kimagemapeditor - en to da translation catalogue (169 entries)

en: Areas
da: Områder

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Choose Map & Image to Edit
da: Vælg kort og billed at redigere

en: Select an image and/or a map that you want to edit
da: Vælg et billede og/eller et kort som du vil redigere

en: &Maps
da: &Kort

en: Image Preview
da: Forhåndsvisning af billede

en: No maps found
da: Fandt ingen kort

en: No images found
da: Fandt ingen billeder

en: &Images
da: &Billeder

en: Path
da: Sti

en: Images
da: Billeder

en: Usemap
da: Brugskort

en: Maps
da: Kort

en: unnamed
da: unavngiven

en: KImageMapEditor
da: Kimagemapeditor

en: An HTML imagemap editor
da: En editor til HTML-kortbilleder

en: <h3>Open File</h3>Click this to <em>open</em> a new picture or HTML file.
da: <h3>Åbn fil</h3>Klik her for at <em>åbne</em> en ny billed- eller HTML-fil.

en: Open new picture or HTML file
da: Åbn en ny billed- eller HTML-fil

en: <h3>Save File</h3>Click this to <em>save</em> the changes to the HTML file.
da: <h3>Gem fil</h3>Klik her for at <em>gemme</em> ændringerne i HTML-filen.

en: Save HTML file
da: Gem HTML-fil

en: <h3>Close File</h3>Click this to <em>close</em> the currently open HTML file.
da: <h3>Luk fil</h3>Klik her for at <em>lukke</em> nuværende åbne HTML-fil.

en: Close HTML file
da: Luk HTML-fil

en: <h3>Copy</h3>Click this to <em>copy</em> the selected area.
da: <h3>Kopiér</h3>Klik her for at <em>kopiere</em> markeret område.

en: <h3>Cut</h3>Click this to <em>cut</em> the selected area.
da: <h3>Klip</h3>Klik her for at <em>klippe</em> markeret område.

en: <h3>Paste</h3>Click this to <em>paste</em> the copied area.
da: <h3>Indsæt</h3>Klik her for at <em>indsætte</em> det kopierede område.

en: &Delete
da: &Slet

en: <h3>Delete</h3>Click this to <em>delete</em> the selected area.
da: <h3>Slet</h3>Klik her for at <em>slette</em> markeret område.

en: Pr&operties
da: E&genskaber

en: <h3>Zoom</h3>Choose the desired zoom level.
da: <h3>Forstør</h3>Vælg ønsket forstørrelsesniveau.

en: Highlight Areas
da: Markér områder

en: Show Alt Tag
da: Vis Alt-tag

en: Map &Name...
da: Kort&navn...

en: Ne&w Map...
da: &Nyt kort...

en: Create a new map
da: Opret et nyt kort

en: D&elete Map
da: S&let kort

en: Delete the current active map
da: Slet nuværende aktive kort

en: Edit &Default Area...
da: Redigér s&tandardområde...

en: Edit the default area of the current active map
da: Redigér standardområde for nuværende aktive kort

en: &Preview
da: &Forhåndsvisning

en: Show a preview
da: Vis en forhåndsvisning

note: i18n: ectx: Menu (images)
en: &Image
da: &Billede

en: Add Image...
da: Tilføj billede...

en: Add a new image
da: Tilføj nyt billede

en: Remove Image
da: Fjern billede

en: Remove the current visible image
da: Fjern nuværende synlige billede

en: Edit Usemap...
da: Redigér brugskort...

en: Edit the usemap tag of the current visible image
da: Redigér brugskort-tag for det aktuelle synlige billede

en: Show &HTML
da: Vis &HTML

en: &Selection
da: Ma&rkering

en: <h3>Selection</h3>Click this to select areas.
da: <h3>Markering</h3>Klik her for at markere områder.

en: &Circle
da: &Cirkel

en: <h3>Circle</h3>Click this to start drawing a circle.
da: <h3>Cirkel</h3>Klik her for at begynde at tegne en cirkel.

