kcmcgi - en to de translation catalogue (6 entries)

en: Paths to Local CGI Programs
de: Pfade zu lokalen CGI-Programmen

en: Add...
de: Hinzufügen ...

en: Remove
de: Entfernen

en: CGI KIO Slave Control Module
de: Ein-/Ausgabemodul für CGI

en: (c) 2002 Cornelius Schumacher
de: © 2002 Cornelius Schumacher

en: <h1>CGI Scripts</h1> The CGI KIO slave lets you execute local CGI programs without the need to run a web server. In this control module you can configure the paths that are searched for CGI scripts.
de: <h1>CGI-Programme</h1> Das Ein-/Ausgabemodul für CGI ermöglicht das lokale Ausführen von CGI-Programmen, ohne dass Sie dafür einen Webserver installieren müssen. In diesem Kontrollmodul können Sie die Pfade festlegen, in denen nach solchen CGI-Skripten gesucht wird.
