nepomuk - en to el translation catalogue (78 entries)

en: Desktop Search Details
el: Λεπτομέρειες αναζήτησης επιφάνειας εργασίας

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Files
el: Αρχεία

en: Emails
el: Μηνύματα ηλ. ταχυδρομείου

en: Calculating
el: Υπολογισμός

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Advanced File Filtering
el: Προηγμένο φιλτράρισμα αρχείων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Exclude Mime Type
el: Εξαίρεση τύπου mime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the mimetypes that should be excluded from indexing
el: Επιλέξτε τους τύπους mime που θα πρέπει να εξαιρεθούν από τη δεικτοδότηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
el: Φίλτρα εξαίρεσης ευρετηρίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select expressions to exclude files from indexing by matching their filenames
el: Επιλέξτε εκφράσεις που ταιριάζουν με το όνομα των αρχείων που θα αποκλειστούν από τη δεικτοδότηση

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (symbolic links are <emphasis>not</emphasis> indexed for desktop search)
el: <filename>%1</filename><nl/> (οι συμβολικοί σύνδεσμοι <emphasis>δεν</emphasis> θα δεικτοδοτηθούν για αναζήτηση στην επιφάνειας εργασίας)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
el: <filename>%1</filename><nl/>(θα προστεθεί στο ευρετήριο της αναζήτησης επιφάνειας εργασίας)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
el: <filename>%1</filename><nl/> (<emphasis>δεν</emphasis> θα προστεθεί στο ευρετήριο της αναζήτησης επιφάνειας εργασίας)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
el: Προσαρμογή φακέλων ευρετηρίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
el: Επιλέξτε τους τοπικούς φακέλους που περιέχουν τα αρχεία που θα προστεθούν στο ευρετήριο για γρήγορες αναζητήσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να μπορείτε να επιλέξετε κρυφούς φακέλους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
el: Εμφάνιση κρυφών φακέλων

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
el: Βασικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
el: Σημασιολογική Επιφάνεια εργασίας Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
el: Η σημασιολογική επιφάνεια εργασίας Nepomuk ενεργοποιεί την προσθήκη ετικετών και την αξιολόγηση των αρχείων ενσωματωμένων στην αναζήτηση επιφάνειας εργασίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
el: Ενεργοποίηση της σημασιολογικής επιφάνειας εργασίας Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
el: Λεπτομέρειες...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
el: Ευρετήριο αρχείων επιφάνειας εργασίας Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
el: Η αναζήτηση επιφάνειας εργασίας Nepomuk επιτρέπει την αναζήτηση αρχείων κατά περιεχόμενο αντί μόνο με το όνομά τους.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
el: Ενεργοποίηση ευρετηρίου αρχείων επιφάνειας εργασίας Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
el: Αναστολή

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_emailIndexingBox)
en: PIM Data Indexing
el: Δεικτοδότηση δεδομένων PIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PIM data indexing allows full text search in events, contacts, email and their attachments.
el: Η δεικτοδότηση δεδομένων PIM επιτρέπει την αναζήτηση πλήρους κειμένου σε γεγονότα, επαφές, μηνύματα ηλ. ταχυδρομείου και τα συνημμένα τους.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableEmailIndexer)
en: Enable PIM Data Indexer
el: Ενεργοποίηση ευρετηρίου δεδομένων PIM

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
el: Δεικτοδότηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
el: Δεικτοδότηση αρχείων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Customize the files and folders to be indexed
el: Προσαρμογή αρχείων και φακέλων που θα δεικτοδοτηθούν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
el: Δεικτοδότηση εγγράφων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
el: Δεικτοδότηση ήχου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
el: Δεικτοδότηση εικόνων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
el: Δεικτοδότηση βίντεο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
el: Δεικτοδότηση πηγαίου κώδικα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
el: Προσαρμογή φακέλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
el: Χειρισμός αφαιρούμενων μέσων:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
el: Προσθήκη στο ευρετήριο αρχείων από αφαιρούμενα μέσα

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: <para>Nepomuk can index files on removable devices like USB keys or external hard-disks for fast desktop searches.</para>
    <para>By default no files are indexed. Here this behaviour can be changed to one of two options:</para>
    <para><list><item><interface>Index files on all removable devices</interface> - Files on removable media are indexed as soon as the medium is mounted. Caution: this does not include media which have been rejected via the second option.</item>
    <item><interface>Ask individually when newly mounted</interface> - The user will be asked to decide if files on the newly mounted medium should be indexed or not. Once decided Nepomuk will not ask again.</item></list></para>
el: <para>Το Nepomuk έχει την δυνατότητα να κατατάξει στο ευρετήριο αρχεία από αφαιρούμενα μέσα όπως μνήμες USB ή εξωτερικούς σκληρούς δίσκους για γρήγορες αναζητήσεις.</para>
    <para>Από προεπιλογή κανένα αρχείο δεν προστίθεται στο ευρετήριο. Εδώ αυτή η συμπεριφορά μπορεί να αλλάξει σε μία από τις δύο επιλογές:</para>
    <para><list><item><interface>Προσθήκη στο ευρετήριο αρχείων από όλα τα αφαιρούμενα μέσα</interface> - Τα αρχεία από αφαιρούμενα μέσα προστίθενται στο ευρετήριο μόλις το μέσο προσαρτηθεί. Προσοχή: αυτό δεν περιλαμβάνει τα μέσα που έχουν απορριφθεί μέσω της δεύτερης επιλογής.</item>
    <item><interface>Ερώτηση χωριστά όταν προσαρτηθούν πρόσφατα</interface> - Ο χρήστης θα κληθεί να αποφασίσει αν τα αρχεία του πρόσφατα προσαρτημένου μέσου θα πρέπει να προστίθενται στο ευρετήριο ή όχι. Αφού αποφασίσετε το Nepomuk δεν θα ξαναρωτήσει.</item></list></para>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
el: Παράβλεψη όλων των αφαιρούμενων μέσων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
el: Προσθήκη στο ευρετήριο αρχείων από όλα τα αφαιρούμενα μέσα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
el: Ερώτηση χωριστά για κάθε καινούρια προσάρτηση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
el: Εφεδρικό αντίγραφο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
el: Αυτόματα εφεδρικά αντίγραφα