en: &Rectangle
da: &Rektangel

en: <h3>Rectangle</h3>Click this to start drawing a rectangle.
da: <h3>Rektangel</h3>Klik her for at begynde at tegne et rektangel.

en: <h3>Polygon</h3>Click this to start drawing a polygon.
da: <h3>Polygon</h3>Klik her for at begynde at tegne en polygon.

en: &Freehand Polygon
da: &Frihåndspolygon...

en: <h3>Freehandpolygon</h3>Click this to start drawing a freehand polygon.
da: <h3>Frihåndspolygon</h3>Klik her for at begynde at tegne en frihåndspolygon.

en: &Add Point
da: &Tilføj punkt

en: <h3>Add Point</h3>Click this to add points to a polygon.
da: <h3>Tilføj punkt</h3>Klik her for at tilføje punkter i en polygon.

en: &Remove Point
da: &Fjern punkt

en: <h3>Remove Point</h3>Click this to remove points from a polygon.
da: <h3>Fjern punkt</h3>Klik her for at fjerne punkter fra en polygon.

en: Cancel Drawing
da: Afbryd tegning

en: Move Left
da: Flyt til venstre

en: Move Right
da: Flyt til højre

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Increase Width
da: Øg bredde

en: Decrease Width
da: Mindsk bredde

en: Increase Height
da: Øg højde

en: Decrease Height
da: Mindsk højde

en: Bring to Front
da: Bring til forgrund

en: Send to Back
da: Send til baggrund

en: Bring Forward One
da: Bring en fremad

en: Send Back One
da: Send en tilbage

en: Configure KImageMapEditor...
da: Indstil Kimagemapeditor...

en: Show Area List
da: Vis områdesliste

en: Show Map List
da: Vis kortliste

en: Show Image List
da: Vis billedliste

note: i18n(" Cursor")+" : x: 0 ,y: 0",STATUS_CURSOR); i18n(" Selection")+" : - ",STATUS_SELECTION);
en:  Selection: -  Cursor: x: 0, y: 0
da:  Markering: -  Markør: x: 0, y: 0

en:  Cursor: x: %1, y: %2
da:  Markør: x: %1, y: %2

en:  Selection: x: %1, y: %2, w: %3, h: %4
da:  Markering: x: %1, y: %2. b: %3, h: %4

en:  Selection: -
da:  Markering: -

en: Drop an image or HTML file
da: Slip et billede eller HTML-fil

en: Enter Map Name
da: Indtast kortnavn

en: Enter the name of the map:
da: Indtast kortets navn

en: The name <em>%1</em> already exists.
da: Navnet <em>%1</em> eksisterer allerede.

en: HTML Code of Map
da: HTML-kode for kort

en: *.png *.jpg *.jpeg *.gif *.htm *.html|Web File
    *.png *.jpg *.jpeg *.gif *.bmp *.xbm *.xpm *.pnm *.mng|Images
    *.htm *.html|HTML Files
    *.png|PNG Images
    *.jpg *.jpeg|JPEG Images
    *.gif|GIF-Images
    *|All Files
da: *.png *.jpg *.jpeg *.gif *.htm *.html|Webfiler
    *.png *.jpg *.jpeg *.gif *.bmp *.xbm *.xpm *.pnm *.mng|Billeder
    *.htm *.html|HTML-filer
    *.png|PNG-billeder
    *.jpg *.jpeg|JPEG-billeder
    *.gif|GIF-billeder
    *|Alle filer

en: Choose File to Open
da: Vælg en fil at åbne

en: HTML File
da: HTML-fil

en: All Files
da: Alle filer

en: Text File
da: Tekstfil

en: <qt>The file <em>%1</em> already exists.<br />Do you want to overwrite it?</qt>
da: <qt>Filen <em>%1</em> eksisterer allerede.<br />Vil du overskrive den?</qt>

