kscd - en to de translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
de: CD nach Wiedergabe auswerfen

en: loop track
de: Stück wiederholen

en: loop disc
de: CD wiederholen

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
de: Zufällig

en: WELCOME!
de: Willkommen

en: eject CD
de: CD auswerfen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
de: KsCD – Stückliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
de: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Jahr</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
de: Stück

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
de: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
de: Länge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
de: Schriftart:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
de: Textfarbe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
de: Adresse:

en: KDE CD player
de: CD-Wiedergabe für KDE

en: Configure Shortcuts...
de: Kurzbefehle festlegen ...

en: Configure...
de: Einrichten ...

en: Download Info
de: Informationen herunterladen

en: Upload Info
de: Informationen hochladen

en: Play/Pause
de: Wiedergabe/Pause

en: Stop
de: Stopp

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
de: Weiter

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
de: Zurück

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
de: Auswerfen

en: Volume Up
de: Lauter

en: Volume Down
de: Leiser

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
de: Zufällig

en: Repeat Track
de: Stück wiederholen

en: Repeat Album
de: Album wiederholen

en: Show Tracklist
de: Stückliste anzeigen

en: Mute/Unmute
de: Stumm ein/aus

en: Minimize
de: Minimieren

en: No disc
de: Keine CD

en: Invalid disc
de: Ungültige CD

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
de: Allgemein

en: Settings
de: Einstellungen

en: Appearance
de: Erscheinungsbild

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
de: © 2001, Dirk Försterling
    © 2003, Aaron J. Seigo

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
de: Aktueller Betreuer, Solid/Phonon Aktualisierung, QDBus Verbindung

en: Previous maintainer
de: Vorheriger Betreuer

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
de: Workman-Bibliotheks-Aktualisierung, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
de: Workman-Bibliothek, vorheriger Betreuer

en: Patches galore
de: Massen von Korrekturen

en: Workman library
de: Workman-Bibliothek

en: UI Work
de: Arbeiten an der Benutzeroberfläche

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
de: Besonderer Dank an freedb.org für die freie, CDDB-ähnliche Datenbank

en: Start playing
de: Wiedergabe starten

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
de: Automatische Wiedergabe sobald eine CD eingelegt wird.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
de: Hiermit wird die Wiedergabe automatisch gestartet, sobald eine Audio-CD eingelegt wird.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
de: Die CD nach der Wiedergabe auswerfen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
de: Die CD wird nach dem Ende der Wiedergabe automatisch ausgeworfen.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
de: Die Schriftfarbe, die in der Kontrollleiste verwendet wird.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
de: Hier kann die Farbe des Textes in der Kontrollleiste verändert werden

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
de: Die Schriftart, die in der Kontrollleiste verwendet wird.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
de: Verändern Sie die Schriftart des Textes in der Kontrollleiste

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
de: Die Oberfläche, die für die Anwendung verwendet wird

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
de: Die Oberfläche der Anwendung ändern

en: Unknown album
de: Unbekanntes Album

en: Unknown artist
de: Unbekannter Interpret

en: Unknown title
de: Unbekannter Titel

en: No Disc
de: Kein Datenträger
