kcm_platform - en to el translation catalogue (44 entries)

en: Platform
el: Πλατφόρμα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
el: Άρθρωμα διαμόρφωσης ειδικών χαρακτηριστικών της πλατφόρμας

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
el: Κέλυφος επιφάνειας εργασίας Windows

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
el: Εγγενές κέλυφος του Windows Explorer

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
el: Αυτό είναι το τυπικό κέλυφος για την επιφάνεια εργασίας Windows. Επιλέξτε το αν θέλετε να επιστρέψετε το σύστημά σας στην προκαθορισμένη επιφάνεια εργασίας.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
el: Εγγενές κέλυφος επιφάνειας εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
el: Κέλυφος επιφάνειας εργασίας του συστήματος

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
el: Χρησιμοποιήστε το κέλυφος της επιφάνειας εργασίας KDE, όπως φαίνεται στο Linux.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το κέλυφος της επιφάνειας εργασίας Plasma για το Windows σύστημά σας.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
el: Κέλυφος επιφάνειας εργασίας Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
el: Κέλυφος επιφάνειας εργασίας KDE4 Plasma

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
el: Το προσαρμοσμένο κέλυφος της επιφάνειας εργασίας σας

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
el: Επιλέξτε αυτό και πιέστε το κουμπί <i>"Ρύθμιση..."</i> για να διαμορφώσετε το προσαρμοσμένο κέλυφος της επιφάνειας εργασίας σας. Δεν συνιστάται για τον μέσο χρήστη.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
el: Κέλυφος προσαρμοσμένης επιφάνειας εργασίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
el: Αυτό το κέλυφος είναι δεσμευμένο για το προσαρμοσμένο κέλυφος του χρήστη. Πιέστε το κουμπί "Ρύθμιση" για τη ρύθμιση του αγαπημένου σας κελύφους.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
el: Πιέστε για ρύθμιση του προσαρμοσμένου κελύφους της επιφάνειας εργασίας σας

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
el: Πιέστε αυτό και ένα διάλογος διαμόρφωσης θα εμφανιστεί για να σας επιτρέψει να διαμορφώσετε το προσαρμοσμένο κέλυφος της επιφάνειας εργασίας σας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
el: Ρύθμιση...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
el: Ενσωμάτωση συστήματος

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
el: Αυτό θα ενεργοποιήσει την αυτόματη αναδημιουργία καταχωρήσεων στο μενού έναρξης των Windows για τις εφαρμογές του KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
el: Η επιλογή αυτή καθορίζει αν οι καταχωρήσεις του μενού έναρξης των Windows πρέπει να αναδημιουργηθούν ή όχι. Εξ ορισμού οι καταχωρήσεις στο μενού έναρξης αναδημιουργούνται αυτόματα, αλλά ίσως να θέλετε να το απενεργοποιήσετε αν έχετε προβλήματα με αυτό.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
el: Ενεργοποίηση αυτόματης αναδημιουργίας καταχωρήσεων στο μενού έναρξης

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
el: Χρήση εγγενών διαλόγων αρχείων των Windows αντί εκείνων του KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή ώστε οι εφαρμογές του KDE να χρησιμοποιούν τους τυπικούς διαλόγους αρχείων για Άνοιγμα/Αποθήκευση, αντί αυτών που κανονικά χρησιμοποιούνται στο KDE.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
el: Χρήση εγγενών διαλόγων αρχείων του συστήματος

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
el: Εγκατάσταση ρυθμίσεων συστήματος στον πίνακα ελέγχου των Windows.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
el: Αυτό θα εγκαταστήσει τις 'Ρυθμίσεις συστήματος' του KDE ως στοιχείο του πίνακα ελέγχου των Windows.<br><b>Προσοχή: Η επιλογή αυτή πειράζει το μητρώο των Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
el: Εγκατάσταση ως στοιχείο πίνακα ελέγχου

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
el: Εγκατάσταση δρομέων Oxygen ως σχήματα του δρομέα των Windows

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
el: Αυτό θα εγκαταστήσει τους δρομείς Oxygen στο σύστημά σας και θα τους συνδυάσει ως ένα θέμα δρομέα.<br><b>Προσοχή: Η επιλογή αυτή πειράζει το μητρώο των Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
el: Εγκατάσταση σχημάτων δρομέα Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
el: Η επιλογή αυτή εγκαθιστά ταπετσαρίες KDE στον κατάλογο "Οι εικόνες μου"

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
el: Η επιλογή αυτή θα εγκαταστήσει ταπετσαρίες KDE στον κατάλογο <i>"Οι εικόνες μου"</i> ώστε να χρησιμεύσουν ως ταπετσαρία στα Windows. Αν το πλαίσιο επιλογής έχει τεθεί στο half-checked σημαίνει ότι υπάρχουν νέες ταπετσαρίες διαθέσιμες για ενημέρωση.<br> Ο λόγος διαστάσεων της ταπετσαρίας θα επιλεγεί σύμφωνα με την τρέχουσα ανάλυση της οθόνης σας.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
el: Εγκατάσταση ταπετσαριών Oxygen

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
el: Αυτό θα επιτρέψει σε βασικές KDE διεργασίες να εκτελούνται κατά την είσοδο του χρήστη

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
el: Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα εκκινήσει βασικές KDE διεργασίες κατά την είσοδο του χρήστη. Κανονικά αυτές οι διεργασίες ξεκινούν με την πρώτη εκκίνηση μιας KDE εφαρμογής, άρα καθυστερώντας την έναρξη της εφαρμογής.<br>Συνιστάται να ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή για να επιταχύνετε την έναρξη των εφαρμογών σας για πρώτη φορά.<br><b>Προσοχή: Η επιλογή αυτή πειράζει το μητρώο των Windows.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
el: Φόρτωση του KDE κατά την είσοδο του χρήστη

en: KDE System Settings
el: Ρυθμίσεις συστήματος KDE

en: All KDE settings in one place
el: Όλες οι ρυθμίσεις KDE σε ένα σημείο

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
el: Αυτό το κέλυφος είναι δεσμευμένο για το προσαρμοσμένο κέλυφος του χρήστη. Πιέστε το κουμπί "Ρύθμιση" για τη ρύθμιση του αγαπημένου σας κελύφους.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
el: Ρύθμιση προσαρμοσμένου κελύφους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
el: Εντολή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
el: Περιγραφή:
