kfilereplace - en to da translation catalogue (215 entries)

note: i18n(" captured text \"%1\" replaced with \"%2\" at line: %3, column: %4 ", capturedText, data, x, y);
en:  Line:%3,Col:%4 - "%1" -> "%2"
da:  Linje:%3,Søjle:%4 - "%1" -> "%2"

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Insert Searching/Replacing Strings
da: Indsæt søge- og erstatningsstrenge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Choose String Adding Mode
da: Vælg stringtilføjelses-tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: Search and replace mode
da: Søge- og erstatningstilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: Search only mode
da: Kun søgning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Search for:
da: Søg efter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Replace with:
da: Erstat med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListView) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Search For
da: Søg efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListView) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Replace With
da: Erstat med

note: i18n: ectx: Menu (help) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &OK
da: &O.k.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton)
en: &Cancel
da: &Annullér

en: Could not load the KFileReplace part.
da: Kunne ikke indlæse KFileReplace-parten.

en: Could not find the KFileReplace part.
da: Kunne ikke finde KFileReplace-parten.

en: 1 byte | %1 bytes
da[0]: 1 byte
da[1]: %1 byte

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b> and load the string list. This file seems not to be a valid old kfr file or it is broken.</qt>
da: <qt>Kan ikke åbne filen <b>%1</b>  og indlæse strenglisten. Denne fil synes ikke at være en gyldig gammel kfr-fil, eller også er den ødelagt.</qt>

en: Cannot read data.
da: Kan ikke ikke læse data.

en: Out of memory.
da: Løbet tør for hukommelse.

en: Ready.
da: Klar.

en: Search completed.
da: Søgning udført.

en: <qt>You have selected <b>%1</b> as the encoding of the files.<br />Selecting the correct encoding is very important as if you have files that have some other encoding than the selected one, after a replace you may damage those files.<br /><br />In case you do not know the encoding of your files, select <i>utf8</i> and <b>enable</b> the creation of backup files. This setting will autodetect <i>utf8</i> and <i>utf16</i> files, but the changed files will be converted to <i>utf8</i>.</qt>
da: <qt>Du har valgt <b>%1</b> som tegnsæt for filerne.<br />Valg af det rigtige tegnsæt er meget vigtigt, fordi du, hvis du har filer der har et andet tegnsæt end det valgte, kan skade disse filer efter en erstatning.<br /><br />Hvis du ikke kender dine filers tegnsæt, så vælg <i>utf8</i> og <b>aktivér</b> oprettelse af sikkerhedskopier. Denne indstilling vil autodetektere <i>utf8</i>- og <i>utf16</i>-filer, men de ændrede filer vil blive konverteret til <i>utf8</i>.</qt>

en: File Encoding Warning
da: Advarsel om filens tegnsæt

en: Replacing files (simulation)...
da: Erstatter filer (simulering)...

en: Replaced strings (simulation)
da: Erstattede filer (simulering)

en: Replacing files...
da: Erstatter filer...

en: Replaced strings
da: Erstattede strenge

en: Stopping...
da: Standser...

en: There are no results to save: the result list is empty.
da: Der er ingen resultater at gemme: listen over resultater er tom.

en: Files
da: Filer

en: Save Report
da: Gem rapport

en: <qt>A folder or a file named <b>%1</b> already exists.</qt>
da: <qt>En mappe eller fil ved navn <b>%1</b> eksisterer allerede.</qt>

en: <qt>Cannot create the <b>%1</b> folder.</qt>
da: <qt>Kan ikke oprette mappen <b>%1.</b></qt>

en: KFileReplace strings
da: KFileReplace-strenge

en: All Files
da: Alle filer

en: Load Strings From File
da: Indlæs strenge fra fil

en: Cannot open folders.
da: Kan ikke åbne mapperne.

en: Batch search and replace tool.
da: Værktøj til søg og erstat gruppekørsel.

