kcmlocale - en to el translation catalogue (166 entries)

en: Country Selector
el: Επιλογέας χώρας

en: without name
el: χωρίς όνομα

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
el: Δεν έχει οριστεί (Αγγλικά)

en: Localization options for KDE applications
el: Επιλογές τοπικότητας για τις εφαρμογές KDE

en: Copyright 2010 John Layt
el: Πνευματικά δικαιώματα 2010 John Layt

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
el: Έχετε τη γλώσσα με κωδικό «%1» στη λίστα των γλωσσών για χρήση στη μετάφραση αλλά τα αρχεία μετάφρασης δεν μπορούν να βρεθούν. Η γλώσσα αφαιρέθηκε από τη διαμόρφωσή σας. Αν θέλετε να τη προσθέσετε ξανά παρακαλείστε να εγκαταστήσετε τα αρχεία μετάφρασης και να προσθέσετε τη γλώσσα ξανά.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
el: Οι αλλαγές στις επιλογές γλώσσας θα εφαρμοστούν μόνο σε εφαρμογές που θα ξεκινήσετε από δω και πέρα.
    Για να αλλάξετε τη γλώσσα σε όλα τα προγράμματα, θα πρέπει πρώτα να αποσυνδεθείτε.

en: Applying Language Settings
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων γλώσσας

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
el: <h1>Χώρα/περιοχή και γλώσσα</h1>
    <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε τις ρυθμίσεις τοπικότητας όπως χώρα, μορφή αριθμών, μορφή ημερομηνίας και ώρας, και άλλα. Επιλέγοντας τη χώρα σας, θα φορτωθεί ένα σύνολο προκαθορισμένων μορφών που έπειτα μπορείτε να προσαρμόσετε στις προσωπικές σας επιλογές. Αυτές οι προσωπικές επιλογές θα παραμείνουν ακόμα και αν αλλάξετε τη χώρα. Το κουμπί επαναφοράς σας επιτρέπει να δείτε εύκολα που έχετε κάνει προσωπικές ρυθμίσεις και να τις επαναφέρετε στις προκαθορισμένες για τη χώρα.</p>

en: Reset item to its default value
el: Επαναφορά αντικειμένου στη προκαθορισμένη τιμή

[ctx: No separator symbol]
en: None
el: Κανένα

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
el: Μονό διάστημα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
el: Χώρα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
el: Γλώσσες

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
el: Αριθμοί

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
el: Νόμισμα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
el: Σύστημα ημερολογίου

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
el: Ημερομηνία && Ώρα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
el: Άλλο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
el: Αριθμοί:

en: This is how positive numbers will be displayed.
el: Έτσι θα εμφανίζονται οι θετικοί αριθμοί.

en: This is how negative numbers will be displayed.
el: Έτσι θα εμφανίζονται οι αρνητικοί αριθμοί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
el: Νόμισμα:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
el: Έτσι θα εμφανίζονται οι θετικές νομισματικές αξίες.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
el: Έτσι θα εμφανίζονται οι αρνητικές νομισματικές αξίες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: This is how long dates will be displayed.
el: Έτσι θα εμφανίζονται οι ημερομηνίες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
el: Σύντομη ημερομηνία:

en: This is how short dates will be displayed.
el: Έτσι θα εμφανίζονται οι ημερομηνίες εν συντομία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
el: Ώρα:

en: This is how time will be displayed.
el: Έτσι θα εμφανίζεται η ώρα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
el: Χώρα:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
el: <p>Αυτή είναι η χώρα όπου μένετε. Ο χώρος εργασίας KDE θα χρησιμοποιήσει τις ρυθμίσεις για αυτή τη χώρα ή περιοχή.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
el: Χώρα συστήματος (%1)