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: Overwrite
da: Overskriv

en: <qt>You do not have write permission for the file <em>%1</em>.</qt>
da: <qt>Du har ikke skriverettighed til filen <em>%1</em>.</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> does not exist.</qt>
da: <qt>Filen <b>%1</b> eksisterer ikke.</qt>

en: File Does Not Exist
da: Filen eksisterer ikke

en: <qt>The file <i>%1</i> could not be saved, because you do not have the required write permissions.</qt>
da: <qt>Filen <i>%1</i> kunne ikke gemmes, eftersom du ikke har de krævede skriverettigheder.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the map <i>%1</i>? <br /><b>There is no way to undo this.</b></qt>
da: <qt>Er du sikker på du vil fjerne kortet <i>%1</i>?<br /><b>Dette kan ikke fortrydes.</b></qt>

en: Delete Map?
da: Slet kort?

en: <qt>The file <i>%1</i> has been modified.<br />Do you want to save it?</qt>
da: <qt>Filen <i>%1</i> er ændret.<br />Vil du gemme den?</qt>

en: Enter Usemap
da: Indtast brugskort

en: Enter the usemap value:
da: Indtast værdi af brugskort:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (map)
en: &Map
da: &Kort

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: KImageMapEditor Main Toolbar
da: Kimagemapeditor hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (kImageMapEditorPartDrawToolBar)
en: KImageMapEditor Draw Toolbar
da: Kimagemapeditor tegneværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

en: noname
da: navnløs

en: Number of Areas
da: Antal områder

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Circle
da: Cirkel

en: Default
da: Standard

en: Cut %1
da: Klip %1

en: Delete %1
da: Slet %1

en: Paste %1
da: Indsæt %1

en: Move %1
da: Flyt %1

en: Resize %1
da: Ændr størrelse på %1

en: Add point to %1
da: Tilføj punkt %1

en: Remove point from %1
da: Fjern punkt fra %1

en: Create %1
da: Opret %1

en: Top &X:
da: Øverste &X:

en: Top &Y:
da: Øverste &Y:

en: &Width:
da: &Bredde:

en: Hei&ght:
da: &Højde:

en: Center &X:
da: Centrum &X:

en: Center &Y:
da: Centrum &Y:

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Top &X
da: Øverste &X

en: Top &Y
da: Øverste &Y

en: Alt. &Text:
da: Alternativ &tekst:

en: Tar&get:
da: &Mål:

en: Tit&le:
da: &Titel:

en: Enable default map
da: Aktivér standardkort

en: OnClick:
da: Ved klik:

en: OnDblClick:
da: Ved dobbeltklik:

en: OnMouseDown:
da: Ved museknap ned:

en: OnMouseUp:
da: Ved museknap op:

en: OnMouseOver:
da: Ved musemarkør over:

en: OnMouseMove:
da: Ved museflytning:

en: OnMouseOut:
da: Ved musemarkør ud:

en: Area Tag Editor
da: Område-tag-editor

en: Selection
da: Markering

en: &General
da: &Generelt

en: Coor&dinates
da: &Koordinater

en: Choose File
da: Vælg en fil

en: Preferences
da: Indstillinger

en: &Maximum image preview height:
da: &Maksimal højde for forhåndsvisning af billede:

en: &Undo limit:
da: &Fortrydelsesbegrænsning:

en: &Redo limit:
da: &Gendannelsesbegrænsning:

en: &Start with last used document
da: &Start med sidst bruge dokument

en: Web Files
da: Web-filer

en: HTML Files
da: HTML-filer

en: PNG Images
da: PNG-billeder

en: JPEG Images
da: JPEG-billeder

en: GIF Images
da: GIF-billeder

en: Choose Picture to Open
da: Vælg et billede at åbne

en: For helping me with the Makefiles, and creating the Debian package
da: Til at hjælpe med makefiler og at oprette Debian-pakken

en: For helping me fixing --enable-final mode
da: For at hjælpe mig med at rette --enable-final

en: For the Spanish translation
da: For oversættelse til spansk

en: For the Dutch translation
da: For oversættelse til hollandsk

en: For the French translation
da: For oversættelse til fransk

en: Write HTML-Code to stdout on exit
da: Skriv HTML-kode til standardudskrift ved afslutning

en: File to open
da: Fil at åbne