en: Part of the KDEWebDev module.
da: Del af KDEWebDev-modulet.

en: Original author of the KFileReplace tool
da: Original forfatter af KFileReplace-værktøjet

en: Current maintainer, code cleaner and rewriter
da: Nuværende vedligeholder, koderenser og omskriver

en: Co-maintainer, KPart creator
da: Co-vedligeholder, KPart-skaber

en: Original german translator
da: Oprindelig tysk oversætter

en: Sorry, currently the KFileReplace part works only for local files.
da: Beklager, KFileReplace-part fungerer i øjeblikket kun for lokale filer.

en: Non Local File
da: Ikke-lokal fil

en: Customize Search/Replace Session...
da: Tilpas søg-/erstat-session...

en: &Search
da: &Søg

en: S&imulate
da: S&imulér

en: &Replace
da: &Erstat

en: Cre&ate Report File...
da: Opret r&apportfil...

en: &Add String...
da: &Tilføj streng...

en: &Delete String
da: &Slet streng

en: &Empty Strings List
da: &Tom liste over strenge

en: Edit Selected String...
da: Redigér markeret streng...

en: &Save Strings List to File...
da: &Gem strengliste i fil

en: &Load Strings List From File...
da: Ind&læs strengliste fra fil...

en: &Load Recent Strings Files
da: &Indlæs nylige strengfiler

en: &Invert Current String (search <--> replace)
da: Vend &nuværende streng om (søg <--> erstat)

en: &Invert All Strings (search <--> replace)
da: Vend &alle strenge om (søg <--> erstat)

en: &Include Sub-Folders
da: I&nkludér undermapper

en: Create &Backup Files
da: Opret &sikkerhedskopier

en: Case &Sensitive
da: Versal&følsom

en: Enable Commands &in Replace String: [$command:option$]
da: Aktivér kommandoer &i erstatningsstreng: [$kommando:indstilling$]

en: Enable &Regular Expressions
da: Aktivér &regulære udtryk

en: Configure &KFileReplace...
da: Indstil &KFileReplace...

en: &Properties
da: &Egenskaber

en: &Open
da: Å&bn

en: &Edit in Quanta
da: &Redigér med Quanta

en: Open Parent &Folder
da: Opret overordnet &mappe

en: &Delete
da: &Slet

en: E&xpand Tree
da: &Udfold træet

en: &Reduce Tree
da: &Fold træet sammen

en: &About KFileReplace
da: &Om KFileReplace

en: KFileReplace &Handbook
da: KFileReplace-&håndbogen

en: &Report Bug
da: &Rapportér programfejl

en: <qt>Cannot open file <b>%1</b> for reading.</qt>
da: <qt>Kan ikke åbne filen <b>%1</b> til læsning.</qt>

en: <qt>Cannot open file <b>%1</b> for writing.</qt>
da: <qt>Kan ikke åbne filen <b>%1</b> til skrivning.</qt>

en: <qt>Do you want to replace the string <b>%1</b> with the string <b>%2</b>?</qt>
da: <qt>Vil du erstatte filen <b>%1</b> med strengen <b>%2</b>?</qt>

en: Confirm Replace
da: Bekræft erstatning

en: Replace
da: Erstat

en: Do Not Replace
da: Erstat ikke

en:  Line:%2, Col:%3 - "%1"
da:  Linje:%2, Søjle:%3 - "%1"