en: No Country (Default Settings)
el: Καμία χώρα (προεπιλεγμένες ρυθμίσεις)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
el: Διοικητική υποδιαίρεση:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
el: <p>Αυτή είναι η διοικητική υποδιαίρεση της χώρας όπου ζείτε, π.χ. πολιτεία ή περιφέρεια. Ο χώρος εργασίας KDE θα χρησιμοποιήσει αυτή τη ρύθμιση για υπηρεσίες τοπικών πληροφοριών όπως αργίες.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
el: Διαθέσιμες γλώσσες:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
el: <p>Αυτή είναι η λίστα των εγκατεστημένων γλωσσών του χώρου εργασίας KDE που δεν χρησιμοποιούνται αυτή τη στιγμή. Για να χρησιμοποιήσετε μια μετάφραση μετακινήστε την στη λίστα «Προτιμώμενες γλώσσες» σε κατάταξη προτίμησης. Αν δεν υπάρχουν οι κατάλληλες γλώσσες, ίσος χρειάζεται να εγκαταστήσετε περισσότερα πακέτα γλωσσικής υποστήριξης χρησιμοποιώντας τον συνήθη τρόπο εγκατάστασης πακέτων.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
el: Προτιμώμενες γλώσσες:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
el: <p>Αυτή είναι η λίστα των εγκατεστημένων γλωσσών του χώρου εργασίας KDE που χρησιμοποιούνται αυτή τη στιγμή, σε κατάταξη προτίμησης. Αν μία μετάφραση δεν είναι διαθέσιμη για τη πρώτη γλώσσα της λίστας, η επόμενη γλώσσα θα χρησιμοποιηθεί. Αν καμία άλλη μετάφραση δεν είναι διαθέσιμη, Θα χρησιμοποιηθούν Αγγλικά Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
el: %1 (Προεπιλεγμένο)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
el: Εγκατάσταση περισσότερων γλωσσών

en: <p>Click here to install more languages</p>
el: <p>Κάντε κλικ εδώ για να εγκαταστήσετε περισσότερες γλώσσες</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
el: Διαχωριστικό ψηφίων:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε το διαχωριστικό ψηφίων για τους αριθμούς.</p><p>Σημειώστε ότι το διαχωριστικό ψηφίων για τις νομισματικές αξίες πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Νόμισμα').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
el: Διαχωριστικό χιλιάδων:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε το διαχωριστικό χιλιάδων για τους αριθμούς.</p><p>Σημειώστε ότι το διαχωριστικό χιλιάδων για τις νομισματικές αξίες πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Νόμισμα').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
el: Σύμβολο δεκαδικών:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε το διαχωριστικό δεκαδικών για τους αριθμούς (δηλ. τελεία ή υποδιαστολή για τις πιο πολλές χώρες).</p><p>Σημειώστε ότι το διαχωριστικό δεκαδικών για τις νομισματικές αξίες πρέπει να ρυθμιστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Νόμισμα').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
el: Χώρος δεκαδικών:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να να ορίσετε τον αριθμό των δεκαδικών θέσεων που θα εμφανίζονται στις αριθμητικές αξίες, δηλαδή τον αριθμό των ψηφίων <em>μετά</em> το σύμβολο δεκαδικών.</p><p>Σημειώστε ότι ο αριθμός δεκαδικών για τις νομισματικές αξίες πρέπει να ρυθμιστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Νόμισμα').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
el: Θετικό πρόσημο:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε το κείμενο που θα προηγείται των θετικών αριθμών. Στις περισσότερες τοπικές ρυθμίσεις αυτό αφήνεται κενό.</p><p>Σημειώστε ότι το θετικό πρόσημο για τις νομισματικές αξίες πρέπει να ρυθμιστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Νόμισμα').</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
el: Κανένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
el: Αρνητικό πρόσημο:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε το κείμενο που θα προηγείται των αρνητικών αριθμών. Αυτό δεν θα πρέπει να είναι κενό, για να μπορείτε να ξεχωρίζετε θετικούς από αρνητικούς αριθμούς.</p><p>Σημειώστε ότι το αρνητικό πρόσημο για τις νομισματικές αξίες πρέπει να ρυθμιστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Νόμισμα').</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
el: Κανένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
el: Σύνολο ψηφίων:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε το σύνολο των ψηφίων για την εμφάνιση των αριθμών.  Εάν τα επιλεγμένα ψηφία είναι διαφορετικά των Αραβικών, θα εμφανίζονται μόνο εάν χρησιμοποιούνται στη γλώσσα της εφαρμογής ή στο τμήμα του κειμένου όπου ο αριθμός εμφανίζεται.</p><p>Σημειώστε πως το σύνολο των ψηφίων για την εμφάνιση νομισματικών μονάδων πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Νόμισμα').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
el: Νόμισμα:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να επιλέξετε το νόμισμα που θα χρησιμοποιηθεί όταν εμφανίζονται νομισματικές μονάδες, π.χ. Δολάριο Η.Π.Α ή Αγγλική Στερλίνα</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
el: Σύμβολο νομίσματος:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να επιλέξετε το σύμβολο που θα χρησιμοποιηθεί όταν εμφανίζονται νομισματικές μονάδες, π.χ. $, US$ ή USD.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε το διαχωριστικό ψηφίων για τις νομισματικές αξίες.</p><p>Σημειώστε ότι το διαχωριστικό ψηφίων για άλλους αριθμούς πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Αριθμοί').</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε το διαχωριστικό χιλιάδων για τις νομισματικές αξίες.</p><p>Σημειώστε ότι το διαχωριστικό χιλιάδων για άλλους αριθμούς πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Αριθμοί').</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε το σύμβολο δεκαδικών για τις νομισματικές αξίες.</p><p>Σημειώστε ότι το σύμβολο δεκαδικών για άλλους αριθμούς πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Αριθμοί').</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε τον αριθμό των δεκαδικών θέσεων για τις νομισματικές αξίες, δηλαδή τον αριθμό των ψηφίων <em>μετά</em> το σύμβολο δεκαδικών.</p><p>Σημειώστε πως ο δεκαδικός χώρος άλλων αριθμών θα πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Αριθμοί').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
el: Μορφή θετικών:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε τη μορφή των θετικών νομισματικών αξιών.</p><p>Σημειώστε πως το θετικό πρόσημο άλλων αριθμών θα πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Αριθμοί').</p>

