kreadconfig - en to de translation catalogue (7 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
de: Einträge aus KConfig auslesen – Zur Benutzung in Shell-Skripten

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
de: © 2001 Red Hat, Inc.

en: Use <file> instead of global config
de: <file> statt globaler Konfigurationsdatei verwenden.

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
de: Zu durchsuchende Gruppe. Mehrfach verwenden für Suche in verschachtelten Gruppen.

en: Key to look for
de: Zu suchender Schlüssel

en: Default value
de: Standardwert

en: Type of variable
de: Variablentyp