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b> and load the string list.</qt>
da: <qt>Kan ikke åbne filen <b>%1</b> og indlæse strenglisten.</qt>

en: <qt>File <b>%1</b> seems not to be written in new kfr format. Remember that the old kfr format will be soon abandoned. You can convert your old rules files by simply saving them with kfilereplace.</qt>
da: <qt>Filen <b>%1</b> synes ikke at være skrevet i det nye kfr-format. Husk at det gamle kfr-format snart lægges på hylden. Du kan konvertere dine gamle regelfiler ved blot at gemme dem på ny i Kfilereplace.</qt>

en: Warning
da: Advarsel

en: <qt>The format of kfr files has been changed; attempting to load <b>%1</b>. Please see the KFilereplace manual for details. Do you want to load a search-and-replace list of strings?</qt>
da: <qt>kfr-fil-formatet er blevet ændret. Forsøger at indlæse <b>%1</b>. Se KFilereplace-håndbogen for mere information. Vil du indlæse en liste af søg og erstat-strenge?</qt>

en: Load
da: Indlæs

en: Do Not Load
da: Indlæs ikke

en: There are no strings to search and replace.
da: Der er ingen strenge at søge og erstatte

en: <qt>The main folder of the project <b>%1</b> does not exist.</qt>
da: <qt>Hovedmappen for projektet <b>%1</b> eksisterer ikke.</qt>

en: <qt>Access denied in the main folder of the project:<br /><b>%1</b></qt>
da: <qt>Adgang nægtet til projektets hovedmappe: <br /><b>%1</b></qt>

note: i18n: ectx: Menu (kfilerepace)
en: Search/&Replace
da: Søg/&Erstat

note: i18n: ectx: Menu (strings)
en: &Strings
da: &Strenge

note: i18n: ectx: Menu (results)
en: &Results
da: &Resultater

note: i18n: ectx: Menu (options)
en: &Options
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: KFileReplace Main Toolbar
da: KFileReplace hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

en: <qt>Cannot invert string <b>%1</b>, because the search string would be empty.</qt>
da: <qt>Kan ikke invertere strengen <b>%1</b> fordi søgestrengen dermed ville være tom.</qt>

en: Do you really want to delete %1?
da: Vil du slette %1?

en: No strings to save as the list is empty.
da: Ingen strenge at gemme da listen er tom.

en: KFileReplace Strings
da: KFileReplace-strenge

en: Save Strings to File
da: Gem strengene som fil

en: File %1 cannot be saved.
da: Filen %1 kan ikke gemmes.

en: Open &With...
da: Åbn &med...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Folder
da: Mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Old Size
da: Gammel størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: New Size
da: Ny størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Replaced Strings
da: Erstattede strenge

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Owner User
da: Ejer bruger

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Owner Group
da: Ejer gruppe

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Size
da: Størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView)
en: Found Strings
da: Fundne strenge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Green means ready
da: Grøn betyder klar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed)
en: Ready
da: Klar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Yellow means wait while sorting list
da: Gul betyder vent mens listen sorteres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed)
en: Please wait while sorting list
da: Vent venligst mens listen sorteres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed)
en: Red means scanning files
da: Rød betyder filer skannes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Scanned files:
da: Skannede filer:

en: Project Directory
da: Projektmappe

en: You must fill the combo boxes (location and filter) before continuing.
da: Du skal udfylde kombinationsfelterne (placering og filter) før du fortsætter.

en: Some edit boxes are empty in the <b>Owner</b> page.
da: Nogle redigeringsfelter er tomme på <b>ejer</b> siden.

en: The minimum size is greater than the maximum size.
da: Minimumsstørrel en er større end maksimumsstørrelsen.

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Search & Replace in Files
da: Søg og erstat i filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: Search Now
da: Søg nu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: Search Later
da: Søg senere

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: &General
da: &Generelt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Startup Folder Options
da: Indstillinger for startmappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Location:
da: Sted:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox)
en: Insert a search path here. You can use the search path button.
da: Indsæt en søgesti her. Du kan bruge søgesti-knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Include subfolders
da: I&nkludér undermapper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Search/Replace Strings
da: Søg/Erstat strenge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Search:
da: Søg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Replace:
da: Erstat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: General Options
da: Generelle indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable &regular expressions
da: Aktivér &regulære udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do &backup copy instead of overwrite
da: Sikkerhedskopiér istedet for at overskrive