en: Sign position:
el: Θέση πρόσημου:

en: Parentheses Around
el: Μέσα σε παρενθέσεις

en: Before Quantity Money
el: Πριν την ποσότητα των χρημάτων

en: After Quantity Money
el: Μετά την ποσότητα των χρημάτων

en: Before Money
el: Πριν τα χρήματα

en: After Money
el: Μετά τα χρήματα

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
el: Εδώ μπορείτε να καθορίσετε τη θέση του θετικού πρόσημου. Αυτό έχει επίδραση μόνο σε νομισματικές αξίες.

en: Prefix currency symbol
el: Πρόθεμα νομίσματος

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, το σύμβολο του νομίσματος θα μπαίνει ως πρόθεμα (αριστερά) της τιμής σε όλες τις θετικές νομισματικές αξίες. Αν όχι, θα μπαίνει ως επίθεμα (δεξιά).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
el: Μορφή αρνητικών:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε τη μορφή των αρνητικών νομισματικών αξιών.</p><p>Σημειώστε πως το αρνητικό πρόσημο άλλων αριθμών θα πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Αριθμοί').</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
el: Εδώ μπορείτε να καθορίσετε τη θέση του αρνητικού πρόσημου. Αυτό έχει επίδραση μόνο σε νομισματικές αξίες.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
el: Αν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, το σύμβολο του νομίσματος θα μπαίνει ως πρόθεμα (αριστερά) της τιμής σε όλες τις αρνητικές νομισματικές αξίες. Αν όχι, θα μπαίνει ως επίθεμα (δεξιά).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε το σύνολο των ψηφίων για την εμφάνιση των νομισματικών αξιών.  Εάν τα επιλεγμένα ψηφία είναι διαφορετικά των Αραβικών, θα εμφανίζονται μόνο εάν χρησιμοποιούνται στη γλώσσα της εφαρμογής ή στο τμήμα του κειμένου όπου ο αριθμός εμφανίζεται.</p><p>Σημειώστε πως το σύνολο των ψηφίων για την εμφάνιση άλλων αριθμών πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε την καρτέλα 'Αριθμοί').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
el: Σύστημα ημερολογίου:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε το ημερολογιακό σύστημα που θα χρησιμοποιείται για την εμφάνιση ημερομηνιών.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
el: Χρήση κοινής εποχής

