libkremotecontrol - en to de translation catalogue (137 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
de: Wiedergabe

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
de: Wiedergabe starten

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
de: Stopp

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
de: Wiedergabe anhalten

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
de: Wiedergabe pausieren

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
de: Wiedergabe/Pause

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
de: Wiedergabe/Pause umschalten

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
de: Vorwärts springen

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
de: Zum nächsten Stück springen

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
de: Rückwärts springen

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
de: Zum vorherigen Stück springen

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
de: Vorlauf

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
de: Vorwärts suchen

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
de: Betrag in ms, der vorgespult werden soll

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
de: Rückwärts

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
de: Rückwärts suchen

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
de: Betrag in ms, der zurückgespult werden soll

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
de: Vollbild

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
de: Vollbildmodus umschalten

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
de: Lauter

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
de: Erhöht die Lautstärke

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
de: Erhöhung der Lautstärke in Prozent

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
de: Leiser

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
de: Verringert die Lautstärke

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
de: Verringerung der Lautstärke in Prozent

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
de: Wiedergabe/Pause

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
de: Befehl ausführen

en: Run commands with KLauncher
de: Befehle mit KLauncher ausführen

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
de: Führt einen Befehl mit zusätzlichen Argumenten aus

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
de: Der Name der ausführbaren Datei und der Pfad des auszuführenden Programms oder Skripts

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
de: Parameter für das Programm oder Skript

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
de: Umgebungsvariablen

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
de: Start-Kennung

en: Sound Mixer
de: Lautstärkeregler

en: Volume control actions for kmix
de: Aktionen zum Steuern der Lautstärke in KMix

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
de: Lautstärke erhöhen

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
de: Lautstärke verringern

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
de: Stumm

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
de: Stummschaltung an/aus

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
de: Neues Fenster erstellen

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
de: Erstellt ein neues Fenster und lädt eine beliebige URL (Adresse)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
de: Die beim Start des Fensters zu ladende URL (Adresse)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
de: Start-Kennung

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
de: Beenden

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
de: Schließt das Konqueror-Fenster

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
de: Wiedergabe der CD starten

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
de: Hält die CD an

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
de: Auswerfen

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
de: Wirft die CD aus

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
de: Zurück

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
de: Springt zum vorherigen Stück auf der CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
de: Weiter

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
de: Springt zum nächsten Stück auf der CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
de: Stück wiedergeben

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
de: Springt zu einem angegebenen Stück auf der CD

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
de: Die Nummer des Stückes, zu dem gesprungen werden soll

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
de: Lautstärke einstellen

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
de: Stellt die Wiedergabelautstärke ein

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
de: Der neue Wert für die Lautstärke

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
de: Zufällig

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
de: Zufallswiedergabe ein-/ausschalten

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
de: Zurück

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
de: Geht zur vorherigen Seite

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
de: Vorwärts

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
de: Geht zur nächsten Seite

note: i18n: tag action attribute name
en: First
de: Erste

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
de: Geht zur ersten Seite

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
de: Letzte

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
de: Geht zur letzten Seite

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
de: Präsentation

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
de: Startet/Beendet die Präsentation

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
de: Neu laden

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
de: Das geöffnete Dokument neu laden

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
de: Gehe zu Seite

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
de: Geht zu der angegebenen Seite

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
de: Die auszuwählende Seite

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
de: Dokument öffnen

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
de: Öffnet ein angegebenes Dokument

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
de: Zu öffnendes Dokument

en: Power management
de: Energieverwaltung

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
de: Rechner ausschalten, neu starten und in den Standby-Modus versetzen

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
de: Standby-Modus

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
de: Versetzt Ihren Rechner in den Standby-Modus (Suspend to RAM)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
de: Für den Standby-Modus zu verwendender System-Befehl

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
de: Parameter für den Standby-Befehl

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
de: Ruhezustand

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
de: Versetzt Ihren Rechner in den Ruhezustand (Suspend to Disk)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
de: Parameter für die Ruhezustand-Befehle

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
de: Herunterfahren

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
de: Abmelden und den Rechner herunterfahren

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
de: Um Bestätigung fragen? 1= Nein, 2 = Ja

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
de: Herunterfahren? 1 = Neu starten, 2 = Ausschalten, 3 = Abmelden

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
de: Wann? 0 = Sobald bereit, 1 = Jetzt versuchen, 2 = Jetzt erzwingen, 3 = Interaktiv

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
de: Neustarten

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
de: Abmelden und den Rechner neustarten

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
de: Abmelden

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
de: Nur abmelden

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
de: 
    		Diese Vorlage von KRemoteControl ermöglicht eine einfache Einrichtung für Tomahawk.

en: VLC Media Player (Version 1)
de: VLC-Medienspieler (Version 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
de: Dieses Profil funktioniert nur, wenn VLC so eingerichtet ist, dass nur eine Instanz gleichzeitig laufen darf

en: VLC Media Player (Version 2)
de: VLC-Medienspieler (Version 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
de: 
    		Diese Vorlage von KRemoteControl ermöglicht eine einfache Einrichtung für den VLC-Medienspieler Version 2.
    		Aktivieren Sie in VLC die D-Bus-Schnittstelle, um das Programm mit KRemoteControl zu steuern.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
de: unbekannt

en: Workspace
de: Arbeitsbereich

en: Keypress:
de: Tastendruck:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
de: Wiedergabe

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
de: Wiedergabe/Pause

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
de: Stopp

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
de: Vorwärts springen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
de: Rückwärts springen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
de: Vorlauf

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
de: Rücklauf

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
de: Kanal runterschalten

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
de: Kanal hochschalten

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
de: Leiser

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
de: Lauter

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
de: Stumm

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
de: Auswerfen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
de: Ein-/Ausschalten

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
de: Auf

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
de: Ab

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
de: Links

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
de: Rechts

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
de: Auswahl

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
de: Zurück

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
de: Menü

[ctx: A button on a Remote Control]
en: EPG
de: Programmübersicht

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
de: Favoriten

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
de: Hilfe

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
de: Übersicht

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
de: Musik

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
de: Blau

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
de: Grün

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
de: Rot

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
de: Gelb

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
de: Unbekannt

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
de: Treiber wurde geladen, aber falscher Typ übergeben. Erwartet wurde %1
