libphonon - en to da translation catalogue (24 entries)

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
da: <html>Enheden til lydafspilning <b>%1</b> virker ikke.<br/>Bruger <b>%2</b> som reserve.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
da: <html>Skifter til <b>%1</b> som enhed til lydafspilning<br/>da den netop blev tilgængelig og har højere præference.</html>

en: Revert back to device '%1'
da: Skift tilbage til enheden '%1'

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
da: <html>Skifter til <b>%1</b> som enhed til lydafspilning<br/>da den har højere præference eller er specifikt konfigureret til denne stream.</html>

en: Restart Application
da: Genstart programmet

en: You changed the backend of the Phonon multimedia system.
    
    To apply this change you will need to restart '%1'.
da: Du skiftede motor for multimediesystemet Phonon.
    
    For at anvende ændringen skal du genstarte "%1".

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Title Menu
da: Titelmenu

en: Audio Menu
da: Lydmenu

en: Subtitle Menu
da: Undertekstmenu

en: Chapter Menu
da: Kapitelmenu

en: Angle Menu
da: Vinkelmenu

en: %0 by %1
da: %0 af %1

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
da: Bekendtgørelser

[ctx: Phonon::]
en: Music
da: Musik

[ctx: Phonon::]
en: Communication
da: Kommunikation

[ctx: Phonon::]
en: Games
da: Spil

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
da: Tilgængelighed

[ctx: Phonon::]
en: Recording
da: Optagelse

[ctx: Phonon::]
en: Control
da: Kontrol

en: PulseAudio Sound Server
da: PulseAudio lydserver

en: Volume: %1%
da: Lydstyrke: %1%

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%, the rightmost is %1%
da: Brug denne glider til at justere lydstyrken. Positionen yderst til venstre er 0%, yderst til højre er %1%

en: Muted
da: Lyd afbrudt