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
el: <p>Αυτή η επιλογή καθορίζει αν η κοινή εποχή (Κ.Ε./Π.Κ.Ε.) θα χρησιμοποιείται αντί της Χριστιανικής εποχής (μ.Χ./π.Χ.).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
el: Περίοδος σύντομης χρονολόγησης:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
el: με

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
el: <p>Αυτή η επιλογή καθορίζει τη περίοδο των ετών που θα χρησιμοποιείται για την ερμηνεία των διψήφιων ημερομηνιών, για παράδειγμα για τη περίοδο 1950 με 2049 η τιμή 10 θα ερμηνεύεται ως 2010. Αυτή η περίοδος χρησιμοποιείται μόνο κατά την ανάγνωση ημερομηνιών σε μορφή σύντομης χρονολόγησης (ΧΧ).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
el: Σύστημα αρίθμησης εβδομάδων:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
el: <p>Αυτή η επιλογή καθορίζει τον τρόπο υπολογισμού του αριθμού εβδομάδων. Υπάρχουν τέσσερις τρόποι διαθέσιμοι:</p> <ul><li><b>Εβδομάδα ISO</b> Χρήση του τυπικού ISO αριθμού εβδομάδας. Θα χρησιμοποιείται πάντα η Δευτέρα ως η πρώτη ημέρα της εβδομάδας ISO. Είναι και το πιο συχνά χρησιμοποιούμενο σύστημα. </li><li><b>Πλήρης πρώτη εβδομάδα</b> Η πρώτη εβδομάδα του έτους ξεκινά από την εμφάνιση της <i>Πρώτης ημέρας της εβδομάδας</i>, και διαρκεί εφτά ημέρες. Οι ημέρες πριν από την εβδομάδα 1 θεωρούνται μέρος της τελευταίας εβδομάδας του προηγούμενου έτους. Αυτό είναι το σύστημα που χρησιμοποιείται συνήθως στις ΗΠΑ.</li><li><b>Μερική πρώτη εβδομάδα</b> Η πρώτη εβδομάδα ξεκινά την πρώτη ημέρα του έτους. Η δεύτερη εβδομάδα του έτους ξεκινά με την εμφάνιση της <i>Πρώτης ημέρας της εβδομάδας</i>, και διαρκεί για εφτά ημέρες.</li><li><b>Απλή εβδομάδα</b> Η πρώτη εβδομάδα ξεκινά την πρώτη ημέρα του έτους και διαρκεί εφτά ημέρες, με όλες τις νέες εβδομάδες να ξεκινούν την ίδια ημέρα της εβδομάδας όπως η πρώτη ημέρα του έτους.</li></ul>

