætningsdialogen.

en: kppp: no rulefile specified
da: kppp: intet regelsæt angivet

en: kppp: rulefile "%s" not found
da: kppp: regelsæt "%s" ikke fundet

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
da: kppp: regelsæt skal have endelsen ".rst"

en: kppp: error parsing the ruleset
da: kppp: fejl ved behandling af regelsættet

en: kppp: parse error in line %d
da: kppp: fejl i linje %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
da: kppp: regelsæt indeholder ingen standardregel

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
da: kppp: regelsæt indeholder ingen "name=..." linje

en: kppp: rulefile is ok
da: kppp: regelsæt er ok

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
da: Du har ikke tilladelse til at ringe op med kppp.
    Kontakt din systemadministrator.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
da: Kan ikke finde ppp-dæmonen.
    Sørg for at pppd er installeret.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
da: Du har ikke tilladelse til at starte pppd.
    Kontakt din systemadministrator og spørg om adgang til pppd.

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at køre:
    %1
    Sørg for at kppp ejes af root og har SUID-bit sat.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
da: %1 mangler eller er ikke læsbar.
    Bed din systemadministrator om at oprette denne fil (må godt være tom) med de rette læse og skrive tilladelser.