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Nepomuk can perform regular automatic backups of all data that could not be restored otherwise. This includes manually created tags, ratings, but also statistical data.
el: Το Nepomuk μπορεί να δημιουργεί τακτικά αυτόματα εφεδρικά αντίγραφα όλων των δεδομένων που δεν μπορούν να αποκατασταθούν με άλλο τρόπο. Αυτό περιλαμβάνει τις δημιουργημένες από το χρήστη ετικέτες, αξιολογήσεις αλλά και στατιστικά δεδομένα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
el: Συχνότητα λήψης εφεδρικών αντιγράφων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
el: Πόσο συχνά ένα εφεδρικό αντίγραφο της βάσης δεδομένων Nepomuk θα πρέπει να δημιουργείται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
el: Ώρα λήψης εφεδρικού αντιγράφου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
el: Πότε θα δημιουργείται το εφεδρικό αντίγραφο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
el: Μέγιστος αριθμός εφεδρικών αντιγράφων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
el: Πόσα προηγούμενα εφεδρικά αντίγραφα θα κρατούνται

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
el: Εργαλεία

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
el: Χειροκίνητη λήψη εφεδρικού αντιγράφου...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
el: Επαναφορά εφεδρικού αντιγράφου...

en: Desktop Search Configuration Module
el: Άρθρωμα διαμόρφωσης αναζήτησης επιφάνειας εργασίας

en: Copyright 2007-2010 Sebastian Trüg
el: Πνευματικά δικαιώματα 2007-2010 Sebastian Trüg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
el: Απενεργοποίηση αυτόματης λήψης εφεδρικών αντιγράφων

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
el: Καθημερινή λήψη εφεδρικών αντιγράφων

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
el: Εβδομαδιαία λήψη εφεδρικών αντιγράφων

en: The Nepomuk installation is not complete. No desktop search settings can be provided.
el: Η εγκατάσταση του Nepomuk δεν είναι ολοκληρωμένη. Αδύνατη η παροχή ρυθμίσεων αναζήτησης επιφάνειας εργασίας.

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
el: Αποτυχία εκκίνησης της υπηρεσίας αναζήτησης επιφάνειας εργασίας (Nepomuk). Οι ρυθμίσεις έχουν αποθηκευτεί και θα χρησιμοποιηθούν την επόμενη φορά που θα εκκινηθεί ο εξυπηρετητής.

en: Desktop search service not running
el: Η υπηρεσία αναζήτησης επιφάνειας εργασίας δεν εκτελείται

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
el: Οι υπηρεσίες αναζήτησης επιφάνειας εργασίας είναι ενεργές

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
el: Οι υπηρεσίες αναζήτησης επιφάνειας εργασίας είναι απενεργοποιημένες

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
el: Αποτυχία επαφής με την υπηρεσία δεικτοδότησης αρχείων (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service failed to initialize, most likely due to an installation problem.
el: Αποτυχία αρχικοποίησης της υπηρεσίας δεικτοδότησης αρχείων, πιθανότατα λόγω κάποιου προβλήματος στην εγκατάστασή της.

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
el: Η υπηρεσία δεικτοδότησης αρχείων δεν εκτελείται.

[ctx: Resumes the Nepomuk file indexing service.]
en: Resume
el: Συνέχεια

[ctx: Suspends the Nepomuk file indexing service.]
en: Suspend
el: Αναστολή

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact PIM Data Indexer service (%1)
el: Αποτυχία επαφής με την υπηρεσία δεικτοδότησης δεδομένων PIM (%1)

[ctx: @info:status]
en: PIM Data Indexing service is suspended
el: Η υπηρεσία δεικτοδότησης δεδομένων PIM είναι σε αναστολή

[ctx: @info:status]
en: PIM Data indexing service not running.
el: Η υπηρεσία δεικτοδότησης δεδομένων PIM δεν εκτελείται.

en: Resume
el: Συνέχεια

en: 1 existing backup | %1 existing backups
el[0]: Υπάρχει 1 εφεδρικό αντίγραφο
el[1]: Υπάρχουν %1 εφεδρικά αντίγραφα

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
el: Το παλαιότερο: %1