en: ISO Week
el: Εβδομάδα ISO

en: Full First Week
el: Πλήρης πρώτη εβδομάδα

en: Partial First Week
el: Μερική πρώτη εβδομάδα

en: Simple Week
el: Απλή εβδομάδα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
el: Πρώτη ημέρα της εβδομάδας:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
el: <p>Αυτή η επιλογή καθορίζει ποια ημέρα θα θεωρείται ως η πρώτη της εβδομάδας. Αυτή η τιμή μπορεί να επηρεάσει το σύστημα αρίθμησης εβδομάδων.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
el: Πρώτη εργάσιμη ημέρα της εβδομάδας:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
el: <p>Αυτή η επιλογή καθορίζει ποια ημέρα θα θεωρείται ως η πρώτη εργάσιμη της εβδομάδας.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
el: Τελευταία εργάσιμη ημέρα της εβδομάδας:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
el: <p>Αυτή η επιλογή καθορίζει ποια ημέρα θα θεωρείται ως η τελευταία εργάσιμη της εβδομάδας.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
el: Ημέρα της εβδομάδας θρησκευτικών καθηκόντων:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
el: <p>Αυτή η επιλογή καθορίζει αν κάποια ημέρα θα θεωρείται θρησκευτικών καθηκόντων.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
el: Καμία / Καμία συγκεκριμένη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
el: Μορφή ώρας:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
el: <p>Το κείμενο σε αυτό το πλαίσιο κειμένου θα χρησιμοποιηθεί για τη μορφοποίηση των συμβολοσειρών ώρας. Οι παρακάτω ακολουθίες θα αντικατασταθούν ως εξής:</p><table><tr><td><b>ΩΩ</b></td><td>Η ώρα σαν δεκαδικός αριθμός σε ρολόι 24 ωρών (00-23).</td></tr><tr><td><b>ωΩ</b></td><td>Η ώρα (ρολόι 24 ωρών) σαν δεκαδικός αριθμός (0-23).</td></tr><tr><td><b>ΜΩ</b></td><td>Η ώρα σαν δεκαδικός αριθμός σε ρολόι 12 ωρών (01-12).</td></tr><tr><td><b>μΩ</b></td><td>Η ώρα (ρολόι 12 ωρών) σαν δεκαδικός αριθμός (1-12).</td></tr><tr><td><b>ΛΛ</b></td><td>Τα λεπτά σαν δεκαδικός αριθμός (00-59).</td></tr><tr><td><b>ΔΔ</b></td><td>Τα δευτερόλεπτα σαν δεκαδικός αριθμός (00-59).</td></tr><tr><td><b>ΠΜΜΜ</b></td><td>Είτε "πμ" είτε "μμ" σύμφωνα με τη δοθείσα ώρα. Το μεσημέρι είναι "μμ" και τα μεσάνυχτα "πμ".</td></tr></table>

en: HH
el: ΩΩ

en: hH
el: ωΩ

en: PH
el: ΜΩ

en: pH
el: μΩ

[ctx: Minute]
en: MM
el: ΛΛ

en: SS
el: ΔΔ

en: AMPM
el: ΠΜΜΜ

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
el: ΩΩ:ΛΛ:ΔΔ
    μΩ:ΛΛ:ΔΔ ΠΜΜΜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
el: Σύμβολο ΠΜ:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε το κείμενο που θα εμφανίζεται για ΠΜ</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
el: Σύμβολο ΜΜ:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να ορίσετε το κείμενο που θα εμφανίζεται για ΜΜ.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
el: <p>Το κείμενο σε αυτό το πλαίσιο θα χρησιμοποιείται για τη μορφοποίηση των ημερομηνιών. Οι ακόλουθες αλληλουχίες θα αντικατασταθούν:</p><table><tr><td><b>ΧΧΧΧ</b></td><td>Το έτος με τον αιώνα σαν δεκαδικός αριθμός.</td></tr><tr><td><b>ΧΧ</b></td><td>Το έτος χωρίς τον αιώνα σαν δεκαδικός αριθμός (00-99).</td></tr><tr><td><b>ΜΜ</b></td><td>Ο μήνας σαν δεκαδικός αριθμός (01-12).</td></tr><tr><td><b>μΜ</b></td><td>Ο μήνας σαν δεκαδικός αριθμός (1-12).</td></tr><tr><td><b>ΣΥΝΤΟΜΟΣΜΗΝΑΣ</b></td><td>Τα τρία πρώτα γράμματα του ονόματος του μήνα.</td></tr><tr><td><b>ΜΗΝΑΣ</b></td><td>Το πλήρες όνομα του μήνα.</td></tr><tr><td><b>ΗΗ</b></td><td>Η ημέρα του μήνα σαν δεκαδικός αριθμός (01-31).</td></tr><tr><td><b>ηΗ</b></td><td>Η ημέρα του μήνα σαν δεκαδικός αριθμός (1-31).</td></tr><tr><td><b>ΣΥΝΤΟΜΗΗΜΕΡΑ</b></td><td>Τα πρώτα 3 γράμματα του ονόματος της ημέρας.</td></tr><tr><td><b>ΗΜΕΡΑ</b></td><td>Το πλήρες όνομα της ημέρας.</td></tr><tr><td><b>ΕΤΟΣΕΠΟΧΗ</b></td><td>Το έτος και η εποχή σε τοπική μορφή.</td></tr><tr><td><b>ΣΥΝΤΟΜΗΕΠΟΧΗ</b></td><td>Η εποχή σε σύντομη μορφή.</td></tr><tr><td><b>ΕΤΟΣΕΠΟΧΗΣ</b></td><td>Το έτος της εποχής σε δεκαδική μορφή.</td></tr><tr><td><b>ΗΜΕΡΑΕΤΟΥΣ</b></td><td>Η ημέρα του έτους σε δεκαδική μορφή.</td></tr><tr><td><b>ISOΕΒΔΟΜΑΔΑ</b></td><td>Η ISO εβδομάδα σε δεκαδική μορφή.</td></tr><tr><td><b>ISOΗΜΕΡΑ</b></td><td>Η ημέρα της ISO εβδομάδας σε δεκαδική μορφή.</td></tr></table>