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: &Case sensitive
da: &Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable co&mmands in the replace string
da: Tillad ko&mmandoer i erstatningsstrengen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Backup copy suffix:
da: Sikkerhedskopiér kopisuffiks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Encoding of the files:
da: Tegnsæt for filerne:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: &Advanced
da: &Avanceret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Ownership Filtering
da: Filtrér efter ejerskab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: User:
da: Bruger:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: ID (Number)
da: ID (Nummer)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Equals To
da: Svarer til

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Is Not
da: Er ikke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Group:
da: Gruppe:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Access Date Filtering
da: Filtrér efter læsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Dates valid for:
da: Gyldige datoer for:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Accessed after:
da: Brugt efter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Accessed before:
da: Brugt før:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Last Writing Access
da: Sidste skrivning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox)
en: Last Reading Access
da: Sidste læsning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Size Filtering
da: Filtrér efter størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Minimum si&ze:
da: Minimumss&tørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Maximum size:
da: Maximumstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: KB
da: kB

note: i18n: ectx: property (caption), widget (QDialog)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable commands in replace strings
da: Tillad variable i erstatningsstrenge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Notif&y on errors
da: &Underret ved fejl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Case sensitive
da: Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Recursive (search/replace in all sub folders)
da: Rekursiv: søg/erstat i alle undermapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Enable regular e&xpressions
da: Aktivér regulære &udtryk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do &backup copy
da: Sik&kerhedskopiér

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Advanced Options
da: Avancerede tilvalg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Ignore hidden files and folders
da: Ignorer skjulte filer og mapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Follow s&ymbolic links
da: Følg s&ymbolske link

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: When searching, stop on first string found (faster but no details)
da: Under søgning, stop ved første fundne streng (hurtigere men uden detaljer)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Do not show file if no strings are found or replaced
da: Vis ikke filen, hvis der ikke findes eller erstattes nogen strenge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Show confirmation dialog
da: Vis bekræftelsesdialog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox)
en: Confirm before replace each string
da: Bekræft før erstatning af hver streng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Default Values
da: Standar&dværdier

en: Batch search and replace tool
da: Gruppekørsel af søg og erstat værktøj

en: Shell author, KPart creator, co-maintainer
da: Skal-forfatter, KPart-skaber og co-vedligeholder

en: Starting folder
da: Startmappe

en: <qt>Cannot open the file <b>%1</b>.</qt>
da: <qt>Kan ikke åbne filen <b>%1</b>.</qt>

en: Replace with
da: Erstat med

en: Total number occurrences
da: Totalt antal forekomster

en: KFileReplace Report
da: KFileReplace rapport

en: Searching/Replacing Strings Table
da: Søge- og erstatningsstrengtabel

en: Search for
da: Søg efter

en: Results Table
da: Resultattabel

en: Created by
da: Oprettet af

en: date
da: dato

en: Total occurrences
da: Totalt antal forekomster

en: Shows the statistics of your operations. Note that the columns content changes depending on what kind of operation you are performing.
da: Viser statistik over dine handlinger. Bemærk at søjlernes indhold ændres afhængig af hvilken slags handling du udfører.

en: Shows a list of strings to search for (and if you specified it, a list of strings to replace with). Use the "add strings" dialog to edit your string list or double click on a string.
da: Viser en liste med strenge at søge efter (og hvis du angiver det, en liste med strenge at erstatte med). Brug dialogen "Tilføj strenge" til at redigere strenglisten, eller dobbeltklik på en streng.

en: Base folder for operations of search/replace. Insert path string here by hand or use the search button.
da: Basismappe for søge- og erstatningshandlinger. Indsæt søgestien manuelt her, eller brug søgeknappen.

en: Shell-like wildcards. Example: "*.html;*.txt;*.xml".
da: Skallignende jokertegn. Eksempel:  "*.html;*.txt;*.xml".

en: Insert the minimum file size you want to search, or leave it unchecked if you do not want a minimum size limit.
da: Indsæt den minimale filstørrelse du vil søge efter, eller efterlad dette umarkeret hvis du ikke vil have en minimal størrelsesgrænse.