en: YYYY
el: ΧΧΧΧ

en: YY
el: ΧΧ

en: mM
el: μΜ

[ctx: Month]
en: MM
el: ΜΜ

en: SHORTMONTH
el: ΣΥΝΤΟΜΟΣΜΗΝΑΣ

en: MONTH
el: ΜΗΝΑΣ

en: dD
el: ηΗ

en: DD
el: ΗΗ

en: SHORTWEEKDAY
el: ΣΥΝΤΟΜΗΗΜΕΡΑ

en: WEEKDAY
el: ΗΜΕΡΑ

en: ERAYEAR
el: ΕΤΟΣΕΠΟΧΗ

en: YEARINERA
el: ΕΤΟΣΕΠΟΧΗΣ

en: SHORTERANAME
el: ΣΥΝΤΟΜΗΕΠΟΧΗ

en: DAYOFYEAR
el: ΗΜΕΡΑΕΤΟΥΣ

en: ISOWEEK
el: ISOΕΒΔΟΜΑΔΑ

en: DAYOFISOWEEK
el: ISOΗΜΕΡΑ

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
el: ΗΜΕΡΑ ηΗ ΜΗΝΑΣ ΧΧΧΧ
    ΣΥΝΤΟΜΗΗΜΕΡΑ ηΗ ΜΗΝΑΣ ΧΧΧΧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
el: Μορφή σύντομης ημερομηνίας:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
el: <p>Το κείμενο σε αυτό το πλαίσιο θα χρησιμοποιείται για τη μορφοποίηση των σύντομων ημερομηνιών. Οι ακόλουθες αλληλουχίες θα αντικατασταθούν:</p><table><tr><td><b>ΧΧΧΧ</b></td><td>Το έτος με τον αιώνα σαν δεκαδικός αριθμός.</td></tr><tr><td><b>ΧΧ</b></td><td>Το έτος χωρίς τον αιώνα σαν δεκαδικός αριθμός (00-99).</td></tr><tr><td><b>ΜΜ</b></td><td>Ο μήνας σαν δεκαδικός αριθμός (01-12).</td></tr><tr><td><b>μΜ</b></td><td>Ο μήνας σαν δεκαδικός αριθμός (1-12).</td></tr><tr><td><b>ΣΥΝΤΟΜΟΣΜΗΝΑΣ</b></td><td>Τα τρία πρώτα γράμματα του ονόματος του μήνα.</td></tr><tr><td><b>ΜΗΝΑΣ</b></td><td>Το πλήρες όνομα του μήνα.</td></tr><tr><td><b>ΗΗ</b></td><td>Η ημέρα του μήνα σαν δεκαδικός αριθμός (01-31).</td></tr><tr><td><b>ηΗ</b></td><td>Η ημέρα του μήνα σαν δεκαδικός αριθμός (1-31).</td></tr><tr><td><b>ΣΥΝΤΟΜΗΗΜΕΡΑ</b></td><td>Τα πρώτα 3 γράμματα του ονόματος της ημέρας.</td></tr><tr><td><b>ΗΜΕΡΑ</b></td><td>Το πλήρες όνομα της ημέρας.</td></tr><tr><td><b>ΕΤΟΣΕΠΟΧΗ</b></td><td>Το έτος και η εποχή σε τοπική μορφή.</td></tr><tr><td><b>ΣΥΝΤΟΜΗΕΠΟΧΗ</b></td><td>Η εποχή σε σύντομη μορφή.</td></tr><tr><td><b>ΕΤΟΣΕΠΟΧΗΣ</b></td><td>Το έτος της εποχής σε δεκαδική μορφή.</td></tr><tr><td><b>ΗΜΕΡΑΕΤΟΥΣ</b></td><td>Η ημέρα του έτους σε δεκαδική μορφή.</td></tr><tr><td><b>ISOΕΒΔΟΜΑΔΑ</b></td><td>Η ISO εβδομάδα σε δεκαδική μορφή.</td></tr><tr><td><b>ISOΗΜΕΡΑ</b></td><td>Η ημέρα της ISO εβδομάδας σε δεκαδική μορφή.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
el: ΧΧΧΧ-ΜΜ-ΗΗ
    ηΗ.μΜ.ΧΧΧΧ
    ΗΗ.ΜΜ.ΧΧΧΧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
el: Κτητικά ονόματα μηνών:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
el: <p>Αυτή η επιλογή ορίζει αν θα χρησιμοποιηθεί ή όχι η γενική πτώση σε ονόματα των μηνών.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε το σύνολο των ψηφίων για την εμφάνιση των αριθμών.  Εάν τα επιλεγμένα ψηφία είναι διαφορετικά των Αραβικών, θα εμφανίζονται μόνο εάν χρησιμοποιούνται στη γλώσσα της εφαρμογής ή στο τμήμα του κειμένου όπου ο αριθμός εμφανίζεται.</p><p>Σημειώστε πως το σύνολο των ψηφίων για την εμφάνιση νομισματικών μονάδων πρέπει να οριστεί ξεχωριστά (δείτε τις καρτέλες 'Αριθμοί' ή 'Νόμισμα').</p>

en: Page size:
el: Μέγεθος σελίδας:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε το προεπιλεγμένο μέγεθος σελίδας των νέων εγγράφων.</p><p>Σημειώστε ότι αυτή η επιλογή δεν επηρεάζει το μέγεθος του χαρτιού του εκτυπωτή.</p>

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
el: Φάκελος C5

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
el: ΗΠΑ τυπικός φάκελος 10

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
el: DLE φάκελος

[ctx: Page size]
en: US Legal
el: ΗΠΑ Legal

[ctx: Page size]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Measurement system:
el: Σύστημα μονάδων:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
el: <p>Εδώ μπορείτε να καθορίσετε το σύστημα των μονάδων που θα χρησιμοποιείται</p>

en: Metric System
el: Μετρικό σύστημα

en: Imperial System
el: Βρετανικό αυτοκρατορικό σύστημα

en: Byte size units:
el: Μονάδες μεγέθους Byte:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
el: <p>Αυτό αλλάζει τις μονάδες που θα χρησιμοποιηθούν από τα περισσότερα KDE προγράμματα για την εμφάνιση αριθμών που καταμετρούν byte. Παραδοσιακά, «kilobytes» σήμαιναν μονάδες των 1024, αντί του μετρικού 1000, για τα περισσότερα (αλλά όχι όλα) τα μεγέθη των bytes<ul><li>Για να μειωθεί η σύγχυση μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πρόσφατο πρότυπο μονάδων IEC που πάντα χρησιμοποιεί πολλαπλάσια του 1024.</li><li>Μπορείτε επίσης να επιλέξετε το μετρικό σύστημα, που χρησιμοποιεί μονάδες των 1000.</li><li>Επιλέγοντας JEDEC επαναφέρονται σε χρήση οι μονάδες παλαιότερου στυλ που χρησιμοποιούνταν στο KDE 3.5 και κάποια άλλα λειτουργικά συστήματα.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
el: Μονάδες IEC (KiB, MiB, κλπ)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
el: Μονάδες JEDEC (KB, MB, κλπ)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
el: Μετρικές μονάδες (kB, MB, etc)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
el: Παράδειγμα: 2000 bytes ισούνται με %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
el: Μέγεθος σελίδας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
el: Σύστημα μονάδων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
el: Μονάδες μεγέθους Byte