en: Insert the maximum file size you want to search, or leave it unchecked if you do not want a maximum size limit.
da: Indsæt den maksimale filstørrelse du vil søge efter, eller efterlad det umarkeret hvis du ikke vil have en maksimal størrelsesgrænse.

en: Insert the minimum value for file access date that you want to search, or leave it unchecked if you do not want a minimum limit.
da: Indsæt minimalværdien for filadgangdato du vil søge efter, eller efterlad det umarkeret hvis du ikke vil have en tidligste datogrænse.

en: Insert the maximum value for file access date that you want to search, or leave it unchecked if you do not want a maximum limit.
da: Indsæt den seneste værdi for filadgangdato du vil søge efter, eller efterlad det umarkeret hvis du ikke vil have en seneste datogrænse.

en: Select  "writing" if you want to use the date of the last modification, or  "reading" to use the date of the last access.
da: Vælg "skriv" hvis du vil bruge seneste ændringsdato, eller "læs" for at bruge den seneste tilgangsdato.

en: Minimum value for access date.
da: Minimalværdi for adgangdato.

en: Maximum value for access date.
da: Seneste værdi for adgangdato.

en: Insert here the string to search for.
da: Indsæt strengen at søge efter her.

en: Insert here the string to replace with.
da: Indsæt strengen at erstatte med her.

en: Enable this option if your search is case sensitive.
da: Aktivér dette hvis søgningen er versalfølsom.

en: Enable this option to search in sub folders too.
da: Aktivér dette for også at søge i undermapper.

en: Enable this option when you are searching for a string and you are only interested to know if the string is present or not in the current file.
da: Aktivér dette når du søger efter en streng og kun er interesseret i at vide om strengen findes eller ikke findes i den nuværende fil.

en: If set, then if kfilereplace encounters a symbolic link it treats it like a normal folder or file.
da: Hvis aktiveret, vil kfilereplace behandle et symbolsk lint som en normal mappe eller fil, hvis den møder et.

en: Enable this option to ignore hidden files or folders.
da: Aktivér dette for at ignorere skjulte filer og mapper.

en: If this option is enabled, KFR will show even the names of the files in which no string has been found or replaced.
da: Hvis dette er aktiveret viser KFR endog navne på filer hvor ingen streng er fundet eller erstattet.

en: Allows you to apply Qt-like regular expressions on the search string. Note that a complex regular expression could affect speed performance.
da: Lader dig bruge Qt-lignende regulære udtryk i søgestrengen. Bemærk at et kompliceret regulært udtryk kan påvirke søgehastigheden.

en: Enable "commands". For example: if search string is "user" and replace string is the command "[$user:uid$]", KFR will substitute "user" with the uid of the user.
da: Aktivere "kommandoer". Hvis søgestrengen for eksempel er "bruger" og erstatningsstrengen er kommandoen "[$user:uid$]", vil KFR  udskifte "bruger" med brugerens identifikation.

en: Enable this option if you want leave original files untouched.
da: Aktivér dette hvis du vil efterlade originalfiler uberørte.

en: Enable this option if you want to be asked for single string replacement confirmation.
da: Aktivér dette hvis du vil blive bedt om at bekræfte erstatning af enkelte strenge.

en: Enable this option to perform replacing as a simulation, i.e. without making any changes to files.
da: Aktivér denne indstilling for at udføre en simuleret erstatning, dvs. uden at udføre ændringer i filerne.

en: Select search-only mode.
da: Vælg kun at søge-tilstand.

en: Select search-and-replace mode.
da: Vælg søg- og erstat-tilstand.

en: Insert here a string you want search for.
da: Indsæt en streng at søge efter her.

en: Insert here the string that KFR will use to replace the search string.
da: Indsæt strengen som KFR skal bruge til at erstatte søgestrengenne.
